20.07.2011

Detoxikácia

ilustratívny obrázok

V tele moderného človeka sa bežne nachádza množstvo rôznych cudzorodých chemikálií, ktoré narušujú metabolické procesy, interferujú s hormonálnou reguláciou a môžu spôsobovať neplodnosť.

Ako sa toxíny dostávajú do organizmu

Toxíny prijímame predovšetkým:

 • z narušenej črevnej mikroflóry - patogénne osídlenie čreva dokáže produkovať široké spektrum veľmi nebezpečných toxínov, ktoré sa vstrebávajú do krvi a otravujú celý organizmus
 • z potravy - priemyselné potravinárske prísady, tzv. "éčka" (konzervanty, stabilizátory, farbivá, umelé sladidlá, glutamát sodný), pesticídy, herbicídy, umelé hnojivá, zbytkové antibiotiká, ftaláty, priemyselné znečistenie a ďalšie
 • z vody - voda z kohútika obsahuje chlór, môže obsahovať ťažké kovy a zvyškové znečistenie z pôvodného zdroja. Balené vody a nápoje navyše často obsahujú ftaláty.
 • z ovzdušia - priemyselné exhaláty, ftaláty, výpary ortuti*, cigaretový dym a ďalšie
 • z kozmetiky a drogérie - hliník v antiperspirantoch a opaľovacích krémoch, ortuť v spermicídnych géloch, parabeny, ftaláty, sulfáty, akrylamid, formaldehyd, toluén, dioxíny a mnohé ďalšie chemikálie nájdeme v kozmetike, chlór, fenoly a formaldehyd v čistiacich prípravkoch, a mnohé ďalšie v dekoratívnej kozmetike, prípravkoch na vlasy, atď.
  Nebezpečné chemikálie sa uvoľňujú aj z menštruačných vložiek a tampónov.
 • z kuchynských riadov - nebezpečné sú teflónové panvice (pri zahriatí na vysokú teplotu sa teflón rozkladá a uvoľňuje nebezpečné flourované uhľovodíky), hliníkové hrnce a príbory, plastové nádoby na uchovávanie jedla (plastové nádoby nepoužívajte na zahrievanie jedla v mikrovlnnej trúbe, ani na uchovávanie v chladničke), melamínové taniere a príbory (pri zahriatí môžu uvoľňovať melamín a formaldehyd), dekorácie na keramických tanieroch a sklených pohároch (uvoľňujú olovo a kadmium)
 • prostredníctvom liekov a očkovaní - niektoré vakcíny obsahujú ortuť a hliník, ktorý u precitlivelých detí môže vyvolávať nadmerné dráždenie imunity, zápal mozgu, alergie, poruchy správania, a existuje aj podozrenie na zvýšené riziko vzniku autizmu. Užívanie akýchkoľvek liekov vždy nesie určité riziko intoxikácie, či už samotnou účinnou látkou, pomocnými prísadami alebo prímesami. Časté sú komplikácie z nesprávne predpísaných liekov, nevhodných kombinácií liečiv, ale aj indiviuálnych reakcií pacienta na daný liek. Pokiaľ je to možné, obmedzte užívanie liekov na minimum, a v prípade potreby ich nahraďte prírodnými alternatívami s menej škodlivým dopadom na zdravie.

Aj najzdravšie sa stravujúci jedinci sa nevyhnú príjmu škodlivých chemikálií, ktoré môžu mať ďalekosiahle dopady na ich zdravie. Ľudia s dobrou genetickou výbavou a odolnou konštitúciou môžu intoxikáciu prekonať bez významnejších komplikácií, oslabení jedinci so zníženou činnosťou orgánov s detoxikačnou funkciou (pečeň, obličky) alebo zvýšenou citlivosťou na chemikálie sa pri intoxikácii vystavujú zvýšenému riziku rôznych zdravotných problémov.

TIP: Na detoxikáciu organizmu odporúčame detoxikačné Kinoki náplaste.

Problémy s otehotnením, neplodnosť

V niektorých oblastiach má až 33% párov problémy s plodnosťou. Rastúci výskyt problémov s otehotnením súvisí s niekoľkými hlavnými faktormi:

 • nevhodné zloženie stravy - rýchle občerstvenie, nedostatok základných živín, nadbytok kalórií, nadmerná konzumácia živočíšnych bielkovín, sladkostí, stužených tukov, umelých sladidiel, glutamátu, konzervantov a obecne "éčok"
 • nedostatok vyváženého pohybu - ľuďom so sedavým zamestnaním často chýba vhodná kompenzácia vo forme pohybu, ktorý by zabezpečil spevnenie svalového korzetu, panvového dna, a zabezpečil tak správne držanie tela a primerané prekrvenie oblasti panvy
 • nadbytok toxických chemikálií v potrave, vode, ovzduší, atď (viz zoznam vyššie)

Následkom sú problémy s plodnosťou, ako:

 • poruchy hormonálnej regulácie u žien - estrogénová dominancia, nedostatok progesterónu (zlyhanie žltého telieska), nadbytok androgénov, prolaktínu - prejaví sa ako PMS, cysty, anovulácia, polycystické vaječníky (syndróm PCO), endometrióza, opakované potraty, myómy a iné
 • poruchy hormonálnej regulácie a spermatogenézy u mužov
 • poruchy funkcie štítnej žľazy - zvýšená aj znížená funkcia štítnej žľazy má negatívny dopad na plodnosť
 • zvýšená zrážanlivosť krvi - môže spôsobovať opakované spontánne potraty v ranej fáze tehotenstva
 • imunitné príčiny neplodnosti - imunitná reakcia na vlastné spermie a vajíčka, protilátky proti spermiám partnera u ženy, protilátky proti zárodku, a i.

Tehotenstvo a kojenie

Páry ktoré otehotnejú, odovzdávajú veľkú časť svojej chemickej záťaže svojim deťom. Časť toxínov prechádza placentou ešte počas tehotenstva (ortuť, hliník), ďalšie sú mobilizované po pôrode počas kojenia (dioxíny, PCB). Kojenie je stále považované za najlepší spôsob výživy novorodenca, ale u matiek silne zaťažených chemikáliami a ťažkými kovmi sa stáva pre dieťa nebezpečné.

Matka počas tehotenstva a kojenia odovzdá svojmu prvorodenému dieťaťu až 40% chemikálií, ktoré za svoj život nahromadila vo svojom tukovom tkanive, mozgu a ďalších orgánoch.

V pupočníkovej krvi novorodencov bolo nájdených 287 karcinogénnych a neurotoxických priemyselných chemikálií.

Táto neprirodzená chemická záťaž u detí sa dáva do súvislosti s nárastom výskytu autizmu, alergií a porúch správania.

Tehotné a dojčiace ženy by sa preto mali podľa možnosti vyhýbať rizikovým situáciám, ako napríklad:

 • pobyt v prostredí so znečisteným ovzduším (cigaretový dym, výpary z priemyselných farieb a rozpúšťadiel, kadernícke a kozmetické salóny a pod.)
 • zásahy do amalgámových zubných výplní
 • akékoľvek očkovanie
 • užívanie liekov, pokiaľ to nie je nevyhnutné (aj zdanlivo neškodné lieky ako acylpyrín či ibuprofen môžu negatívne ovplyvniť vývoj dieťaťa)
 • konzumácia nevhodných jedál a potravín - uprednostnite doma pripravené jedlo z čerstvých surovín pred rýchlym občerstvením či stravovaním v reštaurácii

Zdravé rodičovstvo

Ak plánujete rodičovstvo, je vhodné začať znížením toxickej záťaže, ktorej ste nepochybne vystavení, a dôkladná detoxikácia, ktorá pomôže z organizmu odbúrať už nahromadený nebezpečný chemický balast.

Obmedzenie príjmu chemikálií

 • zmena zloženia stravy - preferujte biopotraviny, celozrnné výrobky, vylúčte neprirodzené zložky potravy (éčka, konzervanty, umelé sladidlá, glutamát, stužené tuky) - čítajte zloženie na obaloch potravín
 • používajte prírodnú kozmetiku a drogériu - predajne biopotravín často ponúkajú aj zdravé (resp. menej škodlivé) alternatívy ku klasickým zubným pastám, pleťovým mliekam, vodám a krémom, prírodné mydlá, šampóny, čistiace prípravky a dámske hygienické vložky a tampóny

Zlepšenie črevnej mikroflóry

Ako už bolo povedané, premnoženie patogénnych baktérií v črevách spôsobuje produkciu toxínov priamo v našom tele (tzv. endotoxíny). Príčinou narušenej mikroflóry je obvykle užívanie liekov (hormóny, antibiotiká, kortikoidy, antipsychotiká...), nevyvážené stravovanie a do veľkej miery aj prevzatie nevhodného zloženia mikroflóry od matky.

K prejavom patria hnačky, zápchy, plynatosť, bolesti brucha, potravinové alergie, znížená imunita, migrény, časté kvasinkové infekcie, ale aj psychické prejavy ako depresie, schizofrénia, ADHD, autizmus.

Čo treba urobiť pre zlepšenie stavu?
 • očista čreva - môžete vyskúšať zaujímavú kombináciu ľanových semienok a kefíru, návod tu.
 • vylúčenie pšenice, obmedzenie lepku, v závažnejších prípadoch sa odporúča dočasne úplne vylúčiť zo stravy všetky obilniny aj zemiaky
 • maximálne obmedzenie konzumácie mliečnych výrobkov, okrem masla
 • doplniť komplexné probiotiká so zastúpením všetkých hlavných probiotických kmeňov - Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacillus subtilis
 • doplniť do stravy zdravé tuky - maslo, kokosový olej, olej z tresčej pečene

Podrobnejšie informácie nájdete v knihe Syndróm trávenia a psychológie od Dr. Natashi Campbell-McBride (diéta GAPS).

Detoxikácia

 • zbavte sa zubného amalgámu**
 • absolvujte detoxikačnú kúru - pomôže Vám zbaviť sa nahromadených toxínov a obnoviť prirodzenú rovnováhu organizmu. Nebezpečné sú predovšetkým ťažké kovy a chemikálie rozpustné v tukoch, ktoré sa inak z organizmu vyplavujú len veľmi obtiažne (ortuť, olovo, hliník, ftaláty, dioxíny, PCB). Zamedzíte tak prenosu týchto škodlivých chemikálií na Vaše deti počas vnútromaternicového vývoja a laktácie.

Spôsoby detoxikácie:

 • primeraný pohyb - polhodinová prechádzka na čerstvom vzduchu, jóga, tanec,
 • hlboké vedomé dýchanie so zapojením bránice - dobrým dýchaním telo dokáže vylúčiť až 70% toxínov, pre začiatok sú vhodné relaxačné dýchacie cvičenia,
 • dostatočný príjem čistej vody v priebehu celého dňa, ráno nalačno vypite 2dl vlažnej vody s citrónovou šťavou,
 • potraviny, koreniny a bylinky s detoxikačným účinkom: cibuľa, cesnak, červené víno, cvikla a iné potraviny s obsahom resveratrolu, pestrec mariánsky, slzovka (perličkový jačmeň), škorica, čaj Lapacho, žihľava...
 • výživové doplnky s detoxikačným účinkom: šťava z aloe vera, sladkovodné riasy chlorella a spirulina, zelený jačmeň, tekutý alebo práškový zeolit, a ďalšie
 • masáže, saunovanie,
 • obklady s ricínovým olejom,
 • derivačné kúpele.

Detoxikačnú kúru je najlepšie absolvovať v jarnom období, ideálne pravidelne každý rok.


-----------------------

*Ortuť je vysoko toxická, usádza sa v mozgu, v hypofýze (kde spôsobuje poruchy hormonálnej regulácie), väzivových tkanivách, a pod. S ortuťovými výparmi sa môžeme stretnúť v zubnej ambulancii, pri rozbití ortuťového teplomera alebo úspornej žiarivky. Okrem iného sa ortuť uvoľňuje zo zubného amalgámu.

**Zubný amalgám pozostáva z 40-50 % ortuti, 40-70 % striebra, 10-30 % cínu, a 5-30 % medi. Nechajte si postupne odstrániť amalgámové zubné výplne a nechajte ich nahradiť menej škodlivými alternatívami.

Ortuť sa z amalgámu uvoľňuje jednak pri zakladaní, úpravách a odstraňovaní zubnej výplne, ďalej pri  žuvaní, konzumácii kyslých nápojov, ale aj v pokojovom stave. 

Okrem akútnej otravy hrozí riziko chronicke otravy malými dávkami ortuti vyparujúcej sa z amalgámu. Zvyšuje riziko širokého spektra ochorení od porúch imunity (alergie, ekzémy, neplodnosť z imunitných príčin - ortuť sa naviaže na spermie a dráždi pohlavné ústrojenstvo ženy, čím sa vytvára imunitná reakcia voči samotným spermiám), porúch hormonálnej regulácie (problémy so štítnou žľazou, PCOS, endometrióza, poruchy spermatogenézy), až po neurodegeneratívne ochorenia, tiky, depresie, poškodenia orgánov ako mozog, obličky a pečeň.

Pri odstraňovaní amalgámu je potrebné postupovať opatrne a odstraňovať cca. 1-2 plomby za mesiac, inak hrozí akútna otrava ortuťou. Cca. týždeň pred plánovaným odstraňovaním amalgámu odporúčame užívať vysoké dávky sladkovodnej riasy Chlorella a medvedieho cesnaku, ktoré pomáhajú vyplaviť ortuť z tela. Hneď po odvŕtaní amalgámu rozžujte tabletku chlorelly.

Po odstránení amalgámu sa prechodne môžu zhoršiť zdravotné problémy súvisiace s intoxikáciou ortuťou, preto je potrebné pokračovať v užívaní chlorelly a medvedieho cesnaku minimálne po dobu 1 mesiaca. 

Ak táto možnosť neprichádza do úvahy, môžete aspoň zmierniť škodlivý vplyv ortute. Jednou z možností sú pravidelné výplachy ústnej dutiny látkami, ktoré pomáhajú viazať ortuť, ktorá vy inak zostávala naviazaná na epitel ústnej dutiny, a odtiaľ by sa vstrebávala ďalej do organizmu.
Postup: v 1 dl vlažnej vody rozpustite tabletku živočíšneho uhlia alebo 3-4 tabletky chlorelly. Týmto roztokom preplachujte ústa raz denne, po prepláchnutí vždy vypľuť - neprehĺtať.


Autor článku:
Helena Bieliková

Zdroje:

Anna Strunecká, Jiří Patočka: Doba jedová  (2011)
http://harmonyzeolitedetox.com/
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/01/13/mercury-detoxification-protocol.aspx

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail