09.02.2015

Zinok - dobrý priateľ reprodukčného zdravia

ilustratívny obrázok

Zinok je nevyhnutný pre dôležité funkcie organizmu, okrem iného správne trávenie, delenie buniek, imunitu a hormonálnu reguláciu. Nedostatkom zinku sú ohrození obzvlášť vegáni, vegetariáni a ženy ktoré dlho užívali hormonálnu antikoncepciu.

Nachádza sa v každej bunke

Zinok je vo všetkých rastlinných a živočíšnych bunkách. Potrebný je pri syntéze DNA (genetického materiálu) a vytváraní nových tkanív, čo ho povyšuje na látku nevyhnutnú pri správnom raste a rozvoji v detstve. Zinok je nevyhnutná zložka vyše 300 enzýmov, ktoré súvisia s trávením a využitím tukov, bielkovín a sacharidov, a tesne súvisí s produkciou energie. Zinok podporuje aj imunitný systém, čo ho robí zaujímavým pri potláčaní infekcií a hojení rán.

Bez zinku sa bunky nemôžu správne deliť, hladina estrogénov a progesterónu nemôže byť v rovnováhe a rozmnožovací systém nemôže byť plne funkčný.

Dôležitý je aj vyvážený pomer zinku k medi. Zinok a meď majú protichodnú funkciu. Do regulácie hladiny zinku a medi často nepriaznivu vstupuje stres: akýkoľvek druh stresu znižuje hladinu zinku a zvyšuje hladinu medi v organizme.

Význam zinku pre plodnosť žien

Zinok má kľúčovú úlohu vo viacerých oblastiach súvisiacich so zdravím reprodukčného systému ženy. Najdôležitejšie sú:

  • Dozrievanie vajíčok - organizmus potrebuje dostatok zinku pre produkciu zrelého vajíčka schopného oplodnenia.
  • Hormonálna regulácia - zinok je jeden z minerálov nevyhnutných pre správne nastavenie hladiny hormónov (estrogény, progesterón, testosterón). Typickým prejavom nedostatku zinku je estrogénová dominancia (relatívny nadbytok estrogénov), ktorá vyvoláva problémy ako PMS, endometrióza, myómy a ďalšie.
  • Udržanie dostatočného objemu folikulárnej tekutiny (tekutina, v ktorej je uložené vajíčko vo folikule) - ak je tejto tekutiny nedostatok, vajíčko nemôže "preplávať" vajcovodom do maternice.
  • Nedostatok zinku tiež preukázateľne zvyšuje riziko spontánneho potratu.

Význam zinku pre plodnosť mužov

Mužský reprodukčný systém, vrátane spermií, obsahuje vysoké koncentrácie zinku. Primeraný prísun zinku v potrave je preto nevyhnutný pre správnu funkciu pohlavných orgánov. Aj mierny nedostatok zinku počas dlhšieho obdobia môže spôsobiť vážne sexuálne poruchy.

Hlavné riziká sú:

  • Nízka hladina testosterónu, znížené libido. Zinok je potrebný pre udržanie dostatočnej hladiny testosterónu.
  • Nezrelé spermie - zinok je nevyhnutný pre sformovanie vonkajšej membrány a chvostíka spermie. Pri nedostatku zinku je spermia nedostatočne vyvinutá, slabá a neschopná prekonať náročnú cestu k vajíčku.
  • Poškodenie chromozómov - nízka hladina zinku v strave môže tiež zvýšiť riziko chromozomálneho poškodenia spermií, čo môže viesť k spontánnemu potratu aj v prípade, že oplodnenie a implantácia prebehli úspešne.

Ďalšie funkcie zinku

Imunita

Zinok je potrebný pri vývoji T-lymfocytov, bielych krviniek, ktoré v našom organizme pôsobia proti vírusom a škodlivým baktériám a pomáhajú nám potláčať infekcie. Štúdie ukazujú, že pri podávaní zinkových výživových doplnkov podvyživeným deťom s nízkou hladinou zinku sa zvýši počet T-lymfocytov a zníži intenzita a trvanie infekcií. Na základe tejto skutočnosti už niekoľko rokov prebiehajú výskumy, aby sa zistilo, či sú zinkové lieky a nosové spreje účinnou alternatívnou liečbou bežnej nádchy. Nedávny prehľad štyroch väčších, kvalitných štúdií však tento terapeutický efekt nedokázal.

Hojenie rán

Výživové doplnky so zinkom sa zdajú byť nápomocné pri liečbe kožných ochorení, napríklad vredu na nohách, ale iba u tých osôb, ktoré mali predtým nízku hladinu zinku. Zinkové krémy aplikované priamo na ranu sú pri redukcii infekcií účinnejšie ako výživové doplnky a stimulujú hojenie. Zinok sa dnes bežne nachádza v krémoch na liečbu akné a hojivých šampónoch.

Príznaky nedostatku zinku

  • nervové: nervozita, podráždenosť, depresie, nespavosť, nadmerné premýšľanie, záchvaty paniky, zahmlené myslenie, nadmerná emocionalita, sklony emocionálnym výbuchom až k násilným prejavom, "odtrhnutie" od reality
  • imunita: infekcie, sklon k premnoženiu kvasiniek, parazitické infekcie, zápaly dutín
  • u žien: poruchy ovulácie, PMS, endometrióza, myómy, silné menštruačné krvácanie, neplodnosť, opakované potraty
  • u mužov: zväčšenie prostaty, infekcie alebo rakovina prostaty, poruchy erekcie, znížené libido

Optimálne dávky

Väčšina ľudí v Európe má adekvátny príjem zinku z pestrej vyváženej stravy a potreba príjmu vo výživových doplnkoch je zriedkavá. V určitých prípadoch je však žiadúce zinok dopĺňať, a to predovšetkým:

  • u žen po užívaní hormonálnej antikoncepcie a po absolvovaní IVF
  • u ľudí s vegánskym a vegetariánskym stravovaním
  • u ľudí s poruchami trávenia a vstrebávania - celiakia
  • u žien s ťažkým menštruačným krvácaním, endometriózou, myómami, PMS a inými príznakmi súvisiacimi s estrogénovou dominanciou
  • u žien aj mužov s nevysvetliteľnou neplodnosťou

Odporúčaná dávka je v akútnych prípadoch nedostatku zinku až 30 mg, za normálnych okolností je dostačujúca štandardná dávka 15 mg denne. Užívanie zinku je vhodné doplniť vitamínom C (aspoň 500mg denne).

zincZjavné symptómy nedostatku zinku, napríklad slabý rast u detí, impotencia a poranenie kože, sú zriedkavé, ale nedostatok zinku sa považuje za dôležitý dôvod, prečo je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. 

Predávkovanie zinkom

Náhodný nežiaduci príjem zinku vyše 200 mg je veľmi toxický a zapríčiní zvracanie a nevoľnosť, pričom dlhodobé užívanie doplnkov môže interferovať s absorpciou medi a železa. Je to preto, lebo meď, železo a zinok prechádzajú rovnakým spôsobom z čreva do krvného riečišťa; priveľký príjem jednej minerálnej látky naruší absorpciu ostatných.

Zinok v strave

Zinok sa nachádza v celom rade potravín, preto zdravým ľuďom so silným trávením a pestrou stravou poskytuje dostatok zinku. Je to asi 7 mg na deň pre ženy a 9 mg na deň pre mužov.

Tehotné a dojčiace ženy potrebujú zinku viac o 2 mg/deň, aby zabezpečili jeho adekvátny prísun rastúcemu dieťaťu, pričom toto množstvo sa ľahko dá zabezpečiť zvýšenou konzumáciou potravín bohatých na zinok.

Pomáha konzumácia potravín bohatých na zinok ako sú pšeničné klíčky, orechy, vajcia, slede, mäso alebo huby. Veľkým zdrojom tohoto minerálu sú tiež ustrice.

Ak chcete vášmu telu doplniť zinok, ktorý neprijímate v potrave, pred výživovými doplnkami uprednostnite voľnopredajné lieky, napr. Zinkorot ®, ktorý obsahuje garantovanú koncentráciu zinku a je tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem zinku obsahuje Zinkorot ® aj kyselinu orotovú. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre, ktorá zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus. Viac na http://zinokprezdravie.sk/informacie-o-zinku/

Potravina Zn mg/100g
Čerstvé ustrice 45 - 75
Pšeničné klíčky, pšeničné otruby 13 - 16
Brazílske orechy 7,0
Mäso, svalovina 4,5 – 8,5
Parmezán 4,0
Suchý hrach 4,0
Lieskové orechy 3,5
Vajce, žĺtok 3,5
Arašidy 3,0
Sardinky 3,5
Kuracina, červené mäso 2,8
Vlašské orechy 2,3
Chlieb, celozrnný pšeničný 1,6
Cícer 1,4
Krevety a garnáty 1,2
Vajce, celé 1,1
Mlieko 0,8

Podrobný prehľad obsahu zinku a medi v potravinách nájdete v tu priloženej tabuľke na stiahnutie. Ideálny pomer zinok: meď by mal byť približne 6:1.

Faktory zhoršujúce vstrebávanie a využiteľnosť zinku

  • stres,
  • varenie a priemyselné spracovanie potravín,
  • fajčenie a alkohol,
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie,
  • nedostatok vitamínov skupiny B, vitamínu C, železa, mangánu, chrómu a ďalších minerálov,
  • zhoršená funkcia pečene (napr. v dôslesku toxicity spôsobenej narušenou črevnou mikroflórou, alebo príjmom toxínov z kozmetiky či nevhodných potravín).

Vegánstvo a vegetariánstvo

Trvalé vylúčenie mäsa (hlavne červeného mäsa a pečene) v kombinácii s konzumáciou potrevín s vysokým obsahom fytátov, ktoré zhoršujú vstrebávanie zinku (celozrnné obilniny, strukoviny, orechy) celkom spoľahlivo naruší rovnováhu medi a zinku v prospech medi.

K potravinám bohatým na meď tiež patrí trstinová melasa, pohánka a čokoláda.

Ak máte v strave priveľa týchto potravín, je veľmi dôležité dopĺňať biologicky využiteľný zinok aspoň formou výživových doplnkov.

Zdroje:
http://www.eufic.org/article/sk/4/12/artid/zinok-superzivina/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1067747
http://natural-fertility-info.com/zinc-fertility.html
http://drlwilson.com/articles/copper_toxicity_syndrome.htm

Čítajte ďalej:

Zasielať novinky na e-mail