Siedmy lunárny mesiac

ilustratívny obrázok

24. až 28. týždeň tehotenstva

Siedmy lunárny mesiac so sebou prináša už pre vás väčšie nepohodlie, pretože narastajúce bruško sa stáva pre vás menšou prekážkou. Častejšie zápasíte s pocitom únavy a chuť na spánok aj počas dňa. Pokiaľ máte možnosť si pospať, určite ju využite, získate chýbajúcu energiu, ktorú tak veľmi potrebujete.

Zväčšujúce sa bruško vám vytláča vnútorné orgány vyššie, tlačí na pľúca a vy máte pocit, že sa už nedokážete poriadne zhlboka nadýchnuť.

Pohyby dieťatka môžete niekedy pociťovať aj bolestivo, ak vás dieťatko kopne do nejakého vnútorného orgánu. Prehnutie chrbtice v bedrovej časti je väčšie, čo môžete pociťovať tiež bolestivo. Preto sa veľmi neodporúča dlho stáť alebo dlho chodiť.

Ak sa tvrdnutie bruška bude objavovať podľa vás často, treba informovať o tejto skutočnosti lekára. Môžete začať pociťovať úzkosť alebo dokonca strach z blížiaceho sa pôrodu. Ničoho sa nebojte, všetko dobre zvládnete!

Rast dieťatka

Rastúci plod kladie na váš organizmus čoraz väčšie nároky. Správa sa ako malý „parazit“, zoberie si z vášho tela úplne všetko, čo potrebuje pre seba. Dbajte na to, aby vaša strava bola hlavne pestrá a bohatá na minerály a stopové prvky.

Dieťatko je čoraz viac šikovnejšie. Dokáže zovrieť rúčku v päsť, začína rýchle pohybovať s ručičkami, chytá si nožičky. Dokonca sa uvádza, že sa dá vypozorovať, či bude ľavák alebo pravák. Okolo 26. týždňa už dokáže otvoriť očká, ktoré sú už plne vyvinuté. Plod v tomto období svojho vývinu je ešte veľmi chudučké. Okolo 27. týždňa je plod schopný prežitia aj mimo maternice, ale je veľmi nezrelé. Nemá ešte vyvinutý imunitný systém.

Na konci 28. týždňa plod meria už 35 cm a váži odhadom 1000 až 1100 g.

Pohyby dieťatka sú časté, niektoré kopance a štuchnutia Vám môžu vyraziť dych, alebo poriadne potrápiť zvierač močového mechúra.

V tomto období už pomaly môžete začať nakupovať výbavičku pre dieťatko a taktiež základnú výbavu pre vás do pôrodnice.

Vyšetrenia

Medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva je možné absolvovať tzv. orálny glukózový tolerančný test (oGTT). Obvykle vás požiadajú, aby ste prišla do poradne úplne nalačno. Sestrička vám naberie krv nalačno, dá vám vypiť glukózu (hroznový cukor) rozpustenú v čaji alebo vo vode a po dvoch hodinách vám odber zopakuje.

Ultrazvukom, alebo stetoskopom vám lekár popočúva ozvy plodu. Ich fyziologická frekvencia by mala byť v rozmedzí 120 až 160 úderov za minútu. Lekár by vás mal utvrdiť aj o tom, že krček maternice sa neotvára, že tzv. cervix skóre by malo byť stále takmer nulové.


Predchádzajúci mesiac  |  Nasledujúci mesiac

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail