Deviaty lunárny mesiac

ilustratívny obrázok

Deviaty lunárny mesiac

V deviatom lunárnom mesiaci sa už asi nebudete cítiť veľmi príjemne. Často budete unavená a aj pri malej námahe sa veľmi zadýchate a vyčerpáte.

Dbajte preto na dostatok oddychu a relaxácie. Ak chcete byť dôkladne pripravená na pôrod navštevujte predpôrodné kurzy, kde vás okrem cvičenie naučia aj ako rozpoznať kontrakcie, ako zvládnuť jednotlivé fázy pôrodu a podobne.

Môže sa vám stať, že v tomto štádiu tehotenstva už nebude mať veľkú chuť na jedlo. Porcie jedla zmenšite na minimum a o to častejšie potom prijímajte stravu.

Už od dokončeného 32. týždňa tehotenstva máte nárok na materskú dovolenku zo zdravotných dôvodov a od dokončeného 34. týždňa tehotenstva, by vás lekár už mal vypísať.

Aj keď sa to už veľmi nezdá ale vaše telo aj v tejto fáze tehotenstva má ešte rezervy. Vaša maternica je už dostatočne zväčšená a desí vás predstava, že ešte 8 týždňov musíte nejako vydržať a hlavne zvládnuť. Začne vás trápiť nespavosť, pretože maternica je už taká veľká, že si nedokážete nájsť pohodlnú polohu na spánok. Môžu vás začať trápiť „živé“ sny a ani časté nočné močenie vám moc neprispeje, aby ste sa dôkladne vyspali a odpočinuli si. Preto, keď budete mať pocit, že sa vám chce spať aj počas dňa, využite to!

Viac vás v tomto štádiu tehotenstva začne obťažovať zápcha a niekedy sa môže objaviť aj zápal močovej sústavy. Všetky tieto problémy sú vyvolané ženským hormónom – progesterónom.

Určite ste spozorovali zmenu sfarbenia na prsných bradavkách a dvorcoch. Je to všetko dôsledok zmeny hormonálnych hladín a väčšieho prekrvenia, čo je v tehotenstve úplne normálne a prirodzené.

Vývoj dieťatka

Dieťatko vo vašej maternici už v tejto fáze tehotenstva nemá dosť priestoru. Jeho pohyb je tým veľmi obmedzený, čo sama pocítite spomalením a znížením frekvencie pohybov.

Dieťatko už má plne vyvinutú chuť. Dokáže svoje chute „vychytať“ aj z plodovej vody. Najviac sa mu pozdáva sladká chuť, ktorá je dominantnejšia ako ostatné chute. Hlávku už pokrývajú malé vlásky, očká zatvára a otvára a sú poväčšine modré.

V deviatom lunárnom mesiaci už dieťatko zväčša zaujalo svoju pôrodnú polohu a pomaly vstupuje do pôrodného kanála. V tomto štádiu tehotenstva dieťatko z vás úplne vysáva vápnik (Ca), ktorý potrebuje na svoje kosti. Jeho orgány stále dozrievajú, ale už sú takmer dokonalé a pripravená na samostatný život mimo tela matky.

Na konci 36. týždňa meria približne 45 cm a jeho váha je 2500 až 2700 g.

Vyšetrenia

Návštevy u lekára s blížiacim sa termínom pôrodu sú častejšie. Okrem pravidelného zmerania krvného tlaku (TK), zváženia sa a skontrolovania moču, vám lekár bude počúvať srdečné ozvy plodu. Asi pri každej druhej návšteve vás lekár aj vaginálne vyšetrí, aby zistil, či sa už náhodou nezačínate otvárať. Tomuto zhodnutiu stavu krčku maternice sa zvykne hovoriť aj cervix skóre.

Okolo 35. až 37. týždňa gravidity vám lekár urobí kultivačné vyšetrenie z pošvového prostredia na prítomnosť baktérie streptococcus agalactiae. Táto baktéria prirodzene osídľuje konečník a často je prenášaná do pošvy pohlavným stykom.

Pokiaľ žena nie je tehotná, tak nie je žiadny dôvod, aby sa liečila, jej obvykle žiadne problémy nespôsobuje. Problém ale nastáva v období pred pôrodom, keby jeho prítomnosť v pošve pre dieťatko nie je priaznivá, a preto na zabránenie infekcie novorodenca sa podávajú antibiotiká v infúzii.


Predchádzajúci mesiac  |  Nasledujúci mesiac

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail