11.10.2012

Opakované potraty

Opakovaný potrat je jedna z psychicky najnáročnejších komplikácií plodnosti. Okrem fyziologických príčin preto netreba zanedbávať ani duševné aspekty zvládnutia tejto situácie, a podľa potreby sa venovať aj psychosomatickej terapii.

Potrat v ranej fáze tehotenstva je žiaľ pomerne častý, odhaduje sa, že až 50 - 60% tehotenstiev je ukončených potratom. Mnohé z nich ešte skôr, než dôjde k vynechaniu menštruácie, často teda prejdú bez povšimnutia. Príčinou môžu byť náhodné genetické poruchy pri vývoji plodu, akútny stres či ochorenie matky, vystavenie škodlivinám a podobne.

Nasledujúce tehotenstvá už obvykle prebiehajú bez problémov. Menšie percento žien však prežije túto traumatickú udalosť opakovane, vtedy sa obvykle jedná o nejakú pretrvávajúcu príčinu. 

Niekedy vzniká nešťastný začarovaný kruh - príčina prvého potratu mohla byť náhodná alebo dočasná, silný stres však vyvolal druhotné psychosomatické komplikácie, ktoré spôsobia ďalšie opakovanie neželanej udalosti.

Príčiny opakovaného potratu

 • Anatomické anomálie - deformity maternice môžu byť vrodené - napr. stopkatá maternica, alebo získané - oslabený krčok maternice, veľké myómy, jazvy po operáciách alebo predchádzajúcom pôrode cisárskym rezom.
  Možnosť nápravy pri deformitách maternice a veľkých jazvách je limitovaná.
 • Genetické príčiny - genetický defekt na chromozóme vajíčka alebo spermie, riziko výskytu sa zvyšuje po 35. roku života.
  Možnosť nápravy je limitovaná, často je potrebné pristúpiť k technikám asistovanej reprodukcie a použitiu darovaných vajíčok alebo spermií.
 • Fyziologické bloky - nesprávna funkcia reprodukčných orgánov vplyvom svalovej či väzivovej nerovnováhy v oblasti malej panvy. Môže vznikať vplyvom stresu, nesprávnych pohybových stereotypov, chybného držania tela, sedavého zamestnania, či chirurgických zásahov cez brušnú stenu (cisársky rez, operácie). Rieši sa v spolupráci s fyzioterapeutom.
 • Poruchy krvnej zrážanlivosti - zvýšená krvná zrážanlivosť môže spôsobiť vznik krvnej zrazeniny v mieste uchytenia zárodku resp. v placente, a zastaviť prívod živín k zárodku.
 • Vysoká hladina homocysteínu - zvyšuje krvnú zrážanlivosť, možno zlepšiť užívaním veľkých dávok vitamínu C, B6, B12, kyseliny listovej a zdravým stravovaním.
 • Imunologické poruchy - spôsobuju poškodenie vajíčok, spermií alebo zárodku. K imunologickým poruchám, ktoré môžu spôsobiť opakované potraty, patrí aj autoimunitný zápal štítnej žľazy - Hashimotova tyreoditída.
 • Hormonálna nerovnováha - nízka hladina progesterónu, nadbytok estrogénov, zvýšená hladina prolaktínu, inzulínová rezistencia (PCOS), poruchy unkcie štítnej žľazy, predčasné zlyhanie žltého telieska.
 • Celiakia - alergia na lepok často prebieha bez príznakov a jedinou zjavnou komplikáciou sú poruchy plodnosti alebo opakované potraty. Pri dlhodobejšom striktnom dodržiavaní bezlepkovej diéty sa šanca na donosenie zdravého dieťatka u takto postihnutých žien výrazne zvýši. V tehotenstve je potom potrebné zvýšiť príjem kyseliny listovej, lepkom poškodené črevo môže spôsobiť znížené vstrebávanie tohoto vitamínu.
 • Histamínová intolerancia (HIT) je ochorenie vznikajúce v dôsledku nerovnováhy metabolizmu histamínu v tele. Táto nerovnováha môže byť spôsobená zvýšeným obsahom histamínu v potrave, prísunom látok blokujúcich enzým, ktorý histamín rozkladá (diaminooxidáza), poprípade môže byť spôsobená aj nadmerným vyplavením telu vlastného histamínu.

UPOZORNENIE: Až 50% európskej populácie ná v dôsledku genetického defektu nedostatok enzýmu MTHFR potrebného na premenu folátu na formu využiteľnú pre organizmus. Riešením je užívanie upravenej, biologicky dostupnej formy kyseliny listovej - zvlášť v rámci prípravy na počatie a počas tehotenstva. Viac v článku Kyselina listová (vitamín B9)

Vyšetrenia pri opakovaných potratoch

 • Hysterosalpingogram (HSG) - zobrazenie dutiny maternice a vajíčkovodov pomocou rontgenového žiarenia po vstreknutí kontrastnej látky. Pomôže odhaliť deformity maternice, nepriechodnosť vajíčkovodov, myómy a ďalšie anomálie.
 • Vyšetrenie imunity - vyšetrenie antifosfolipidového syndrómu (APS) a zistenie prítomnosti protilátok proti vlastným pohlavným bunkám či spermiám partnera (u ženy)
 • vyšetrenie zrážanlivosti krvi
 • vyšetrenie hormónov štítnej žľazy
 • vyšetrenie hladiny progesterónu
 • genetické testy
 • vyšetrenie tkaniva plodu pri revízii maternice po spontánnom potrate
 • vyšetrenie na celiakiu - zistenie prítomnosti protilátok proti gliadínu

Ako znížiť riziko opakovaných potratov

Pre dosiahnutie optimálneho efektu začnite s uvedenými opatreniami aspoň 90 dní pred plánovaným počatím.

 1. Detoxikácia a obmedzenie príjmu ďalších toxínov
 2. Zdravá strava - zlepší kvalitu vajíčok a spermií, podporí hormonálnu rovnováhu, pripraví dostatok živín pre matku aj dieťatko. Pri podozrení na celiakiu, je lepšie dodržiavať aspoň dočasne bezlepkovú diétu.
 3. Protikvasinková diéta - prerastenie kvasiniek v organizme prebieha často bez príznakov, a spôsobuje široké spektrum zdravotných problémov, vrátane narušenia hormonálnej regulácie a zvýšenia krvenj zrážanlivosti, ktoré môžu byť príčinou opakovaných potratov. Terapia je popísaná v poradenskom článku Otehotnenie s endometriózou a podozrením na PCO.
 4. Systémová enzymoterapia - 5-ročná štúdia na ženách, ktorétrpeli opakovanými potratmi z imuniologických príčin ukázala, že nasadenie enzýmov (Wobenzym N) pred a počas tehotenstva viedlo až u 79% žien k zdravému tehotenstvu, donoseniu a pôrodu dieťatka v termíne.
 5. Fyzioterapia - skúsený fyzioterapeut rozpozná fyziologické bloky a pomôže ich odstrániť pomocou rôznych manipulačných techník a naordinovaním vhodného cvičenia.
 6. Dodatočné živiny pre podporu plodnosti - vitamíny, minerály, oleje s vysokým obsahom omega-3, výživové doplnky, superpotraviny pre plodnosť. Dôležitý je dostatočný príjem vitamínov A, B6, B12, E.
 7. Masáž brucha na podporu plodnosti - plynulým jemným krúživým pohybom masírujte brucho okolo pupka od lonovej kosti až po rebrá. Ideálne s použitím mierne zahriateho ricínového oleja. Masáž zlepšuje funkciu imunity, zlepšuje prekrvenie, pomáha odstraňovať endometriózu, PCOS, zrasty, nepriechodnosťjazvy, vajíčkovodov a prejavy stagnácie v oblasti brucha (bolestivá menštruácia so zrazeninami).
 8. Bylinky na podporu plodnosti - vitex (pre ženy), maliník, alchemilka.
 9. Kvalitný spánok, dostatok odpočinku.
 10. Superpotraviny - zelený jačmeň, chlorella, spirulina, MACA, plody Goji, čierny sezam, ľanové alebo chia semienka.
 11. Systémová enzymoterapia - šťava z Aloe Vera, zelený jačmeň a iné enzymatické prípravky pomáhajú obnoviť správnu funkciu imunity, hormonálnu rovnováhu a tvorbu zdravých vajíčok a spermií.
 12. Tradičná čínska medicína (akupunktúra, bylinky, masáže, cvičenie čchi-kung) - podpora tvorby zdravých vajíčok a spermií, ozdravenie prostredia maternice, zlepšenie hormonálnej regulácie a imunitnej funkcie, zlepšenie funkcie spolupracujúcich orgánov - obličky, pečeň, slezina.
 13. Psychosomatická terapia - pomáha riešiť stres a depresie, pomáhajú obnoviť vyrovnaný stav mysle a pozitívne naladenie, čím sa podporí hormonálna rovnováha, imunita a stav spolupracujúcich orgánov.

Ako zvládnuť potrat

Ženám s neprosperujúcim tehotenstvom (často len zdanlivo - niekedy môže trvať dlhšie kým sa tehotenstvo ukáže na ultrazvuku) býva nezmyselne skoro odporúčané absolvovať kyretáž. Kyretáž znamená narkózu a mechanické vyškrabanie obsahu maternice, pričom existuje určité nenulové riziko poškodenia maternice, zjazvenia, zápalu a neskorších problémov s otehotnením a udržaním tehotenstva. Neraz sa stane, že sa nepodarí obsah maternice kompletne odstrániť pri prvom zákroku, a musí sa opakovať - jeden, dvakrát... Ženy ktoré opakovane potrácajú, môžu takto absolvovať kyretáží desať aj viac.

Často by pritom stačilo jediné, nesmierne jednoduché riešenie - počkať, nech si to telo vyrieši samo, a k lekárskym riešeniam pristupovať až vo chvíli, keď je evidentné že si telo neporadí (minimum prípadov). Spontánny potrat je v skorom štádiu tehotenstva žiaľ pomerne častý, pozitívna správa však je, že telo si s tým skoro vždy dokáže poradiť a s podstatne nižším rizikom vedľajších účinkov.

Spontánny potrat je podobný silnejšej menštruácii - krvácanie bude pravdepodobne silnejšie a dlhšie než ste zvyknutá, pripravte sa aj na silnejšie bolesti, hlavne v prvých dňoch. Počas krvácania z Vás budú pravdepodobne odchádzať kúsky tkaniva. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať vtedy, keď je krvácanie a bolesti nezvládnuteľné, cítite sa veľmi zoslabnutá, máte horúčku alebo príznaky infekcie. V zásade však riziko týchto komplikácií nie je vyššie ako pri kyretáži, jedinou nevýhodou je, že pri zamĺknutom potrate možno budete musieť počkať niekoľko týždňov, kým sa spustí krvácanie.

Ak ste kyretáž už absolvovali a chcete znížiť riziko následných komplikácií, odporúčam nasadiť enzýmy (Wobenzym alebo Aloe Vera - viz Systémová enzymoterapia) na podporu hojenia a prevenciu infekcie. Po skončení krvácania aplikujte po dobu 1 až 3 mesiacov (ale kľudne aj dlhšie) ricínové obklady.

Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail