31.08.2009

Ako sa pripraviť na materstvo

ilustratívny obrázok

Plánujete prírastok do rodiny a chcete urobiť všatko pre to aby Vaše bábätko bolo zdravé? Prečítajte si odporúčania ohľadom zdravej životosprávy od MUDr. Judity Hofhanzlovej.

Autor: MUDr. Judita Hofhanzlová, 26.11.2004 pre rodina.cz

V mojej poradni o zdravom spôsobe života sa ma neraz mladé ženy pýtali, ako by sa mali pripraviť na príchod dieťaťa. Mali obavy z rastúceho výskytu chronických ochorení detí, ako sú napr. ekzémy a alergie a chceli, aby ich budúce dieťatko bolo v poriadku.

Myslím, že minimálne štyri oblasti nášho života sú veľmi dôležité pre telesné a duševné zdravie budúceho potomka – zdravá výživa matky, jej zdravé pevné telo, prírodná starostlivosť o prípadné neduhy a pokoj a mier v duši.

Ako by mela vyzerať výživa budúcich mamičiek

Často sa ma ľudia pýtajú, aký výživový smer zástavám a moja odpoveď je, že žiadny. Snažím sa ľuďom pripomenúť, ako jedli a varili naše prababičky, aké dôležité je vracať sa k stravovacím zvyklostiam našich predkov.

Mám niekoľko zásad dobrého stravovania. Jesť pestro, jesť striedmo, jesť to, čo vyrastie a dozrie v našej zemi, jesť to, čo práve zreje alebo čo je tu prirodzeným spôsobom uskladnené. Jesť jednoduchá jedlá, zložené z niekoľkých málo druhov surovín, jesť to, čo sa rýchlo kazí (ide o živú potravinu), jesť jedlá čerstvo pripravené a variť si sami. Pokiaľ je to len trochu možné, pripravovať jedlá zo surovín ekologického poľnohospodárstva alebo to, čo si vypestujeme.

A čoho by sme sa mali vyvarovať? Nejesť konzervovaná jedlá a instantné potraviny, potraviny, ktoré sa prirodzene rýchlo kazia, ale v obchodoch majú veľmi dlhú expiračnú dobu. Vylúčiť zo stravy potraviny s prídavnými látkami tzv. „éčkami“ (prifarbené, aromatizované atď.). Výrazne obmedziť konzumáciu živočíšnych bielkovín, vylúčiť alebo aspoň výrazne obmedziť biely cukor a všetko, v čom je obsiahnutý, bielu múku, a pred exotickými plodmi dávať prednosť nášmu ovociu. Nepoužívať umelé dochucovadlá a naučiť sa tak našimi otupenými chuťovými bunkami postupne vnímať lahodné chute zeleniny či obilovín.

Celozrnné obilniny

Pohánka, pšeno, celozrnná ryža, kukurica, pšenica a jej rôzne odrody, raž, jačmeň, ovos, amarant, a to vo forme:

  • celozrnnej múky – pre prípravu koláčov, pečiva, placiek, chleba, kaší, na zahustenie a zásmažky apod.,
  • vločiek – pre prípravu Musli, kaší, ako zavárka do polievok,
  • cestovín – z najrôznejších druhov obilovín, či ich zmesí,
  • celých zŕn – ako takých, či upravených – celozrnné pukance (burizony), kus-kus, bulgur, kernoto, krúpy, krupica a pod. pre prípravu polievok, kaší, príloh či hlavných jedál v kombinácii s ovocím alebo zeleninou 

Strukoviny

Zaraďujeme do stravy fazuľu najrôznejších veľkostí a farieb, hrach, cícer, hrách rímsky, šošovicu, červenú šošovicu. Sóju neodporúčam jesť často. Strukoviny jeme v malých množstvách, nie tak ako sme zvyknutí zo súčasnej česko-slovenskej kuchyne (hromady zaprávanej fazule alebo šošovice, najlepšie s údeninou). Výhodné je uvariť hrniec strukovín, dať do mrazničky a po hŕstkach pridávať do zeleninových polievok, cestovín, tzv. rizot z rôznych obilovín, pomazánok.

Zelenina

Zeleninu jeme čerstvú alebo krátko tepelne upravovanú dusením, rýchlym orestovaním na kvalitnom oleji, alebo nad parou. Podávame ju v kombinácii s celozrnnými obilninami alebo cestovinami. Držíme sa zásady, zaraďovať do stravy zeleninu, ktorá práve prirodzene dozrieva a ktorá vyrastie v našej zemi. Naše telo je na tieto plodiny za storočia zvyknuté a ony obsahujú všetko, čo je pre naše zdravie potrebné.

Zelenina vypestovaná rýchlením pomocou umelých hnojív a substrátov, navyše chemicky ošetrovaná, prináša do tela ženy tieto látky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie jej a jej potomka.

Do stravy zaraďujeme tiež plané byliny, nazbierané v čistom prostredí (napr. pŕhľavy, púpavy, lístky fialiek).

Orechy a semená

Jedálny lístok by mal obsahovať semená – slnečnicové, tekvicové, ľanové a sezamové. Tieto sú veľmi bohaté na minerály, predovšetkým vápnik a tiež ich tuky sú pre telo veľmi prospešné.

Orechy pridávame do sladkých i slaných jedál, pri výbere uprednostňujeme vlašské a lieskové orechy. Vyhýbame sa dovážaným druhom orechov.

Ovocie

Rozhodne dávame prednosť nášmu miestnemu ovociu – jablkám, hruškám, čerešniam, slivkám a ďalším záhradným a lesným plodom. Tropické ovocie alebo ovocie dovážené môže byť niekedy príčinou alergií, preto sa vyplatí opatrnosť.

Bielkoviny

Veľa sa toho nahovorí o nebezpečenstve nedostatku živočíšnych bielkovín, ale o tom, čo spôsobuje ich nadbytok, sa už nedozvieme. Každá maminka vie, že narodenému dieťaťu, ktoré nemôže byť kojené, by ublížilo kŕmenie kravským mliekom. A nie je to pre obsah tuku, ale pre vysoký obsah cudzorodých bielkovín, ktoré by organizmus dieťaťa výrazne zaťažili. Kravské mlieko nemá byť podávané dieťaťu do 3 rokov!

A rovnaké pravidlo o zaťažení tela bielkovinami platí aj pre dospelých, ktorí konzumujú mäso, mlieko, syry, jogurty a vajcia príliš často, ako je dnes všeobecne zvykom.

Považujem za dôležité opatrenie pre zdravie nielen mladej ženy, ale všetkých ľudí, aby obmedzili prijímanie živočíšnych bielkovín.

Tuky

Jeme tuky prirodzené, predovšetkým rastlinné panenské (za studena lisované) – olivový, sezamový, dyňový, slnečnicový, z kukuričných klíčkov a obmeňujeme ich. V potravinách, ktoré sú tzv. odtučnené, chýba nielen tuk, ale tiež významné látky, ktoré sú na tuk naviazané - napr. vitamíny.

Cukry

Je dobré obmedziť biely cukor a potraviny, v ktorých je prítomný. Vedie to k očiste nášho tela. Navyše je treba pripomenúť, že pri spracovaní cukru v tele sa spotrebováva vápnik. Biely cukor môžeme nahradiť cukrom trstinovým, medom alebo jačmenným sladom.

Vitamíny

Maminky, buďte opatrné na syntetické vitamíny, multivitamínové preparáty alebo iné výživové doplnky. Nedokážu nahradiť prirodzené vitamíny prijímané v potrave a navyše môžu telo zaťažiť, až poškodiť (pozor na nadbytok vitamínu A a D – pozn. red.).

Minerály a stopové prvky

O minerály a stopové prvky nebudeme mať núdzu, ak budeme zaraďovať do stravy aj malé množstvo celých zŕn, semienok a zelenej vňate známej zeleniny alebo planých bylín.

Čo piť

Naučme sa piť čistú, pokiaľ možno pramenitú vodu. Je to živá voda, ktorá vnáša do tela silu a zdravie. Viem, že pre mnohých, predovšetkým žijúcich vo veľkých mestách, je toto ťažko uskutočniteľné, ale pripomínam tu aspoň jej zabudnutú dôležitosť.

Pripravujme si ovocné čaje z čerstvého alebo sušeného ovocia, obilné čaje, obilné kávy, čaje z bylín, ktoré nemajú výrazné liečivé účinky – listy jahodové, malinové, černicové, šípky, v špeciálnych obchodoch predávaný čaj Rooibos. Bylinné čaje pijeme jen pri chorobe a jednu bylinu nie dlhšie ako týždeň alebo 14 dní. S pitím to nepreháňajme, zdravé telo by samo malo cítiť koľko tekutín potrebuje.

Pri takomto spôsobe výživy prečistíme svoje telo a pripravíme ho nielen pre dobré nastávajúce tehotenstvo, ale tiež pre náš budúci, zdravý, plnohodnotný život.

Cvičenie

Okrem výživy je pre naše telo dôležitý pohyb - cvičenie. Už od detstva vedieme dosť neprirodzený spôsob života. Veľa sedíme, máme málo prirodzeného pohybu, čo platí predovšetkým pre deti vyrastajúce v mestách. Pre súčasnú ženu, ktorá sa pripravuje na tehotenstvo, považujem za najlepšiu prípravu chodiť pravidelne von do prírody, pokiaľ je to jen trochu možné, pracovať občas na čerstvom vzduchu a cvičiť jogu. Joga špeciálne upravená pre ženy Západu sa nazýva gravidjoga. Ide to cvičenie, ktoré sa praktizuje nie len v tehotenstve, je dôležité začať oveľa skôr. Sú to príjemné cvičenia, striedané relaxáciou, zameranou na správne fungovanie tela, jeho vnútorných orgánov a predovšetkým svalov panvového dna. Toto cvičenie vedie k dobrému zvládnutiu tehotenstva bez toho, aby by telo trpelo a k bezbolestnému priebehu pôrodu.

Liečba bežných ochorení v tehotenstve

Bežné akútne ochorenia sa naučme liečiť jemnými prírodnými prostriedkami – bylinami, obklady, liečivými olejmi a tinktúrami atd. A prevezmeme tak veľkú časť zodpovednosti za svoje zdravie na seba.

Je to veľmi dôležité, pretože nadmerné užívanie klasických liekov vedie k zbytočnému zaťaženiu tela. Snažme sa preto získať znalosti týchto zabudnutých múdrostí našich predkov.

Snáď najdôležitejší pre príchod nového bábätka na svet je však vyrovnaný, spokojný život ženy, plný pokoja a mieru. Nikto z nás nežije v skleníku, život nie je jednoduchý, je plný prekážok a dobré veci sa získavajú väčšinou cez niečo poriadne ťažké, ale je v našich možnostiach žiť ho v súlade so sebou samým a so svojim okolím.

A návod na to? Ten je jednoduchý a pritom tak ťažký. Keď naše myšlienky budú čisté, bude čistý a prejasnený náš život a všetko, čo nás v ňom bude stretávať.


Zdroj: http://www.rodina.cz/

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail