Derivačné kúpele
Technika ozdravenia a detoxikácie organizmu s použitím studenej vody. Je to jedna z najpozoruhodnejších prírodných liečebných metód so širokým využitím - jednoduchá, finančne nenáročná, prístupná každému.
Podstatou derivačných kúpeľov je osviežovanie pohlavia studenou vodou jemným trením pomocou kúska látky. Túto techniku v rôznych obmenách využíva ľudstvo po tisícročia a objavuje sa aj v náboženských rituáloch, vrátane kresťanských. Pravdepodobne ste sa už stretli s odporúčaním "omývať si pohlavie vlažnou vodou", zabudlo sa však na pôvodný zmysel, ktorým bola očista a ozdravenie organizmu.
Túto metódu opäť zviditeľnili France Guillain (autorka knihy UZDRAVUJÍCÍ SÍLA VODY - Derivační koupel, vydavateľstvo Eugenika) a Ludwig Kuhne. Empiricky odpozorovali účinnosť tejto metódy a rozhodli sa ju s veľkým úspechom šíriť ďalej.
Pôvod derivačných kúpeľov
Táto metóda je oveľa staršia ako ľudstvo. Naši predkovia sa pravdepodobne nechali inšpirovať zvieracími príbuznými. Mnohé zvieratá pri oslabení, ochorení či zranení inštinktívne oblizujú nielen miesto poranenia, ale aj svoje pohlavné orgány, čím v podstate vykonávajú derivačný kúpeľ. Jazyk je síce teplý, ale odparovaním slín sa pohlavie ochladzuje, efekt je teda prakticky rovnaký.
Ako postupovať pri derivačných kúpeľoch
Budete potrebovať väčšiu nádobu (bidet, lavór, vedro, veľký hrniec), čistú vodu s teplotou okolo 10-15 stupňov (môže byť obyčajná čistá voda z vodovodu, studne, potoka, alebo aj morská voda), vyradenú drevenú varešku, kúsok čistej bavlnenej látky (látková vreckovka, malý froté uterák) a pevnú gumičku
- Širší koniec varešky pevne omotáte látkou a podľa potreby prichytíte gumičkou, aby sa látka nezošmykla.
- Do nádoby si napustíte cca. 3-10 litrov vody s teplotou okolo 10-15 stupňov (mala by chladiť, ale nesmú oziabať prsty).
- Nájdete si pohodlnú polohu, v ktorej budete mať prístup k svojim genitáliám a k vode (napr. na kraji stoličky či vane, prípadne si preložte pevnú dosku cez vaňu). Zvyšok tela - kríže, nohy - musí byť v teple.
- Jemne omývate genitálie namočenou látkou na vareške v smere zhora nadol. Po každom ťahu varešku znova namočíte. Derivačný kúpeľ aplikujte bez prerušenia 10minút, osoby nad 70kg 15 minút.
- Ženy: postupujte od lonovej kosti cez veľké pysky jedným pohybom zhora nadol.
- Muži: derivačné kúpele aplikujte na penise od koreňa po vrchol žaluďa.
- Po skončení kúpeľa sa zahrejte pod dekou, v teplej sprche alebo na slniečku, podľa ročnej doby a počasia.
Osobná skúsenosť
Helena, 32 rokov: "Derivačné kúpele som začala praktikovať ako podpornú liečbu na odstránenie endometriálnej cysty. Prišlo mi to trochu nudné, po týždni som sa už skoro tešila na prestávku pri menštruácii.
Tá sa však nedostavila - otehotnela som po 6,5 roku boja s neplodnosťou, čo bol samozrejme dôvod k veľkej radosti :-). Pre istotu som s kúpeľmi pokračovala ešte 3 mesiace, a možno aj vďaka tomu som nemala žiadne problémy s tehotenskou nevoľnosťou aj napriek zvýšenému hCG."
Načasovanie derivačného kúpeľa - kedy, ako často?
Ideálny čas je ráno po zobudení alebo večer pred spaním, ale vždy nalačno! Minimálny potrebný odstup je 30 minút pred jedlom alebo 1,5 hodiny po jedle.
Derivačné kúpele môžete aplikovať každý deň, optimálne raz denne, maximálne dvakrát denne.
Na udržiavaciu kúru aplikujte derivačné kúpele 3-4x týždenne pravidelne v rovnakú dennú dobu.
Kedy prestať s derivačnými kúpeľmi
Derivačné kúpele nemajú žiadne negatívne vedľajšie účinky ani pri dlhodobej aplikácii, skôr naopak. Obvykle prestávame po dosiahnutí požadovaných výsledkov, nemalo by to však byť skôr ako po 3 mesiacoch. Je vhodné prejsť na udržiavaciu kúru (3x za týždeň), alebo aspoň opakovať kúru niekoľkokrát za rok, napríklad ako súčasť jarnej očisty organizmu.
Ak prestanete predčasne, účinok sa síce nevyruší, ale predĺži sa doba vylučovania toxínov a pravdepodobne budete musieť za niekoľko mesiacov opäť začať.
Kontraindikácie
Derivačné kúpele sa nevykonávajú:
- Počas menštruácie.
- Tesne po pôrode, kým sa nezahoja pôrodné rany a nezastaví krvácanie.
- U osôb s trvalým závažným ochorením alebo s veľkým nedostatkom energie (pokročilá rakovina, chorobná vychudnutosť brániaca v bežných úkonoch) sa neodporúča s kúpeľmi začínať.
Derivačné kúpele v tehotenstve
Tehotenstvo nie je prekážkou - derivačné kúpele pomáhajú tehotným ženám zmierniť nepríjemné tehotenské prejavy a sú aj vhodnou prípravou na pôrod.
Po zahojení pôrodných rán sa môžete ku kúpeľom vrátiť - podporia zavinovanie maternice, pomôžu spevniť povolené svaly a väzivo okolo maternice a vagíny, zlepšia sa prípadné problémy s inkontinenciou.
Účinky
Rozdiel oproti sedacím kúpeľom
Pri sedacích kúpeľoch sa namáča nielen pohlavie ale aj zadok, výsledný efekt je teda trochu odlišný. Derivačné kúpele sa aplikujú jednoduchšie ako sedacie kúpele.
Nepriaznivé účinky
Derivačné kúpele sú veľmi bezpečné a vhodné prakticky pre všetky vekové skupiny. Určité nepriaznivé účinky sa môžu dostaviť pri nesprávnom použití, alebo príliš intenzívej aplikácii:
- bolestivosť v mieste aplikácie - používate príliš studenú vodu, triete príliš silno alebo nepostupujete zhora nadol, ale zdola nahor,
- je Vám na zvracanie - nedodržali ste dostatočný odstup od jedla,
- brušné kŕče alebo hnačka - pravdepodobne ste začali príliš intenzívne, skrátťe dobu kúpeľa a predĺžte intervaly,
- vyhádzanie nebolestivých pupienkov na tele alebo okolo pohlavia - prejav detoxikácie, bolestivé pupienky - nesúvisia s derivačnými kúpeľmi, je potrebné navštíviť lekára.
Prínos derivačných kúpeľov
Hlavný prínos derivačných kúpeľov spočíva v podpore prirodzených detoxikačných mechanizmov organizmu - vylučovanie toxínov cez obličky a črevá sa stáva účinnejšie a efektívnejšie.
Na lokálnej úrovni derivačné kúpele pomáhajú kompenzovať sedavý spôsob života a nosenie tesného oblečenia, ktoré jednak narušujú prekrvenie pohlavných orgánov, ale aj ich prirodzené "vetranie", na ktoré boli zvyknuté po tisícročia.
K prínosom derivačných kúpeľov sa tak zaraďujú aj zdanlivo nesúvisiace účinky ako:
- zlepšenie libida a plodnosti,
- podpora prekrvenia pohlavných orgánov a malej panvy,
- eliminácia ochorení urogenitálneho systému - infekcie, cysty, endometrióza,
- zmiernenie problémov v tehotenstve a po pôrode,
- zlepšenie plynulosti trávenia (pomáha pri zápche),
- zlepšenie funkcie imunity,
- zlepšenie kvality pokožky - eliminácia akné a ekzémov, celulitídy, bradavíc a výrastkov na koži, priaznivý vplyv aj na lupienku (psioráza),
- zlepšenie kvality vlasov, obmedzenie tvorby bielych vlasov,
- zlepšenie kvality spánku (pomáha pri nespavosti),
- obmedzenie bolestí hlavy a zubov,
- pomáha pri astme,
- úprava hmotnosti - osobám s nadváhou derivačné kúpele pomôžu schudnúť, pri podváhe naopak pomôžu pribrať,
- pomáha zlepšiť pohyblivosť chrbtice,
- pomáha zbaviť sa závislosti na tabaku, alkohole, káve, účinkuje aj pri ťažších drogových závislostiach,
- zlepšenie hladiny energie,
- zlepšenie mozgových funkcií - eliminácia zahmleného myslenia,
- zlepšenie sebapoznania.
Autor článku:
Helena Bieliková
Zdroje:
http://www.krasojizda.cz/derivacni-koupel-co-o-ni-vime-krx-138-6405.html
http://medium.mysteria.cz/text_scr/2005_5_derivacni.htm