11.06.2013

Hormonálna jógová terapia

ilustratívny obrázok

Hormonálna jógová terapia prirodzenou cestou odstraňuje ťažkosti spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Na základe vedeckého výskumu boli preukázané účinky tohoto cvičenia u všetkých účastníčok, ktoré HJT cvičili.

Hormonálna jógová terapia (HJT) priaznivo pôsobí na široké spektrum zdravotných problémov súvisiacich s nevyváženou hladinou hormónov u žien: premenštruačný syndróm, symptómy menopauzy ako návaly, nespavosť, emocionálnu nestabilitu, podráždenosť, nepravidelnosti menštruácie, pocity stresu, paniky, depresie a nerozhodnosti, nízke libido, urogenitálnu suchosť, stratu vitality, migrény, tiež intelektuálne symptómy, zníženie pamäti, cysty na vaječníkoch, polycystické vaječníky, neplodnosť, predčasný prechod, osteoporózu, inkontinenciu, syndróm karpálneho tunela, narušenú činnosť štítnej žľazy, vypadávanie vlasov, suchú pleť, lámavé nechty, akné.

Vďaka cvičeniu sa zharmonizuje celý hormonálny systém. HJT pracuje s celým telom, pôsobí na aktiváciu vaječníkov, hypofýzy, štítnej žľazy, prištítnych teliesok a tiež nadobličiek, ktoré hrajú významnú úlohu pri produkcii hormónov. HJT podporuje plodnosť, pomáha zvyšovať imunitu a omladzovať telo. Podporuje tiež sebavedomie a pocit sebadôvery. Ženy sa skrátka cítia výborne.

Prihlásenie na cvičenie

Prihlásiť sa môžete pomocou webového formulára alebo priamo na e-mailovej adrese frida@hormonalna-joga.sk.

Ako funguje HJT

Hormonálna jógová terapia je prírodná liečba na základe zostavy špeciálnych cvikov a je zameraná na zmiernenie a postupné odstránenie problémov žien, ktoré trpia nevyváženou hladinou hormónov. Vychýlenie hladín estrogénu a progesterónu môže spôsobiť rôzne závažné zdravotné ťažkosti.

HJT pôsobí predovšetkým na hladinu ženských hormónov: estrogénu a progesterónu.
Deje sa tak prostredníctvom jógových pozícií (ásan), ktoré stimulujú žľazy s vnútornou sekréciou, ktoré sú súčasťou endokrinnej sústavy. HJT pôsobí predovšetkým na vaječníky, štítnu žľazu, hypofýzu a nadobličky. Pretože účinnosť cvikov je zintenzívnená tibetskými technikami, účinok sa dostaví veľmi rýchlo.

Vyvážený pomer estrogénov a progesterónu, je nevyhnutný pre ženský reprodukčný systém, zdravé kosti a srdce a tiež ovplyvňuje aj kľúčové funkcie mozgu ako napr. pozornosť, verbálnu, priestorovú a krátkodobú pamäť. Jeho znižovanie spôsobuje rednutie kostí, osteoporózu, návaly a depresívne stavy v klimaktériu, srdcovo-cievne problémy, únik moču a tiež problémy s pamäťou. Ženské pohlavné hormóny majú tiež aj ochrannú funkciu: znižuje hladinu cholesterolu, hladinu nezdravého LDL cholesterolu a naopak, zvyšuje hladinu zdravého HDL cholesterolu. Po 40-tke, keď sa telo preprogramuje a produkuje ich stále menej, klesá i hladina ochranného cholesterolu.

Hormonálna nerovnováha spôsobuje abnormality menštruačného cyklu (silné, bolestivé krvácanie, cysty, PCO, PMS, predčasnú menopauzu a pod.). Cysta na vaječníkoch vzniká z dôvodov nečinnosti zrelého folikulu. Je to tak preto, že folikul neobsahuje vajíčko alebo už zaniklo. Folikul tak môže rásť ďalej, vnútri sa začne vytvárať tekutina, a tak vznikne cysta na vaječníku. Táto porucha je spôsobená hormonálnou nedostatočnosťou. Pokiaľ sa tvorí veľké množstvo cýst, je funkcia vaječníkov stále oslabovaná a hrozí neplodnosť. FSH stimuluje folikul, vďaka ktorému vajíčko dozrieva a je pripravené na ovuláciu. Pokiaľ je FSH málo, folikul a s ním aj vajíčko nedozrieva a nedôjde k ovulácii.

Účinnosť metódy HJT

Na základe výskumu prevedeného v roku 1993 Dinou Rodrigués (zakladateľkou HJT) spolu s lekármi bolo zistené: bez použitia liekov došlo po 3 - 4 mesiacoch cvičenia k vymiznutiu príznakov u 100% účastníčok a ak nejaký symptóm ešte pociťovali, bola jeho intenzita takmer nulová. 

