26.01.2015

Neplodnosť, alebo prečo nemôžem otehotnieť?

ilustratívny obrázok

Problémy s plodnosťou sú čoraz častejšie, a otehotnieť (či udržať tehotenstvo) sa nedarí aj napriek stúpajúcej úrovni lekárskej starostlivosti. Čo je príčinou a ako to môžeme napraviť?

examination-woman

Hlavný vinník: odkladanie materstva na neskôr a neprirodzené životné podmienky

Spôsob života ľudí sa v posledných desaťročiach dramaticky mení a naše biologické nastavenie sa tomu nestíha prispôsobovať.

  1. Odkladanie materstva na neskôr - zvyšovanie priemerného veku, v ktorom sa páry začínajú snažiť o prvého potomka výrazne prispieva k nárastu problémov s plodnosťou. Optimálny vek pre otehotnenie u ženy je do 30 rokov, u mužov do 40 rokov.
  2. Nedostatok prirodzeného pohybu - sedavé zamestnanie alebo dlhé státie sa strieda s krátkodobou intenzívnou aktivitou pri športoch s nerovnomernou záťažou tela,
  3. Neprirodzené stravovanie - množstvo konzervovaných potravín, nadbytok lepku a cukrov, káva, alkohol, ...
  4. Neprirodzené lieky, chemikálie, syntetické hormóny - napriek mnohým oficiálnym štúdiám vyvracajúcim vplyv hormonálnej antikoncepcie na plodnosť po vysadení v praxi pozorujem pravý opak.

Je skôr s podivom, že za týchto okolností nie je problémov s plodnosťou (ale aj iných zdravotných problémov) ešte viac.

Denne ma prekvapuje, čo všetko je nám naše telo ochotné prepáčiť. Nezazlievajme si, že naše telo nerobí to, čo od neho chceme - buďme k sebe láskaví. Naše telo robí najlepšie čo dokáže. Ak od neho chceme viac, musíme mu pomôcť.

Ako to napraviť?

Naučme sa rozumieť reči nášho tela

Väčšina ochorení nie je dôkazom "poruchy" nášho tela či ducha, ale spôsob, ako sa nám telo snaží dať najavo, že potrebuje zmenu. Keby sme žili vo väčšom súlade s našou biologickou prirodzenosťou, boli by sme zdravší, plodnejší, vitálnejší. Väčšina zdravotných problémov našťastie nie je trvalých - po dostránení škodlivých vplyvov sa prirodzené ozdravné mechanizmy nášho tela postarajú o zlepšenie s prekvapivou účinnosťou.

Ako však zistíme, čo naše telo potrebuje? Čo ak sme sa nenaučili rozumieť reči svojho tela, a nevieme čo nám chce povedať... Boli sme vychovaní v kultúre, ktorá nás učí nedôverovať signálom svojho tela, a prenechať starostlivosť o naše zdravie "autorizovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti" - teda lekárom, a zdravotným sestrám.

Systém zdravotníctva je chybný, zdeformovaný a preťažený. Alopatická (konzervatívna) medicína sa v skutočnosti nestará o zdravie, ale o choroby a potláčanie ich príznakov.

Druhá šanca

Ak chceme byť naozaj zdraví, musíme sa o to postarať sami. Príliš depresívne?

Pozrime sa na to z lepšieho uhla: naše telo sa rozhodlo, že nám dá príležitosť sa spoznať, a naučiť sa so sebou zaobchádzať s úctou a láskou. Túto úlohu nemožno brať na ľahkú váhu - môže to byť jedna z najväčších výziev, aké nás v živote postretnú...

Kde a kedy vyhľadať pomoc?

Na ceste za lepším zdravím a plodnosťou neváhajte požiadať o pomoc. Vhodné je začať obvyklými vyšetreniami u gynekológa a po roku snaženia požiadať o vyšetrenie spermiogramu.

Ako postupovať?

Skôr než začnete podstupovať náročné procedúry asistovanej reprodukcie, pokúste sa šetrnými, prirodzenými metódami odstrániť najpravdepodobnejšie príčiny problémov.

Bez ohľadu na to, či tehotenstvo len plánujete alebo sa už dlhšie neúspešne snažíte, odporúčame nasledovať tieto kroky:

  1. Detoxikácia: v tele moderného človeka sa bežne nachádza množstvo rôznych cudzorodých chemikálií, ktoré narušujú metabolické procesy, interferujú s hormonálnou reguláciou a môžu spôsobovať neplodnosť.
  2. Zmena stravovania - odporúčam nasledujúce články:
    • Ako sa pripraviť na materstvo - plánujete prírastok do rodiny a chcete urobiť všatko pre to aby Vaše bábätko bolo zdravé? Prečítajte si odporúčania ohľadom zdravej životosprávy od MUDr. Judity Hofhanzlovej.
    • Varíme pre zdravie - úprava stravy je prvý a najväčší krok, ktorý potrebujeme urobiť na ceste k uzdraveniu. To najlepšie, čo môžete urobiť pre zdravie Vašej rodiny je každodenné varenie zo základných surovín.
    • Superpotraviny pre plodnosť - tieto potraviny dokážu napomôcť našej plodnosti - podporujú libido, napomáhajú tvorbe zdravých vajíčok a spermií, regulujú imunitu a hladiny hormónov, znižujú riziko potratu, a celkovo prospievajú dobrému zdraviu.
  3. Cvičenie podľa Ludmily Mojžišovej - výskumy ukazujú až 30% úspešnosť tejto metódy pri liečbe neplodnosti.
  4. Pozor na "nepriateľov plodnosti". Čomu sa treba vyhýbať, keď plánujete otehotnieť?

Ďalšie užitočné informácie o prírodnej liečbe obvyklých problémov s plodnosťou nájdete v sekcii Riešenie problémov. K najčastejším komplikáciám u žien patria poruchy ovulácie, syndróm PCO, endometrióza a opakované potraty. U mužov je to predovšetkým znížená kvalita spermií.

Fertility koučing

Výskumy ukazujú, že s podporou kouča, ľudia, ktorí prechádzajú obdobím "fertility" majú oveľa vyššie percento úspešnosti. Koučing Vám pomôže nájsť odvahu a pozitívne nasmerovanie. Naučíte sa, ako uvoľniť emocionálne napätie pomocou unikátnych techník, ktoré budete môcť používať v každodennom živote.

Viac informácií o fertility koučingu nájdete na stránkach Fertility Coaching Marcely Korčekovej.

Prajem Vám veľa šťastia na ceste k splneniu Vašich snov :-)

Autor článku:

Ing. Helena Bieliková

Čítať ďalej:

Zasielať novinky na e-mail