18.11.2010

Otehotnenie s poruchou funkcie vajcovodov

Radíme pani s poruchou funkcie epitelu vajcovodov, ako prirodzeným spôsobom zvýšiť šance na otehotnenie pri IVF.

Prepis komunikácie s našou klientkou bol zverejnený s jej súhlasom.

Otázka

Dobrý deň,

mám 38 rokov, 4-ročného syna, pokúšame sa o druhé dieťa. Hoci už dlhšie pijem rôzne ženské čajové zmesi, navštevujem CAR, cez Vašu stránku som si objednala čaj L. Mojžišovej, cvičím Mojžišovej cviky (no inšpirovali ste ma k tomu, že si dám individuálnu hodinu s vyškolenou fyzioterapeutkou, či to vôbec cvičím správne), chcem upraviť stravovanie (na podnet vašej webstránky). Chcela by som vyskúšať aj metódy TCM, nakontaktovala som sa na centrum Jerikos z BA. Máte s nimi nejakú pozitívnu skúsenosť? Prípadne s nejakými inými lekármi, ktorí sa zaoberajú akupunktúrou u žien s problémami s plodnosťou?

Tiež som uvažovala nad bylinkárkou, vygooglila som si pani Anku Kopáčovú z Vrbového. Najprv skúsim Mojžišovej čaj, akosi verím charizme pani Mojžišovej. Mám pocit, že cvičenie podľa nej a manipulácie po menzes (MUDr. Prachárová z Ružinova) mi pomohli k prvému tehotenstvu. No teraz sa to akosi "zaseklo". U mňa je problém zníženej plodnosti zrejme hlavne mechanický (problém transportu vo vajcovodoch z dôvodu ochorenia riasinkového epitelu). Vajíčka sa tvoria dobre, spermie takisto, embryjká tiež, sliznica je pekná aj bez pridania estrogénov, no potom  po ET dochádza k problému pri uhniezdení, opakovane som mala chemickú tehotnosť a potom zrazu HCG kleslo a embryjko nebolo prijaté (aj napriek užívaniu prednisonu).

Budem Vám vďačná za Vašu odpoveď.

16.11.2010

Re: Otázka

Dobrý deň,

sme radi keď môžeme pomôcť :-)

Podľa toho ako popisujete Vašu situáciu mám silný pocit, že problém by podľa TCM mohol byť v tzv. stagnácii energie / krvi v brušnej oblasti. Viac o uvedených možnostiach môžete nájsť na týchto stránkach:

http://www.patentnimedicina.cz/pojmy2.php
http://www.patentnimedicina.cz/pojmy1.php

To by vysvetľovalo narušenú funkciu riasinkového epitelu, ale aj neúspech IVF, napriek tomu, že iné problémy Vám neboli zistené. Ak je to naozaj tak, mohlo by byť správny aj Váš pocit, že k predošlému tehotenstvu Vám dopomohlo cvičenie a manipulácia.

Za týchto okolností by som Vám odporúčala nasledovné (približne v poradí dôležitosti):

