28.08.2017

Môžem byť tehotná?

ilustratívny obrázok

Obdobie pred definitívnym potvrdením tehotenstva sprevádza množstvo otázok a neistoty. Môžem byť tehotná, keď je tehotenský test negatívny? Môžem byť tehotná, keď som nemala sex v plodných dňoch? Môžem byť tehotná, keď špiním či krvácam? Odpovede na najčastejšie otázky spojené s overením tehotenstva nájdete v tomto článku.

Ako zistím, že som tehotná?

Domáci tehotenský test Clearblue DIGITALObvyklý spôsob detekcie raného tehotenstva je domáci tehotenský test. Najlepší čas na testovanie je od 2. dňa po očakávanom termíne menštruácie v prípade, že sa menštruácia nedostaví, alebo máte len slabé špinenie, či neobvykle slabé krvácanie. Tehotenstvo následne potvrdí Váš gynekológ ultraxvukovým vyšetrením, ktoré môže podľa potreby doplniť aj vyšetrením hladiny "tehotenského" hormónu hCG z krvi.

Na zistenie skorého tehotenstva môže poslúžiť aj symptotermálna metóda (zaznamenávanie bazálnej teploty a iných znakov plodnosti). Predĺženie luteálnej fázy oproti štandardnej dĺžke o viac ako 2 dni, a druhý vzostup bazálnej teploty medzi 7. a 12. dňom po ovulácii môže znamenať tehotenstvo. Tátometóda určovania tehotenstva však nemusí byť spoľahlivá v prípade, že užívate lieky na podporu plodnosti. Ak sa vzostup bazálnej teploty časovo prekrýva s nasadením gestagénneho hormónu (progestíny - Duphaston, Utrogestan, alebo progesterónový krém), vzostup teploty je pravdepodobne dôsledok lieku, nie tehotenstva.

Rané tehotenstvo Vám môžu naznačiť aj mnohé subjektívne telesné príznaky ako nezvyklé pobolievanie v podbrušku, zvýšená prítomnosť vodnatého mliečneho nezapáchajúceho výtoku z pošvy, špinenie alebo krátke krvácanie medzi 6 a 12 dňom po ovulácii, zvýšená náladovosť, vyššia citlivosť prsníkov a iné. Viac o obvyklých symptómoch skorého tehotenstva sa dočítate v článku Príznaky tehotenstva.

Môžem byť tehotná, keď som nemala sex v plodných dňoch?

Záleží od toho, ako definujeme "plodné dni". Ak sa spoliehate len na kalendárny výpočet pravdepodobných plodných dní podľa termínu poslednej menštruácie, je pomerne vysoká šanca, že otehotniete v "neplodné dni", pretože ovulácia môže v danom cykle prebehnúť netypicky skoro alebo naopak neskoro.

Ak však dobre poznáte svoje telo, sledujete a zaznamenávate znaky plodnosti pomocou symptotermálnej metódy, a dokážete spoľahlivo určiť deň ovulácie, riziko otehotnenia v skutočne "neplodné dni" (od 3. dňa po ovulácii) je veľmi nízke - štatisticky do 2% za celý rok aplikovania tejto metódy.

Môžem byť tehotná aj napriek použitiu pohotovostnej hormonálnej antikoncepcie (Postinor, Escapelle)?

Pri správnom použití pohotovostnej antikoncepcie, teda čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, je pravdepodobnosť zabránenia otehotneniu okolo 85%. To znamená, že pri správnom použití je stále 15% šanca, že otehotniete. Ak tabletku užijete neskôr ako 72 hodín po sexe, neexistuje žiadna záruka, že antikoncepcia bude fungovať.

Použitie pohotovostnej antikoncepcie môže spôsobiť viaceré nežiadúce účinky vrátane oneskorenia menštruácie, to by však nemalo byť viac ako 5 dní oproti očakávanému termínu. Ak sa menštruácia nedostaví do 2 týždňov od použitia tabletky, urobte si domáci tehotenský test.

