16.03.2016

10 faktov o endometrióze

ilustratívny obrázok

Marec je mesiac povedomia o endometrióze. Endometrióza si právom taký mesiac zaslúži, pretože napriek značnému rozšíreniu je veľmi málo známa, a tí ktorí o nej počuli, často tápajú v množstve poloprávd až neprávd. Dovoľte mi teda predstaviť 10 faktov o endometrióze z pohľadu ženy, ktorá s touto diagnózou už dobrých 20 rokov žije, a súkromne aj profesionálne sa zaoberá možnosťami jej prírodnej liečby.

Pre neznalých začnime krátkou "poučkou" či definíciou: Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú buď v iných tkanivách maternice (vo svalovine) alebo mimo dutiny maternice, napr. vo vajíčkovode, vo vaječníku alebo v rôznych iných orgánoch tela.

Endometrióza postihuje asi 10 až 15 percent žien vo fertilnom veku, a pokiaľ sa nejako prejavuje, tak obvykle bolesťami počas aj mimo menštruácie, silným krvácaním a špinením.

Pre čitateľov znalých angličtiny prikladám video, v ktorom sú zhrnuté najdôležitejšie fakty o endometrióze.


Podrobnejšie informácie o endometrióze nasledujú...

1. Na endometriózu neexistuje LIEK, ale...

Môže byť endometrióza vyliečená? Ak sa budete spoliehať na lieky a operácie, odpoveď je pravdepodobne nie. Hormonálna antikoncepcia môže dočasne zmierniť príznaky tejto choroby, ale po jej vysadení sa obvykle vrátia, často ešte horšie ako predtým, hlavne ak sa medzitým nerieši skutočná príčina problému. Nespoliehajte ani na lieky vyvolávajúce umelú menopauzu (Visanne a pod.) - viackrát som sa stretla so ženami, ktoré nielenže mali počas užívania neznesiteľné vedľajšie príznaky, ale ešte počas liečby im narástla ďalšia endometriálna cysta.

Trvalým riešením nie sú ani operácie - poslúžia na odstránenie akútnej veľkej cysty a zrastov, zvlášť u žien, ktoré dovtedy ani nevedeli že endometriózu majú. Ale nepoznám žiadnu ženu, ktorá by si to dobrovoľne zopakovala, keby mala inú možnosť. Takže čo s tým?

Ak sa odhodláte prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, budete dodržiavať určité stravovacie zásady, hýbať sa, naučíte sa mať rada svoje telo, potom máte veľkú šancu, že sa Vám podarí symptómy endometriózy eliminovať, a žiť normálny život. Pomocou prírodnej liečby je možné odstrániť endometriálne cysty, odstrániť ložiská, zrasty, často sa podarí aj spriechodniť vajcovody. S vyhojením ložísk endometriózy sa obvykle postupne zmierňujú aj symptómy ako bolesti a silné krvácanie.

2. Mladé ženy a dievčatá s menštruačným cyklom nie sú príliš mladé na to, aby mali endometriózu.

Niektoré výskumy potvrdzujú, že až 2/3 žien začali mať symptómy endometriózy pred dosiahnutím 20 rokov. To znamená, že symptómy ako bolestivá menštruácia a silné krvácanie u mladých dievčat treba brať vážne, a zvážiť vhodnú liečbu. A vhodná liečba neznamená automaticky nasadiť hormonálnu antikoncepciu na 15 rokov, až kým telo zabudne na čo má maternicu a vaječníky a potom veľmi vyjavené zistí, že chcete aby vyrobilo dieťa, pričom si pomaly nepamätá ani ako sa robí ovulácia :-)

Treba si však tiež uvedomiť, že bolesti pri menštruácii nemusia byť vždy spôsobené endometriózou.

3. Endometrióza neznamená automaticky neplodnosť.

Je dôležité mať na pamäti, že endometrióza síce môže skomplikovať a predĺžiť snaženie o otehotnenie, ale neznamená, že automaticky nebudete môcť mať deti. Mnohé ženy s endometriózou počali a donosili deti bez problémov, ďalšie k otehotneniu potrebovali pomoc, či už prírodnej medicíny alebo asistovanej reprodukcie.

Komplikácie s otehotnením môžu byť viaceré:

  • Hormonálne - ženy s endometriózou majú často nedostatok progesterónu, čo môže narušovať uhniezdenie zárodku a udržanie tehotenstva. Našťastie sa to dá ľahko vyriešiť nasadením progesterónového krému, alebo - ak uprednostňujete pilulky, tak nejakým syntetickým progestínom ako Duphaston alebo Utrogestan. Osobne uprednostňujem progesterónový krém Feminine Balance od Organic Excellence, a funguje perfektne. 
  • Imunitné - ložiská endometiózy pochopiteľne dráždia imunitu a tá sa snaží ich zneškodniť, ale z nejakého dôvodu sa jej to niekedy nedarí. Vtedy obvykle pomáha upraviť stravu (odstrániť potravinové alergény) a nasadiť systémovú enzymoterapiu. Ak sa snažíte otehotnieť, dajte si na pár mesiacov pauzu (podráždená imunita môže napadať aj spermie alebo zárodok), preliečte sa, a skúste to potom - možno budete príjemne prekvapení, rovnako ako v tomto príbehu.
  • Mechanické - zrasty vedia potrápiť, zvlášť ak sú vo vajcovodoch alebo aj v maternici. Niekedy pomôže systémová enzymoterapia, cvičenie a ricínové obklady, inokedy treba zrasty prerušiť chirurgicky. Ak sú vajcovody nenapraviteľne nepriechodné, treba pristúpiť k IVF.
  • Psychické - nie je dobré sa mentálne príliš zafixovať v myšlienkach typu "moje telo je hrozné, slabé, neschopné" alebo "nebudem môcť otehotnieť", lebo také nepekné myšlienky majú podivnú silu, a čadto potom trvá veľa rokov, kým si to ženy z hlavy zase vykorenia... Takže pozor na to, čo si nechávate v hlave narásť :-)

Inak sa hovorí, že zhruba 50% žien ktoré nemôžu otehotnieť majú endometriózu, a zhruba 50% žien s endometriózou má problémy s otehotnením. Ale ako vidíte, väčšina týchto problémov má nejaké riešenie, takže nevešajte hlavu, nehádžte flintu do žita, a sústreďte sa viac na ZDRAVIE ako na CHOROBU.

4. Bolesť pri menštruácii nie je normálna.

Bagatelizovanie a "normalizovanie" bolestivej menštruácie laickou verejnosťou aj lekármi žiaľ vedie k odkladaniu riešenia problémov s menštruačným cyklom, oneskorenej diagnostike príčiny problému, čo žiaľ často nesie so sebou riziko vzniku nenapraviteľných zmien v dôsledku aktívnych ložísk endometriózy. Mnohým ženám diagnostikujú endometriózu až vo chvíli, keď majú nenapraviteľne poškodený vaječník, vajcovod, a mnohé zrasty.

Ak máte podozrenie na endometriózu - silné bolesti počas aj mimo menštruácie, silné krvácanie, špinenie mimo MS, skrátenú luteálnu fázu, odporúčam preventívne dodržiavať zásady životosprávy vhodnej pri endometrióze, aby nedochádzalo k zhoršovaniu zdravotného stavu a poškodzovaniu plodnosti.

5. Hysterektómia nie je liečbou endometriózy.

Možno sa čudujete prečo tu tento bod vôbec je - no verte či neverte, sú lekári, ktorí svojim pacientkám dokážu odporučiť hysterektómiu (chirurgické odstránenie maternice) prípadne aj s ovarektómiou (odstránenie vaječníkov) ako riešenie endometriózy, čím odsúdia ženu na predčasnú menopauzu a doživotnú neplodnosť, a to dokonca aj u žien, ktoré ešte nerodili a chcú mať deti.

Stretla som sa s tým vo svojej praxi niekoľkokrát, spravidla to bola zhrozená pacientka, ktorá po takýchto návrhoch z lekárskej ordinácie doslova utiekla s plačom, a snažila sa všemožne nájsť iné riešenie. V jednom prípade sa nám podarilo dosiahnuť u takej "utečenkyne" s endometriózou spontánne otehotnenie pomocou prírodnej liečby už za 4 mesiace.

Avšak aj keby ste si deti nepriali a máte endometriózu, vedzte, že hysterektómia nie je zárukou úľavy od symptómov endometriózy - ložiská endometriózy môžu ďalej rásť na vaječníkoch alebo na iných miestach v brušnej dutine. Ak si nie ste na 100% istá, že hysterektómia je správne riešenie pre Vás, zvážte radšej aj iné možnosti. Úprava stravy, bylinky, cvičenie, doplnenie progesterónu a práca so psychikou často urobia doslova zázraky aj v zdanlivo beznádejných prípadoch.

Viac informácií o hysterektómii môžete získať v dokumente Ženská anatómia a riziká hysterektómie v češtine, alebo na stránkach HERS Foundation v angličtine.

6. Otehotnenie nevylieči endometriózu.

Možno ste sa stretli s názorom, že endometrióza zmizne (a vylieči sa) po tehotenstve. Možno Vám dokonca Váš lekár odporúčal otehotnieť, a tak sa endometriózy zbaviť. Žiaľ je to opodstatnené len čiastočne. Prečo je to tak?

Počas tehotenstva a nejaký čas po pôrode býva endometrióza neaktívna. Špecifické hormonálne zmeny v tehotenstve (vysoká hladina gestagénov, chýbajú periodické poklesy hladiny hormónov) väčšine žien v tehotenstve prinesie úľavu od symptómov endometriózy. 

Akonáhle sa po pôrode obnoví menštruačný cyklus, endometrióza sa môže kedykoľvek vrátiť. Niektoré ženy začnú pociťovať návrat symptómov endometriózy už niekoľko týždňov po pôrode, iné sú bez symptómov celé roky, alebo aj natrvalo. Symptómy endometriózy môžu byť po pôrode lepšie ale aj horšie ako predtým. Nie je možné spoľahlivo predvídať, ktorý prípad bude ten Váš.

Osobne sa domnievam (a mám odpozorované na ďalších ženách), že endometrióza sa zvykne zlepšiť po deťoch u tých žien, ktoré deti naozaj veľmi chceli, ale z rôznych dôvodov to nešlo. Samotné neúspešné snaženie o otehotnenie (prípadne aj hormonálna liečba neplodnosti) je pre telo veľký stres a záťaž, a každý stres endometriózu zhoršuje. Takže keď sa problém nedobrovoľnej bezdetnosti vyrieši, žena konečne otehotnie a porodí, ak sa potom dá do väčšej pohody, je určitá šanca ze sa priebeh endometriozy výrazne zlepší. 

Toto žiaľ nemusí platiť v prípade, že tehotenstvo alebo pôrod bolo nejakým spôsobom traumatizujúce, alebo nastali závažné komplikácie po pôrode - či už na strane matky alebo dieťatka.

U žien, pre ktoré tehotenstvo nie je plánované a želané, môže tiež platiť pravý opak - ak nie je spokojná s partnerom, alebo zostane na dieťa sama, ak sú problémy vo výchove dieťaťa, môže jej to pridať stres, ktorý predtým nemala, a stav sa naopak ešte zhorší, alebo dokonca prepukne endometrióza aj u tých žien, ktoré ju predtým nemali. 

Tehotenstvo môže endometriózu zhoršiť aj mechanizmami, ktore nesúvisia s psychikou - napríklad cez fyziológiu (povolené panvové dno) alebo mechanické narušenie orgánov - zrasty po cisárskom reze.

Nedá sa teda povedať, že tehotenstvo je zázračný liek na endometriózu. Vždy sa snažte vnímať svoje zdravie komplexne, a počúvať predovšetkým svoje telo a jeho potreby.

Ak však raz máte diagnostikovanú endometriózu alebo adenomyózu a prajete si deti, určite je rozumné tehotenstvo neodkladať. Akonáhle máte po svojom boku vhodného partnera a vyriešené základné podmienky pre výchovu dieťaťa, tehotenstvo radšej neodkladajte. Dokončenie štúdia aj kariéra počká. Ak Vám však endometrióza zoberie vaječníky alebo spôsobí nepriechodnosť vajcovodov, neskôr už otehotnenie nemusí byť možné, alebo bude podstatne komplikovanejšie ho dosiahnuť.

7. Endometriózu je možné jednoznačne potvrdiť len pomocu chirurgického zákroku.

Z lekárskeho hľadiska je diagnóza endometriózy jednoznačne potvrdená až na základe vizuálneho vyšetrenia pri laparoskopickom zákroku, respektíve histologickou analýzou odobratého tkaniva. Ako pomocné vyšetrenie pri ultrazvukovom náleze vaječníkovej cysty slúži stanovenie hladiny markera Ca-125 z krvi. Zvýšený marker signalizuje buď prítomnosť endometriózy alebo rakoviny vaječníka. Ak však endometriálna cysta narastie rýchlo v priebehu niekoľkých mesiacov, nie vždy je tento marker zvýšený, nie je to teda celkom spoľahlivý ukazovateľ.

Avšak aj keď nemáte túto diagnózu potvrdenú 100% korektne, lekársky a vedecky, ak máte dlhodobo prítomné viaceré symptómy endometriózy ako bolesti počas menštruácie, bolesti pri močení, vyprázdňovaní či sexe, špinenie viac ako 2 dni pred alebo po menštruácii, špinenie po sexe alebo hocikedy v strede cyklu, silné krvácanie, skrátenú luteálnu fázu - rozhodne nič nepokazíte, ak preventívne začnete dodržiavať zásady prírodnej liečby endometriózy. Ak si nie ste liečbou istá, kontaktujte mňa alebo nejakého naturopata s dobrými referenciami.

8. Intenzita symptómov nie je priamo úmerná rozsahu ochorenia

Neexistuje súvislosť medzi prítomnosťou, rozsahom a početnosťou symptómov, a rozsahom či závažnosťou ochorenia. Existujú ženy, ktoré majú veľmi intenzívne až neznesiteľné symptómy pri minimálnom "objektívnom" laparoskopickom náleze, a naopak sú ženy, ktoré nemajú prakticky žiadne symptómy ochorenia, a endometriálnu cystu objaví až preventívne gynekologické vyšetrenie.

9. Endometrióza nie je nákazlivá choroba - nemôžete ju "chytiť".

Endometrióza nie je prenosné, nákazlivé infekčné ochorenie. Príčina vzniku endometriózy je z oficiálneho lekárskeho pohľadu v súčasnosti neznáma, no prírodní liečitelia Vám radi vysvetlia, že obvykle súvisí s enzymatickou nedostatočnosťou, narušenou funkciou imunity a zhoršenou hormonálnou reguláciou. Často sú pozorovateľné aj psychosomatické súvislosti, predovšetkým neoptimálne prijatie do sveta ženskosti (chýbajúci rituál menarché), narušené ženské vzory v rodine a podobne.

Pridajte sa k mojej FB stránke Život s endometriózou, a získate  najaktuálnejšie informácie o možnostiach konzervatívnej aj prírodnej liečby.
Ak Vás zaujíma možnosť súkromného zdieľania s ďalšími ženami s endometriózou či adenomyózou, pripojte sa k uzavretej skupine Endometrióza a adenomyóza v sieti FB.

10. S endometriózou sa dá žiť :-)

Iste, nebude to vždy jednoduché - život s endometriózou vyžaduje určitú sebadisciplínu a dobrú mentálnu hygienu. Ak však máme dobre vyživené telo a spokojnú dušu, endometrióza bude vždy ťahať za kratší koniec. Nemusíme sa zmieriť so životom v nekonečných bolestiach, hrôze, utrpení, v kalužiach krvi, opakovaných operáciách, nemusíme žiť v strachu zo straty vaječníkov a maternice.

Môžeme žiť plnohodnotný spokojný život, mať deti, športovať, chodiť medzi ľudí. Treba sa len rozhodnúť a ísť do toho. A ak si neviete rady, nebojte sa požiadať o pomoc.

Autor článku:
Helena Bieliková


Kam ďalej?

Zasielať novinky na e-mail