11.10.2014

Prírodná liečba gynekologických a urologických infekcií

Liečba bežných gynekologických a urologických infekcií je možná aj prírodnými prostriedkami, bez použitia antibiotík.

Gynekologická alebo urologická infekcia potrápi aspoň raz za život každú ženu. Niektoré z nás "prenasledujú" opakovane, nevieme sa ich zbaviť ani pri dôslednom užívaní antibiotík. Príčinou môže byť celkové oslabenie imunity a narušená črevná mikroflóra.

Infekcie sa častejšie vyskytujú v tehotenstve kôli hormonálnym zmenám a absencii menštruácie.

Pokiaľ chcete infekcie nielen liečiť, ale aj zabrániť ich opätovnému výskytu, najlepšie Vám poslúži následujúci postup.

Ako liečiť vaginálne infekcie prírodnými metódami

V akútnej fáze vaginálnej infekcie použite lokálne liečivé prípravky s obsahem koloidného striebra, čajovníkového oleja (Tea Tree oil) alebo manukového oleja s protikvasinkovými a antibakteriálnymi vlastnosťami.

Dôležité: ak máte k dispozícii čistý 100% čajovníkový (Tea Tree) olej, pred aplikáciou do pošvy je potrebné ho zriediť. Aplikácia nezriedeného čajovníkového oleja na intímne partie Vám privodí intenzívne pálenie, štípanie a sčervenanie slizníc.

Postup 1: 2 kvapky čajovníkového alebo manukového oleja zmiešajte s 1 kávovou lyžičkou panenského kokosového oleja. Zaveďte čistým prstom do pošvy 2 - 3x denne (ráno a večer pred spaním.

Postup 2: menštruačný tampón z biobavlny namočte do liečivého prípravku (koloidné striebro alebo kokosový olej s čajovníkovým alebo manukovým olejom*), zaveďte do pošvy a nechajte pôsobiť 3 - 4 hodiny. Opakujte 3 dni po sebe 2 -3x denne (ideálne ráno a večer).

*Pri aplikácii na tampón cca. 1 čajovú lyžičky kokosového oleja a 3-4 kvapky čajovníkového alebo manukového oleja.

Vo fáze akútnych prejavov infekcie je vhodné aplikovať liečivé prípravky častejšie, zhruba po 3-4 dňoch je obvykle možné znížiť frekvenciu aplikácie prípravkov na 2x denne, po úplnom vymiznutí príznakov je vhodné ešte niekoľko dní robiť doliečovaciu kúru 1x denne večer pred spaním.

Na doliečenie a podporu lokálnej imunity použite vaginálne probiotické čípky, alebo 3 dni po sebe 2x denne aplikujte tampón namočený do živého bieleho jogurtu.

UPOZORNENIE: Ak máte podozrenie na vážnejšiu infekciu (napríklad po nechránenom pohlavnom styku s novým partnerom), alebo ak sa po 4-5 dňoch domácej liečby príznaky infekcie nezlepšujú, neváhajte bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Prírodná liečba urologických infekcií

Udržiavacie a preventívne opatrenia:

  • Bežná hygiena: používajte bavlnené spodné prádlo, pravidelne vymieňajte uteráky a posteľnú bielizeň. Prádlo a oteráky perte nedráždivými pracími prostriedkami na vyššiu teplotu (aspoň 60 stupňov).
    Pri umývaní intímnych partií nepoužívajte mydlo, ale len čistú vodu alebo špeciálne prípravky určené na intímnu hygienu, ktoré nenarušujú prirodzené pH pošvy. Je tiež vhodné pred intímnou hygienou si poriadne umyť ruky.
    Nenoste tesné nohavice a používajte bielé bavlnené spodní prádlo, které umožňuje vetranie intímnych partií. Príležitostne nenoste žiadne spodné prádlo - napríklad na spanie len nočná košeľa.
  • Menštruačná hygiena: preferujte menštruačné pomôcky z BIO produkcie (nebielené, neparfémované, bez obsahu dráždivých chemikálií).
  • Nasadenie protikvasinkovej diéty - kvasinková infekcia nemusí byť lokalizovaná len v urogenitálnom systéme. Časté je premnoženie kvasiniek v iných častiach organizmu, vplyv na hormonálnu reguláciu a imunitu však zostáva. Silnými prostriedkami v boji s kvasinkami je surový cesnak, panenský kokosový olej a nefiltrovaný jablčný ocot.
    Ďalšou možnosťou je "prírodné antibiotikum" podľa receptu na stránke vyvazenezdravi.cz. Zložky: jablčný ocot, cesnak, cibuľa, čili papričky, zázvor, chren, kurkuma.
  • Celkové posilnenie imunity - obmezenie príjmu cukru a bieleho pečiva (protikvasinková diéta), obnova zdravej črevnej mikroflóry, prípravky na posilnenie imunity jako echinacea a pod.
  • Systémová enzymoterapia je veľmi účinným nástrojom na posilnenie imunity, urýchlenie liečby akútnych infekcií (je vhodná aj ako doplnková liečba k antibiotikám) a zabránenie opakujúcim sa urologickým a gynekologickým infekciám.

Ak máte problém s premnožením kvasiniek, pomôže Vám špeciálna protikvasinková diéta.

Na záver znova zdôrazňujem, že prírodná liečba vaginálnych infekcií a infekcií močových ciest má zmysel predovšetkým pri ich opakovanom chronickom výskyte, kedy nepomáha ani opakované dôsledné užívanie antibiotík.

Pokiaľ netrpíte závažnými poruchami imunituy určite nie je nevyhnutné nasadzovať najťažší kaliber (antibiotiká) pri prvých náznakoch infekcie, ale rozhodne nie je vhodné infekciu ani ignorovať a liečbu zanedbávať.

Odporúčam používať zdravý rozum, a snažiť sa ľahšie či začínajúce infekcie zvládnuť prírodnými prostriedkami, a pokúsiť sa tak vyhnúť nasadeniu antibiotík, ktoré poškodzujú črevnú mikroflóru, imunitu, a môžu spôsobiť výskyt sekundárnej kvasinkovej infekcie.

Pri liečbe však buďte obozretní a v prípade, že sa symptómy infekcie ani po 2-3 dňoch dôsledného dodržiavania liečebných opatrení nezlepšujú alebo dokonca zhoršujú, máte bolesti alebo zvýšenú teplotu, vyhľadajte bezodkladne lekársku pomoc.

Závažné infekcie močových ciest a pohlavných orgánov bez dostatočnej liečby môžu spôsobiť zrasty a trvalé poškodenie reprodukčných orgánov a neskoršie problémy s otehotnením, v prípade močovej infekcie hrozí trvalé poškodenie obličiek, zúženie močovodov a ďalšie komplikácie.

Zvýšená opatrnosť je namieste aj pri výskyte urogenitálnej infekcie u tehotných žien alebo malých detí. Neliečená urogenitálna infekcia u tehotnej ženy zvyšuje riziko predčasného pôrodu, potratu alebo iných problémov.


Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail