Problémy v tehotenstve

Ženy počas tehotenstva zažíva množstvo pomerne neškodných, ale nepríjemných problémov. Tehotné ženy môžu trápiť nevoľnosti, nadmerná tvorba slín, pálenie záhy, nadúvanie, zápcha, kŕčové žily, opuchnuté končatiny, zadržiavanie vody v tele, hemoroidy, bolesti chrbta, bolesti v oblasti panvy. Často trpia dýchavičnosťou, závratmi, mdlobami a dokonca sa môže objaviť inkontinencia. Nezúfajte, väčšinu týchto nepríjemností možete zmierniť alebo odstrániť jednoduchými opatreniami.

Uvádzame zoznam najčastejších nepríjemností sprevádzajúcich tehotenstvo.
Kliknite na odkaz pre podrobnejší popis a odporúčania pre zlepšenie stavu.

Nevoľnosti

Nevoľnosti môžu tehotnú ženu zastihnúť nielen ráno ale aj počas dňa. Nevoľnosť možno zmierniť častejším prijímaním menších porcií jedla. Neprejedajte sa! Treba ale dbať aj na to, aby ste nemali prázdny žalúdok.

Nevoľnosť (niekedy spojená s hnačkou) na konci tehotenstva môže signalizovať blížiaci sa pôrod. Pri pretrvávajúcej nevoľnosti bez ďalších príznakov pôrodu však vyhľadajte lekára!

Riešenie:
  • Pred spaním nekonzumujte jedlá s vysokým glykemickým indexom (jednoduché sacharidy, biele pečivo, sladkosti), ktoré spôsobia že v priebehu noci rýchlo vyhladnete. Ak Vás v tehotenstve trápi častý hlad a ranné nevoľnosti, cca. hodinu pred spaním zjedzte ľahké jedlo z celozrnných obilnín, ktoré sa dobre trávi, a zároveň Vám bude dodávať potrebnú energiu až do raňajok.
  • Vždy majte poruke kúsok celozrnného pečiva alebo keks. Ženám, ktoré hneď po prebudení hrozí silná nevoľnosť a zvracanie, niekedy pomáha zjesť sladkú drobnosť ešte v posteli, skôr než vstanú. Pomáha aj zázvorový čaj alebo chladný džús (nie studený).
  • Pri pocite akútnej nevoľnosti sa v sede predkloňte a hlavu dajte medzi kolená.

Poznámka: Podľa niektorých zdrojov môže nadmerná nevoľnosť v tehotenstve súvisieť s prekyslením organizmu, čomu je žena v tomto období viac náchylná jednak pre absenciu menštruácie (tá pomáha regulovať pH organizmu) a tiež pre zvýšenú chuť na sladké. Tehotné ženy trpiace nadmernou nevoľnosťou by sa mali vyhýbať nadmernej konzumácii červeného mäsa, jednoduchých cukrov a pečiva z bielej múky, ktoré organizmus prekysľujú. K zlepšeniu zdravotného stavu môže napomôcť dostatočná konzumácia čerstvej zeleniny, konzumácia výživových doplnkov s obsahom chlorelly, spiruliny alebo zeleného jačmeňa a makrobiotická špecialita - slivky umeboshi (možno dostať v špecializovaných obchodoch a  biopotravinách).
Pretrvávajúce neriešené prekyslenie organizmu ženy v tehotenstve ohrozuje zdravie matky aj dieťaťa.

Viac sa dočítate v článku Ako zmierniť tehotenskú nevoľnosť.

Nadmerná tvorba slín

Žena počas tehotenstva môže pociťovať zvýšenú tvorbu slín. 

Riešenie:

Slinotvorbu možno zmierniť vyplachovaním úst mätovými prípravkami, treba jesť veľa ovocia a zdržať sa konzumácie potravín z veľkým obsahom škrobu.

Pálenie záhy

Pálenie záhy je veľmi nepríjemné a vyskytuje sa najčastejšie v druhom trimestri, keď zväčšujúca sa maternica nadvihne žalúdok a zvyšuje riziko refluxu. Po niekoľkých týždňoch sa stav obvykle zlepší, žalúdok si "zvykne" na novú polohu :-)

Riešenie:

Pálenie záhy odstránite alebo zmiernite konzumáciou menších dávok jedla. Vyhýbajte sa korenistým jedlám, tučným a mastným jedlám a nejedzte menej ako hodinu až dve pred spaním.

Späť na začiatok



Nadúvanie a zápcha

Počas tehotenstva ženy často trpia na nadúvanie a zápchy. Je to spôsobené tým, že počas tehotenstva sa vplyvom hormálnych zmien znižuje činnosť čriev. V tehotenstve nie je vhodné užívanie bežne dostupných laxatív. Vyprázdňovanie povzbudíte pravidelným pohybom.

Proti nadúvaniu a zápche si môžeme pomôcť predovšetkým zvýšením príjmu tekutín, ďalej jedením vlákniny, ovocia, celozrnných výrobkov. Jedzte hlavne pomaly, málo a často.

Niektoré tehotné ženy pri zápche a nadúvaní trpia silnými kŕčmi v oblasti čriev a maternice. Často sa to stáva ženám, ktoré v minulosti prekonali zápalové ochorenie čriev, endometriózu, alebo absolvovali gynekologickú alebo inú operáciu v oblasti brušnej dutiny. Tieto príznaky môžu byť veľmi nepríjemné a znepokojivé, ale obvykle nesignalizujú závažný problém. Dôležitým rozlišovacím kritériom je poľavenie bolestí po vyprázdnení alebo uvoľnení plynov. V prípade akejkoľvek pochybnosti však radšej kozultujte situáciu s lekárom.

Pokiaľ sa bolesti vyskytujú v počiatočnej fáze tehotenstva (pred ultrazvukovým potvrdením uloženia zárodku v dutine maternice), sú lokalizované na jednej strane, časom sa stupňujú alebo sú sprevádzané krvácaním, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. Mohlo by ísť o mimomaternicové tehotenstvo alebo iné závažné komplikácie.

Riešenie:
  • Pohybové aktivity, ako napríklad tehotenská jóga, Pilátes, a prechádzky na čerstvom vzduchu.
  • Dobrý pitný režim - konzumujte čistú vodu (nie príliš studenú), zriedené stopercentné džúsy, šípkový alebo slabý zázvorový čaj, slabý zelený alebo žihľavový čaj, vodu s citrónovou šťavou. Vyhýbajte sa čiernemu čaju, káve a sladeným nápojom.
  • Zelené "superpotraviny" - chlorella, spirulina a zelený jačmeň, resp. sušená šťava zo zeleného jačmeňa (GREEN MAGMA) - veľmi prospešná v tehotenstve, v rámci prípravy na otehotnenie aj ako podporná liečba pri neplodnosti. Zelený jačmeň je veľmi bohatý na vitamíny (vrátane kyseliny listovej), minerály a enzýmy. Tieto potraviny zároveň pomáhajú kompenzovať prekyslenie organizmu, ktoré môže spôsobovať zvýšené tehotenské nevoľnosti.
  • Horčík - užívanie výživových doplnkov s obsahom horčíka podporuje činnosť čriev a pomáha proti zápche.
  • Kyslomliečne výrobky - mnohým tehotným ženám prospieva k pravidelnému vyprázdňovaniu konzumácia živých jogurtov alebo kyslomliečnych nápojov. Nadmerný príjem mliečnych výrobkov však vedie k zahlieneniu organizmu a zvýšenému riziku respiračných chorôb.
  • Slivky - vo všetkých podobách podporujú plynulý pohyb čriev. Uprednostňujte prírodné formy bez nadmerného cukru a konzervantov (čerstvé, sušené BIO slivky, džúsy a podobne).
  • Ľanové alebo chia semienka - 2pl semienok namočte do 1dl vody. Semienka zmäknú a uvoľnia priehľadný sliz. Konzumujte semienka spolu so slizom.
  • Psyllium - semienka z indického skorocelu namočené vo vode zabezpečia dostatočný príjem kvalitnej vlákniny.

Poznámka: zvýšený príjem vlákniny bez dostatočného príjmu tekutín môže viesť k zhoršeniu zápchy.

Kŕčové žily

Kŕčové žily väčšinou tehotné ženy trápia v druhej polovici tehotenstva, keď rastúce bruško tlačí na žily a zhoršuje odtok krvi z nôh. 

Riešenie:
  • Vyhýbajte sa dlhému státiu a precvičujte nohy. Venujte sa vhodnej pohybovej aktivite.
  • Pri únave a bolesti nôh si ľahnite a vyložte nohy tak, aby boli vyššie ako hlava a trup.
  • Konzumujte dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, a celozrnné obilniny. Pohánka obsahuje rutín, ktorý podporuje pružnosť žíl.
  • Noste pohodlnú obuv a  podporné pančuchy.

Späť na začiatok



Zadržiavanie vody a opuchnuté končatiny

Zadržiavanie vody v tele počas tehotenstva je pomerne bežný jav, ktorý zapríčiňuje následné opúchanie končatín.

Riešenie:
  • Vyhýbajte sa presoleným jedlám.
  • Noste pohodlné oblečenie, ktoré nikde netlačí a nesťahuje, a nebráni tak voľnému prietoku krvi a lymfy.
  • Dodržiavajte dobrý pitný režim aj za cenu ešte častejších návštev toalety...
  • Oddychujte s nohami na vyvýšenom mieste.

Poznámka: opúchanie končatín v tehotenstve môže signalizovať oslabenie obličiek, nadobličiek alebo srdca. V závažných prípadoch a pri náhlom zhoršení urýchlene konzultujte stav so špecialistom. Zanedbanie môže byť rizikom nielen pre matku ale aj dieťa.

Hemoroidy

Hemoroidy sa môžu objaviť v prvom alebo poslednom štádiu tehotenstva. Na začiatku býva príčinou hormonálne spomalený pohyb čriev a zápcha, na konci zvýšený tlak bruška na oslabené svaly panvového dna, niekedy opäť spojený so zápchou.

Pri vytvorení hemeroidu počítajte s dobou liečenia cca. 4 týždne, pričom akútna bolestivá fáza by mala pominúť do týždňa. Ak sa Váš stav nezlepšuje, poraďte sa radšej s lekárom.

Ak sa hemeroidy objavia ku koncu tehotenstva, počítajte radšej so zhoršením pri pôrode. Do pôrodnice si zabaľte prípravok na ošetrovanie hemeroidov a nafukovacie plávacie koleso na sedenie - bude sa Vám hodiť aj na boľavú hrádzu po nástrihu.

Prevencia a riešenie:
  • Viz opatrenia proti zápche - pitný režim a strava.
  • Spánok v polohe na boku.
  • Minimalizujte sedenie, pokiaľ je to možné, odpočívajte v polosede alebo ľahu na ľavom boku.
  • Pravidelné prechádzky - aj v akútnom stave zlepšujú prekrvenie a hojenie hemeroidov.
  • Posilňovanie svalov panvového dna. Pre tento účel sú vhodné tehotenské cvičenia ako Pilátes, jóga, Kegelove cviky alebo cvičenie podľa Mojžišovej upravené pre tehotné.
V akútnom stave:
  • Obmedziť mechanické dráždenie - používajte jemný toaletný papier, utierajte zľahka.
  • Po stolici vždy dôkladne opláchnuť studenou vodou a ošetriť vhodným prípravkom (viz nižšie) alebo aspoň utrieť vlhčenými obrúskami.
  • Striedajte vhodný pohyb (prechádzky, plávanie) a oddych v ľahu na ľavom boku, obmedzujte sedenie.
  • Vhodné prípravky na ošetrovanie: gel s dubovou kôrou, prírodný prípravok DermoRevital (Herbamedicus), krátkodobo masť FAKTU alebo DOBEXIL gel. Pri aplikácii na "vyliezajúci" hemeroid sa môžete šetrne zatlačiť žilku dovnútra na pôvodné miesto, stačí však maximálne 3-4x denne. Častejšia manipulácia spôsobuje nežiadúce dráždenie a môže viesť k zhoršeniu stavu.

Bolesti chrbta a bolesti panvy

Počas tehotenstva, ako sa telo pripravuje na pôrod uvoľňujú sa spojenia medzi kĺbmi a ženy začínajú trpieť bolesťami chrbta a bolesťami panvy. 

Rytmické bolesti v oblasti chrbta ku koncu tehotenstva môžu byť prejavom kontrakcií maternice a blížiaceho sa pôrodu.

Riešenie:
  • Cvičenie na spevnenie panvového dna a svalového korzetu trupu zlepší držanie tela a zníži riziko bolestí chrbta a panvy. Taktiež zvýši pravdepodobnosť nekomplikovaného pôrodu a rýchlej popôrodnej rekonvalescencie.
  • Nosenie pohodlnej obuvi na nízkom opätku, príp. zdravotníckej obuvi môže zmierniť bolesti.
  • Spánok v polohe na boku.
  • Relax v podobe masáže.
  • Vyhýbajte sa noseniu a zdvíhaniu ťažkých vecí. Pokiaľ je to nutné (napr. zdvíhanie dieťaťa), spevnite pred zdvíhaním panvové dno a trup a zdvíhajte pomocou rúk a nôh s rovnými vzpriameným chrbtom.

Späť na začiatok



Braxton-Hicksove kontrakcie, tréningové kontrakcie

Sporadické kontrakcie maternice sa začínajú objavovať už od 6. týždňa tehotenstva, citeľné však bývajú až okolo 20. týždňa tehotenstva. Mnohé tehotné ženy ich necítia vôbec.

Obvykle sa prejavia pri zvýšenej fyzickej námahe alebo zmene polohy - napr. postavenie po dlhšom sedení. Približne do 8. mesiaca tehotenstva bývajú tieto kontrakcie sporadické, nebolestivé, prejavia sa miernym stvrdnutím brucha. Nemali by sa objaviť častejšie ako 4x za hodinu, alebo 8x za deň. V prípade náhleho výskytu alebo akýchkoľvek pochybností pri riziku predčasného pôrodu konzultujte svoj stav s Vaším lekárom.

Účelom týchto kontrakcií je udržiavať svalovinu maternice vo forme a pripraviť sa na pôrod.

Kontrakcie zhoršuje dehydratácia, únava, stres, plný močový mechúr a nedostatok horčíka.

Kontrakcie koncom tehotenstva - poslíčky, falošný pôrod

V posledných týždňoch tehotenstva bývajú kontrakcie silnejšie a pravidelnejšie, môže byť problém odlíšiť tieto kontrakcie od pôrodu. Často sa dostavujú navečer až v noci, obvykle po náročnejšom dni.

Kontrakcie môžu byť pravidelné (napr. po 5 minútach), obvykle však bývajú slabé a nebolestivé, intervaly sa neskracujú a intenzita sa nemení, príp. sa intervaly predlžujú a intenzita slabne.

Ako rozlíšim poslíčky a pôrod?

Skutočné "pôrodné" kontrakcie rozpoznáte tak, že ich intenzita sa postupne zvyšuje a intervaly sa skracujú. Obvykle sa dostavujú aj iné príznaky blížiaceho sa pôrodu (mierne špinenie, odchádza hlienová zátka, odteká plodová voda, máte hnačku, bolesti chrbta, cítite tlak na konečník, ...)

Riešenie:
  • Dodržujte dobrý pitný režim - dehydratácia zhoršuje kontrakcie.
  • Zmena polohy - ľahnite si na ľavý bok alebo sa chvíľu prechádzajte.
  • Odpočinok - nadmerná záťaž a stres zvyšuje riziko výskytu kontrakcií, stres môže spôsobiť bolestivé kontrakcie.
  • Teplý kúpeľ - ak máte problém odlíšiť tieto kontrakcie od blížiaceho sa pôrodu, dajte si teplý kúpeľ. Teplá voda zmierňuje príznaky "falošného pôrodu" (poslíčky) a naopak zintenzívňuje skutočný blížiaci sa pôrod.

Dýchavičnosť

Počas tehotenstva sa u ženy zvyšuje celkový metabolizmus, vrátane dychovej frekvencie. Dýchavičnosť sa prejavuje predovšetkým na začiatku tehotenstva vplyvom hormonálnych zmien, a potom zase na konci, keď bruško obmedzuje dychovú kapacitu pľúc.

Pár týždňov pred pôrodom môže hlavička dieťatka zostúpiť nižšie do malej panvy, čím sa zvýši kapacita pľúc (ale zníži kapacita močového mechúra).

Riešenie:
  • Pri náhlom zadýchaní si treba sadnúť a oddýchnuť a treba sa čo najviac pohybovať na čerstvom vzduchu.
  • Venujte sa relaxačným dychovým cvičeniam, ktoré Vám prinesú nielen zlepšenie prekrvenia a okysličenia organizmu, ale aj príjemné uvoľnenie. Na začiatku je vhodné naštudovať si vhodné postupy, aby ste predišli hyperventilácii.

Závrate

Ženy počas tehotenstva môžu trpieť závratmi, ktoré bývajú spôsobené hormonálnymi zmenami a zvýšenou záťažou organizmu.

Riešenie:
  • Vstávajte pomaly a nerobte prudké pohyby.
  • Vyhýbajte sa stresovým situáciám.
  • Dodržujte pitný režim
  • Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu.

Poznámka: časté a silné závrate môžu signalizovať problémy s krvným tlakom a oslabenie obličiek. Z hľadiska TCM sú obličky kľúčovým orgánom pre plodnosť a zdravé tehotenstvo. Zanedbanie môže byť rizikom nielen pre matku ale aj dieťa, preto odporúčame konzultovať stav s odborníkom na tradičnú čínsku medicínu.

Stresová inkontinencia

U niektorých žien sa počas tehotenstva vyskytujú slabé úniky moču. Príčinou môže byť oslabenie svalstva panvového dna, znížené napätie svalstva pod vplyvom hormonálnych zmien, v neskorších fázach tehotenstva býva príčinou kopanie bábätka a celkovo zvýšený tlak maternice na močový mechúr.

Riešenie:
  • Posilňovanie svalov panvového dna vhodným cvičením - napr. Kegelove cviky
  • Neodkladajte potrebu na močenie - jeden dobre mierený kopanec bábätka Vám môže ľahko urobiť škrt cez rozpočet.
  • Pri náhlom nástupe inkontinencie by ste mali stav konzultovať s lekárom, môže sa jednať aj o zápal močových ciest.

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka je stav charakterizovaný zvýšenou hladinou krvného cukru počas tehotenstva. Vyskytuje sa u 2 až 10% nastávajúcich mamičiek, je to teda jeden z najbežnejších zdravotných problémov v tehotenstve.

Viac o tehotenskej cukrovke

Preeklampsia a eklampsia, HELLP syndróm

Diagnóza pôvodne známa ako toxémia, je charakterizovaná zvýšeným krvným tlakom a zvýšeným obsahom bielkovín v moči. Obvykle sa prejavuje v druhej polovici tehotenstva, často až ku koncu tretieho trimestra. Nediagnostikovaná preeklampsia môže viesť k eklampsii, čo je vážny stav ohrozujúci zdravie a život matky aj dieťaťa.

Viac o preeklampsii

Späť na začiatok


Autor článku:
Helena Bieliková


Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail