Prírodná liečba endometriózy
11.03.2017
V tomto článku nájdete odporúčania pre zmenu životosprávy v rámci prevencie a liečby endometriózy a adenomyózy. Dodržiavanie týchto zásad Vám pomôže znížiť riziko výskytu endometriózy, a zlepšiť prognózu liečby tohoto ochorenia. Posledná aktualizácia 11.3.2017.
Podrobné informácie o príčinách vzniku endometriózy, diagnostike, komplikáciách a konzervatívnej liečbe nájdete v článku Endometrióza.
V tomto článku nájdete odporúčania pre prírodnú liečbu endometriózy a adenomyózy (ďalej pre jednoduchosť uvádzam len endometriózu), ktoré môžete využiť ako doplnkovú liečbu, prípravu na otehotnenie či umelé oplodnenie, udržiavaciu liečbu, ale aj liečbu akútnych stavov pri endometriálnych cystách a zrastoch.
Ako vyliečiť endometriózu prírodnými metódami
Vopred upozorňujem, že každý z nasledujúcich bodov má v liečbe endometriózy svoj význam, a nestačí si vybrať jeden alebo dva. Čím viac z uvedených odporúčaní budete dodržiavať, tým rýchlejšie sa prejavia účinky a celková šanca na úspech liečby (odstránenie cýst, zrastov, otehotnenie) sa zvyšuje.
V závere tohoto článku nájdete pre lepšiu prehľadnosť ešte stručný prehľad najdôležitejších opatrení pre prírodnú liečbu endometriózy.
1) Obmedzenie príjmu chemikálií a aktívna detoxikácia
Z potravy, vody, ovzdušia, kozmetiky, drogérie, liekov a ďalších zdrojov prijímame množstvo škodlivých chemikálií, ktoré narušujú hormonálnu reguláciu, imunitu a metabolické procesy organizmu. Následkom môže byť okrem iného znížená plodnosť až neplodnosť.
Narastajúci vplyv tzv. endokrinných disruptorov (chemikálie ako dioxíny a polychlórované
bifenyly (PCB)) sa dáva do súvislosti s narastajícúm výskytom a
závažnosťou endometriózy. Viz poznámka 1) - ako toxíny zvyšujú riziko endometriózy.
Náprava: Zníženie príjmu chemikálií a intenzívna detoxikácia od cuzorodých chemikálií a ťažkých kovov. K produktom obzvlášť vhodným na podporu správnej metabolizácie a detoxikácie estrogénov patrí DIM (Diindolylmethane), Kalcium D-glukarát a pestrec mariánsky.
2) Obnova zdravej črevnej mikroflóry a imunity
Užívanie antibiotík, syntetických hormónov (HAK) a ďalších liekov, nevyvážené stravovanie, zlý pitný režim, nedostatok pohybu, stres a nedostatočný príjem probiotík spôsobuje narušenie funkcie čriev, čo sa obvykle prejavuje hlačkami, zápchami, plynatosťou a bolesťami brucha, ale niekedy prebieha aj bez týchto príznakov.
Nezistené potravinové alergie (na
lepok, mlieko a i.) spôsobujú zbytočné dráždenie imunitného systému, čo
môže mať za následok nerozpoznanie ložísk endometriózy mimo dutinu maternice.
Často sa nepodarí odhaliť žiadnu alergiu, ale empiricky sa preukáže zlepšenie zdravotného stavu po pšenice, resp. celkovo lepku v strave (lepok sa nachádza v pšenici, raži, jačmeni a špalde) a zostavenie jedálnička z kvalitných bielkovín (vajcia, mäso), prirodzene bezlepkových obilnín, tukov, strukovín, orechov a semien, ovocia a zeleniny. Príčinou je zápal, ktorý vzniká v črevách mnohých ľudí pri konzumácii stravy bohatej na výrobky z pšenice, mlieko (predovšetkým kravské), cukor a nevhodné tuky (margaríny, prepálené rastlinné oleje). Viac sa dočítate v knihe Syndróm trávenia a psychológie od Dr. Natashi Campbell-McBride.
Dobrý základ v stravovaní Vám dá aj miernejšia verzia Paleo diéty. Striktná Paleo diéta vylučuje všetky spracované potraviny, rastlinné oleje, obilniny, mliečne výrobky, strukoviny a zemiaky. Často je však možné ponechať v strave menšie množstvo prirodzene bezlepkových obilnín, zemiakov, strukoviny a mliečne výrobky z kozieho a ovčieho mlieka.
Ďalšou komplikáciou vyskytujúcou sa popri endometrióze je je histamínová intolerancia. Spoločným menovateľom je narušené trávenie a imunita.
Americká štúdia vykonaná na 50 ženách s endometriózou dokázala, že 40 žien (80%) malo súčasne bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu. Po ôsmich týždňoch liečby došlo k významnému zlepšeniu symptómov.
Ako odstrániť infekcie bez použitia antibiotík sa dočítate v článkoch:
Náprava: dostatočný príjem ovocia, zeleniny, celozrnných bezlepkových obilnín, zlepšenie pitného režimu, vylúčenie potravinových alergénov, pohyb, hlboké brušné dýchanie, dostatočný odpočinok a konzumácia potravín a výživových doplnkov s probiotickým alebo prebiotickým účinkom.
Z terapií je vhodné hlboké brušné dýchanie a systémová enzymoterapia (šťava z Aloe Vera alebo enzým Serrapeptáza).
Z výživových doplnkov je na podporu imunity vhodný selén, zinok, vitamín D, vitamín C, dostatočný príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín, probiotiká, echinacea, dračia krv, čaj Lapacho, prášok Reishi.
3) Zlepšenie hormonálnej regulácie
Endometrióza sa veľmi často spája s rôznymi prejavmi hormonálnej nerovnováhy - obvyklá je tzv. estrogénová dominancia (nadbytok estrogénov a/alebo nedostatok progesterónu), ale aj rôzne poruchy funkcie štítnej žľazy.
Príčiny nerovnováhy:
- Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo používanie medeného IUD. Vedie k vyčerpaniu zásob vitamínov a minerálov, narušeniu črevnej mikroflóry, spôsobuje "zlenivenie" hormonálne regulačných mechanizmov hypofýzy a štítnej žľazy, a mnohé iné komplikácie.
- Nedostatok niektorých živín - častý je nedostatok jódu, horčíka, kyseliny listovej, vitamínu D, ale aj iných živín. Príčinou môže byť nedostatočné dopĺňanie živín nutrične chudobnou stravou, nadmerná konzumácia alkoholu alebo fajčenie, porucha vstrebávania (celiakia, Crohnova choroba) alebo rôzne nevyvážené diéty. Pri vegánskom a vegetariánskom stravovaní hrozí nedostatok zinku, vitamínu B12, omega-3 NMK, vitamínov rozpustných v tukoch - A, D, E a ďalšie.
- Zvýšená hladina prolaktínu, napríklad v dôsledku chronického stresu, narušuje funkciu štítnej žľazy a blokuje ovuláciu. Dlhodobo zvýšený prolaktín často druhotne spôsobí hypotyreózu (znížená funkcia štítnej žľazy) a anovuláciu (čo zas prináša nedostatok progesterónu). Pomáha užívanie prášku Ašvaganda, vitex a relaxačné cvičenia.
- Zhoršená
funkcia pečene (napr. v dôslesku toxicity spôsobenej narušenou črevnou
mikroflórou, alebo príjmom toxínov z kozmetiky či nevhodných potravín), spôsobuje nedostatočné vyplavovanie estrogénnych metabolitov a chemikálií s estrogénnym účinkom.
- Neoptimálna hmotnosť a/alebo fyzická aktivita. Nadváha a nedostatok fyzického pohybu "nahrávajú" zvýšenej hladine estrogénov. Podváha prináša riziko anovulačných cyklov a poruchy funkcie štítnej žľazy.
Nadmerná fyzická aktivita tiež zvyšuje riziko anovulačných cyklov, čo sa pri dostatku estrogénov môže prejaviť menštruáciou so silným krvácaním (tzv. krvácanie zo spádu), alebo pri nedostatku estrogénov aj absenciou menštruácie.
Nápravné opatrenia
- Dôsledne sa vyhýbajte užívaniu antibiotík, ochorenia sa snažte zvládať s pomocou prírodnej liečby.
- Vyhýbajte sa užívaniu syntetických hormónov, hormonálnej antikoncepcie. Ak k otehotneniu potrebujete asistovanú reprodukciu, požadujte protokol s minimálnymi dávkami hormónov, alebo natívny cyklus. Ak je nutné dodávať hormóny zvonka, požadujte a vyhľadávajte tzv. biologicky identické formy - napr. prírodný progesterónový krém.
- Podporujte detoxikačné mechanizmy Vášho tela, a vyhýbajte sa nadmernej záťaži toxínmi a endokrinnými disruptormi v strave, kozmetike a drogérii. Pravidelne konzumujte potraviny a výživové doplnky, ktoré pomáhajú vyplavovať toxíny a estrogénne metabolity - ľanové semienka, indoly (DIM) z kapustovitej zeleniny či prášku MACA, flavonoidy.
- Jedzte kvalitnú, čerstvú stravu bohatú na živiny, s protizápalovým účinkom. Jedzte veľa koreňovej a listovej zeleniny, orechov, semienok, kvalitných bielkovín, zdravých tukov (viac nižšie) a prirodzene bezlepkových obilnín. Vyhýbajte sa potravinám a jedlám s vysokým obsahom zložiek spôsobujúcich zápal (cukor, alkohol, biela múka, kravské mlieko, nevhodné tuky).
- Prerušované hladovanie (Intermittent Fasting) môže pomôcť zlepšiť hormonálnu rovnováhu (znížiť hladinu estrogénov), zvlášť u žien s nadváhou.
- Užívajte výživové doplnky na podporu zdravej funcie žliaz a produkciu hormónov - vhodná je ašvaganda, kurkuma, nasýtené tuky ako panenský kokosový olej, maslo či sadlo od zvierat z voľného výbehu (okrem bravčového), olej z tresčej pečene s vitamínmi A, D a E, organicky viazaný jód, selén a horčík.
- Iné opatrenia zdravej životosprávy - pohyb a potenie pomáha vyplavovať estrogénne metabolity. So športom to však nepreháňajte, nadbytok tiež dokáže narušiť hormonálnu rovnováhu a plodnosť. Ženy holdujúce častému a intenzívnemu športu môžu mať problémy s ovuláciou alebo absenciou menštruácie.
Dostatočný spánok a odpočinok je dôležitý pre dobrú funkciu štítnej žľazy a vaječníkov (ovulácia).
Pre dobrú hormonálnu rovnováhu je nevyhnutné udržiavať primeranú hmotnosť (orientačne BMI medzi 19 a 23). Nadváha so sebou nesie zvýšenú hladinu estrogénov, podváha zvyšuje riziko porúch štítnej žľazy a ovulácie.
Tip: Mrkva zlepšuje pomer medzi estrogénmi, progesterónom a kortizolom. Mnohé ženy s PMS a endometriózou po zavedení pravidla "jedna mrkva denne" pocítilo rýchly ústup symptómov. Krvné vyšetrenia potvrdzujú zníženie hladiny estrogénov v krvnom sére.
4) Zdravé tuky
Celkový príjem tukov v strave by mal pokryť približne 30 až 50% energetického príjmu jedinca, v závislosti od fyzickej aktivity (aktívnejšie osoby potrebujú viac tukov). Nedostatočný príjem tukov môže viesť k nedostatočnej tvorbe hormónov (u žien predovšetkým progesterónu) a poruchám plodnosti.
K zdravým tukom patria panenské rastlinné oleje a živočíšne tuky ako maslo, alebo aj sadlo z domácej produkcie alebo v BIO kvalite. Vyhýbajte se konzumácii stužených tukov - margarínov.
Ako zvoliť správny tuk pri príprave jedál?
- Na tepelnú prípravu jedál zásadne používame nasýtené živočíšne tuky alebo kokosový olej určený na varenie (nie panenský).
- Na varenie (teploty do 100 stupňov) možno použiť panenský olivový olej.
- Pri úprave zastudena, resp. po dovarení do jedla pridávame panenské oleje - kokosový, alebo oleje s vysokým obsahom Omega-3 nenasýtených mastných kyselín - viz poznámka 2) - ľanový, konopný, oleje z orieškov, čistený rybí olej a pod..
Dobré zdroje Omega-3 NMK:
- tučné morské ryby ako losos, makrela,
sardinky alebo ančovičky,
- orechy a semienka - sezam, ľan, konopné semienka,
- panenské rastlinné oleje - pupalkový, ľanový, konopný, vlašský, mandľový, sezamový, ...
- čistený rybí olej (neobsahuje ťažké kovy, dioxíny a PCB).
Nasýtené živočíšne tuky
Podľa ďalšej štúdie je príjem určitého podielu nasýtených živočíšnych tukov ve strave potrebný pre optimálne fungovanie hormonálnej regulácie.
Prečo je to dôležité?
- Predpokladem správnej funkcie pečene a žlčníka je pravidelné vylučovanie obsahu žlčníka do dvanástnika. Primárnou funkciou žlče je emulgovať nasýtené živočíšne tuky. Pokiaľ však v strave neprijímame dostatek živočíšnych tukov, produkcia žlče sa znižuje, žlč se zahusťuje, čo môže viesť až k tvorbe žlčových kamienkov. Zablokuje se odvod žlče, neodvádzajú sa metabolity pečene, narušuje sa funkcia pečene, a tá nedokáže ďalej dostatočne plniť svoju funkciu. Dôsledkom nízkotučnej diéty tak môže prekvapivo byť aj vysoká hladina estrogénov a toxínov s estrogennym pôsobením (xenoestrogény), ktoré podporujú vznik endometriózy.
- Tuky spolu s vajíčkami a ďalšími živočíšnymi potravinami sú dobrý zdroj cholesterolu, ktorý nevyhnutne potrebujeme pre tvorbu pohlavných hormónov. Problémy s nedostatočnou tvorbou progesterónu, nízkou hladinou estrogénu, testosterónu alebo hormónov štítnej žľazy sú často spôsobené nedostatkom kvalitných tukov v strave.
5) Bylinky
- Pestrec mariánsky môže byť prospešný pri prevencii a liečbe endometriózy, pretože pomáha pečeni spracovávať estrogény, ktorých vysoká hladina zhoršuje bolesti a iné príznaky tohto ochorenia. Pestrec sa najčastejšie užíva sa formou čaju z čerstvo rozdrvených semien. V závažnejších prípadoch a pri potrebe detoxikovať pečeň je vhodné nasadiť intenzívnejšiu kúru, pri ktorej je potrebné požuť 3pl rozdrvených pestrecových semien cca. každý tretí deň, ideálne večer pred spaním. Pestrec môže zvyšovať hladinu prolaktínu, preto je vhodné počas užívania pestreca preventívne dodržiavať opatrenia na normalizáciu hladiny prolaktínu.
- Boswellia serrata - protizápalové účinky. S touto bylinkou pracuje tradičná ajurvedská medicína už niekoľko tisíc rokov. Využíva sa pri astme, Crohnovej chorobe, a iných zápalových ochoreniach čriev.
- Čaj Lapacho - univerzálna podpora imunity, zlepšenie obranyschopnosti organizmu a zmiernenie autoimunitných ochorení.
- Dračia krv - Sangre de Drago - univerzálny prostriedok na stabilizáciu imunity a podporu plodnosti.
- Echinacea(Echinacea purpurea) podporuje správne fungovanie imunitného systému. Imunita je dôležitým faktorom v boji proti endometrióze a preto je vhodné užívať prípravky z echinacey ako prevenciu alebo súčasť liečby.
- Praslička a pŕhľava obsahujú oxid kremičitý, ktorý zastavuje krvácanie a podporuje regeneráciu slizníc. Pitie čaju z týchto bylín pomôže zoslabiť a skrátiť menštruačné krvácanie.
- Pitie zázvorového čaju môže zmierniť nevoľnosť, ktorá sa vyskytuje pri endometrióze.
- Rebríček má protizápalové účinky, zmierňuje nadmerné menštruačné krvácanie. Sedacie kúpele z rebríčka podporujú liečbu cýst, myómov, adenomyózy, ložísk endometriózy aj chronických zápalov.
6) Podpora okysličenia a prekrvenia orgánov malej panvy
- Systémová enzymoterapia - enzymoterapia je jednou z najúčinnejších prírodných terapií na liečbu endometriózy. Okrem zlepšenia prekrvenia prináša ďalšie skvelé benefity: zlepšuje kvalitu vajíčok, stabilizuje fuknciu imunity, čím zvyšuje šancu na úspešné uhniezdenie embrya, podporuje spontánne vstrebanie endometriálnych cýst, ložísk, jaziev a zrastov, dokonca podporuje aj spriechodnenie vajcovodov. Ak máte endometriózu, užívanie enzýmov by ste rozhodne nemali zanedbať.
- Obklady a masáže s ricínovým olejom: ricínový olej pri vonkajšom použití formou masáží a teplých obkladov v oblasti brucha podporuje prekrvenie, prúdenie lymfy, zlepšuje imunitné funkcie, napomáha detoxikácii, tlmí zápal a bolesť, pomáha odstraňovať jazvy a zrasty, zlepšuje priechodnosť vajcovodov. Je teda vynikajúcim prostriedkom na zmiernenie až liečbu endometriózy a súvisiacich problémov. Viac o ricínovom oleji a spôsobe aplikácie.
- Pohyb, cvičenie: vhodné sú predovšetkým aeróbne pohybové aktivity, ktoré rovnomerne zaťažujú všetky svalové skupiny, napríklad: plávanie, chôdza (ideálne prechádzky na čerstvom vzduchu), brušné tance, jóga, tai-chi, chi-kung, Pilátes, cvičenie Mojžišovej a podobne.
- Dýchacie cvičenia: veľmi dôležité pri liečbe väčšiny reprodukčných problémov.
- Hydroterapia: alternatívni terapeuti často odporúčajú tzv. kontrastné sedacie kúpele. Je to metóda domácej liečby a nebola podrobená odbornému preskúmaniu. Kontrastné sedacie kúpele sa vykonávajú sedením v nádobe (lavór) naplnenej horúcou vodou po dobu 3 minút, a následne premiestnenie do inej nádoby naplnenej studenou vodou na jednu minútu. Tento postup sa opakuje ešte tri krát. Obvykle sa nevykonáva počas menštruácie. Ďalšou možnosťou sú tzv. derivačné kúpele.
- Bylinky a koreniny: zázvor, škorica, kurkuma, cesnak, MACA v bio-kvalite.
7) Obmedzenie stresu
Kortizol je hormón, ktorý sa podieľa na stresovej reakcii. Predĺžené obdobie stresu môže viesť k zvýšenej hladine kortizolu, čo vedie k zníženiu hladiny progesterónu a celkovej hormonálnej nerovnováhe.
Konkrétny výskum na 49 ženách preukázal, že ženy s endometriózou mali oproti kontrolnej skupine (bez endometriózy) významne zvýšené hladiny kortizolu.
Alternatívne prostriedky na zníženie stresu a jeho negatívnych následkov:
- Ašvagandha - ajurvédska káva
- cielená meditácia
- dýchacie cvičenia (brušné dýchanie)
- rôzne relaxačné techniky - masáže, hydroterapia, aromaterapia, colorterapia, ...
8) Starostlivosť o telo počas menštruácie
- Šetrite sa: vyhýbajte sa nadmernej námahe, nevystavujte sa prílišnému teplu ani chladu, hlavne nohy si držte v teple.
- Pohodlne sa oblečte a obujte: nenoste úzke nohavice či iné oblečenie ktoré tlačí alebo sťahuje v oblasti pása. Nenoste vysoké opätky - neprirodzené držanie tela zvyšuje napätie brušných svalov a môže zhoršiť menštruačné kŕče.
- Správna strava: počas menštruácie nekonzumujte veľa zohrievajúcich potravín ako červené víno, káva, tvrdý alkohol, korenisté a smažené jedlá. Ani opačný extrém však nie je dobrý (zmrzliny, chladené nápoje).
- Menštruačná hygiena: ženy trpiace endometriózou by nemali používať menštruačné pomôcky, ktoré bránia voľnému odtekaniu krvi (tampóny, menštruačné kalíšky). Vhodnejšie sú neparfemované vložky s čo najmenším množstvom chemikálií, ktoré môžu dráždiť pokožku a sliznicu pošvy.
Ženy, ktoré trpia silným menštruačným krvácaním, by svojmu telu mali dopriať dostatok živín na obnovu stratenej krvi. Kľúčové je doplnenie železa (je obsiahnuté napríklad v trstinovej melase, listovej zelenine, morských riasach, sušených marhuliach a hrozienkach), vitamínov skupiny B (B-komplex, celozrnné obilniny, mliečne výrobky, spirulína, orechy) a vitamínu K (listová zelenina). Pozor však na petžlenovú vňať, vo veľkom množstve zosilňuje menštruačné krvácanie.
9) Progesterónový krém
Alternatívni terapeuti niekedy odporúčajú progesterónový krém. Progesterón spomaľuje rast abnormálneho endometriálneho tkaniva. Aj keď sa nepovažuje za liek, môže zlepšiť príznaky ako bolesť v oblasti panvy a menštruačné bolesti.
Progesterónový krém sa obvykle vyrába zo sóje alebo Mexickej rastliny Wild Yam. Molekula s názvom diosgenin je laboratórne extrahovaná a upravená na zlúčeninu veľmi podobnú ľudskému progesterónu, ktorý je potom spracovaný do formy krému. Niektoré spoločnosti ponúkajú krém vyrobený priamo z Wild Yamu, ich účinnosť bez uvedenej laboratórnej úpravy však nie je rovnaká - organizmus nemusí byť schopný vyrobiť si progesterón z krému samostatne.
Progesterónový krém sa aplikuje na pokožku zápästia, vnútorné strany ramien alebo stehien alebo na hruď v predpísanom množstve a čase. Je dôležité aby užívanie prípravku bolo vykonávné pod odborným dohľadom a monitorované laboratórnymi testami, pretože príliš vysoké dávky progesterónu môžu mať vedľajšie účinky ako zmeny nálady, depresie, zadržiavanie vody v organizme, nárast hmotnosti, alebo aj abnormálne či chýbajúce menštruačné krvácanie (pseudogravidita - “falošné tehotenstvo”).
Odporúčané značky:
- Feminine Balance od Organic Excellence
- NOW Prírodný progesterónový krém s presným dávkovaním
Ďalšie informácie o pôsobení progesterónového krému:
http://www.relaxace.com/progesteron-prirodni-krem.html
http://www.johnleemd.com/store/faqs_progest_crm.html
http://natural-fertility-info.com/progesterone-cream-use-things-to-know.html
10) Výživové doplnky a špeciálne potraviny
Súhrnný zoznam výživových doplnkov, vhodných pri endometrióze. Najdôležitejšie sú zvýraznené tučným písmom.
- Priorita 1: Enzýmy - či si už zvolíte Wobenzym, serrapeptázu alebo šťavu z Aloe Vera, enzýmy by rozhodne nemali chýbať vo Vašej výzbroji proti endometrióze. Viac sa dočítate v článku Systémová enzymoterapia (SET).
- Priorita 1: organicky viazaný jód + selén - dávkovanie zvyšujte postupne. Uužívajte jód a selén súčasne, pretože sa vzájomne dopĺňajú - selén chráni štítnu žľazu pred predávkovaním jódom. Ak máte diagnostikovanú závažnejšiu poruchu funkcie štítnej žľazy, konzultujte nasadenie jódu so svojím lekárom alebo spoľahlivým liečiteľom. Po nasadení prírodnej liečby je potrebné postupne znižovať dávkovanie liekov (Euthyrox a i.), aby nedošlo k predávkovaniu.
- Priorita 1: N-acetyl Cystein (NAC) - viaceré výskumy potvrdzujú účinnosť N-Acetyl Cysteínu pri doplnkovej liečbe endometriózy, a zvlášť endometriálnych cýst (odkaz).
- Priorita 1: Komplex vitamínov B - predovšetkým vitamín B6 a B12
- Priorita 1: Magnézium (horčík) - 300mg denne - horčík je potrebný na celkovú detoxikáciu a odbúravanie estrogénov, produkciu progesterónu, správnu činnosť hladkého svalstva. nedostatok horčíka vyvoláva prejavy ako podráždenosť, nadmerná únava, neustály hlad, zhoršená kvalita spánku, kŕčovité sťahy hladkej svaloviny vajíčkovodov a maternice - vedie k problémom s uchytením zárodku.
- Priorita 1: Zinok - 15 až 30mg denne - ženy s príznakmi estrogénovej dominancie majú veľmi často nedostatok zinku!
- Priorita 1: Vitamín C a bioflavonoidy - majú antioxidačný a protizápalový účinok. Môžete voliť prírodné zdroje (citrónová šťava, čerstvé ovocie a zelenina), alebo výživové doplnky. Dobrým prírodným zdrojom vitamínu C a bioflavonoidov sú rôzne sušené bobule so sýto červenou alebo fialovou farbou, napríklad sušené plody dřišťálu, čučoriedky, černice, maliny, brusnice, goji, moruše, arónie a iné.
- Priorita 1: Olej z tresčej pečene alebo rybí olej (omega-3, vitamíny A, D, E) - 1 čajová lužička oleja pokryje potrebnú dennú dávku vitamínov A, D a E.
- Priorita 1: MACA - doplnenie živín, podpora metabolizmu estrogénov, podpora tvorby progesterónu.
- Priorita 1: Kalcium D-Glukarát + DIM (Diindolylmethane) - podpora správnej metabolizácie a detoxikácie estrogénov, pomoc pri prejavoch estrogénovej dominancie.
- Priorita 1: Kurkumín - ozdravenie črevnej mikroflóry, silné protizápalové účinky. Nie každý toleruje chuť kurkumy, zvážte preto zakúpenie vo forme kapsúl (Curcumin, Turmerix a iné produkty), ktoré sú vysoko koncentrované a účinnejšie ako obyčajná mletá kurkuma.
- Priorita 1: Ľanové alebo Chia semienka - vyplavenie nadbytočných estrogénov, doplnenie minerálov a nenasýtených mastných kyselín.
- Priorita 1: Ašvaganda - podpora správnej funkcie imunity, štítnej žľazy, hormonálnej rovnováhy a plodnosti. Je výborná na "pocuchané nervy" :-) Užívajte 1čl čistého prášku 1 až 2x denne. Prášok môžete rozpustiť v 2dl vlažnej vody alebo čaju, a podľa potreby ochutiť lyžičkou medu alebo citrónovej šťavy (ašvaganda má mierne horkastú chuť).
- Priorita 1: Probiotiká (odporúčam Bio-kult 14) - aspoň na 2 mesiace, potom možno znížiť dávkovanie alebo prestriedať s prírodným kefírom.
- Priorita 2: čínske bylinky. Na akútne endometriálne cysty je vhodná zmes Stena deviatich drakov (kód 054), na doplnkovú liečbu alebo doliečenie je vhodný Nápoj nebeskej víly (kód 888) alebo iné bylinné zmesi podľa konkrétnej diagnózy a kondície pacientky. Pre optimálny účinok liečby je vhodné sa poradiť s odborníkom na čínsku medicínu.
- Priorita 2: Vápnik - dobrým prírodným zdrojom sú semienka ako sezam, mak, alebo chia semienka.
- Priorita 2: surový cesnak 2 až 3 strúčiky denne, alebo Allicin - ozdravenie črevnej mikroflóry, protizápalové účinky, detoxikácia.
- Priorita 2: Vitex - stabilizácia hladiny hormónov, vhodná doplnková liečba pri nasadení pestreca mariánskeho.
- Priorita 3: Panenský kokosový olej - všeliek :-)
- Priorita 3: Zelený jačmeň, Chlorella, Spirulina - doplnenie živín, obnova acidobázickej rovnováhy.
- Priorita 3: Bio trstinová melasa - dobrý zdroj železa a minerálov, pri užívaní však treba dopĺňať zinok (melasa obsahuje veľa medi, ktorá má pro-estrogénny účinok, naopak zinok podporuje tvorbu progesterónu).
- Priorita 3: SAM-e - pomáha pri depresii, zlepšuje náladu, znižuje bolesť a únavu, obzvlášť vhodné pri bolestiach v oblasti brucha.
Pridajte sa k mojej FB stránke Život s endometriózou, a získate najaktuálnejšie informácie o možnostiach konzervatívnej aj prírodnej liečby.
Ak Vás zaujíma možnosť súkromného zdieľania s ďalšími ženami s endometriózou či adenomyózou, pripojte sa k uzavretej skupine Endometrióza a adenomyóza v sieti FB.
Stručný prehľad najdôležitejších opatrení na prírodnú liečbu endometriózy
Dôrazne odporúčam, aby ste nespoliehali len na jeden alebo dva prípravky či terapie, ale naozaj dôsledne dodržiavali čo najviac z uvedených opatrení, zvlášť v akútnej fáze choroby. Keď sa cysty a zrasty preliečia, môžete prejsť na miernejší udržiavací režim.
- Obmedzenie príimu toxínov z vonkajšieho prostredia - vyhýbajte sa znečistenému ovzdušiu, uprednostňujte prírodnú kozmetiku a drogériu, jedlá pripravujte zo základných potravín bez obsahu konzervantov, farbív a iných neprirodzených prísad.
- Obmedzenie konzumácie lepku, cukru, kvasného liehového octu a alkoholu.
- Uprednostňovanie živočíšnych produktov z čistého zdroja (mäso, mliečne výrobky, vajcia, maslo) - vhodné je BIO alebo domáce. Pri rozsiahlom výskyte endometriózy a veľkých cystách je vhodné aspoň dočasne, do zlepšenia stavu, obmedziť aj objem konzumovaných živočíšnych výrobkov.
- Podstúpte intenzívnu očistnú pečeňovú kúru s pestrecom mariánskym pre zlepšenie prirodzených telesných detoxikačných mechanizmov a hormonálnej regulácie. Tip: počas užívania pestreca je vhodné si dávať aj Vitex. Pestrec môže spôsobiť zvýšenie hladiny prolaktínu, čo zvyšuje riziko anovulačných cyklov. Vitex hladinu prolaktínu normalizuje.
- Pre ženy s nadváhou (alebo aspoň nejakými tukovými zásobami :-)) a zhoršenou funkciou pečene odporúčam vyskúšať prerušovaný pôst (Intermittent Fasting). IF pomáha odľahčiť činnosť pečene, napomáha detoxikácii, zlepšuje citlivosť buniek k inzulínu, znižuje hladinu estrogénov, podporuje regeneráciu organizmu a vstrebanie nadbytočných tkanív (cysty, zrasty). U niektorých žien IF spôsobí vysadenie ovulácie a menštruácie, preto odporúčam pri aplikovaní tejto metódy opatrnosť, zvlášť ak plánujete tehotenstvo.
- Do zlepšenia stavu aplikujte každý tretí deň večer pred spaním teplé ricínové obklady na oblasť podbrušia. Obklady sa nerobia počas menštruácie a po otehotnení.
- Intenzívna enzymatická terapia na podporu správnej funkcie imunity, zlepšenie prekrvenia a podporu rozkladu endometriálnych cýst a zrastov. Aplikovať dva až trikrát denne NALAČNO! Vhodné kombinácie:
- pre ženy s krvnou skupinou A a 0: Wobenzym alebo serrapeptáza, alebo niečo z predchádzajúcich + šťava z Aloe Vera,
- pre ženy s krvnou skupinou B alebo AB: Wobenzym alebo serrapeptáza.
- Špeciálne potraviny a výživové doplnky:
- olej z tresčej pečene (balený vo fľaške) s obsahom vitamínov A, D a E - 1-2čl denne s jedlom
- N-acetyl Cysteín (NAC) 600mg 3x denne
- drvené ľanové semienka (alternatívne chia semienka) 1až 2PL denne s jedlom - možno pridať do raňajkovej kaše
- zelené potraviny - zelený jačmeň 1čl 1 až 2x denne, k tomu voliteľne Spirulina alebo Chlorella 1 až 2x denne, s jedlom
- prášok Ašvaganda 1čl 1 až 2x denne
- bylinky a koreniny: zázvor, škorica, kurkuma, cesnak
- Vitamíny a minerály:
- zinok 15mg denne počas prvého mesiaca liečby, potom stačí 1-2x za týždeň,
- horčík cca. 300mg denne počas prvého mesiaca, potom stačí 2x denne, resp. častejšie týždeň pred menštruáciou,
- organicky dostupný jód a selén - jód je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy a vaječníkov, selén chráni štítnu žľazu pred predávkovaním jódom,
- B-komplex s kyselinou listovou, vitamínom B6 a B12
- Pre ženy, ktoré trpia silným menštruačným krvácaním je dôležité dopĺňať aj železo, ideálne v prírodnej forme: zelený jačmeň, Spirulina, trstinová melasa, pečeň zo zvierat pasených na tráve, morské riasy, sezamové semienka, tmavozelená listová zelenina... Viac o zdrojoch, prejavoch nedostatku, a vstrebávaní železa.
- Pri liečbe veľkých endometriálnych cýst je tiež prínosná čínska bylinná zmes wan 054 (Stena deviatich drakov). Po zmenšení až vstrebaní cýst viditeľných na ultrazvuku môže byť prospešné doliečiť sa s inou zmesou na endometriózu, konkrétna voľba však býva u každej ženy iná, v závislosti od individuálnych zdravotných okolností. . Ak si nie ste istá voľbou vhodného prípravku, poraďte sa s odborníkom na tradičnú čínsku medicínu.
- Progesterónový krém - odporúčam nasadiť v prípadoch zjavného, resp. potvrdeného nedostatku progesterónu, pri skrátenej luteálnej fáze (pod 12 dní), výrazných prejavoch estrogénovej dominancie (PMS, endometrióza, cysty, silné menštruačné krvácanie, neplodnosť), pri dlhšie trvajúcej neplodnosti, opakovaných potratoch či v rizikovom tehotenstve (výskyt špinenia či krvácania).
Aplikuje sa 2x denne ráno a večer, od ovulácie 14 dní. Z tuby vytlačte krém zhruba o veľkosti hrášku až menšej fazuľky a rozotrite na miesta s tenkou jemnou pokožkou (vnútro stehien, ramien, brucho, hrudník, prsia, krk). Miesta aplikácie treba striedať.
Pri snažení o otehotnenie je vhodné pred vysadením urobiť tehotenský test, pri pozitívnom teste pokračujte s aplikáciou krému v rovnakých dávkach až do 11tt, potom postupne vysadiť. Pri aplikovaní progesterónového krému nie je potrebné užívať iné formy doplnkového progesterónu (Duphaston, Utrogestan). Krém je vhodné nasadiť až po mesiaci od nasadenia pestrecovej kúry, aby telo bolo lepšie pripravené na spracovanie hormónov. - Mentálna hygiena - pozitívne myslenie. Jednou z príčin vzniku endometriózy môže byť nadmerný stres a psychická záťaž, či nespracované negatívne emócie (strach, hnev).
UPOZORNENIE:
Po nasadení prírodnej liečby môže dôjsť ku krátkodobému zhoršeniu prejavov endometriózy, alebo k výskytu iných nežiadúcich príznakov, ktoré sa spájajú s detoxikáciou.
Tento jav je známy ako "liečebná kríza" a bežne sa vyskytuje pri celostnej liečbe smerujúcej k skutočnému odstráneniu príčiny ochorenia (nielen potlačeniu príznakov). Toto zhoršenie súvisí 1) s lepším prekrvením oslabených orgánov, ktoré dovtedy slúžili ako úložisko toxínov, a teraz sa začínajú vyplavovať, 2) s odumieraním patogénnej mikroflóry v črevách, pričom dočasne stúpne hladina toxínov produkovaných týmito organizmami. Ak sú prejavý príliš intenzívne, zvýšte pitný režim a na niekoľko dní znížte dávkovanie výživových doplnkov (predovšetkým zelený jačmeň, Chlorella, Spirulina, jablčný ocot, probiotiká a kokosový olej).
Vysvetlivky:
Pozn. 1) Ako toxíny zvyšujú riziko vzniku endometriózy
- ortuť
a iné chemikálie sa ukladajú v hypofýze a narušujú hormonálnu rovnováhu
v prospech estrogénov, čo podporuje bujenie endometria
- blokovanie progesterónových receptorov ďalej zhoršuje estrogénovú dominanciu
- pečeň preťažená toxínmi nedokáže efektívne odbúrávať estrogény a organizmus je zaplavovaný ich škodlivými metabolitmi, ktoré podporujú bujenie endometria
- xenoestrogény - chemikálie s estrogénnym pôsobením zhoršujú estrogenovú dominanciu a podporujú rast endometria
- imunitný systém má za úlohu rozpoznať a zničiť v zárodku vznikajúce ložiská endometriózy v brušnej dutine, pri preťažení nadmernou toxickou záťažou si však "nestíha" plniť túto funkciu
Pozn. 2) OMEGA-3 mastné kyseliny
Mnohé štúdie potvrdzujú pozitívny prínos Omega-3 nenasýtených mastných kyselín pre ženy s endometriózou. Výskum na zvieratách dokázal, že rybí olej obsahuje dve špecifické zložky, EPA a DHA, ktoré znižujú produkciu zápalovej chemikálie prostaglandín E2 v organizme a tým zmierňujú bolesť (University of Western Ontario). Výskum tiež dokazuje, že rybí olej dokáže spomaliť rast endometriálneho tkaniva.
Dôležitý je nielen
ich absolútny príjem, ale aj relatívny pomer Omega-3 a Omega-6 mastných
kyselín v našej strave. V bežnom jedálnom lístku žiaľ výrazne prevažujú
Omega-6 nad Omega-3, čo vedie k rozladeniu hormonálnej regulácie.
Napríklad olivový olej obsahuje 20-násobne viac Omega-6 ako Omega-3,
zatiaľ čo vyvážený príjem by mal byť približne 1:1.
Zdroje:
http://altmedicine.about.com/od/healthconditionsdisease/a/endometriosis.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16634350
=======================