  • U žien trpiacich zníženou hladinou hormónov hladina hormónov v priemere narástla o 254% za 4 mesiace.
  • Priemerný vek účastníčok bol 47 rokov, avšak ani pokročilejší vek nebol prekážkou. U niektorých žien po 70-tke mohli byť aktivované vaječníky, zvýšila sa hladina estrogénu a symptómy zmizli. Neskor sa pridávali k cvičeniu aj mladšie účastníčky.
  • Symptómy ako podráždenosť, neurasténia, emočná labilita, plačlivosť, nespavosť, nepokoj, stres, nerozhodnosť, únava a depresia, zmizli po 2 až 3 mesiacoch cvičenia. U 100% žien úplne vymizol PMS, migréna, stres a panika, alebo bola ich intenzita blízka nule. HJT pomocou špecifických cvikov, bez liekov, reaktivuje produkciu hormónov v tele, pôsobí na celý organizmus a prináša vitalitu, dobré zdravie a pohodu.
  • Predčasná menopauza - u mladších žien dochádza pomerne často k hormonálnym problémom. Napr. predčasná menopauza sa môže objaviť už pred 30. rokom veku a spôsobiť neplodnosť aj psychické problémy.  Aj v týchto prípadoch bola hormonálna hladina normalizovaná a plodnosť bola obnovená.
  • PMS a polycystické vaječníky - sa stále častejšie objavujú i u mladých žien. Po cca 3 až 4 mesiacoch cvičenia sa vaječníky a menštruácia opäť normalizovala a cysty zmizli. U účastníčok výskumu v 80% prípadov došlo k plánovanému otehotneniu po 4-6 mesačnom cvičení.
  • Vypadávanie vlasov, lámavé nechty a suchá pleť - je tiež výsledkom zníženia hladiny hormónov. HJT tieto symptómy eliminuje.

Hormóny a stres

Je vedecký dokázané, že stres silne ovplyvňuje hladinu hormónov. Z tohoto dôvodu venuje  HJT stresu veľkú pozornosť pomocou špecifických cvikov, dychového cvičenia a relaxácie,

ktorá má psychosomatické účinky na telo.

Ako často cvičiť?

Hormonálnu zostavu stačí cvičiť 2-3 krát týždne, pokiaľ si chceme udržať hladinu hormónov v norme.  

Kontraindikácie

HJT sa nemá cvičiť v tehotenstve, pri rakovine prsníka, krátko po operáciách, pri pokročilej osteoporóze, zápale vnútorného ucha, srdcových ťažkostiach alebo po operácii srdca, pred operáciou slepého čreva alebo krátko po nej, krátko po hysterektómii, veľkom myóme maternice, pri cystách vaječníkov nad 4-5cm,  a pri nešpecifikovaných bolestiach brucha.

Oficiálne sa HJT neodporúča pri endometrióze a ochoreniach, kde nie je žiadúce zvyšovať hladinu telu vlastných hormónov (v prípade pochybností konzultujte svojho lekára) a takisto sa neodporúča dievčatám, ktoré ešte len nedávno začali menštruovať a nemajú žiadne problémy.


Autor článku:
Ing. Frida Gedeonová
certifikovaná lektorka od Dinah Rodrigués z Brazílie
www.hormonalna-joga.sk


Dodatok

(autor: Helena Bieliková)

Môžete sa stretnúť s odporúčaním necvičiť HJT pri endometrióze a zvýšenej funkcii štítnej žľazy (hypertyreóza). Dôvody pre toto odporúčanie sú nasledovné:

  1. Predpoklad, že HJT spôsobuje zvyšovanie hladiny hormónov bez ohľadu na ich aktuálnu hladinu a potreby organizmu.
    Z doterajších dostupných skúseností a samotnej logiky veci (HJT v skutočnosti spôsobuje harmonizáciu hladín hormónov) z hormonálneho hľadiska žiadna kontraindikácia pre ženy s endometriózou a hypertyreózou nevyplýva.

  2. Riziko mechanického poškodenia endometriánych ložísk a cýst pri cvičení, čo môže spôsobiť zhoršenie stavu a ďalšie šírenie ložísk endometriózy.
    Tento predpoklad je do istej miery oprávnený. Ak máte endometriózu, je dôležité pozorne sledovať vývoj symptómov ochorenia a v prípade zhoršenia príznakov cvičenie radšej prerušiť, a prípadne sa k nemu vrátiť až po stabilizácii zdravotného stavu.
    Na podporu hojenia endometriálnych ložísk, cýst a zrastov odporúčam dodržiavať zásady prírodnej liečby endometriózy, a HJT ideálne praktizovať až po skľudnení prejavov endometriózy (nafukovanie, bolesti a pod.).

    Majte pri tom na pamäti, že dočasné zhoršenie symptómov ochorenia po začatí celostnej liečby môže súvisieť s tzv. liečebnou krízou*.

*Liečebná kríza je označenie stavu, kedy sa príznaky ochorenia dočasne zhoršujú po začatí liečby vplyvom intenzívnejšieho prekrvenia, inervácii a aktivácii imunitného systému. Tieto príznaky obvykle odoznejú po niekoľkých dňoch až týždňoch. Ak sú symptómy príliš nepríjemné a neznesiteľné, odporúča sa liečbu dočasne zmierniť alebo prerušiť, a po zlepšení stavu zase postupne zvyšovať intenzitu liečby.

Zasielať novinky na e-mail