Príznaky tehotenstva

Predtým ako sa rozhodne žena navštíviť lekára, aby potvrdila alebo vyvrátila graviditu, môžu jej veľa prezradiť aj symptómy, ktoré často sprevádzajú začínajúce sa tehotenstvo. Niektoré ženy majú schopnosť spoznať, že sú tehotné aj podľa svojej intuície. Každé tehotenstvo je veľmi individuálne a nemusíte mať žiadne príznaky, alebo môžete mať všetky. Vždy si tehotenstvo overte u lekára.

Ranná nevoľnosť

Ranná nevoľnosť býva jeden z prvých príznakov tehotenstva. Je to dôsledok prítomnosti "tehotenského" hormónu hCG. Nevoľnosťou podľa štatistík trpí 50 percent budúcich mamičiek. Nevoľnosť sa môže vyskytovať nie len ráno, ale aj v noci a často môže spôsobiť zvracanie. Pri dlho trvajúcich nevoľnostiach a dlhodobom zvracaní môžu nastať aj zdravotné problémy.

Nevoľnosti môžete čiastočne predchádzať pravidelnou konzumáciou menších porcií a uprednostňovaním jedál s nízkym glykemickým indexom - udržíte si tak stabilnejšiu hladinu cukru v krvi a znížite riziko náhlych záchvatov hladu (a nevoľnosti).

Nevoľnosť býva intenzívnejšia pri viacpočetnom tehotenstve, t.j. keď čakáte dvojičky alebo trojičky.

Nevoľnosť sa obvykle zmierňuje až vytráca ku koncu prvého trimestra (okolo 10 - 12tt), kedy je tvorba placenty ukončená a hladina hormónu hCG prestane stúpať, resp. postupne klesá.

Pozn.: Podľa niektorých zdrojov môže nadmerná nevoľnosť v tehotenstve súvisieť s prekyslením organizmu, čomu je žena v tomto období viac náchylná jednak pre absenciu menštruácie (tá pomáha regulovať pH organizmu) a tiež pre zvýšenú chuť na sladké. Tehotné ženy trpiace nadmernou nevoľnosťou by sa mali vyhýbať nadmernej konzumácii červeného mäsa, jednoduchých cukrov a pečiva z bielej múky, ktoré organizmus prekysľujú. K zlepšeniu zdravotného stavu môže napomôcť dostatočná konzumácia čerstvej zeleniny, konzumácia výživových doplnkov s obsahom chlorelly, spiruliny alebo zeleného jačmeňa a makrobiotická špecialita - slivky umeboshi (možno dostať v špecializovaných obchodoch a  biopotravinách).
Pretrvávajúce neriešené prekyslenie organizmu ženy v tehotenstve ohrozuje zdravie jej, aj dieťaťa.

Bolesti v podbrušku

Rôzne pobolievanie v podbrušku Vás môže sprevádzať od začiatku tehotenstva až po koniec, nemala by to však byť silná, kŕčovitá bolesť sprevádzaná krvácaním (v takom prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc).

Prvé pobolievanie a niekedy aj mierne zakrvácanie či špinenie spôsobuje implantácia zárodku, teda jeho zavŕtavanie do sliznice maternice. K tomu obvykle dochádza medzi 5 a 12 dňom po ovulácii. Bolesť pripomína pobolievanie podbruška pred menštruáciou.

Okolo 7-10 týždňa tehotenstva Vás môže nepríjemne zaskočiť bolesť väziva a svalstva v okolí maternice - spravidla je to sprievodný znak zväčšovania maternice v dôsledku rastu bábätka. Bolesť by sa mala zlepšiť pri odpočinku v horizontálnej polohe alebo po aplikácii tepla, napr. pod sprchou.

Bolesti môžu byť horšie u žien, ktoré trpia endometriózou alebo absolvovali chirurgický zákrok v oblasti malej panvy. Príčinou sú zrasty, ktoré v týchto prípadoch vznikajú medzi brušnými orgánmi. Bolesti sa môžu prejaviť pri zväčšovaní maternice, zmene polohy, črevných pohyboch (resp. tlačení na stolicu), močení alebo pohlavnom styku. Tieto bolesti môžu byť nepríjemné, ale neznamenajú ohrozenie dieťaťa.

Vynechanie menštruácie

Domáci tehotenský test Clearblue DIGITALĎalším príznakom tehotenstva môže byť vynechaná menštruácia. Ak žena zistí vynechanie menštruácie a je možné, že by mohla byť tehotná, je vhodné urobiť si domáci tehotenský test (voľne predajné v lekárni alebo v našom eshope). Digitálny tehotenský test s indikátorom termínu počatia dokáže podľa koncentrácie hormónu hCG v moči určiť aj "pokročilosť" tehotenstva v týždňoch.

Testy sú dnes už veľmi spoľahlivé, i keď sa nevylučuje ich zlyhanie, predovšetkým tzv. falošne negatívny výsledok, pokiaľ testujete priskoro a v moči nie je dostatok hCG na aktivovanie testu.

Pri kladnom výsledku je potrebné potvrdiť tehotenstvo aj lekárom.

Zvýšená bazálna teplota

V tehotenstve sa zvyšuje bazálna teplota ženy aj o niekoľko desatín stupňa oproti obvyklým teplotám v luteálnej fáze. Ranná bazálna teplota v tehotenstve sa môže u zdravej ženy pri meraní v ústach pohybovať od 36,7 do 37,3°C. Je to spôsobené prítomnosťou hCG a zvýšenou hladinou progesterónu - obidva tieto hormóny patria do skupiny gestagénov a zvyšujú bazálnu teplotu. Ženy, ktoré dlhšie využívajú symptotermálnu metódu, môžu tento rozdiel ľahko rozpoznať.

Ak si bazálnu teplotu nemeriate, môžete si všimnúť, že sa rýchlejšie zahrejete a zadýchate, v noci potrebujete ľahšiu prikrývku a tiež rýchlejšie vyhladnete - zvyšuje sa totiž bazálny metabolizmus, a teda aj energetická spotreba.

Vaginálny výtok

Vaginálny výtok, tzv. leukorrhea, patrí medzi ďalšie príznaky tehotenstva. Pokiaľ má žena priesvitný alebo mliečne zakalený vaginálny výtok a nijakým spôsobom ju neobmedzuje - t.j nepáli alebo nesvrbí, môžeme považovať výtok za ďalší z príznakov gravidity.

V prípade, že výtok páli a svrbí môže sa jednať o príznaky pohlavnej choroby alebo infekcie. V tomto prípade je nutnú okamžite vyhľadať lekára.

Častejšie močenie

Hormonálne zmeny v tehotenstve spôsobujú rýchlejší odvod tekutín a tým aj častejšie nutkanie na močenie. Tekutiny si pravidelne dopĺňajte dobrým pitným režimom - najlepšia je čistá, filtrovaná, nie príliš studená voda, voda s citrónom, šípkový čaj, príležitostne minerálna voda. Vyhýbajte sa sladeným nápojom, nápoje s obsahom konzervantov, farbív, kofeínu a alkoholu by mali byť úplne obmedzené. Nevhodná je aj väčšina bylinkových čajov.

V neskoršej fáze tehotenstva je častejšie močenie spôsobené tlakom rastúcej maternice na močový mechúr.

Citlivosť a rast prsníkov

Medzi časté príznaky tehotenstva patrí aj citlivosť prsníkov na dotyk. Mnohým ženám začnú výrazne rásť prsia už v skorých fázach tehotenstva, iným zas rastú postupne alebo takmer vôbec, netreba sa však znepokojovať - tieto zmeny nevypovedajú o neskoršej schopnosti kojiť bábätko.

Citlivosť na pachy

Začínajúce tehotenstvo žene prináša množstvo hormonálnych zmien, ktoré sa prejavujú citlivosťou na rôzne podnety. Tehotná žena často prestane tolerovať umelé ale aj prirodzené pachy, ktoré jej predtým neprekážali, a spôsobujú jej nevoľnosť. Organizmus sa týmto spôsobom chráni pred potenciálne škodlivými prchavými látkami, ktoré by mohli ublížiť vyvíjajúcemu sa zárodku.

Zmenené chute

Mnohé tehotné ženy zistia, že nemôžu jesť svoje obľúbené potraviny a pociťujú chuť na jedlá, ktorým sa dovtedy vyhýbali. Obvyklé sú predovšetkým:

  • chuť na sladké - čokolády, zmrzliny a i.
  • chuť na kyslé - citrusové ovocie, kyslé uhorky, kapusta, olivy...
  • chuť na pikantné - štipľavé omáčky, orientálne jedlá...
  • chuť na slané
  • chuť na zemiaky v rôznych podobách
  • chuť na bielkoviny - mäso, vajcia, mliečne výrobky

Objavujú sa aj chute na zvláštne kombinácie jedál a vyslovene nebezpečné chute, napríklad na zubnú pastu, blato, kriedu alebo cigaretové ohorky (tzv. pica) - týmto radšj odolajte. Môžu však byť užitočným vodítkom k odhaleniu nedostatku nejakej kľúčovej živiny, poradťe sa teda radšej s lekárom a nechajte si vyšetriť hladiny dôležitých vitamínov a minerálov v krvi.

Súčasne s chuťami sa objavujú aj "nechute", teda averzie, napríklad na mäso, horké chute, alkohol či varenú zeleninu.

Bolesť hlavy

Bolesť hlavy môže byť príznakom tehotenstva, ale môže súvisieť aj s nedostatkom tekutín. Prípadné použitie analgetík však konzultujte s lekárom, aby nedošlo k poškodeniu vývoja dieťatka.

Tabletku môžete nahradiť masážou príslušných akupunktúrnych bodov či reflexných zón, alebo miestnou aplikáciou vietnamskej ochladzujúcej "dračej masti" (býva k dispozícii v lekárňach alebo predajniach zdravej výživy).

Bolesti chrbta a panvy

Počas tehotenstva sa produkuje hormón relaxín, ktorý pripravuje telo na pôrod a uvoľňuje spojenia medzi kĺbmi. Mnohé ženy preto už od raného tehotenstva trpia bolesťami chrbta a bolesťami panvy. Bolesti môžu byť veľmi silné a nepríjemné, prípadné použitie analgetík však konzultujte s lekárom, aby nedošlo k poškodeniu vývoja dieťatka.

Únava, spavosť

V prvom trimestri mnohé ženy trpia zvýšenou únavou a spavosťou. Únava obvykle pretrváva približne do 10 - 12 týždňa tehotenstva, keď placenta preberá veľkú časť "tehotenskej agendy" (tvorba hormónov, výživa bábätka a i.), a zároveň klesá hladina hCG potrebná na udržanie tehotenstva, čím sa podstatne zmenší záťaž organizmu matky.

Naduté brucho

Naduté brucho môže aj nemusí byť príznakom tehotenstva. Aj keď sa často uvádza ako príznak tehotenstva, môže súvisieť z inými zdravotnými problémami, napríklad s prítomnosťou vaječníkovej cysty.

Náladovosť

Tehotná žena môže vplyvom hormonálnych zmien pociťovať náhle zmeny nálad, zvýšenú dráždivosť, citlivosť alebo plačlivosť. 

Zdroj: http://www.tehotenstvo.eu/tehotenstvo/priznaky-tehotenstva.htm

Súvisiace články:

Kam ďalej?

Tehotenstvo po týždňoch

Zasielať novinky na e-mail