Môžem byť tehotná, keď ovulačný test/folikulometria nepotvrdili v tomto cykle ovuláciu?

Áno, je to možné. Ovulačné testy aj folikulometria nie sú dokonalo presné, zvlášť u žien s nepravidelným cyklom, u ktorých ovulácia môže prebehnúť netypicky skoro alebo naopak neskoro.

Môžem byť tehotná, keď je tehotenský test negatívny?

Áno, je to možné. Ak ovulácia prebehla neskôr ako predpokladáte, môže byť na tehotenský test ešte skoro. Skúste počkať, a ak sa menštruácia nedostaví za 3-4 dni, test zopakujte. V prípade dlhšie trvajúcich pochybností je vhodné navštíviť Vášho gynekológa a požiadať o vyšetrenie "tehotenského" hormóny hCG z krvi a ultrazvukové vyšetrenie.

Môžem byť tehotná, keď na ultrazvuku nebolo nič vidieť?

Áno, je to možné. Tehotenstvo je obvykle viditeľné na ultrazvuku v ukončenom 5 týždni tehotenstva, v ukončenom 7tt by už mala byť vidieť akcia srdiečka. Ak však ovulácia prebehla neskôr ako predpokladáte, tehotenstvo môže byť menej "pokročilé", a na ultrazvuku môže byť zdanlivo oneskorené aj o niekoľko týždňov.

Ak mávate predĺžené cykly, alebo viete na základe ovulačných testov či symptotermálnej metódy, že ovulácia prebehla skôr alebo neskôr než na "tabuľkový" 12-16 deň, určite to spomeňte svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Niektoré špecifické okolnosti môžu viesť k zníženu výpovednej hodnoty ultrazvukového vyšetrenia - napríklad anatomické anomálie ako dvojrohá či zahnutá maternica môžu spôsobiť, že v ranej fáze tehotenstva plod nie je na ultrazvuku viditeľný.

Môžem byť tehotná, keď špiním alebo krvácam?

Špinenie alebo slabé krvácanie sa môže počas prvého trimestra objaviť až u 30% inak bezproblémových a prosperujúcich tehotenstiev. Špinenie sa najčastejšie objavuje v čase implantácie, teda medzi 6. a 12. dňom po ovulácii.

U niektorých žien sa o otehotnení menštruačný cyklus nezastaví hneď prvý mesiac, ale môže v miernejšej forme pokračovať aj niekoľko mesiacov. Ide o tzv. deciduálne krvácanie, kedy dochádza k čiastočnému odlučovaniu sliznice maternice v časti, kde nie je uhniezdený zárodok.

Takéto krvácanie môže pochopiteľne viesť k dojmu, že nie ste tehotná, a niektoré ženy tak prídu na svoje tehotenstvo až v druhom, či treťom trimestri, výnimočne až pri pôrode.

Neškodné krvácanie alebo potrat?

Ako som písala vyššie, v pomerne vysokom počte tehotenstiev sa zvlášť počas prvého trimestra môže objaviť špinenie alebo krvácanie. Každé špinenie a krvácanie je pre tehotnú ženu znepokojivé, skutočne rizikové však býva len v prípade, že je rovnako silné alebo silnejšie ako štandardná menštruácia, a/alebo je spojené so silnou bolesťou v podbrušku - či už v oblasti maternice alebo na jednej strane podbruška.

Krvácanie spojené s bolesťou podobnou meštruačným kŕčom v oblasti maternice a vyšším výskytom zrazenín je spravidla známkou spontánneho potratu. Spontánny potrat v ranom tehotenstve obvykle prebehne bez komplikácií a nevyžaduje asistenciu, ale neváhajte vyhľadať lekársku pomoc v prípade neznesiteľných bolestí, nezvládnuteľného krvácania, príznakov zápalu alebo iných komplikácií.

Špinenie alebo krvácanie spojené s intenzívnou ostrou bolesťou na jednej strane podbruška môže byť známkou mimomaternicového tehotenstva a vyžaduje neodkladnú návštevu lekára.

Autor článku:
Helena Bieliková

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail