Spoločné problémy

07.06.2018

Hashimotova tyreoditída - autoimunitný zápal štítnej žľazy

Pri Hashimotovej tyreoditíde bunky imunitného systému napádajú tkanivá štítnej žľazy a narušujú tak jej funkciu. Je to najčastejšia príčina problémov s činnosťou štítnou žľazou.

06.06.2018

NK bunky a ich význam v problematike opakovaných potratov a neplodnosti

Existuje veľký záujem o objasnenie vplyvu imunitného systému na úspech liečby neplodnosti a priebeh tehotenstva. Bohužiaľ, existuje veľa dezinformácií o úlohe NK buniek (Natural Killer Cells) pri potratoch a neplodnosti. NK bunky, tiež známe bunky CD56, vďaka svojmu pomenovaniu prispievajú k vzniku dezinformácií v tejto oblasti.

26.01.2015

Neplodnosť, alebo prečo nemôžem otehotnieť?

Problémy s plodnosťou sú čoraz častejšie, a otehotnieť (či udržať tehotenstvo) sa nedarí aj napriek stúpajúcej úrovni lekárskej starostlivosti. Čo je príčinou a ako to môžeme napraviť?

25.01.2015

Histamínová intolerancia (HIT)

Histamínová intolerancia (HIT) je ochorenie vznikajúce v dôsledku nerovnováhy metabolizmu histamínu v tele. Táto nerovnováha môže byť spôsobená zvýšeným obsahom histamínu v potrave, prísunom látok blokujúcich enzým, ktorý histamín rozkladá (diaminooxidáza), poprípade môže byť spôsobená aj nadmerným vyplavením telu vlastného histamínu.

19.10.2014

Kandidóza - premnoženie kvasiniek v organizme

Candida alebo kandidóza znamená premnoženiu kvasiniek v tele. Candida albicans žije vo všetkých slizniciach, t.j. čreva, močového mechúra, pohlavných orgánov, žalúdka, pľúc, očí, uší, atď. Je to jeden z miliárd organizmov, ktorých prítomnosť je za optimálnych okolností užitočná. Jednou z jej dôležitých funkcií je rozpoznať a zničiť škodlivé baktérie.

Imunitné problémy

Za mnohými prípadmi neplodnosti sa skrývajú poruchy imunity - muži si môžu vytvárať protilátky proti vlastným spermiám, u žien môže imunita útočiť na dozrievajúce vajíčko, spermie partnera alebo vyvíjajúce sa embryo. Dokonca aj v prípade, že ste absolvovali vyšetrenie reprodukčnej imunológie a všetky výsledky boli v norme, nie je vylúčené, že sa tento problém týka aj Vás.

23.02.2012

Typy a príčiny neplodnosti

Možných príčin neplodnosti je mnoho, a moderná veda každým dňom prináša nové poznatky v oblasti reprodukčnej medicíny, či už ide o hľadanie príčin alebo nové spôsoby riešenia neplodnosti. Mnohé však zatiaľ stále zostáva neobjasnené.

Hormonálna nerovnováha

Pri riešení hormonálnej nerovnováhy je dôležité zistiť pôvodnú príčinu vzniku nerovnováhy, a pracovať na jej odstránení. Maskovanie príznakov nerovnováhy dodávaním syntetických hormónov problém nerieši, ale často ešte zhoršuje.

Celiakia a gluténová intolerancia

Ak vás už dlhšiu dobu trápia nešpecifické tráviace problémy ako bolesti brucha, hnačky či zápchy a neúspešne sa snažíte otehotnieť, je vhodné urobiť vyšetrenie na celiakiu. Odhaduje sa, že na 1 diagnostikovaného pacienta s celiakiou pripadá 5 až 7 nerozpoznaných.

Zasielať novinky na e-mail