05.11.2013

Problémy s kojením

ilustratívny obrázok

Naštudujte si základné informácie o kojení, správnom prikladaní bábätka a ošetrovaní bradaviek ešte pred pôrodom - znížite tak riziko problémov súvisiacich s rozbehnutím laktácie, poraneniam bradaviek a horúčkovitým stavom z nedostatočne vyprázdnených prsníkov.

Problematika kojenia je komplexne popísaná na stránkach kojeni.net - zvlášť odporúčame sekciu Průvodce kojící ženy. Individuálne problémy možno riešiť cez on-line poradňu.

Vopred upozorňujem, že článok môže vyznievať trochu depresívne, skoro ako antireklama na kojenie. To rozhodne nie je zámer. Kojenie je skvelý spôsob obživy bábätka, problematický býva prvý jeden až dva týždne kojenia, potom sa zvykne "zabehnúť" a komplikácie sa vyskytnú už len sporadicky. 

Opomenúc notoricky známe zdravotné prínosy kojenia, uvediem aspoň niekoľko výhod kojenia oproti umelej výžive:
  1. Keď sa laktácia ustáli, kojenie býva aktivita príjemná pre mamičku aj bábätko.
  2. Je pohodlnejšie ako príprava umelej mliečnej výživy - hlavne v noci nemusíte vstávať od plačúceho dieťatka a chystať fľašu, stačí vziať maličké a priložiť na prsník. Pri kojení sa uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý podporuje vytvorenie vzťahu k dieťatku, navodzuje pocit spokojnosti a pomáha lepšie zaspať (výhodné pri nočnom kojení).
  3. Na cestách nemusíte riešiť "zásobovanie" - t.j. nosiť so sebou čisté fľaše, zásobník na sušené mlieko a termosku s vodou. Mliečko v prsníku máte stále pri sebe, má správne zloženie a teplotu.
  4. Šťastný úsmev bábätka po nakŕmení z prsníka Vám vynahradí mnohé trápenia. Dobrý pocit z toho, že ste obyčajným priložením k prsníku dokázali premeniť nešťasnté, hladné, plačúce bábätko na spokojné až šťastné, Vám pomôže v budovaní "materského sebavedomia"...

Rozbiehanie laktácie

Užitočné tipy na bezproblémový rozbeh kojenia nájdete v článku Čo Vás čaká po pôrode.

Informácie o správnej technike dojčenia nájdete napríklad tu:
http://www.mamaaja.sk/vyziva/technika-dojcenia/
http://najmama.aktuality.sk/clanok/223600/zasady-uspesneho-dojcenia/

Riešenie problémov

Bolestivá hrčka, upchatý mliekovod

Ak si v prsníkoch nahmatáte bolestivú hrčku, pravdepodobne máte upchatý mliekovod. 

Pred pokusom o odstránenie blokády postihnutý prsník vždy nahrejte teplou vodou alebo mokrým obkladom - mliekovody sa uvoľnia, roztiahnut a ľahšie prepustia zátku.

Možnosti riešenia:

1) Odsatie

Pred kojením prsník nahrejte a dieťatko prikladajte tak, aby bradička smerovala k stuhnutému miestu. Začínajte vždy kojiť z toho prsníka, ktorý je viac zablokovaný.

Ak má bábätko slabší ťah, môžete skúsiť požiadať o pomoc partnera...

2) Prepichnutie a vytlačenie

Niekedy je možné nájsť na povrchu bradavky bielu bodku v mieste vývodu mliekovodu - túto môžete skúsiť prepichnúť sterilnou ihlou a následne vytlačiť. Zátka má podobu malého tuhého zrniečka, alebo kúska špagety.

3) "Vystrelenie zátky"

Jednou rukou pevne uchopíte bradavku tak, aby mlieko nemohlo odtekať. Druhou prehmatávate stuhnuté miesto, akoby ste chceli mlieko dostreknúť. Hľadáte polohu, v ktorej cítite, že sa do bradavky tlačí mlieko z bolestivej časti prsníka. Keď nájdete správny úchop, stlačte bolestivú časť a pusťte bradavku - pod tlakom mlieka by sa zátka mala vystreliť von. Ak sa to podarí, pripravte sa na veľký prúd mlieka. Je lepšie to skúšať nad vaňou či umývadlom.
"Vystreľovanie" môžete skúšat pred aj po kojení. Niekedy je zátok viac, takže postup treba opakovať viackrát za sebou.

Nedostatočná tvorba mlieka

Ak máte málo mlieka, je dôležité dodržiavať dobrý pitný režim - minimálne 3 litre čaju určeného pre kojace matky, čistej vody alebo zriedenej ovocnej šťavy. Tvorbu mlieka podporuje aj jemná masáž pŕs a nahrievanie teplou vodou.

Bábätko často prikladajte, odpočívajte a nestresujte sa - za pár dní sa to upraví.

Nadmerná tvorba mlieka

Ak máte veľa mlieka, mierne znížte spotrebu tekutín na cca. 2,5 litra, a vždy po kojení si prsníky schlaďte studeným mokrým obkladom. Odsávanie a odstrekovanie používajte len v akútnej situácii, keď sú prsia naliate a bolestivé. Odsajte len do pocitu úľavy. Nadmerné odsávanie a odstrekovanie by viedlo k ďalšiemu zvyšovaniu tvorby mlieka.

Praskliny bradaviek, ragády

Ak sa Vám začnú tvoriť praskliny na bradavkách - tzv. ragády - pravdepodobne nemáte dobrú techniku prikladania dieťatka na prsník.

