Zdravá výživa

Racionálne stravovanie je nepochybne kľúčovým faktorom pre správne fungovanie celého organizmu, vrátane reprodukčného systému. Páry, ktoré plánovanie tehotenstva nezanedbajú a v dostatočnom predstihu optimalizujú zloženie svojho jedálneho lístka si môžu ušetriť mnohé problémy s otehotnením, počas tehotenstva a aj po ňom.

Zdravý organizmus ženy so stravou bohatou na zeleninu, orechy, strukoviny a ryby je pripravený zvládnuť záťaž tehotenstva a pôrodu bez výraznejších komplikácií.

Zmenou stravovania je možné zlepšiť aj mnohé pomerne závažné prekážky na ceste k prirodzenému otehotneniu, ako imunitné problémy, anovulačné cykly, zlý spermiogram a podobne. Chce to len odhodlanie a vytrvalosť.

30.08.2019

Viete, ako by mal vyzerať jedálniček dojčiacej matky?

Dojčenie je prirodzený spôsob výživy malého človiečika. U mnohých mamičiek sa ale spája s množstvom otázok a dokonca aj mýtov. Častým problémom je aj dilema, ako by sa mamička mala počas dojčenia stravovať, aby svojmu bábätku neublížila.

09.02.2015

Zinok - dobrý priateľ reprodukčného zdravia

Zinok je nevyhnutný pre dôležité funkcie organizmu, okrem iného správne trávenie, delenie buniek, imunitu a hormonálnu reguláciu. Nedostatkom zinku sú ohrození obzvlášť vegáni, vegetariáni a ženy ktoré dlho užívali hormonálnu antikoncepciu.

31.12.2014

Varíme pre zdravie

Úprava stravy je prvý a najväčší krok, ktorý potrebujeme urobiť na ceste k uzdraveniu. To najlepšie, čo môžete urobiť pre zdravie Vašej rodiny je každodenné varenie zo základných surovín.

12.11.2013

Nutričná podvýživa

Nedostatok dôležitých živín stojí za mnohými zdravotnými problémami, civilizačnými ochoreniami aj poruchami plodnosti. Ako je možné, že v dnešnej dobe relatívneho dostatku potravín toľko ľudí trpí nutričnou podvýživou?

Superpotraviny pre plodnosť

Tieto potraviny dokážu napomôcť našej plodnosti - podporujú libido, napomáhajú tvorbe zdravých vajíčok a spermií, regulujú imunitu a hladiny hormónov, znižujú riziko potratu, a celkovo prospievajú dobrému zdraviu.

06.03.2011

Vitamíny na podporu plodnosti ženy

Neplodnosť často súvisí s nedostatočným príjmom alebo vstrebávaním niektorých kľúčových živín. Uvedený zoznam obsahuje potrebné vitamíny a minerály v terapeutických množstvách.

23.09.2009

Životný štýl pre zlepšenie hormonálnej rovnováhy

Niekoľko užitočných rád pre zmenu životného štýlu, ktorá Vám pomôže zlepšiť a udržať si hormonálnu rovnováhu. Celková rovnováha v hormonálnej regulácii je nevyhnutná pre zdravie a plodnosť.

Kyselina listová (vitamín B9)

Hoci názov látky tomu nenasvedčuje, v skutočnosti ide o jeden zo skupiny vitamínov B, označenie B9 sa používa iba zriedkavo. Kyselina listová (kyselina folová) je potrebná pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín (DNA, RNA) a teda i tvorbu, obnovu a funkciu buniek ľudského tela. Úloha tohto vitamínu sa javí byť veľmi jednoduchá, jeho nedostatok v organizme však môže spôsobiť vážne problémy.

Vitamíny skupiny B (B-komplex)

Nedostatok B-komplexu sa môže na vašom tele podpísať v podobe ekzémov, akné, afty ale aj nespavosti, únavy a celkovej nechuti k vykonávániu fyzickej aktivity.

Vitamín C

Vitamín C je vo vode rozpustná živná látka (živina) a vitamín nevyhnutne potrebný pre živt a udržanie telesného zdravia. V ľudskom tele plní vitamín C množstvo dôležitých funkcií. Je citlivý na teplo a vysoko citlivý na oxidáciu.

Vitamíny A, D, E, K

Vitamíny A, D, E a K sú rozpustné v tukoch - je preto vhodné ich pri konzumácii kombinovať s potravinou bohatou na tuk, respektíve do jedla pridať trochu rastlinného oleja ktorý umožní rozpustenie a vstrebanie týchto vitamínov v oganizme.

Železo

Zatiaľ čo v rastlinách sa železo nachádza vo forme železitých solí, v potravinách živočíšneho pôvodu (tzv. hemoželezo) vo forme železnatých solí. Pretože v tráviacej sústave sa oba druhy železa vstrebávajú veľmi ťažko, je naše telo schopné absorbovať len 10 až 20% rastlinného železa a 30% železa, obsiahnutého v mäse a živočíšnych potravinách. Pri určovaní denného príjmu železa potravou by sme teda pre istotu mali počítať s desaťkrát väčšou dávkou, než akú skutočne potrebujeme.

Jód

Jód je stopový prvok, nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré zaujímajú kľúčové postavenie v regulácii energetického metabolizmu.

Horčík (Magnézium)

Horčík je z veľkej časti v ľudskom tele uložený v kostiach a ďalej v bunkách. Reguluje tvorbu bielkovín, cukrov a tukov. Horčík ovplyvňuje priechodnosť bunkových membrán, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Tento prvok sa po prijatí potravou vstrebáva hlavne v tenkom čreve, zvyšok sa vylučuje stolicou. Vylučuje sa hlavne tráviacim traktom a obličkami. Relatívne veľké množstvo vápnika sa vylúči mliečnou žľazou pri kojení.

Vápnik (Kalcium)

Telo tehotnej a kojacej matky kladie zvýšené nároky na príjem živín. Vyvíjajúci sa plod spotrebuje pri tvorbe svojich kostí veľké množstvo vápnika. Pri nedostatku vápnika v zložení jedálneho lístka matky dochádza k neustálemu pohybu vápnika z kostí do krvi a späť. Následkom môže byť vznik osteoporózy u matky a tvorba redšieho skeletu a odvápnených zubov u plodu.

Selén

Nedostatok tejto látky vedie k zníženiu počtu spermií a je dávaný do súvislosti aj s neplodnosťou nielen mužov, ale aj žien. Semená, orechy a sójové bôby sú hlavné zdroje selénu.

Zasielať novinky na e-mail