Hormóny štítnej žľazy

ilustratívny obrázok

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: akákoľvek významnejšia odchýlka od optimálnej funkcie môže narušiť plodnosť obidvoch pohlaví, najčastejšie sa však prejavuje znížená funkcia štítnej žľazy, na ktorú sú náchylnejšie ženy.

Štítna žľaza je umiestená dole na krku pred hrtanom. Produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus a energetickú spotrebu buniek. K výrobe hormónov potrebuje jód, ktorý vychytáva z krvi. Činnosť štítnej žľazy je hormonálne riadená z hypofýzy - mozgového podvesku - pomocou hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (THS).

Narušená funkcia štítnej žľazy môže významne znížiť plodnosť ženy, a ak sa napriek tomu podarí otehotnieť, môže spôsobiť závažné poruchy vývoja plodu alebo aj potrat.

Nerovnováha hladín hormónov štítnej žľazy ovplyvňuje aj menštruačný cyklus. Pri hypertyreóze dochádza k zvýšeniu bazálnej teploty počas celého cyklu, a tým môže byť rozdiel medzi teplotami v prvej a druhé fáze cyklu veľmi malý. Naopak pri hypotyreóze dochádza k zníženiu bazálnej teploty. Zvýšená produkcia hormónov štítnej žľazy sa na menštruačnom cyklu prejaví hlavne slabším menštruačným krvácaním, cyklus je dlhý - niekedy trvá viac ako 31 dní a plodnosť je negatívne ovplyvnená. Pri zníženej funkcii štítnej žľazy je tiež typická nižšia plodnosť. Cykly sú tiež dlhé, ale často sa vyskytujú aj anovulačné cykly. Menštruačné krvácanie je v tomto prípade obvykle silné. Preto je dôležité pýtať sa na už skôr zistené hormonálne disbalancie práve hormónov štítnej žľazy, alebo vykonať laboratórny test, pri ktorom sa z krvi stanovujú hormóny štítnej žľazy.

Špeciálnou kategóriou je autoimunitný zápal štítnej žľazy - Hashimotova tyreoditída.

Znížená funkcia štítnej žľazy

Prejavy:

  • pocit chladu, resp. citlivosť na zimu
  • zápcha
  • časté infekcie
  • nadváha a neschopnosť schudnúť
  • poruchy menštruačného cyklu
  • neplodnosť a sklon k potratom
  • impotencia
  • suchá, olupujúca sa koža, vlasy a lámavé nechty
  • bolesti a kŕče svalov
  • bolesti hlavy
  • nízky srdečný tep
  • zvýšená hladina cholesterolu
Pretože hormóny štítnej žľazy normálne stimulujú prakticky všetky bunky v tele, spôsobí znížená funkcia štítnej žľazy u mužov aj u žien celú škálu ďalších psychických symptómov:
  • únava, nadmerná spavosť
  • poruchy koncentrácie a pamäte
  • výkyvy nálady, stavy úzkosti a depresie
  • intenzívna chuť na sladké alebo kofeín (stimulanty)

Príčiny:

  • Chronický zápal štítnej žľazy - bakteriálny, vírusový či autoimunitný (Hashimotova tyreoditída).
  • Dlhodobý nedostatok jódu či nadmerná konzumácia strumigénov (látok zabraňujúcich vychytávanie jódu z krvi) - kaleráby, reďkovky alebo kapusta - prejavuje sa zväčšovaním štítnej žľazy - strumou.
  • Operácia štítnej žľazy alebo ožiarenie krku.
  • Pôsobenie liekov - tyreostatiká, lítium, sulfonamidy, perorálne antidiabetiká, hormonálna antikoncepcia alebo iné hormóny s estrogénnym pôsobením.
  • Vrodená forma hypothyreózy.
  • Porucha v regulačnej funkcii mozgového podvesku (môže sa uplatniť stres či zanesenie organizmu odpadovými látkami).
  • Dlhodobý stres - narušenie osi HPA (hypotalamus-hypofýza-nadobličky).
  • Výkyvy v hladine krvného cukru (diéta bohatá na jednoduché sacharidy, častá konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom).
  • Metabolický syndróm - nadváha - hromadenie tuku v oblasti drieku, zvýšená hladina cholesterolu a triglyceridov, vysoký krvný tlak, inzulínová rezistencia, zvýšená krvná zrážanlivosť, chronický zápal.

Diagnostika

Zistenie nízkej hladiny hormónov štítnej žľazy v krvi (T4 - tyroxínu a T3 - tyronínu) a vysokej hladiny regulačného hormónu (TSH). Pri autoimunitnom zápale štítnej žľazy možno v krvi dokázať protilátky proti štítnej žľaze.

Hodnoty TSH by sa u zdravého človeka mali pohybovať v rozpätí 0,5 až 2,5 mIU/L.

Hodnota TSH 3 a viac mIU/L už znamená hypotyreózu. Pri potvrdenej hypotyreóze by sa mali ďalej skontrolovať hodnoty protilátok proti štítnej žľaze Anti-Tg a Anti-TPO. Ak je hladina Anti-TPO je vyššia ako 9.0 IU/mL, a/alebo hladina Anti-Tg je vyššia ako 4.0 IU/mL, znamená to že máte autorimunitný zápal štítnej žľazy, a k liečbe treba pristupovať inak ako pri "obyčajnej" hypotyreóze bez autoimunitnej zložky. Viac v článku Hashimotova tyreoditída - autoimunitný zápal štítnej žľazy

Prevencia a liečba hypotyreózy

Prevenciou nedostatočného príjmu jódu je primeraná konzumácia potravín s jódom - morské ryby a plody mora, morské riasy. Jodizovaná soľ vo väčšom množstve môže zbytočne zaťažovať organizmus.

Z potravinových doplnkov majú najlepšie preventívne a liečebné účinky hraničných foriem hypothyreózy, ktorá má príčinu v nedostatku jódu, morská riasa Kelp, a chaluha bublinatá. Výťažky týchto rias sú obsiahnuté v prípravkoch Sfeltform či Gynex, ktoré navyše celkovo pozitívne ovplyvňujú celý hormonálny systém a detoxikujú organizmus.

Prevencia ďalších ochorení štítnej žľazy spočíva v prečisťovaní celého organizmu. Pokiaľ je organizmus zanesený, sú v ňom premnožené kvasinky, plesne, baktérie a vírusy, štítna žľaza je nadmerne zaťažovaná a môže ľahko ochorieť. Veľký význam má odstránenie infekčných ložísk aj zo sleziny, ktorá energeticky súvisí so štítnou žľazou.

Liečba porúch funkcie štítnej žľazy

  • Konzervatívna liečba: substitúcia hormónov v liekovej forme (Euthyrox), liečba zápalov antibiotikami a kortikoidmi.
  • Prírodná liečba: z pohľadu prírodnej medicíny je dôležité zistenie príčiny problémov s činnosťou štítnej žľazy (resp. príčiny symptómov) - protizápalová strava bohatá na živiny, podpora prirodzených detoxikačných mechanizmov, stabilizácia HPA osi (dostatočná psychohygiena, relaxačné techniky - meditácia, dýchacie cvičenia), stabilizácia imunity. Z výživových doplnkov je vhodný rybí olej (EPA a DHA), selén, jód, zinok, horčík, vitamín C, B-komplex (predovšetkým vitamín B5, B6 a B12) a tyrizín. Pomáha aj užívanie adaptogénov - ženšeň, ašvaganda, MACA, posvätná bazalka, schizandra, rhodiola.

Pokiaľ kombinujete prírodné a klasické spôsoby liečby, mali by ste sa poradiť so svojim endokrinológom (resp. priebežne monitorovať hladiny hormónov), aby boli včas upravované dávky klasických liekov. Vysoká dávka podávaných hormónov môže zvýšiť riziko nebezpečenstva osteoporózy (rednutia kostí) a srdcovej arytmie, a poddávkovanie zase zvyšuje krvný tlak a hladinu cholesterolu.

Bazálne teploty a funkcia štítnej žľazy

Je podivuhodné, aké množstvo informácií môžeme vyčítať z jednoduchého záznamu symptotermálnych pozorovaní. Môžeme s 99% presnosťou povedať, či sme v plodnej alebo neplodnej fáze cyklu a predsa sa skeptický svet uchyľuje k nemorálnym, neúčinným, nezdravým a nezvratným spôsobom regulácie plodnosti. Môžeme s veľkou mierou presnosti predpovedať najplodnejšiu dobu nášho cyklu a predsa stále rastie obchod s drahými technickými pomôckami pre "odhad ovulácie". Bez ohľadu na to, ako pravidelné sú naše cykly, vieme či došlo k ovulácii alebo nie, a kedy začne ďalšia perióda. A nikdy nepotrebujeme testy na určovanie tehotenstva, pretože tri týždne zvýšených teplôt sú jasným ukazovateľom. Ak došlo k otehotneniu, poskytne nám tabuľka dokonca presnejšiu informáciu o pravdepodobnom dátume pôrodu.

Funkcia štítnej žľazy a PPR

MUDr. Broda O. Barnes, autor knihy Hypothyroidism: The Unsuspected Illness [Hypotyreóza: netušená choroba] dokazuje, že moderná medicína nie je schopná diagnostikovať zníženú funkciu štítnej žľazy preto, že sa pri zisťovaní tejto poruchy spolieha na nepresné krvné testy. Rovnako významné je jeho tvrdenie, že moderná medicína často lieči zníženú funkciu štítnej žľazy nesprávnou formou náhradnej hormonálnej terapie.

Kniha Dr. Barnesa tiež vysvetľuje, ako boli pôvodné testy funkcie štítnej žľazy založené na pacientových príznakoch a na skúške miery spotreby kyslíka (základný metabolizmus, ktorý priamo súvisí s funkciou štítnej žľazy) nahradené v roku 1940 laboratórnymi krvnými testami hormónov štítnej žľazy, nie jej funkcie. Výsledkom bol extrémny výkyv v protismere. Mnohí lekári si zvykli prijímať výsledky laboratórnych testov ako absolútnu hodnotu. Keď laboratórne testy nevykazujú hypotyreózu, nemôže byť diagnostikovaná bez ohľadu na to, aké má pacient príznaky alebo či pacient dokonca už podstupuje liečenie štítnej žľazy a prospieva mu. Trvalo roky, kým sa začalo rozpoznávať, že laboratórne testy nemôžu mať posledné slovo.

Už v roku 1942 vyvinul dr. Barnes "Barnesov test bazálnej teploty". Spočíva v meraní teploty tela ráno po prebudení, ktorá by, meraná pod pazuchou, mala podľa dr. Barnesa byť pri normálnej funkcii štítnej žľazy v priemere 36,55 až 36,8°C. Jedná sa o predovulačné teploty z 2. alebo 3. dňa cyklu u menštruujúcich žien, alebo teploty merané kedykoľvek u ostatných žien, mužov alebo detí. Podľa jeho knihy je bazálna teplota meraná pod pazuchou rovnaká ako teplota meraná v ústach. 

Poznámka: Táto teplota je pomerne vysoká - odporúčame držať sa rozmedzí teplôt stanovených americkou autorkou knihy "Taking Charge of Your Fertlity" a odborníčky na symptotermálnu metódu Toni Weschler. Viď. tabuľky nižšie.

Určenie funkcie štítnej žľazy z hodnôt bazálnej teploty podľa Toni Weschler:
Meranie v ústach Folikulárna fáza Luteálna fáza
Nadmerá funkcia (hypertyreóza)
36,2 - 36,5 °C (a viac) 36,6 - 37,0 °C (a viac)
Normálna funkcia
35,9 - 36,2 °C 36,3 - 36,6 °C
Nedostatočná funkcia (hypotyreóza)
35,5 - 35,9 °C (a menej)
35,9 - 36,3 °C (a menej)
Meranie v pošve Folikulárna fáza Luteálna fáza
Nadmerá funkcia (hypertyreóza)
36,7 - 37,0 °C (a viac) 37,2 - 37,6 °C (a viac)
Normálna funkcia
36,3 - 36,7 °C 36,7 - 37,2 °C
Nedostatočná funkcia (hypotyreóza)
35,9 - 36,3 °C (a menej)
36,4 - 36,7 °C (a menej)

V kapitole nazvanej "Menštruačné poruchy, problémy s plodnosťou" podáva dr. Barnes odborné dôkazy a príklady, na ktorých ilustruje, že liečba zníženej funkcie štítnej žľazy pomáha riešiť menštruačné problémy ako napr. ťažké krvácanie, ktoré inak vedie ku kyretáži alebo hysterektómii. Predkladá prekvapujúce prípady žien s nezistenou zníženou funkciou štítnej žľazy, ktoré prežili mnoho spontánnych potratov, ale po liečbe štítnej žľazy donosili dieťa do termínu. Vzťahuje hypotyreózu ako k ženskej, tak k mužskej neplodnosti. Samozrejme, LPP už dávno učí, že znížená funkcia štítnej žľazy môže spôsobiť rôzne problémy, ktoré sa môžu ukázať v záznamoch cyklov:

  • nízka bazálna teplota
  • predĺžený alebo stály výskyt menej plodného typu hlienu
  • oneskorená alebo žiadna ovulácia
  • anovulačné cykly
  • ťažké menštruačné krvácanie

Znížená funkcia štítnej žľazy môže tiež byť príčinou alebo súvisieť s reprodukčnými problémami, ktoré sa na tabuľke neprejavia:

  • strata libida
  • predmenštruačný syndróm
  • menštruačné kŕče
  • opakované spontánne potraty

Prístup dr. Barnesa

Dr. Barnes je už vo výslužbe, ale jeho prácu prevzala Barnesova nadácia. Okrem merania bazálnej teploty a štúdia zdravotnej histórie pacienta odporúčajú tiež skúšky zníženej funkcie štítnej žľazy analýzou hormónov obsiahnutých v moči zbieranom 24 hodín. Lieči nedostatočnú funkciu štítnej žľazy sušeným prípravkom zo štítnej žľazy, čo je podľa ich názoru efektívnejšie než liečba syntetickou drogou Synthroid. Vykonávajú tiež testy iných (prípadne) skrytých hormonálnych porúch ako je napríklad nedostatočná funkcia nadobličiek.

Odkiaľ začať?

Ste v podobnej situácii? Ak sa cítite celkom zdravá, máte dosť energie na svoje každodenné povinnosti a radosť z aktivity, ktorou trávite voľný čas, podpriemerné teploty by vám nemali robiť starosti. Kniha dr. Barnesa nezmieňuje vplyv zdravej výživy na funkciu štítnej žľazy, ale ak má štítna žľaza správne pracovať, potrebuje množstvo vitamínov a minerálov. Ak zlepšená výživa vyrieši vaše problémy, malo by sa to prejaviť postupným stúpaním teplôt. Ak nepomôže zlepšená výživa, budete možno chcieť získať ďalšie informácie z prameňov uvedených na konci článku. Poraďte sa potom o nich s informovaným lekárom. Od Barnesovej nadácie môžete získať kontakt na lekára zaoberajúceho sa Barnesovým prístupom.

Zvláštna poznámka pre neplodné páry

V prípade neobjasnenej neplodnosti alebo opakovaných samovoľných potratov odporúčame, aby obaja manželia pozorne zvážili tieto informácie. Lekári vedia, že nedostatočná funkcia štítnej žľazy patrí k významným príčinám neplodnosti. Ak ste sa podrobili vyšetreniu príčin neplodnosti, boli hormóny štítnej žľazy vo vašej krvi pravdepodobne už zisťované. Váš test ukázal možno normálne výsledky, ale kniha dr. Barnesa by vám objasnila, prečo je taký test pravdepodobne nespoľahlivý.

Zdroje:
http://www.lpp.cz/?a=20&id=32
http://www.rodina.cz/clanek4015.htm
https://chriskresser.com/5-ways-that-stress-causes-hypothyroid-symptoms/
http://meschinohealth.com/article/the-adrenalthyroid-connection-part-2-objective-assessment-and-treatment-considerations/?sf_action=get_results&_sf_s=ashwag
https://chriskresser.com/thyroid-blood-sugar-metabolic-syndrome/
http://meschinohealth.com/article/does-your-patient-need-thyroid-and-adrenal-support-a-plausible-solution-for-patients-affected-by-symptoms-of-chronic-stress/

Súvisiace články:


Diskusia

šťítna žľaza
Dobrý deň,
...
Mam Hypertyreozu?
Dobrý deň,chcela by som sa vas opýtať,moja bazalna teplota je 36,4-36,6 v prvej fáze a v druhej 36,8.znamena to,ze mam hypertyreozu?
problemy s plodnostou
Dobry den,
...
marcela
dobry vecer chela som sa spitat ,ci niekto ma taketo problemi a ci to suvisi so stitnov zlaz.este v alguste mi doktorka zistila,zemam na stitnej zlaze...
Vstúpiť do diskusie Počet príspevkov: 8, posledný: 13.05.2016 07:49

Zasielať novinky na e-mail