Hlavné zásady pri prikladaní:

  • Pred priložením bradavku jemne potiahnite alebo ochlaďte kúskom ľadu, aby sa stiahla a vztýčila.
  • Dieťatko prikladajte so široko otvorenými ústami. Do ústočiek sa tak dostane väčšia časť bradavky a namáhanie pokožky pri saní sa zmenší.
  • Dieťatko držte tak, aby sa bradička dotýkala prsníka a nos bol voľný.

Ak máte pochybnosti o správnej technike, odporúčame Vám kontaktovať laktačnú poradkyňu.

Už vzniknuté ragády ošetrujte obvyklým spôsobom - osušiť a natrieť (viz vyššie), pomáha aj obklad z výluhu z dubovej kôry. Nechávajte vždy dobre oschnúť na vzduchu.

Ďalšie opatrenia:

  • nenechávajte dieťatko príliš vyhladnúť - hladné dieťa silnejšie saje a bradavka sa tak viac poškodzuje
  • začínajte kojiť z menej poškodeného prsníka (zdôvodnenie - viz prvý bod)
  • ak cítite potrebu viac šetriť postihnutý prsník, vynechajte z neho každé 2-3 kojenie a mlieko z neho odstriekajte alebo odsajte odsávačkou
  • Pozor na chrániče bradaviek (silikónové klobúčiky) - prinesú síce krátkodobú úľavu, ale riskujete narušenie techniky prisávania bábätka, odmietanie prsníka, vznik blokád a zápalu. Ich prípadné použitie by preto vždy malo byť čo najkratšie.

Zápal prsníkov

Zápal vzniká pri dlhšie trvajúcom zablokovanom mliekovode alebo vniknutím infekcie cez vývody mliekovodov.

Príznaky zápalu: pretrvávajúce bolestivé zatuhnutie prsníkov, začervenanie pokožky nad stuhnutým miestom a zvýšená teplota (až 39 stupňov).

Postup pri "samoliečbe" je nasledovný:

  1. NAHRIATIE: Pred kojením (resp. odsávaním) prsník nahrejte mokrým teplom - teplým obkladom alebo namočením do teplej vody. 
  2. MASÁŽ: Jemne premasírujte bolestivé oblasti.
  3. VYPRÁZDNENIE: Najlepšia "odsávačka" je bábätko. Bradičku nasmerujte k bolestivej časti. Keď už nechce či nemôže piť, ďalšie možnosti sú odstrekovanie alebo odsávanie ručnou či elektrickou odsávačkou.
  4. MASÁŽ: Po uvoľnení ešte premasírujte zostávajúce zatuhnuté miesta do úrovne prijateľnej bolesti. 
  5. OCHLADENIE: Na záver prsia zachlaďte studeným mokrým obkladom. S chladením to však nepreháňajte, aby sa nevytvorili ďalšie blokády.

Ďalšie odporúčania:

  • počas trvania zápalu čo najčastejšie kojiť alebo odsávať
  • uživajte lecitín - pomáha emulgovať tuk v mlieku, čím znižuje riziko upchávania mliekovodov

Na zníženie horúčky nad 38 stupňov a tlmenie bolesti môžete použiť Ibalgin alebo Paralen - do mlieka prechádza len v minimálnom množstve. V prípade pochybností konzultujte svoj stav s lekárom alebo lekárnikom.

Ak sa situácia po dvoch dňoch nezlepší, mali by ste navštíviť Vášho gynekológa alebo detského lekára - možno bude potrebné nasadiť antibiotiká.

Ukončenie kojenia (predčasné)

Materské mlieko je najlepší zdroj výživy v prvom polroku života dieťaťa. Nejde pritom len o výživové aspekty, ale aj o upokojujúcu fyzickú prítomnosť matky, termoregulačnú a imunitnú funkciu a budovanie vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Ak máte pretrvávajúce problémy s kojením a zvažujete kôli tomu nedobrovoľné odstavenie pred 6. mesiacom, vyhľadajte laktačnú poradkyňu, možno Vám bude vedieť pomôcť.

Za predčasné sa považuje ukončenie kojenia pred 6. mesiacom dieťatka. Sú situácie, keď to inak nejde - nerobte si zbytočné výčitky, nie ste preto menej dobrou matkou.

O výbere náhradnej mliečnej výživy sa poraďte so svojím pediatrom. Minimálne do 12 mesiacov dieťaťa nie je vhodné podávanie neupraveného kravského (kozieho či ovčieho) mlieka. 

Viac o problematike "nekojenia" sa dočítate v článku Kojení - životní nutnost nebo možnost? výhody a nevýhody kojení a krmení um.

Ako vynahradiť predčasné ukončenie kojenia, resp. absenciu kojenia

Nevýhody spojené s podávaním umelej mliečnej výživy možno rôznymi spôsobmi kompenzovať.

Upokojujúci a socializačný aspekt vynahradí "klokánkovanie" (nosenie bábätka na holom tele), šatkovanie a nosenie v nosiči.

Vyššia náchylnosť nekojených detí k infekciám je okrem iného spôsobená tým, že umelá mliečna výživa na rozdiel od materského mlieka nemá zásadotvorný efekt, a nekojené deti preto mávajú narušenú acidobázickú rovnováhu (sú prekyslené). Možnosť prekyslenia môžete ľahko overiť namočením pH papierika do slín alebo moču dieťatka. Poznámka: sliny testujte minimálne 2 hodiny po jedle.

Od ukončeného 4. mesiaca môžete problém prekyslenia eliminovať podávaním zeleninových príkrmov, a pre odvážnejšie mamičky aj pridaním malého množstva prášku zo zeleného jačmeňa alebo práškovej Chlorelly do mlieka alebo príkrmu (cca. 1/2 kávovej lyžičky na porciu).


Autor článku:
Helena Bieliková

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail