22.02.2013

Pestrec mariánsky

ilustratívny obrázok

Pestrec mariánsky je nenápadná rastlina pripomínajúca bodliak. V lekárskych aj liečiteľských kruhoch je pestrec známy pre svoju schopnosť regenerovať tkanivo pečene a obnovovať jej správnu funkciu.

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je jednoročná až dvojročná rastlina dorastajúca do výšky 60 až 150cm. V liečiteľstve sa používa predovšetkým pri ochoreniach pečene.

Za liečivé účinky sú zodpovedné flavolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), ktoré sa súhrnne nazývajú silymarin. Najväčšia koncentrácia sylmarinu je v semenách, v menšej koncentrácii sa nachádza v listoch a koreni. Plody okrem toho obsahujú asi 27% bielkovín a 30% jedlého oleja (kyselina linolová, olejová a nenasýtené mastné kyseliny), tyramín, histamín, aminokyseliny, cukry, quercetín a vitamín E (500 až 800mg/kg).

Účinky pestreca mariánskeho

Plody pestreca sa používajú pri ochoreniach a poškodení pečene, napr. pri žltačke typu B a C, cirhóze, steatóze (stukovatení) pečene, pri otravách v dôsledku intoxikácie alkoholom, drogami, priemyselnými chemikáliami alebo hubami.

Podávanie sylmarinu nielen urýchľuje regeneráciu tkaniva pečene, ale celkovo zvyšuje šancu na prežitie (napr. po požití muchotrávky). Sylmarin tiež ovlyvňuje tvorbu žlče tým aj celú látkovú výmenu.

Sylmarin tiež dokáže vychytávať voľné radikály a zabraňuje peroxidácii tukov. Štúdie tiež naznačujú, že chráni pred poškodením DNA, znižuje aktivitu látok stimulujúcich rast tumorov.

Pestrec je vhodný aj ako súčasť prírodnej liečby cukrovky, prevencia a liečba tehotenskej cukrovky.

Negatívne účinky: sylmarin pravdepodobne chelatuje železo a spomaľuje metabolizmus vápnika.

Kontraindikácie: okrem hore uvedených negatívnych účinkov doterajšie štúdie nepreukázali, že by užívanie pestreca, resp. sylmarin moholo byť nebezpečné. V rozumnej miere ho možno užívať aj počas tehotenstva.

Ako zistím, či mám problém s pečeňou a potrebujem pestrec?

Prejavy zhoršenej funkcie pečene

Pečeňové funkcie nie sú narušované len zo zjavných a závažných príčin, ako infekcie a akútna intoxikácia. Pečeň moderného človek bežne podstupuje zvýšenú záťaž vplyvom znečistenia životného prostredia, kozmetiky, čistiacich prostriedkov, nevyváženej stravy s nadbytkom chemikálií, stužených tukov, konzervantov. Pečeni škodí aj stres, prepracovanie a plytké dýchanie, užívania liekov vrátane hormonálnej antikoncepcie, alebo liekov na podporu plodnosti.

Pri dobrej genetickej výbave sa táto záťaž nemusí nijako prejaviť, ak však máte predispozíciu na oslabenie pečene, môže sa to prejaviť ako:

  • problematická menštruácia - veľmi silné alebo slabé krvácanie, bolesti pred a počas menštruácie, PMS a iné symptómy súvisiace s estrogénovou dominanciou (vaječníkové cysty, myómy, endometrióza)
  • neplodnosť a opakované potraty
  • narušená zrážanlivosť krvi
  • kožné problémy - ekzémy, akné
  • narušené trávenie - zhoršené trávenie mastných jedál a i.
  • náladovosť, výbuchy hnevu
  • bolesti hlavy

Stav pečene si môžete overiť u Vášho lekára pečeňovými testami (vyšetrenie z krvi). Týmto spôsobom sa preukážu stredne vážne až vážne stavy. Pri miernom zhoršení pečeňových funkcií sú testy často ešte v norme, citlivejšie osoby však už môžu pozorovať zdravotné problémy.

Pozn.: Osoby so zhoršenou funkciou pečene môžu mať žltkasto sfarbenú pokožku, nie je to však pravidlo. Nažltlé sfrabenie môže spôsobovať aj nadmerná konzumácia karotenoidov a obecne vegetariánske stravovanie, čo o stave pečene nevypovedá.

Kedy urobiť pestrecovú kúru:

  1. máte jeden alebo viac z vymenovaných príznakov oslabenia pečene,
  2. máte zhoršené pečeňové testy,
  3. skončili ste s užívaním hormonálnej antikoncepcie, alebo ste absolvovali neúspešný cyklus asistovanej reprodukcie - viac v článku Obnova plodnosti po IVF a užívaní hormonálnej antikoncepcie,
  4. máte zvýšené riziko preeklampsie v tehotenstve,
  5. chcete si urobiť detoxikačnú kúru, či už v rámci prípravy na otehotnenie, alebo z iných dôvodov.

Použitie pestreca mariánskeho

Priama konzumácia drvených semien

Najúčinnejšie je použitie čerstvo nadrvených semien, ktoré neprišli do kontaktu s kovom. Prášok rýchlo oxiduje, čím sa účinná látka znehodnocuje, je preto potrebné pripravovať len malé množstvá určené k okamžitej spotrebe. Skladovanie max. 48 hodín v uzavretej nádobe s minimálnym prístupom vzduchu.

Na drvenie je vhodný keramický mažiar alebo mlynček na kávu či obilie s keramickými mlecími kameňmi a styčnými plochami zo skla alebo plastu. Drvené semien v mažiari je dosť fyzicky náročné, a hrýzť nedrvené semená radšej neskúšajte, ak máte radi svoje zuby.
Ak však nemáte iný vhodný drviaci nástroj bez kovových súčiastok, môžete použiť aj elektrický mlynček s kovovými mlecími nožmi, určený na mletie kávy (nechcem robiť reklamu, ale výborne sa mi osvedčil mlynček Bosch MKM6000).

Prášok sa konzumuje priamo, ideálne 1-2pl nalačno večer pred spaním. Prášok (drvinu) dôkladne požujte a nechajte rozpustiť obsah semien v slinách. Prehltnutie vlákniny nie je nutné - zvlášť pri drvení v mažiari je dosť hrubá a tvrdá. V praxi to znamená že vlákninu bez chuti zostávajúcu po dôkladnom prežutí a opakovanom prehltnutí slín jednoducho vypľujete. Tento postup síce nie je "estetický", ale zdravie za to stojí.

Užívanie opakujte každý druhý až tretí deň po dobu 1 až 3 mesiacov. Dĺžku trvania kúry si môžete nastaviť podľa závažnosti a vývoja príznakov, obvykle je vhodné spotrebovať 1 až 2 balenia semien po 250g.

Pestrec "maskovaný" v užívateľsky príjemnej podobe

Ak chcete použiť účinnú formu čerstvo drveného pestreca, ale priama konzumácia čistého pestrecového prášku z nejakého dôvodu nie je prijateľná (potrebujete ho dostať do detí, manžela a podobne :-)), môžete vyskúšať "zamaskovaný" pestrec.

pestrecové guličkyPestrecové RAW guličky

Tento recept bol s veľkým úspechom otestovaný na mojich deťoch (3 a 5r).

INGREDIENCIE:
1 diel najemno namletých alebo podrvených pestrecových semien
1 diel najemno zomletého alebo rozmixovaného sezamu
2 diely najemno zomletých vlašských orechov
1 diel pestrecového oleja (ak nemáte, môžete použiť aj kokosový)
kvalitný lekvár so čo najnižším obsahom cukru a iných nežiadúcich prídavných látok
strúhaný kokos na obaľovanie

POSTUP PRÍPRAVY:
Premiešajte zomleté orechy a semienka (pestrec, sezam, vlašské orechy), pridajte pestrecový alebo kokosový olej. Postupne primiešavajte lekvár, až vznikne hmota, z ktorej môžete tvarovať guličky. Jednotlivé guličky obaľte v strúhanom kokose.

Odporúčam konzumovať denne 2 až 4 guličky, ideálne vo večerných hodinách ako posledné jedlo pred spaním.

Iné formy

Pri menej závažných stavoch (napr. bezpríznakové mierne zhoršené pečeňové testy) je možné nahradiť drvené semená tinktúrou alebo olejom z pestreca.

Čaje a vývary nie sú veľmi účinné, jednak sa účinné látky vo vode rozpúšťajú len čiastočne, a teplom sa znehodnocujú. Kupovanie sáčkových čajov z mletého pestreca nemá teda z hľadiska zdravia pečene žiaden zvláštny význam.

Z pestreca sa pripravujú aj priemyselne upravené prípravky, napr. Flavobion.

Záver

Užívanie pestreca mariánskeho je veľmi bezpečné a prospešné pre zdravie pečene. Obecne ho možno odporúčať všetkým ako preventívnu kúru 1 - 2x za rok.


Autor článku:
Helena Bieliková

Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9468229
http://botanika.wendys.cz/kytky/K595.php

Zasielať novinky na e-mail