Desiaty lunárny mesiac

ilustratívny obrázok

36. až 40. týždeň tehotenstva

Dalo by sa povedať, že prichádzate už do cieľovej rovinky tehotenstva. Môžete pociťovať obavy z blížiaceho sa pôrodu. Snažte sa v tejto fázy tehotenstva dostatočne relaxovať a nepripúšťať si stres. Hlavne myslite pozitívne a buďte v psychickej pohode. Pôrod môže nastať už kedykoľvek, preto by ste na to mali byť plne pripravená. Majte nachystanú tašku do pôrodnice, doklady a potrebné dotazníky k pôrodu.

V 36. týždni tehotenstva výška maternice dosahuje svoje maximum. Siaha až tak vysoko, že aj pri miernej námahe sa môžete veľmi rýchlo zadýchať. Okolo 37. týždňa tehotenstva plod začína vstupovať do pôrodných ciest a vtedy sa vám veľmi uľaví. Tlak na bránicu a vnútorné orgány sa zmierni a vám sa bude ľahšie dýchať. Naopak väčší tlak budete cítiť smerom dole. Časté chodenie na „malú“ toaletu ste si iste užili počas celého tehotenstva dostatočne a teraz sa to ešte znásobí. Počas dňa môžete, častejšie zaregistrovať sťahy maternice, čo pomaly naznačuje blížiaci sa pôrod. Obvykle tieto kontrakcie (sťahy) po odpočinku prestanú.

Pár týždňov pre pôrodom vám môže odísť hlienová zátka, ktorá upchávala krček maternice počas celého tehotenstva, a tým bránila vstupu infekcie do maternice. Tieto všetky príznaky naznačujú, že pôrod je už "na spadnutie".

Rastúce dieťatko má v maternici v tejto fázy tehotenstva veľmi málo miesta, a preto sa vám prirodzene môže zdať, že počas dňa cítite menej pohybov. Ďalším veľmi významným príznakom pôrodu je odtok plodovej vody. Ak sa vám zdá, že vám začala odtekať plodová voda, najlepšie urobíte, keď pôjdete hneď do nemocnice. Tam vám urobia skúšku, kde sa odtok plodovej vody potvrdí alebo vyvráti.

Vývoj dieťatka

V tomto štádiu tehotenstva vaše dieťatko je už úplne zrelé a pripravené na život mimo maternice. Práve v desiatom lunárnom mesiaci tehotenstva sa u dieťatka vytvára a ukladá podkožný tuk. Každý týždeň sa uloží až štvrť kg podkožného tuku, čo znamená, že plod priberá v tomto mesiaci tehotenstva najviac zo všetkých mesiacov. Na povrchu pokožky je jemný maz, ktorý sa vytráca s blížiacim sa termínom pôrodu. Koža je ružová, nechtíky presahujú konce prstov, u chlapcov zostupujú semenníky do mieška a u dievčatiek veľké pysky ohanbia prekrývajú malé. Toto všetko sú znaky donosenosti plodu. Ak ešte stále dieťatko nie je otočené hlavičkou dole, tak to poväčšine urobí v poslednom mesiaci tehotenstva. Na konci 40. týždňa tehotenstva meria od 48 až do 50 cm, a jeho váha sa pohybuje od 3200 do 3700 g a môže byť aj vyššia.

Vyšetrenia

Návštevy u lekára v poslednom mesiaci tehotenstva budete mať jedenkrát do týždňa. Okrem pravidelného zváženia sa, zmerania krvného tlaku (TK) a vyšetrenie moču na prítomnosť hnisu, cukru a bielkoviny, vás lekár vyšetrí aj vaginálne, aby zistil, či krček maternice je už pripravený na pôrod alebo nie.

Samozrejme sleduje aj to, či vám veľmi neopúchajú nohy, popočúva ozvy plodu, poprípade urobí si kontrolný ultrazvuk.

Obvykle od dokončeného 38. týždňa tehotenstva vám bude robený tzv. monitor alebo kardiotokograf (ctg). Jedná sa o 20 minútové monitorovanie oziev plodu a činnosti maternice. Všetko sa to zaznamenáva na špeciálny papier. Natočený záznam vám lekár zhodnotí. Ak máte rizikové tehotenstvo, tak vám monitor môže začať robiť skôr ako v 38. týždni tehotenstva. U dvojičiek to môže byť už okolo 34. týždňa tehotenstva, alebo aj skôr, pokiaľ si to zdravotný stav vyžaduje.

V poslednom mesiaci tehotenstva by ste už mali vedieť kam pôjdete rodiť a teda by ste mali mať prehliadky už vo vybranom zariadení. Po pôrode a po skončení obdobia šestonedelia sa opäť vrátite do starostlivosti k svojmu gynekológovi.


Predchádzajúci mesiac

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail