Systémová enzymoterapia (SET)

09.04.2016

Systémová enzymoterapia je jedna z najuniverzálnejších a najúčinnejších terapií pre široké spektrum zdravotných problémov, a dá sa použiť aj pri liečbe neplodnosti a rôznych ochorení reprodukčných orgánov od cýst, myómov, endometriózy či zrastov až po imunologicky podmienené poruchy plodnosti.

Význam enzýmov pre naše zdravie

Enzýmy sú proteíny, ktoré fungujú ako katalyzátory rôznych biochemických reakcií. Ich úlohou je urýchliť a zvýšiť efektivitu reakcie. Enzým sa pri reakcii nespotrebováva, ale sa po skončení reakcie uvoľní aby bol znova k dispozícii. 

Predpokladá sa, že taše telo na dennej báze využíva až 3000 rôznych enzýmov na viac ako 7000 rôznych enzymatických reakcií. Ak je enzýmov nedostatok, reakcia sa spomaľuje stonásobne až tisícnásobne, priebieha teda nedostatočne.

Hlavné funkcie enzýmov v našom tele sú nasledovné:

  • Trávenie potravy - rozklad bielkovín, tukov a polysacharidov na menšie, telom využiteľné stavebné jednotky. Nedostatok enzýmov v procese trávenia sa môže prejaviť spomaleným trávením bielkovín, tukov alebo sacharidov, potravinovými intoleranciami, zhoršeným vstrebávaním a nutričnou podvýživou, podváhou aj pri dostatočnom príjme potravy.
    Dodaním vhodných enzýmov sa trávenie stabilizuje (proteázy a peptidázy na trávenie bielkovín, lipázy na trávenie tukov, karbohydratázy na rozklad sacharidov, nukleázy na rozklad nukleových kyselín).
  • Potláčanie zápalových procesov - enzýmy znižujú zápalové reakcie podobne ako nesteroidné protizápalové lieky (Acylpyrín, Ibalgin a pod.), avšak bez negatívneho účinku na pečeň, obličky a ďalšie orgány. Enzýmy sú v tomto smere dokonalo bezpečné - potláčajú zápal a s tým spojenú bolesť bez vedľajších účinkov - neexistuje tu žiadna "toxická dávka", ktorú nesmieme prekročiť.
  • Anti-fibrózne účinky (rozkladá zjazvené tkanivo a nahrádza ho zdravým tkanivom). V našom tele dochádza priebežne k menším či väčším poškodeniam a tvorbe jaziev a zrastov - po akútnom či chronickom zápale, úraze, operácii, či preťažení nejakého orgánu. Približne do 27 rokov máme enzýmov dostatok: cítime sa mladí, zdraví, vitálni, z chorôb a úrazov sa vyliečime rýchlo a rany sa dobre hoja. Od určitého veku sa však zásoba enzýmov v organizme začína stenčovať a telo nimi začína šetriť. Prejaví sa to postupným zhoršovaním zdravotného stavu, spomalením regenerácie po poškodení tkanív, u žien sa zvyšuje riziko tvorby myómov, cýst v prsníkoch či na vaječníkoch a endometriózy. Doplnením enzýmov sa regeneračné schopnosti organizmu opäť zvýšia, cysty, zrasty a jazvy sa vstrebávajú aj dlhé roky po ich vzniknutí.
  • Čistenie krvi - krv má za úlohu nielen vyživovať naše telo, ale aj vyplavovať bunkové metabolity a toxíny. Krvou sa prepravuje aj fibrín - pri zníženej aktivite enzýmov sa zvyšuje hustota krvi, zvyšuje sa zrážanlivosť a stúpa riziko krvných zrazenín, ktoré môžu spôsobiť zablokovanie ciev (infarkt). Za normálnych okolností by tieto nečistoty z krvi mala odstrániť pečeň hneď na "prvý prechod", ale ak je pečeň preťažená a spomalená, môže trvať dni až týždne, kým sa odpad odstráni. Medzitým sa pochopiteľne vytvoria nové nečistoty, takže pečeň je v stave permanentného preťaženia.
    Dodaním chýbajúcich enzýmov sa zvýši efektivita spracovania nadbytočného fibrínu, takže sa zlepší cirkulácia krvi a zníži sa riziko vzniku krvných zrazenín. Ak však užívate lieky na riedenie krvi, konzultujte nasadenie enzýmov so svojím lekárom, aby nedošlo k prílišnému nariedenie krvi.
  • Modulácia imunitného systému - enzýmy prispôsobivo pracujú na obnove zdravia nášho organizmu. Ak je aktivita imunitného systému znížená, zvyšuje sa riziko, že podľahneme infekčnému ochoreniu. Ak je imunita príliš aktívna, môže vyvolávať autoimunitné ochorenia ako reumatická artritída, systémový lupus a iné. Časo sa u jedného človeka vyskytujú obidva javy - časté infekcie aj autoimunitné ochorenia. Enzýmy modifikujú činnosť imunitného systému tak, aby robil to čo má: teda zneškodniť votrelcov a nenapádať vlastné zdravé tkanivá.
  • Boj s vírusmi - systemické enzýmy dokážu rozpoznať rozdiel medzi proteínmi telu vlastnými, a proteínmi "votrelcov" - vírusov. Cudzie proteíny vyhľadajú a deaktivujú.

Prínosy enzymoterapie

Prínosy enzymoterapie sú mnohostranné, uvádzam aspoň niekoľko hlavných oblastí:

  • zlepšenie kvality trávenia a vstrebávania živín
  • detoxikácia
  • prečistenie krvi a zníženie krvnej zrážanlivosti, odstránenie "stagnácie krvi"
  • optimalizácia fungovania imunitného systému: zvýšenie efektivity boja proti patogénom a zároveň potlačenie autoimunitných reakcií
  • zmiernenie akútnych aj chronických zápalových procesov
  • podpora regenerácie organizmu, zlepšenie hojenia rán, "omladnutie"
  • zlepšenie problematickej menštruácie - nedostatočné krvácanie alebo nadmerné krvácanie s tmavou, hustou krvou a zrazeninami
  • zlepšenie kvality vajíčok a spermií
  • podporná liečba zrastov, endometriózy, adenomyózy, syndrómu PCO, cýst, myómov a nádorov
  • podpora plodnosti, príprava na otehotnenie

Využitie enzymoterapie pre plodnosť

Enzymoterapia je prínosná pri väčsine obvyklých problémov s plodnosťou. Pre dosiahnutie optimálneho účinku je vhodn začať s enzymoterapiou aspoň 3 mesiace pred plánovaným otehotnením. Tu sú niektoré problémy, s ktorými Vám môže enzymoterapia pomôcť:

Endometrióza

Systémová enzymoterapia je jedna z najlepších a najúčinnejších prírodných metód liečby endometriózy. Enzymoterapia zmierňuje zápal a bolesť spojené s ložiskami endometriózy, prečisťuje krv a pečeň, čím sa zlepšuje aj hormonálna regulácia, podporuje dobré prekrvenie reprodukčných orgánov. 

Enzymoterapia aktivuje imunitu, ktorá následne môže zlikvidovať ložiská endometriózy a zároveň zmierňuje autoimunitnú reakciu, ktorá môže komplikovať uhniezdenie zárodku.

Cysty a myómy

Systémová enzymoterapia je jedným z najúčinnejších prostriedkov pri prevencii a liečbe cýst a myómov.

Opakované potraty

Enzymoterpia je efektívnou liečbou aj pri opakovaných potratoch, spôsobených zvýšenou zrážanlivosťou krvi alebo imunologickými komplikáciami.

5-ročná štúdia na ženách, ktorétrpeli opakovanými potratmi z imuniologických príčin ukázala, že nasadenie enzýmov (Wobenzym) pred a počas tehotenstva viedlo až u 79% žien k zdravému tehotenstvu, donoseniu a pôrodu dieťatka v termíne.

Staré jazvy a nepriechodné vajíčkovody

Jedným z najúžasnejších účinkov enzýmov pri endometrióze je schopnosť regenerovať aj dávno zjazvené tkanivo - či už vplyvom endometriózy, zápalov alebo chirurgického zákroku, čo môže prispieť dokonca aj k spriechodneniu vajíčkovodov.

Zápalové ochorenie panvy (PID)

Systémová enzymoterapia je účinná aj pri liečbe zápalových ochorení panvy. PID je termín používaný na popísanie zápalu maternice, vaječníkov alevo vajcovodov, a môže byť spôsobené parazitmi, baktériami, vírusmi alebo kvasinkami. Pri nedostatočnej liečbe PID vedie k zjazveniu a tvorbe zrastov, a môže spôsobiť nepriechodnosť vajíčkovodov a neplodnosť.

Bola vykonaná porovnávacia štúdia so 100 ženami s PID. Jedna skupina dostávala len antibiotiká, druhá antibiotiká a 5 tabliet enzymatického prípravku Wobenzym 3x denne. Po skončení liečebnej kúry (16 až 17 dní) prebehlo vyhodnotenie. Zo skupiny výhradne na antibiotikách len 6% žien hodnotilo svoj zdravotný stav pozitívne - teda bez sťažností, a 73,5% uvádzalo, že stav sa výrazne zlepšil. Zo skupiny s Wobenzymom až 57% žien bolo spokojných (bez sťažností) a 100% hodnotilo zdravotný stav ako výrazne lepší.

Zlepšenie kvality vajíčok a spermií

Enzymoterpia pomáha zlepšiť kvalitu vajíčok a spermií pravdepodobne na základe zlepšenia prekrvenia, ale svoju úlohu môže zohrať aj zlepšenie kvality trávenia a vstrebávania živín, a stabilizácia imunity.

Ako užívať systemické enzýmy

K najlepšie preskúmaným a otestovaným enzymatickým zmesiam patrí už spomínaný Wobenzym. Obsahuje 5 aktívnych enzýmov: pankreatín, trypsín, chymotrypsín, bromelaín a papaín.

Odporúčané užívanie: Dospelí by mali užívať 3 tablety 2x denne na prázdny žalúdok (spolu 6 tabliet za deň). Tablety užívajte s dostatočným odstupom od jedla - minimálne 2 hodiny po predchádzajúcom jedle a 45 minút pred nasledujúcim jedlom.

Rozšírené úžívanie: Dospelí môžu postupne zvýšiť dávku 3 tablety 4x denne (spolu 12 tabliet denne) na prázdny žalúdok.

Užívanie nalačno je veľmi dôležité! Ak by ste nedodržali dostatočný odstup enzýmov od jedla, enzýmy by sa nevstrebali do krvi, ale by sa využili na lepšie strávenie potravy. Prišli by sme tak o ozdravný účinok enzýmov na organizmus.

Upozornenie: ak ste Wobenzym ešte neužívali, začnite kúpou menšieho balenia, aby ste overili, či tento prípravok dobre tolerujete. U ľudí s citlivejším trávením môže dráždiť žalúdok a vyvolávať bolesti brucha.

Iné enzymatické prípravky

V mojej osobnej aj poradenskej praxi mám veľmi dobré skúsenosti so šťavou z Aloe Vera. Šťava z Aloe Vera obsahuje až 75 potenciálne aktívnych zložiek: vitamíny, enzýmy, minerály, cukry, lignín, saponíny, salicylové kyseliny a aminokyseliny. Aloe tiež obsahuje magnézium laktát, čo je prírodné antihistaminikum.

Šťavu z Aloe Vera môžete využiť v rámci enzymoterapie, pri akútnejších stavoch ideálne ešte v kombinácii s ďalším enzýmom, napríklad serrapeptázou.

Šťava z Aloe je šetrná na žalúdok a je teda vhodná aj pre ľudí, ktorí nemôžu užívať Wobenzym kôli podráždenej žalúdočnej sliznici. Obmedzenia sú len dve:

  1. Šťava z Aloe Vera nie je vhodná pre tehotné ženy - ak otehotniete počas užívania, vysaďte Aloe po potvrdení tehotenstva. Toxicity sa obávať nemusíte, predĺžené užívanie Aloe v tehotenstve by však mohlo mierne zvýšiť riziko spontánneho potratu.
  2. Z pohľadu teórie stravovania podľa krvných skupín je Aloe Vera prospešné pre ľudí s krvnou skupinou A, a nevhodné pre krvnú skupinu 0, B a AB (zdroj: http://www.dadamo.com/typebase4/depictor5.pl?25)

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Nebola preukázaná žiadna toxicita, vedľajšie účinky, ani maximálna bezpečná dávka pri užívaní systemických enzýmov. U osôb s citlivým žalúdkom však môže dlhodobejšie užívanie Wobenzymu spôsobiť podráždenie črevnej sliznice. Vtedy je vhodné liečbu pretušiť, a zvážiť zmenu typu užívaného enzymatického prípravku (Aloe Vera, Senzycol alebo iné).

Enzýmy je tiež potrebné vysadiť dva týždne pred akýmkoľvek druhom chirurgického zákroku, v prípade tehotenstva dva týdžne pred očakávaným termínom pôrodu.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, konzultujte nasadenie enzýmov so svojím lekárom. Enzýmy podporujú riedenie krvi, a pri súčasnom užívaní liekov by mohlo dôjsť k prílišnému nariedeniu krvi, čím sa zvyšuje riziko nbadmerného krvácania pri poradení.

Užívanie v tehotenstve

Wobenzym môžete užívať pred otehotnením aj počas tehotenstva. Enzýmy môžu pomôcť zabrániť opakovanému potratu z imunologických dôvodov a z dôvodu zvýšenej zrážanlivosti krvi (viac informácií v sekcii Opakované potraty). O užívaní Wobenzymu v tehotenstve je vhodné upovedomiť Vášho ošetrujúceho lekára.

Šťava z Aloe Vera sa neodporúča užívať v tehotenstve, pretože obsahuje látky, ktoré podporujú kontrakcie hladkej svaloviny, čím by mohli potenciálne ohroziť tehotenstvo.

Serrapeptáza sa v tehotenstve a pri kojení neodporúča.

Ak zvažujete užívanie iného typu enzymatického prípravku v tehotenstve, konzultujte to s lekárnikom a pozorne preštudujte príbalový leták.


Autor článku:
Helena Bieliková


Zdroje: http://systemicenzymes.net/
http://natural-fertility-info.com/fertility-enzyme-therapy

Kam ďalej?

Zasielať novinky na e-mail