08.12.2010

Neinvazívna liečba neplodnosti

Neplodnosť, či už mužská alebo ženská je určitým prejavom nerovnováhy organizmu. Ak liečba neplodnosti nerešpektuje túto okolnosť a snaží sa nasilu "presvedčiť" organizmus k otehotneniu, výsledkom môžu byť komplikácie v tehotenstve, ďalšie narušenie zdravia matky aj dieťaťa.

Využitie metód asistovanej reprodukcie môže byť v niektorých prípadoch jedinou cestou k splodeniu vlastného potomka, nie je to však zďaleka tak často, ako by sa mohlo zdať podľa preplnených čakární v IVF centrách. Tie sú optimálnym riešením predovšetkým pre páry, ktorým bola diagnostikovaná mechanická príčina neplodnosti (ako nepriechodné vajíčkovody či semenovody), úplná neplodnosť jedného z partnerov (stavy po chemoterapii, chirurgickom odstránení vaječníkov a semenníkov a pod.), vrodené vývojové chyby alebo genetická porucha vyžadujúca diagnostiku embrya pred implantáciou.

Veľká časť neplodných párov opakovane podstupuje procedúry IVF bez toho, aby bola správne určená ich diagnóza a tak je ich šanca na úspech vopred zmarená napríklad z dôvodu narušenej imunity, zvýšenej zrážanlivosti krvi, a mnohých ďalších príčin, ktoré moderná medicína doteraz bližšie nepreskúmala, alebo sa z finančných dôvodov nepresadila aplikácia vedeckých poznatkov v praxi. Tým sa zvyšuje ich frustrácia, a vzniknutý stres ďalej znižuje pravdepodobnosť počatia.

Riešením pre tieto páry môže byť využitie neinvazívnych postupov tradičného bylinkárstva, špeciálnych cvičení alebo aplikácia tradičnej čínskej medicíny (TCM). Tieto metódy sú s úspechom využívané samostatne, vo vzájomných kombináciách, alebo ako podpora metód asistovanej reprodukcie. 

Prehľad neinvazívnych metód vhodných pre liečbu neplodnosti

Úprava stravovania

Základná úprava stravy zahŕňajúca zvýšený príjem čerstvej zeleniny a ovocia, strukovín a celozrnných obilnín, obmedzenie údenín, konzervantov a "éčok" by mala byť samozrejmosťou pre všetky páry plánujúce otehotnenie. Ľuďom bez výraznejších zdravotných prípadoch takéto stravovanie pomôže dosiahnuť rýchlejšie a bezproblémovejšie otehotnenie.

Páry ktoré trápi dlhodobejšia neplodnosť by však mali zvážiť návštevu odborného konzultanta-dietológa, ktorý pre nich zostaví individuálny stravovací plán na mieru. K možnostiam patrí stravovanie podľa krvných skupín, alebo čínsky systém stravovania podľa piatich elementov. Je založený na prepracovaných poznatkoch tradičnej čínskej medicíny (TCM), ktorá sa už tisíce rokov zaoberá hľadaním rovnováhy a zdravia podľa špecifických potrieb každého jednotlivca. Optimálny výsledok zaručí konzultácia s odborníkom na tento model stravovania.

Okrem úpravy hmotnosti a zlepšenia celkového zdravotného stavu sa priaznivci tohto spôsobu stravovania môžu tešiť zo zlepšenia trávenia, spánku, imunity (menší výskyt alergických reakcií a infekčných ochorení), z úpravy hladiny hormónov, zvýšenia počtu a motility spermií, z redukcie gynekologických problémov, celkového zvýšenia plodnosti a zlepšenia šance na donosenie zdravého dieťaťa.

Vitamíny a výživové doplnky

Napriek pomerne pestrej strave veľká časť dnešnej populácie trpí nedostatkom niektorých živín, čo môže mať nepriaznivý vplyv na plodnosť. Dobre zvolené výživové doplnky pomáhajú nielen kompenzovať tieto nedostatky, ale tiež celkovo podporujú plodnosť.

Párom snažiacim sa otehotnieť môže prospieť užívanie vitamínov skupiny B (B-komplex s obsahom B12), vitamíny A, D a E, jód, železo, zinok, vápnik, selén a magnézium. Z výživových doplnkov je vhodný pupalkový olej, čistený rybí olej s vysokým obsahom Omega-3 mastných kyselín, prášok MACA a takzvané "zelené potraviny, ktoré majú tiež výrazný detoxikačný účinok (šťava zo zeleného jačmeňa, sladkovodné riasy Chlorella a Spirulina).

Ženskú plodnosť môže zvýšiť Wild Yam, kyselina listová (táto má kľúčový význam pre zdravé tehotenstvo), a rôzne bylinné sirupy s extraktom alchemilky, malinových listov a mnohých iných liečiviek.

Pre plodnosť mužov je zas dôležitý zinok, chróm, selén, koenzým Q10 a prípravky z kotvičníka zemného, ktorý dokáže zvýšiť hladinu testosterónu a zlepšiť spermiogram.

Zdravotné cvičenia

Je známou skutočnosťou, že pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu podporuje plodnosť a zdravie. V prípade sedavého zamestnania je navyše vhodné doplniť špeciálne cvičenia, ktoré pomáhajú napraviť chybné držanie tela, spevniť ochabnuté panvové dno, prekrviť orgány malej panvy, odstrániť energetické blokády, podporiť správne dýchanie, okysličenie celého tela a  zlepšenie hormonálnej rovnováhy.

Medzi cvičenia s najvýraznejším pozitívnym vplyvom na plodnosť patrí cvičenie podľa Ľudmily Mojžišovej, orientálne tance, Pilátes, joga a Čhi-kung.  

Bylinkárstvo a liečiteľstvo

Liečiteľstvo je veľkým prínosom predovšetkým pre tie páry, ktorých neplodnosť je vyvolaná veľmi špecifickými príčinami. Liečebné metódy môžu zahŕňať rôzne masáže, predpis byliniek, úpravu životosprávy pacienta.

Vhodne zostavená naturálna liečba dokáže často pomôcť aj v prípadoch, kedy klasická medicína nedokáže nájsť alebo odstrániť príčinu neplodnosti, respektíve vyžaduje pomerne drastické liečebné metódy - napríklad pri endometrióze, cystách, myómoch, anovulácii, imunitných problémoch, a podobne.

Nevýhodou tradičného bylinkárstva a liečiteľstva je však značná nekonzistencia v prístupe a úspešnosti jednotlivých liečiteľov. Hlavným diagnostickým princípom dobrých liečiteľov je silne vyvinutá intuícia, či schopnosť vycítiť podstatu zdravotného problému pacienta ťažko opísateľným spôsobom. 

Tradičná čínska medicína (TCM)

Tradičná čínska medicína je komplexný diagnostický a liečebný systém, založený na mnohotisícročných poznatkoch získavaných skúmaním zákonitostí fungovania ľudského tela. K hlavným metódam liečby patrí fytoterapia, akupunktúra, akupresúra, masáže, cvičenie a dietetika. Výber metódy sa riadi typom ochorenia a preferenciami pacienta. TCM sa s úspechom využíva na liečbu najrôznejších príčin neplodnosti, limitom  je snáď len neplodnosť  z dôvodu genetickej poruchy a neplodnosť spôsobená mechanickou blokádou vajcovodov alebo semenovodov. 

Diagnostika TCM sa nezameriava na jeden konkrétny zdravotný problém, cieľom je stanoviť celkovú diagnózu pacienta, a následnou liečbou dosiahnuť nielen odstránenie príznaku, ale navrátenie zdravia a prirodzenej rovnováhy organizmu.

Reiki

Alternatívna liečebná metóda, založená v roku 1922 Japonsku budhistom Mikao Usui. 

Terapeutický účinok Reiki spočíva v práci s energiou, ktorú terapeut usmerňuje s cieľom uzdraviť pacienta.

Pozitívny efekt uplatnenia Reiki v liečbe neplodnosti by mal zahŕňať zníženie hladiny stresu, doplnenie energie, zlepšenie funkcií imunitného systému, zníženie bolesti a úzkosti, a podporu detoxikácie.

Reiki sa uplatňuje aj v tehotenstve na zmiernenie tehotenských komplikácií, a to predovšetkým rannej nevoľnosti.

Psychologické a psychosomatické terapie, meditácie

K prínosom týchto metód patrí:

  • odstránenie psychologických blokov
  • zmiernenie stresu
  • obnovenie duševnej rovnováhy a zlepšenie celkového duševného rozpoloženia
  • zlepšenie hormonálnej regulácie
  • liečba idiopatickej neplodnosti (neplodnosť z neznámych príčin)
  • ďalšie...

Viac o psychosomatických komplikáciách a možnostiach liečby nájdete v článku Psychika a psychosomatika.

Homeopatia

Homeopatia je systém liečby založený na minimálnych dávkach liečiv, ktoré by vo veľkej dávke vyvolali symptómy ochorenia, na ktoré sú určené. Za pôvodcu tejto metódy založenej v 19. storočí sa považuje nemecký lekár Samuel Hahnemann. 

Homeopatia je považovaná za pomerne kontroverznú metódu. Do dnešnej doby sa nepodarilo jednoznačne potvrdiť mechanizmus a účinnosť  jej pôsobenia. Podľa niektorých indícií je liečebný prínos homeopatie založený výhradne na placebo efekte, a zdokumentované prípady úspešnej aplikácie homeopatík na deťoch a zvieratách by mohol byť vysvetliteľný rozšírenou aplikáciu Silvovej metódy.

Homeopatická liečba je preto vhodná predovšetkým pre páry, ktorých neplodnosť môže mať psychologické príčiny.

Autor článku:
Helena Bieliková

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail