Endometrióza

ilustratívny obrázok

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú buď v iných tkanivách maternice (vo svalovine) alebo mimo dutiny maternice, napr. vo vajíčkovode, vo vaječníku alebo v rôznych iných orgánoch tela.

Dislokované tkanivo maternice sa zúčastňuje normálnych cyklických zmien sliznice maternice, a vedie tak k ťažkostiam najmä počas menštruácie. Hlavným symptómom endometriózy je bolestivé a silné menštruačné krvácanie. Ďalšie ťažkosti ako bolesti v krížoch, bolesti pri pohlavnom styku alebo vyprázdňovaní a výskyt krvi v stolici alebo moči sú závislé od toho, v ktorých orgánoch sa dislokované tkanivo maternice nachádza. Symptómy endometriózy sú viazané na hormonálny cyklus ženy a s dosiahnutím klimaktéria spravidla miznú.

Príčiny vzniku endometriózy

Príčina 1: Narušené trávenie a imunita, sklon k autoimunitným ochoreniam

V poslednej dobe sa endometrióza považuje predovšetkým za zápalové, autoimunitné ochorenie, podobne ako Lupus, reumatoidná artridíta, astma, ekzémy, autoimunitný zápal pankreasu či Hashimotova tyreoditída (autoimunitný zápal štítnej žľazy). Výskyt autoimunitných ochorení je čiastočne podmienený geneticky, preto sa aj endometrióza častejšie vyskytuje u žien, ktoré majú medzi blízkymi "pokrvnými" príbuznými osoby s ľubovoľným autoimunitným ochorením (otec či brat trpí alergiami či astmou), alebo majú príbuzné ženy s endometriózou alebo adenomyózou.

Správne vyladený imunitný systém je schopný rozpoznať a zlikvidovať bunky endometria, ak sa nachádzajú na nesprávnom mieste (kdekoľvek mimo dutinu maternice - na povrchu vaječníkov, čriev, v brušnej dutine a pod.). Zavlečené bunky môžu do iných orgánov vrásť len vtedy, keď je imunitný systém preťažený alebo nepracuje dostatočne.

Trávenie a imunita môže byť narušené vplyvom nevyváženej stravy (nadbytok cukru, lepku, stužené tuky, konzervanty), nezistených potravinových alergií alebo intolerancií, užívania liekov alebo syntetických hormónov, nadmerného stresu a ďalších faktorov.

Pre dobrú funkciu imunity sú dôležité tieto faktory:
  • dobrý stav čreva a črevnej mikroflóry,
  • dostatok pohybu a primerané okysličenie organizmu,
  • dobrá výživa - zásobenie všetkými kľúčovými živinami, pre imunitu sú obzvlášť dôležité kvalitné bielkoviny, zinok, vitamín D a C,
  • dostatočná enzymatická aktivita - viac sa dočítate v článku Systémová enzymoterapia,
  • eliminácia prítomnosti parazitov a chronických infekcií.

Príčina 2: Estrogénová dominancia

Pojem estrogénová dominancia je zaužívaný v oblasti alternatívnej medicíny na pomenovanie stavu, keď estrogény prevažujú nad progesterónom. Niekedy je tento stav potvrdená vyšetrením, často sa však dá identifikovať aj na základe symptómov ako silné menštruačné krvácanie, výrazné prejavy PMS, endometrióza, adenomyóza a pod.

Krvné vyšetrenie hormónov u žien s prejavmi estrogénovej dominancie môže ukázať:

Estradiol Progesterón Zhodnotenie
v norme
znížený
Estrogénovú dominanciu spôsobuje nedostatok progesterónu, čo je obvykle spôsobené anovulačnými cyklami, predčasným zlyhaním žltého telieska, chronickým zápalom alebo nadmerným stresom.
Príčinou anovulácie môže byť tiež nedostatok niektorých živín, často chýba jód.
zvýšený
v norme
Estrogénovú dominanciu spôsobuje prevaha estradiolu. Stav môže byť spôsobený nadváhou (tukové tkanivo produkuje estradiol) alebo inými faktormi.
Progesterónu je dostatok - u žien, ktoré nepoužívajú hormonálne lieky s progesterónnym účinkom to znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou nebude problém v ovulácii - tá zrejme prebieha pravidelne a žlté teliesko funguje správne.
zvýšený
znížený
Estrogénovú dominanciu spôsobuje zvýšená hladina estrogénov v kombinácii so zníženou hladinou progesterónu. Príčinou je pravdepodobne nepravidelná ovulácia, alebo anovulácia, v kombinácii s chronickým zápalom, chronickým stresom alebo nadváhou.
Príčinou anovulácie môže byť tiež nedostatok niektorých živín, často chýba jód.
v norme
v norme
Estrogénová dominancia môže byť spôsobená endokrinnými disruptormi (chemikálie narušujúce hormonálnu reguláciu - pomáha detox) alebo nedostatkom jódu. Nedostatok jódu narušuje funkciu štítnej žľazy, spôsobuje hypersenzitivitu estrogénnych receptorov (telo silno reaguje aj na nižšiu koncentráciu estrogénov), a potláča ovuláciu (na ovuláciu vaječníky potrebujú dostatok jódu).
Sú to práve estrogény, ktoré stimulujú rast endometria (sliznice maternice) a smutnou skutočnosťou je, že v dnešnej dobe veľký počet žien aj dievčat vo fertilnom veku trpí hormonálnou nerovnováhou zvanou estrogénová dominancia.

Pod estrogénovou dominanciou rozumieme zvýšenú hladinu estrogénov, alebo nedostatok progesterónu, ktorý by ich účinok brzdil. Tento stav spôsobuje široké spektrum príznakov a zdravotných problémov:

  • znižuje plodnosť,
  • zvyšuje riziko vzniku endometriózy,
  • zvyšuje riziko vzniku vaječníkových cýst,
  • zvyšuje riziko myómov,
  • zvyšuje riziko rakoviny maternice a prsníkov,
  • a ďalšie.

Význam estrogénovej dominancie pre vznik endometriózy okrem iného potvrdzuje overená skutočnosť, že počas tehotenstva sa väčšine žien s endometriózou výrazne uľaví - počas tehotenstva totiž dlhodobo prevažuje vplyv gestagénov (hCG, progesterón), ktoré tlmia účinok estrogénov. Vďaka tomu si ženy s endometriózou v tehotenstve nielen odpočinú od problematickej menštruácie, ale obvykle dochádza aj k vyhojeniu ložísk endometriózy.

Estrogénovú dominanciu spôsobuje niekoľko faktorov:
  • nadváha - tukové tkanivo produkuje estrogény,
  • narušená funkcia pečene, kedy pečeň nedostatočne premieňa estrogén na estriol, ktorý už nespôsobuje bujnenie endometriálneho tkaniva,
  • nadmerný príjem chemikálií z prostredia (xenoestrogény a ďalšie chemikále narušujúce hormonálnu rovnováhu) - obvykle hlavne zo stravy či vstrebávanie pokožkou z kozmetiky,
  • nedostatočná produkcia progesterónu spôsobená anovuláciou alebo tvorbou nekvalitných vajíčok a predčasným zlyhaním žltého telieska,
  • nedostatok vitamínu A a D,
  • nadbytok medi a nedostatok zinku v strave (môže byť aj následok užívania hormonálnej antikoncepcie alebo medeného IUD),
  • nevyvážené stravovanie,
  • nedostatok pohybu a kyslíka,
  • stres.

Príčina 3: Nedostatočné okysličenie a prekrvenie reprodukčných orgánov

Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, nedostatočná enzymatická aktivita a plytké dýchanie sú hlavné faktory prispievajúce k nedostatočnému prekrveniu oblasti malej panvy a reprodukčných orgánov.

"Nedokrvené" podvyživené vaječníky neprodukujú dostatočne kvalitné vajíčka na vyváženie estrogénov progesterónom. Slabo prekrvená maternica organizmu často poslúži ako skladisko odpadných látok, čo ďalej narušuje zdravú funkciu sliznice a priebeh menštruácie.

Ďalšie možné príčiny

  • retrográdna (spätná) menštruácia, kedy sa krv z maternice dostáva späť do vajíčkovodov a nesie so sebou endometriálne tkanivo,
  • premena (metaplázia) buniek v brušnej dutine,
  • nutričná podvýživa - strava neobsahuje dostatok živín (často paradoxne aj v kombinácii s nadváhou pri kaloricky bohatej strave), alebo je narušené vstrebávanie živín v tenkom čreve (napr. pri celiakii),
  • Genetická porucha - napríklad anomália komplexu génov RCCX na 6. chromozóme dokáže spôsobiť narušenie imunity, hormonálnu nerovnováhu, zníženú odolnosť voči stresu a zhoršený krvný obeh, čím sú pokryté všetky tri hlavné príčiny vzniku endometriózy. Ďalším charakteristickým príznakom tejto genetickej odchýlky je hypermobilita kĺbov a väzív. Viac informácií nájdete v článku Čo má spoločné hypermobilita kĺbov, poruchy imunity, endometrióza, PCOS a ďalšie chronické ochorenia?

Výskyt endometriózy

Endometrióza postihuje asi 10 až 15 percent žien vo fertilnom veku. Pri cca. 6 % až 8 % zo všetkých gynekologických operácií bývajú nájdené endometriózy. Presné údaje o častosti ochorenia neexistujú, lebo mnoho postihnutých žien je bez ťažkostí, a ochorenie sa preto neobjaví. Pravdepodobnosť ochorenia na endometriózu sa zvyšuje vekom až do nástupu do klimaktéria, a potom rapídne klesá. Diagnóza sa väčšinou stanovuje medzi 20. a 40. rokom života.

Umiestnenie ložísk endometriózy

Podľa umiestnenia ložísk endometriózu rozdeľujeme na štyri základné typy:

  1. Endometrióza peritoneálna - ložiská sa vyskytujú na pobrušnici.
  2. Endometrióza ovariálna - ložiská sa vyskytujú na vaječníku. Tento typ je charakteristický výskytom farebných ložísk na povrchu vaječníka, ktoré sa môžu vnoriť do hĺbky vaječníka a vytvoriť cystu veľkosti aj niekoľkých centimetrov. Táto cysta sa nazýva endometrióm alebo endometriózna cysta. Pre svoj obsah hnedastej tekutiny býva často označovaná ako térová alebo čokoládová cysta.
  3. Endometrióza rektovaginálneho septa - ložiská sa vyskytujú v prepážke medzi pošvou a konečníkom. Táto endometrióza podlieha len minimálnym zmenám v priebehu menštruačného cyklu a prejavuje sa trvalou a veľkou bolesťou.
  4. Adenomyóza - ložiská sa vyskytujú vnútri svaloviny maternice. Prejavuje sa zvýšeným krvácaním, bolestivou a zväčšenou maternicou a ďalšími príznakmi typickými pre endometriózu ako bolestivá menštruácia, bolesti pri pohlavnom styku a dlhodobá bolesť v oblasti panvy.

Rozsah a závažnosť endometriózy

Rozlišujú sa štyri stupne záavažnosti / rozsahu endometriózy:

  • Endometrióza 1. stupňa (minimálna) - len malé povrchové ložiská a niekoľko nepatrných zrastov.
  • Endometrióza 2. stupňa (mierna) - nekoľko väčších ložísk v rektovaginálnej oblasti.
  • Endometrióza 3. stupňa (stredná) - ako predchádzajúce, a navyše ložiská endometriózy na vaječníkoch a viac zrastov.
  • Endometrióza 4. stupňa (ťažká) - ako predchádzajúce, plus veľké ložiská (endometriálne cysty) na vaječníkoch a rozsiahle zrasty.

Komplikácie endometriózy

Mnohé pacientky s endometriózou nemajú subjektívne ťažkosti, lebo ložiská reagujú na hormonálne podnety buď slabo alebo vôbec nie. Prítomnosť a intenzita symptómov  závisí aj od rozsahu, a najmä lokalizácie zmien.

Problémy súvisiace s endometriózou:
  • bolestivá menštruácia (dysmenorea), bolesti bývajú najhoršie okolo 2-3 dňa cyklu
  • bolesti v čase ovulácie
  • bolesti pri pohlavnom styku
  • bolestivé močenie a stolica
  • bolesti v dolnej časti chrbta
  • silné alebo nepravidelné krvácanie
  • tráviace problémy
  • krvácanie medzi periódami
  • neplodnosť - uvádza sa, že až 50% žien s endometriózou má problémy s plodnosťou, a naopak 50% žien so zníženou plodnosťou má endometriózu
  • potrat v ranom štádiu tehotenstva
  • zrasty vo vajíčkovodoch, na pobrušnici, medzi črevami, alebo kdekoľvek v mieste výskytu ložísk endometriózy
  • nepriechodnosť vajíčkovodov, zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva
  • endometriálne cysty na vaječníkoch

Diagnóza endometriózy

Typické sú silné bolesti počas menštruačného krvácania, ktoré sa objavia až v dospelosti. Označujú sa ako sekundárna dysmenorea, na rozdiel od takzvanej primárnej dysmenorey, ktorá nastupuje už prvé mesiace po prvom menštruačnom krvácaní a nesúvisí s chorobnými orgánovými zmenami. Medzi stupňom vážnosti bolestí a rozsahom ochorenia však neexistuje priama súvislosť.

Ako je možné endometriózu diagnostikovať?
  • gynekologické vyšetrenie
  • ultrazvuk
  • krvné vyšetrenie - pri endometrióze býva zvýšená hodnota markeru Ca-125
  • laparoskopia - umožní určiť miesto, počet ložísk endometriózy a odber vzorky tkaniva na biopsiu

Pridajte sa k mojej FB stránke Život s endometriózou, a získate  najaktuálnejšie informácie o možnostiach konzervatívnej aj prírodnej liečby.
Ak Vás zaujíma možnosť súkromného zdieľania s ďalšími ženami s endometriózou či adenomyózou, pripojte sa k uzavretej skupine Endometrióza a adenomyóza v sieti FB.

Liečba endometriózy

Konvenčná liečba

Konvenčná terapia pozostáva väčšinou z kombinácie nasledovných postupov podľa veku, rozsahu, závažnosti a opakovania výskytu endometriózy a priania ohľadom ďalšej reprodukcie u danej pacientky:

  1. operatívne odstránenie ložísk endometriózy - laparoskopická operácia umožňuje odstrániť viditeľné ložiská endometriózy a prerušiť mnohé zrasty, 
  2. odstránenie maternice a vaječníkov (niekedy je považované za finálne riešenie, v skutočnosti však nezaručuje, že sa endometrióza nevráti),
  3. medikamentózna blokáda hormonálneho cyklu (napr. užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo liekov vyvolávajúcich predčasnú umelú menopauzu - Visanne a pod.),
  4. užívanie syntetických foriem progesterónu,
  5. umelé oplodnenie.

Skoro každá z dostupných možností liečby endometriózy má svoje výhody a nevýhody, preto nasleduje tabuľka s prehľadom možných výhod a rizík jednotlivých prístupov a terapií.


výhody
nevýhody
laparoskopická operácia - diagnostika a odstránenie cýst a ložísk endometriózy
presná diagnostika, určenie miesta a rozsahu endometriálnych ložísk, a okamžité odstránenie väčšiny stredných a veľkých endometriálnych ložísk a cýst a zrastov
riziko rozšírenia ložísk endometriózy, možnosť vzniku nových zrastov, bežné riziká spojené s každou operáciou (zápal, krvácanie a i.)
hysterektómia (chirurgické odstránenie maternice)
trvalé ukončenie problémov spojených s menštruačným krvácaním (silné krvácanie a bolesti)
trvalá neplodnosť, pretrvávajúce riziko vzniku nových endometriálnych ložísk a cýst - obvykle definitívne ukončí až menopauza, bežné riziká spojené s každou operáciou (zápal, krvácanie a i.)

Viac informácií o hysterektómii môžete získať v dokumente Ženská anatómia a riziká hysterektómie v češtine, alebo na stránkach HERS Foundation v angličtine.
ovarektómia (chirurgické odstránenie vaječníkov)
trvalé odstránenie rizika vzniku endometriálnych cýst na vaječníkoch
trvalá neplodnosť, predčasná menopauza, bežné riziká spojené s každou operáciou (zápal, krvácanie a i.)
hormonálna antikoncepcia
dočasné zníženie (nie však úplné odstránenie) rizika vzniku endometriálnych cýst a rozširovania ložísk endometriózy
počas užívania hormonálnej antikoncepcie neprebieha ovulácia, takže sa neprodukuje progesterón a ďalšie prirodzené hormóny,
stúpa riziko vzniku krvných zrazenín,
narušuje sa črevná mikroflóra a imunita,
počas užívania je častý výskyt depresií, zníženého libida a ďalších psychických porúch,
mesiace až roky po vysadení pretrváva riziko hormonálnej nerovnováhy, anovulácie, zvyšuje sa riziko problémov s menštruačným cyklom - PMS, endometrióza, PCOS,
zvyšuje sa riziko neplodnosti,
12 aj viac mesiacov po vysadení HAK je pri otehotnení zvýšené riziko genetických anomálií a spontánnych potratov
užívanie liekov na potlačenie ovulácie a menštruačného cyklu - nastáva dočasná menopauza (napr. Visanne)
dočasné zníženie (nie však úplné odstránenie) rizika vzniku endometriálnych cýst a rozširovania ložísk endometriózypodobne ako pri užívaní HAK
užívanie syntetických foriem progesterónu (progestíny - napr. Utrogestan, Duphaston)
niektorým ženám užívanie progestínov pomáha zmierniť nepríjemné symptómy spojené s nedostatočnou tvorbou vlastného progesterónu pri anovulácii, predčasnom zlyhaní žltého telieska a v iných situáciách
synteticky vyrobené progestíny nemajú rovnaký účinok ako biologicky identický progesterón, a ich funkciu plnia len čiastočne
pri užívaní progestínov stúpa riziko poškodenia pečene, vzniku krvných zrazenín, depresií, alergické reakcie, opuchy, problémy s dýchaním, bolesti hlavy, bolesti pŕs, nevoľnosti, ospalosť...
užívanie biologicky identického progesterónu - progesterónový krém alebo kapsule
pomáha zmierniť nepríjemné symptómy spojené s nedostatočnou tvorbou vlastného progesterónu pri anovulácii, predčasnom zlyhaní žltého telieska a v iných situáciáchmožné alergické reakcie na prídavné látky v kréme alebo kapsulách,
riziko predávkovania progesterónom pri nedodržaní správneho dávkovania (dočasné, minimálne zdravotné riziko)

UPOZORNENIE: progesterónový krém či kapsule bez ďalšej liečby málokedy stačia na zastavenie rastu endometriálnych ložísk, slúži len ako podporná liečba k iným prírodným terapiám, alebo na podporu udržania tehotenstva u žien s nízkou hladinou progesterónu.
alternatívna, prírodná liečba
prírodná liečba prospieva celkovému zdraviu a plodnosti,
minimálny výskyt vedľajších účinkov,
pri dodržiavaní správne zostavenej liečby dochádza k vyhojeniu ložísk endometriózy aj adenomyózy, dochádza k zmenšeniu a vyhojeniu endometriálnych ložísk a zrastov, môže dôjsť aj k spriechodneniu vajcovodov - je to prakticky jediná možnosť, ako žena s endometriózou či adenomyózou môže opäť a natrvalo byť zdravá a plodná
pomalší nástup účinku liečby (obvykle 2 až 6 mesiacov),
ak je endometrióza diagnostikovaná až v štádiu cýst väčších ako 5cm, nemusí byť prírodná liečba dostatočne razantná na zastavenie rastu a vstrebanie cýst - niekedy je nutné pristúpiť k chirurgickému odstráneniu cýst, a potom pokračovať s prírodnou liečbou na prevenciu vzniku ďalších cýst a ložísk, či podporu plodnosti,
nutnosť doživotne dodržiavať aspoň udržiavací liečebný režim,
vyššie finančné náklady na výživové doplnky

Alternatívna liečba

Prírodná medicína ponúka účinné možnosti zlepšenia zdravotného stavu žien s endometriózou a adenomyózou - pomôže zmena životosprávy, bylinky, hydroterapia, detoxikácia a ďalšie postupy.

Viac sa dočítate v článku Prírodná liečba endometriózy.

Informácie o endometrióze sú čerpané z nasledujúcich zdrojov:
http://www.psychologia.sk/forum/read.php?id=174849
http://primar.sme.sk/c/4116990/endometrioza.html
http://www.casopismamina.sk/mamina/zdravie/endometrioza-stale-zahadna.html
http://www.healthworld.cz/syrael/?content=verejnost&page=endometrioza

Kam ďalej?

Zasielať novinky na e-mail