 1. Nepokúšajte sa otehotnieť minimálne po dobu 3 mesiacov, kým nezapôsobí cvičenie či iná terapia, inak je u Vás zrejme zvýšené riziko raného potratu, v horšom prípade aj mimomaternicového tehotenstva.
 2. Konzultujte cvičenie podľa Mojžišovej s vyškolenou fyzioterapeutkou a dohodnite si niekoľko odblokovaní. Pri cvičení bez korekcie sa ľahko môže stať, že niektoré cviky nevykonávate úplne správne. Ak ste z okolia Bratislavy, nemal by s tým byť problém, v ostatných regiónoch je to už horšie.
 3. Úprava stravovania má určite tiež zmysel. Pochopiteľne čím väčších dietetických chýb sa človek dopúšťa, tým výraznejšie zlepšenie môže nastať po úprave jedálneho lístka. Z mojej skúsenosti má najlepšie výsledky kombinácia čínskej teórie stravovania podľa piatich elementov a japonskej teórie stravovania podľa krvných skupín.
  Je dôležité si uvedomiť, že neexistuje jeden univerzálny spôsob stravovania vhodný pre všetkých. Preto človeku, ktorý sa nad stravovaním zásadnejšie nezamýšľa, môže naozaj pomôcť konzultácia s odborníkom. Osobne môžem odporučiť poradenstvo BAOBA, viac informácií nájdete tu:
  http://www.baoba.sk/poradenstvo/poradenstvo-baoba/cennik-poradenskych-sluzieb.html
  http://www.baoba.sk/poradenstvo/vase-pribehy/
 4. Bylinky - čaj pani Mojžišovej určite môžete vyskúšať, má to len tú nevýhodu, že pri bylinných zmesiach sa obecne odporúča užívať ich aspoň 3 mesiace pre dosiahnutie plnej účinnosti. Ak by ste ani po tejto dobe neotehotneli a nepozorovali ani zlepšenie prípadných gynekologických problémov (bolestivý menzes, PMS, silné či slabé krvácanie atď.), bolo by následne vhodné navštíviť bylinkára/bylinkárku, ktorý Vám pripraví bylinnú zmes "na mieru" podľa Vašich potrieb.
  Pani Kopáčová z Vrbového má dobré referencie v oblasti liečby neplodnosti, a na Vašom mieste by som asi nečakala tie tri mesiace, a zašla za ňou čo najskôr.
 5. TCM - či už bylinky, akupunktúra, dietetika, liečebné cvičenie alebo iné metódy by Vám mohli pomôcť. S centrom Jerikos nemám skúsenosť. Rada k výberu akupunkturistu: dobrý akupunkturista musí vedieť správne určiť diagnózu, cítiť priebeh akupunktúrnych dráh a stav jednotlivých bodov. Pokiaľ sa to nerobí správne, môže aj zaškodiť.
  Podľa jednej štúdie na pároch absolvujúcich umelé oplodnenie akupunktúru súčasne sa ukázalo, že páry s podpornou akupunktúrnou liečbou mali myslím až o 50% vyššiu úspešnosť ako páry bez akupunktúry.
  Pokiaľ by ste chceli ešte vyskúšať niečo ďalšie, veľmi pekné výsledky sa dajú dosiahnuť vďaka liečebnému cvičeniu Čhi-kung, v Bratislave sa určite cvičí.
 6. Dbajte na to, aby ste nemali studené nohy a držte si kríže v teple.
 7. Vyskúšajte relaxačné a dychové cvičenia - správne dýchanie je podľa TCM jedným z kľúčov k zdraviu (k tomu by pomohlo cvičenie Čhi-kung, ale aj cvičenie Mojžišovej).
16.11.2010    Admin Fertility.sk

Doplnenie

Ešte k dovysvetľovaniu. Mám vrodený syndróm, ktorý spôsobuje okrem iného aj poruchu riasiniek v epiteli dýchacích ciest a vo vajcovodoch, následkom toho mám časté zápaly prínosových dutín a priedušiek.

K prvému tehotenstvu došlo po KET z 3.cyklu IVF. Brala som aj prednison a clexan.

Myslím však, že mi veľmi dopomohlo cvičenie + manipulácia, vtedy som poctivo cvičila 3 mesiace. KET nasledoval po dovolenke pri mori, kde sme jedli množstvo rýb a zeleniny. V tom období som sa myslím aj stravovala zdravšie, viac tofu a strukovín. S tou stagnáciou krvi v brušnej oblasti súhlasím, keď teraz premýšľam, v posledných rokoch mám ozaj diskomfort v GIT, nafukovanie, bolesti a pod.

Po narodení syna som dlho nemenštruovala. Potom som začala krvácať nadmerne, zistili zvýšenú sliznicu a maličký polyp. Začiatkom tohto roka som bola na dg kyretáži, malo by to byť v poriadku.

Ďalším problémom môžu byť aj problémy dýchacích ciest, mám dni, kedy sa vyslovene "neviem dodýchnuť", kašeľ je môj dennodenný sprievodca (tým, že nie sú dobré riasinky, tak je narušená samočistiaca schopnosť). Často ma napadne, či kašeľ nemôže škodiť udržaniu embryjka.

Ešte Vám chcem napísať moje plány, inšpirované Vašimi radami:

 • mám dohodnuté imunologické vyšetrenie na možnú potravinovú alergiu (coeliakia, mlieko)
 • ďalej už som si dohodla konzultáciu na zostavenie stravovacieho plánu
 • cvičiť správne Mojžišovú
 • Mojžišovej čaj (prípadne konzultácia u pani Kopáčovej)
 • Skúsim pani Dr. Liliu Manasyan z Jerikosu ohľadne TCM, poradím sa aj ohľadne chi-kung alebo iného vhodného cvičenia. Naozaj by mohla nedobrá diagnostika a nesprávne postupy uškodiť?
 • o teplé nohy a kríže dbám
 • dám si od Vás poradiť a počkám s KET
 • prestanem sa stresovať kvôli veku

Inak, ešte sa mi veľmi páčil článok, ako sa správať k neplodným párom, mám chuť na to ľudí pri nevhodných otázkach nasmerovať.

Ešte mi napadlo, čo s kávou, pijem 2 presá denne, tak neviem, či to môže nejako škodiť, názory sú všelijaké.

17.11.2010

Re: Doplnenie

Imunologické vyšetrenie je určite dobrý nápad, hlavne ak máte tráviace problémy, ale tiež sa môže stať, že nič nezistia a úprava by nastala až po nastavení individuálneho stravovacieho programu.

Z ďalších informácií ktoré uvádzate sa mi teória stagnácie ešte viac potvrdzuje (zmienka o polype a tráviacich problémoch), celková diagnóza podľa TCM je však predsa len o niečo komplexnejšia. Ak máte problémy s pľúcami, bez nápravy to môže mať dosť zásadný vplyv na plodnosť, nemyslím ani kôli kašľu, ale preto že pľúca "spolupracujú" s obličkami, a obličky sú podľa TCM kľúčové pre plodnosť. Oslabené pľúca narušujú funkciu obličiek a môžu spôsobiť zníženú plodnosť.

Nesprávna aplikácia TCM určite uškodiť môže, nie je to však chyba metódy, ale neodborného uplatnenia. Ak by ste však napríklad ani po troch akupunktúrnych sedeniach nepozorovali zlepšenie zdravotných problémov (napríklad zlepšenie trávenia, slabšie krvácanie pri MS a podobne) alebo naopak budete pozorovať problémy ktoré ste predtým nemali a terapeut/-ka to dostatočne nezdôvodní, odporúčam liečbu prerušiť a ísť inde.

Vek je inak veľmi relatívna záležitosť. Ak sa človek o seba dobre stará, v štyridsiatke môže byť v takej kondícii ako iný v tridsiatke, a to platí aj na plodnosť. Organizmus nevie aký máte presný vek, dôležitá je miera jeho relatívneho opotrebenia. Úpravou životosprávy sa môže napríklad obnoviť plodnosť aj u žien, ktoré krátko predtým prešli do menopauzy.

Na margo kávy, obecne síce má aj pozitívny vplyv na zdravie (hlavne ako prevencia rakoviny pečene), podľa mojich informácií má však na plodnosť prevažne negatívny vplyv, rovnako ako iné zdroje kofeínu. Bolo by teda vhodné nejaký čas pred plánovaným otehotnením kávu obmedziť.

Prajem veľa šťastia a budem rada keď ma budete informovať o vývoji situácie.

17.11.2010    Admin Fertility.sk 

Vďaka za Vaše cenné rady,

veľmi ma potešili všetky Vaše odpovede.

17.11.2010


Aktualizácia:

Po necelých dvoch rokoch Vám s radosťou prinášame milé pokračovanie tohoto príbehu - pani klientke sa podarilo po opakovanom KET otehotnieť a porodiť zdravé dievčatko :-).

Šťastná maminka nám napísala, ako spätne hodnotí prínos poradenstva, a čo mohlo pomôcť k otehotneniu. Viac nájdete v článku Otehotnenie s poruchou funkcie vajcovodov II.


Ak Vás tento príbeh zaujal alebo inšpiroval, neváhajte ho preposlať alebo zdieľať s Vašimi známymi. Často je to práve príbeh s dobrým koncom, čo nám dodá silu do ďalšieho boja s chorobou. Ak máte aj Vy zaujímavý príbeh o uzdravení alebo otehotnení pomocou prírodnej liečby, napíšte mi ho na mail info@fertility.sk - bude mi cťou ho pridať na moje stránky :-)

Autor článku:
Ing. Helena Bieliková

Kam ďalej?

Zasielať novinky na e-mail