Prvý lunárny mesiac

ilustratívny obrázok

1. - 4. týždeň tehotenstva

Každé tehotenstvo trvá 9 kalendárnych mesiacov alebo aj 10 lunárnych mesiacov. Hneď na začiatku treba povedať čo to lunárny mesiac je. Lunárny mesiac je mesiac, ktorý má 28 dní a používajú ho najmä gynekológovia a pôrodníci.

Výpočet začiatku tehotenstva

Ďalším veľmi dôležitým údajom tehotenstva, ktorý treba vedieť je vek plodu. Vek plodu sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. Tento údaj patrí medzi prvé, ktoré sa zapisujú do tehotenskej knižky.

Pri nepravidelnej menštruácii a skoršej či oneskorenej ovulácii môže byť tento spôsob udávania dlžky tehotenstva dosť nepresný, preto sa neskôr uvádza súčasne s odhadovanou dĺžkou tehotenstva podľa veľkosti plodu. Rozdiel medzi týmito údajmi môže byť od -5 dni pri skoršej ovulácii do +15 alebo aj viac dní pri oneskorenej ovulácii.

Pokiaľ je rozdiel stále približne rovnaký, nie je dôvod sa znepokojovať.

Potenciálne problematická je len možnosť, že by sa rozdiel priebežne zväčšoval, čoby mohlo znamenať zaostávanie dieťatka vo vývoji.

Zistenie a potvrdenie tehotenstva

V prvom lunárnom mesiaci tehotenstva, ešte mnoho žien nevie o svojom tehotenstve. Na pravdepodobné tehotenstvo môžu poukazovať rôzne príznaky tehotenstva ako zvýšená citlivosť na chute, pachy, nevoľnosť, zvýšená únava, citlivosť pŕs alebo zmeny v poševnom výtoku.

Mnohé subjektívne príznaky raného tehotenstva sú podobné príznakom blížiacej sa menštruácie (napríklad pobolievanie v podbrušku alebo špinenie), preto odporúčam v tejto fáze signálom tela nepripisovať väčší význam, než je nevyhnutné.

Keď žena cíti, že by mohla byť tehotná, mala by si urobiť tehotenský test. Tehotenský test je vhodné robiť až 12 a viac dní po ovulácii, respektíve po termíne očakávanej menštruácie. Aj keď niektoré ženy zaznamenajú pozitívny domáci tehotenský test skôr, môžu sa o pár dní neskôr dočkať sklamania, ak zahniezdenie (implantácia) zárodku neprebehne úspešne, čo je žiaľ pomerne časté.

Čo sa deje vo Vašom tele

V prvých týždňoch sa oplodnené vajíčko (zygota) začne deliť a asi po 4 dňoch vniká blastocysta. V prvých dňoch sa zárodok vyvíja veľmi rýchlo a behom týždňa môže zárodok narásť až o niekoľko stoviek buniek, ktoré sa začínajú zoskupovať. Asi po 10. dňoch sa začne blastocysta meniť v embryo.


Nasledujúci mesiac

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail