08.02.2013

Masáže a obklady s ricínovým olejom

ilustratívny obrázok

Masáže a obklady s ricínovým olejom pomáhajú riešiť neplodnosť a ochorenia reprodukčného systému vrátane endometriózy, myómov, anovulácie, PCOS, nepravidelnej menštruácie, nepriechodnosti vajíčkovodov či semenovodov a zníženej kvality spermií.

Pôvod a vlastnosti ricínového oleja

Ricínový olej je rastlinný olej získavaný z rastliny ricín obyčajný (Ricinus communis). Je bezfarebný alebo jemne žltkastý, hustota je vyššia ako pri bežných potravinárskych olejoch (961 kg/m3). Približne 90% mastných kyselín tvorí mononenasýtená kyselina ricínolejová.

Kyselina ricinolejová má antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky. Vďaka nízkej molekulovej hmotnosti ricínový olej dobre preniká pokožkou.

V mieste priloženia obklad s ricínovým olejom vyvoláva množstvo prospešných účinkov:

 • zlepšuje prekrvenie a prúdenie lymfy,
 • podporuje imunitné funkcie,
 • podporuje detoxikáciu,
 • zmierňuje zápal a bolesť,
 • uvoľňuje zjazvené tkanivo a zrasty.

Na liečebné účely zásadne používame čistý ricínový olej bez chemických prímesí, najlepšie zakúpený v obchodoch so zdravou výživou, zdravotníckymi potrebami alebo v lekárni.

Nepoužívame olej určený na priemyselné použitie.


Poznámka: Celé semená obsahujú ricín, toxický proteín. V panenskom zasurova lisovanom oleji môžu byť prítomné stopy ricínu, pri tepelnej extrakcii oleja sa však táto zložku denaturuje a deaktivuje.

V prírodnej medicíne sa obvykle využíva olej lisovaný zastudena, tento však nemusí byť bezpečný na vnútorné použitie.

Použitie ricínového oleja pri problémoch reprodukčného systému

Mnohé prípady neplodnosti a obecne zhoršenej funkcie reprodukčného systému súvisia s nedostatočným prekrvením, nahromadením toxínov alebo narušením imunitných funkcií.

Navonok sa tieto problémy môžu prejaviť u žien ako:

Prejav u mužov - znížená kvalita spermií.

Obklady s ricínovým olejom podporujú správnu funkciu reprodukčných orgánov (maternica, vaječníky, vajíčkovody, semeníky a semenovody).

Obklady a masáž s použitím ricínového oleja vďaka svojim účinkom pomáhajú odstraňovať endometriózu, PCOS, zrasty, jazvy, myómy, nepriechodnosť vajíčkovodov a iné prejavy stagnácie v oblasti brucha (napr. bolestivá menštruácia so zrazeninami).

Ricínové obklady

 1. Ricínový olej zahrejte približne na 50 stupňov v nekovovej nádobe (vhodná je napríklad miska z varného skla alebo keramiky).
 2. Kus vypranej bezfarebnej bavlnenej alebo flanelovej látky* poskladáme na 3-4 krát a necháme nasiaknuť olejom.
 3. Priložíme na problematickú oblasť - pri ženskej neplodnosti od bránice až po slabiny.
 4. Prekryjeme suchou tkaninou.
 5. Prekryjeme tepelným zdrojom, ako napr. fľaša s teplou vodou. Nepoužívame zahrievacie podložky vyhrievané elektricky. Obklad má byť príjemne teplý, nie horúci!
 6. Necháme pôsobiť 45 až 60 minút raz denne.
 7. Obklady aplikujte 3x týždenne, ideálne večer pred spaním.

*Ricínový olej intenzívne rozpúšťa a vyťahuje farbivá a iné chemikálie. Nie je žiadúce aby sa tieto zložky vpravovali do organizmu spolu s olejom.

Ricínový oklad môžeme použiť opakovane. Po použití ho uzavrieme do sklenej nádoby (ideálne s minimom vzduchu) a odložíme do chladničky až do ďalšieho použitia. Pri opätovnom použití podľa potreby pridáme čerstvý olej. Po cca. 5-7 použitiach obklad vyhodíme a použijeme čistú látku.

Mužská neplodnosť

Aplikácia ricínových obkladov na semeníky zastudena (bez použitia tepla) zlepšuje kvalitu a počet spermií.

Masáž brucha na podporu plodnosti

Plynulým jemným krúživým pohybom masírujte brucho okolo pupka od lonovej kosti až po rebrá. Ideálne s použitím mierne zahriateho ricínového oleja.

Kontraindikácie

Ricínový masáže a obklady by sa nemali používať počas menštruácie a v tehotenstve. Poškodenia plodu v tehotenstve sa obávať nemusíte. Ricínový olej pri vonkajšom použití nie je toxický, ale spôsobuje intenzívne prekrvenie vnútorných orgánov, čo by pri opakovanej aplikácii v tehotenstve mohlo viesť k zvýšenému riziku potratu.

V čase, keď sa aktívne snažíte o otehotnenie, používajte ricínové obklady a masáže od skončenia menštruácie približne do 5 dňa po ovulácii. Ak však otehotniete nečakane, obklady a masáže vynecháte hneď po zistení tehotenstva (po pozitívnom teh. teste alebo ultrazvukovom náleze).

Použitie ricínových masáží a obkladov počas menštruácie je kontraindikované z dôvodu zvýšenia prekrvenia a riziku zosilnenia menštruačného krvácania. U žien s veľmi slabou ale bolestivou menštruáciou, ktorým sa bolesti zmierňujú použitím tepla, môže byť obklad alebo mierna masáž s ricínovým olejom naopak prospešná. Vždy ale vnímajte predovšetkým reakcie svojho tela.

Ďalšie liečivé vlastnosti ricínového oleja

Vonkajšie použitie

Na vonkajšiu aplikáciu je účinnejší zastudena lisovaný ricínový olej.

Kožné ochorenia

Ricínový olej sa využíva v prírodnej medicíne na ošetrenie kožných ochorení, popálenín, spálenín od slnka, rezných rán a odrenín. Aplikácia malého množstva oleja pod očné viečko pomáha vytiahnuť tzv. "jačmenné zrno" z kútika.

Podpora rastu vlasov

Masírovanie vlasovej pokožky ricínovým olejom podporuje rast zdravých pevných vlasov, pomáha sastaviť rednutie vlasov a plešatenie.

Aplikácia: vmasírujte ricínový olej do vlasovej pokožky, prekryte plastovou fóliou a zabaľte do uteráka. Nechajte pôsobiť 1-2 hodiny. Pre intenzívnejší účinok možno nechať pôsobiť celú noc. Pozor, vďaka hustej konzistencii sa olej ťažko zmýva!

Ricínový olej môžeme nariediť olejom z hroznových jadier alebo jojobovým olejom. Zmiešaním ricínového, olivového, kokosového a mandľového oleja získame kondicionér na spevnenie lámavých vlasov.

Vnútorné ochorenia

Obklady z ricínového oleja sa využívajú na liečbu bolestí hlavy, bolesti svalov, zápalové ochorenia, zápaly dutín a rôzne potiaže v oblasti brucha.

Obklady sú prospešné aj pri zdravotných problémoch ako:
 • mozgové ochorenia - roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba, mozgová obrna,
 • artritída a reumatizmus,
 • potravinové alergie,
 • parazity.

Vnútorné použitie

Na vnútorné použitie je vhodnejší tepelne spracovaný olej bez obsahu ricínu.

Laxatívum (pomoc pri zápche)

Pri perorálnom podaní ricínový olej pôsobí ako laxatívum (1 čl oleja zmiešame s pomarančovým, slivkovým alebo brusnicovým džúsom na prekrytie horkej chuti), nie je to však preferovaná možnosť - môže spôsobiť bolestivé kŕče a nekontrolovateľnú hnačku. Účinok pretrváva aj niekoľko hodín a môže sa prejaviť aj počas spánku.

Nesmie sa používať pri nepriechodnosti čriev.

Vyvolanie pôrodu

Ricínový olej sa používa aj na vyvolanie pôrodu. Výskum ukázal, že u 30 z 52 žien (57,7%) došlo k spusteniu pôrodu do 24 hodín po podaní ricínového oleja, oproti kontrolnej skupine bez akejkoľvek liečby, kde k vyvolaniu pôrodu došlo u 2 zo 48 žien (4,2%). Iná štúdia však nepreukázala žiaden efekt u žien po 40 týždni tehotenstva.

Kontrakcie takto vyvolaného pôrodu však môžu byť nepravidelné, bolestivé a stresujúce pre matku aj dieťa. Vedľajšie účinky požitia oleja pri prekročení odporúčanej dávky (asi 4pl) - hnačka a niekedy aj zvracanie - navyše spôsobujú dehydratáciu matky.

Upozornenie

Mnohé ženy zvyknú pri bolestiach v podbrušku (pri menštruácii, ovulácii, alebo kedykoľvek inokedy, napríklad v dôsledku endometriózy) používať horúce obklady alebo elektrické ohrievače, prípadne horúci kúpeľ či sprchu. Intenzívne teplo môže priniesť krátkodobú úľavu od bolesti, nadmerné teplo však poškodzuje fasciu (spojivové tkanivo), čo môže ďalej prispieť k menšej pohyblivosti, tvorbe zrastov, zvyšovaniu tuhosti existujúcich zrastov, a panvovaj bolesti. Viac sa dozviete z dokumentu Stop Cooking Yourself. Autorom je Chris Toal z Azolla Health.

Ak Vám na zmiernenie bolesti pomáha teplo, používajte len obklad o niečo teplejší, než je Vaša telesná teplota.

Pri bolestivej menštruácii je vhodné robiť TEPLÉ ricínové obklady mimo obdobia menštruácie, nejesť a nepiť ochladzujúce potraviny a nápoje, vyhýbať sa cukru, lepku, kravským mliečnym výrobkom, pri endometrióze navyše dodržiavať aj ďalšie zásady prírodnej liečby. Ak sa problém nezlepší do 3 mesiacov, konzultujte situáciu so skúseným fyzioterapeutom a naturopatom.


Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail