Imunitné problémy

ilustratívny obrázok

Za mnohými prípadmi neplodnosti sa skrývajú poruchy imunity - muži si môžu vytvárať protilátky proti vlastným spermiám, u žien môže imunita útočiť na dozrievajúce vajíčko, spermie partnera alebo vyvíjajúce sa embryo. Dokonca aj v prípade, že ste absolvovali vyšetrenie reprodukčnej imunológie a všetky výsledky boli v norme, nie je vylúčené, že sa tento problém týka aj Vás.

Ako môže imunita narušiť plodnosť

  • protilátky proti vlastným pohlavným bunkám (vajíčkam alebo spermiám) - vôbec nedochádza k oplodneniu
  • protilátky proti spermiám partnera (u ženy) - protilátky v krčku maternice zabránia prieniku spermií do dutiny maternice, nedôjde k oplodneniu
  • protilátky proti zárodku (fosfolipidom, kardiolipidom a i.) - dochádza k opakovanému potratu, obvykle v rovnakej fáze tehotenstva
  • akútny zápal (infekcia - baktérie, vírusy, kvasinky) alebo chronický autoimunitný zápal v maternici spôsobí nevyváženú funkciu NK buniek, ktoré môžu poškodiť zárodok

Príčiny imunitných problémov s plodnosťou

  • Sklon k autoimunitným ochoreniam (systémový lupus erythematodes, reumatická artritída, Hashimotova tyreoditída, niektoré typy cukrovky a iné) - často môže byť geneticky podmienený. Napríklad anomália komplexu génov RCCX na 6. chromozóme dokáže spôsobiť narušenie imunity, hormonálnu nerovnováhu (zvýšenie hladiny androgénov alebo estriolu), zníženú odolnosť voči stresu a zhoršený krvný obeh. Ďalším charakteristickým príznakom tejto genetickej odchýlky je hypermobilita kĺbov a väzív. Viac informácií nájdete v článku Čo má spoločné hypermobilita kĺbov, poruchy imunity, endometrióza, PCOS a ďalšie chronické ochorenia?
  • infekcie urogenitálneho systému - baktérie, vírusy, kvasinky, parazity
  • narušené prekrvenie oblasti panvy
  • nevyvážené stravovanie, narušená črevná mikroflóra, premnoženie kvasiniek v organizme (tzv. kandidóza)
  • nezistené potravinové alergie alebo intolerancie
  • dlhodobý stres
  • nedostatočné, plytké dýchanie
  • narušená funkcia obličiek
  • endometrióza

Riešenie

Klasická medicína

Akonáhle je známa príčina, liečba býva väčšinou úspešná, aj keď často nerieši príčinu vzniku problémov a medikamenty môžu mať vedľajsie účinky.

  • preliečenie infekcií urogenitálneho systému antibiotikami,
  • pri výskyte endometriózy snaha o preliečenie hormonálnymi preparátmi (často neúčinná),
  • niekedy je odporúčané vyhýbať nejaký čas sa nechránenému pohlavnému styku, aby sa zabránilo nadmernému dráždeniupohlavného ústrojenstva ženy,
  • podávanie malých dávok liekov na riedenie krvi, aby sa predišlo tvorbe krvných zrazením v mieste uchytenia zárodku v maternici, resp. v placente,
  • dlhodobé podávanie malých dávok imunosupresív pred aj po plánovanom oplodnení (kortikosteroidy, Prednison - často neúčinné),
  • použitie metód asistovanej reprodukcie.

Aby sme sa mohli prepracovať k funkčnému riešeniu, dovoľte mi najskôr malú odbočku.

Akú úlohu majú NK bunky, a prečo Prednison nie je riešenie (alebo pestúnky a vojaci)

Už sme sa dozvedeli, že neobjasnené problém s otehotnením alebo opakované potraty často súvisia s narušenou funkciou imunity a/alebo chronickým zápalom - a to dokonca aj v prípade, že imunologické vyšetrenia sú v poriadku. Pri vyšetrení sa obvykle analyzuje hladina NK buniek v krvi, tá však nie je dobrým ukazovateľom stavu imunity na slizniciach v ženských reprodukčných orgánoch. Lepšie by bolo vyšetrovať stav NK buniek zo vzorky tkaniva odobratého z čípka maternice a sliznice maternice, to však zatiaľ nebolo uvedené do bežnej praxe.

Ferdo mravec a kráľovná

Ilustratívny obrázok z knihy Ondřeje Sekoru: Ferda cvičí mraveniště.
Takto to vyzerá, keď vojaci prídu tam, kam nepatria - nastáva chaos. Rovnako ako v maternici, aj v komnate kráľovnej z knihy Ferdo Mravec sa najlepšie vyznajú pestúnky - starajú sa o kráľovnú a bábätká.

V tele ženy sú prítomné dva typy NK buniek - NK bunky v maternici majú za úlohu sprostredkovať komunikáciu medzi sliznicou maternice a zárodkom, zabezpečujú správne sformovanie ciev vyživujúcich zárodok a tiež chránia zárodok pred infekciou (môžme si ich predstavovať ako "pestúnky", ktoré chránia a strážia bábätko).

Druhý typ sú NK bunky, ktoré kolujú v krvi. Tieto majú za úlohu chrániť nás pred vírusmi a rakovinou (vojaci). Ak je v v pohlavných orgánoch ženy zápal, endometrióza alebo rakovinové zmeny, na miesto sa dostavia nielen NK bunky maternice - pestúnky, ale aj NK bunky z krvi - vojaci. Vojaci pomôžu zneškodniť infekciu či iných "votrelcov", ale keďže nie sú trénovaní na starostlivosť o bábätko, môžu ho nesprávne vyhodnotiť ako cudziu hrozbu, a ublížiť mu.

Konzervatívna liečba imunologicky podmienených problémov s plodnosťou obvykle spočíva v podávaní liekov na potlačenie aktivity NK buniek (kortikosteroidy, Prednison), ktoré majú dosť dlhý zoznam vedľajších účinkov vrátane ohrozenia zdravia plodu, a účinnosť je neistá.

Podávanie Prednisonu síce môže znížiť celkovú aktivitu NK buniek v tele, ale tým sa zníži činnosť pestúnok aj vojakov. Zníži sa riziko poškodenia zárodku "vojakmi", ale chýbajú mu "pestúnky". Zárodok môže teda trpieť neodstatočným zásobením živinami vplyvom slabého zásobenia krvou (chýbajú "pestúnky" na vytvorenie dostatočnej siete vyživujúcich ciev), ale aj zápalom.

V konečnom dôsledku zníženou aktivitou NK buniek môže trpieť nielen zárodok, ale aj celý organizmus - znižuje sa obranyschopnosť, zvyšuje sa riziko prepuknutia rakoviny.

Cieľom by preto nemalo byť plošné potláčanie aktivity NK buniek, ale zníženie zápalovej aktivity v pohlavných orgánoch, a nastolenie rovnováhy v činnosti imunitného systému. Ten by nemal byť ani predráždený (zvyšuje sa sklon k autoimunitným ochoreniam a napadnutiu vlastných tkanív alebo zárodku), ani príliš lenivý (imunitný systém nerieši infekcie ani rakovinu), ale harmonicky vyvážený.

Viac o činnosti NK buniek sa dočítate v článku NK bunky a ich význam v problematike opakovaných potratov a neplodnosti.

Optimálnym riešením imunitných problémov s plodnosťou je holistická prírodná liečba spočívajúca v protizápalovej strave bohatej na živiny, výživových doplnkoch a terapiách na stabilizáciu imunity.

Alternatívna medicína

Pre istotu znova opakujem - dobré výsledky vyšetrenia reprodukčnej imunológie nie sú dôkazom toho, že nemáte imunitne podmienený problém s otehotnením či udržaním tehotenstva. Znamenajú len toľko, že v čase testovania boli všetky sledované parametre v norme. Sú však mnohé imunitné faktory, ktoré sa nedajú testovať vôbec alebo len veľmi ťažko.

Preto je pri problémoch s otehotnením s neobjasnenou príčinou vhodné aj preventívne dodržiavať odporúčania na prirodzenú stabilizáciu imunity. Ideálne je, keď odporúčania dodržujú obaja partneri.

Ak otehotnenie či udržanie tehotenstva spôsobujú imunitné problémy, dôrazne odporúčam pred snažením o otehotnenie dodržať aspoň 3-mesačnú pauzu od snaženia o otehotnenie, a celkovo sa vyhýbať nechránenému pohlavnému styku. V tomto období aplikujte intenzívnu prírodnú kúru na stabilizáciu imunity (viz nižšie) a používajte bariérovú antikoncepciu (ideálne nealergénne kondómy), aby nedochádzalo k dráždeniu miestnej imunity v pošve a čípku maternice.

V čase, keď sa znova začnete pokúšať otehotnieť, obmedzte nechránený pohlavný styk na 1 - 2 pokusy v najplodnejších dňoch. Nesnažte sa umelo predĺžiť "pobyt" semena v pošve predĺženým ležaním alebo inými praktikami, zvýšilo by sa tiež riziko vyvolania alergickej reakcie. Stačí keď si poležíte 5 minút po styku, potom sa môžete kľudne osprchovať (pošvu nevyplachujte).

Tipy na prirodzenú podporu imunity:
  • Systémová enzymoterapia - stabilizuje imunitu, podporuje prekrvenie, zlepšuje plodnosť
  • Neužívajte antibiotiká - drasticky poškodzujú črevnú mikroflóru a prirodzenú obranyschopnosť. Infekcie sa snažte preliečiť prírodnými metódami - viz článok Prírodná liečba gynekologických infekcií,
  • Pri výskyte endometriózy preliečenie prírodnými postupmi - viz článok Prírodná liečba endometriózy,
  • Obmedzenie príjmu hlavných potravinových alergénov - pšeničný lepok (lepkové obilniny ako špalda, raž alebo jačmeň sú menej alergénne) a kravské mlieko (kozie a ovčie mlieko a výrobky z nich bývajú tolerované lepšie). Vhodné je dodržiavať nejakú verziu auotoimunitného stravovacieho protokolu - Paleo alebo GAPS. Viac informácií nájdete v knihách aj na internete.
  • Aktívna podpora funkčnej črevnej mikroflóry - Psyllium, probiotikum s obsahom baktérie Lactobacillus Bulgaricus, preliečenie premnožených kvasiniek: Prírodná liečba kandidózy, protikvasinková diéta
  • Relaxačné a dýchacie cvičenia na zmiernenie následkov stresu.
  • Ricínové obklady - obklady alebo masáže brucha s teplým ricínovým olejom podporujú prekrvenie, prúdenie lymfy a zlepšenie funkcie miestnej aj celkovej imunity.
  • Výživové doplnky a bylinky na podporu imunity - echinacea, Aloe Vera, Cordyceps, Vilcacora, čaj Lapacho, zelený jačmeň, produkty z rakytníka,
  • Podpora energie obličiek - východná medicína (bylinky, cvičenia, masáže, akupunktúra).
  • Fyzioterapia na korekciu prípadnej nerovnováhy v oblasti panvy a brušných orgánov.
  • Používajte nedráždivé produkty ženskej intímnej hygieny, či už ide o kozmetiku alebo menštruačné pomôcky. Klasické vložky a tampóny obsahujú chemikálie, ktoré dráždia sliznice a miestnu imunitu, čím sa zvyšuje tiež riziko alergických reakcií v tejto oblasti. Preto uprednostnite prírodnejšie alternatívy, ako vložky alebo tampóny z bio bavlny, prateľné látkové vložky, alebo menštruačný kalíšok z lekárskeho silikónu.
  • Užívajte rybí olej s vitamínom D, selén, zinok, antioxidanty - vitamín C, zelený čaj, resveratrol, farebné bobuľové ovocie.

Autor článku:
Helena Bieliková

Zdroje:
http://www.ivf1.com/natural-killer-cells-miscarriage-infertility/
https://www.bellybelly.com.au/conception/natural-killer-cells-miscarriage/

Zasielať novinky na e-mail