06.03.2011

Vitamíny na podporu plodnosti ženy

Neplodnosť často súvisí s nedostatočným príjmom alebo vstrebávaním niektorých kľúčových živín. Uvedený zoznam obsahuje potrebné vitamíny a minerály v terapeutických množstvách.

Zložka Množstvo Význam
Beta-karotén 15mg Prekurzor vitamínu A, podporuje plodnosť.
Vitamín B1 20mg
Vitamín B2 20mg
Vitamín B3 20mg
Vitamín B5 20mg
Vitamín B6 20mg Podporuje odbúravanie prostaglandínov spôsobujúcich menštruačné kŕče, pomáha predĺžiť skrátenú luteálnu fázu.
Vitamín B12 20mcg Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje okrem iného neplodnosť a opakované potraty, nedostatočnú krvotvorbu a zhoršené odbúravanie homocysteínu. Nedostatok hrozí predovšetkým vegánom a ľuďom s poruchami vstrebávania živín. Vegánskym zdrojom vitamínu B12 je sladkovodná riasa spirulina (pri užívaní vegánmi kombinovať so zinkom pre vyváženie obsahu medi).
Kyselina listová 400mcg Nevyhnutná pre krvotvorbu, správne delenie buniek a odbúravanie homocysteínu, kľúčový vitamín pre zdravé otehotnenie.
Vitamín C 200mg Antioxidant, dôležitý pre mnohé biochemické procesy v organizme, upravuje zrážanlivosť krvi (bráni vzniku krvných zrazenín), zlepšuje pružnosť ciev a znižuje riziko nadmerného krvácania. Napomáha vstrebávaniu železa (podpora krvotvorby) a podporuje odbúravanie nadbytku medi (zmena hormonálnej rovnováhy v prospech progesterónu).
Vitamín E 300iu dôležitý pre plodnosť, tvorbu hormónov a fungovanie celého organizmu
Vitamín D 100iu Pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu a vyvážený pomer medzi estrogénmi a progesterónom (nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko estrogénovej dominancie a neplodnosti).
Horčík (elementárny) 20mg Zlepšenie hormonálnej rovnováhy, zmiernenie menštruačných kŕčov. Stresová životospráva zvyšuje riziko nedostatku horčíka.
Chróm 20mcg
Jód 500mcg správne fungovanie štítnej žľazy, vhodné je užívať výživové doplnky s jódom v prírodnej forme (morské riasy)
Mangán 5mg Podporuje odbúravanie nadbytku medi v organizme, následkom je zlepšenie hormonálnej rovnováhy v prospech progesterónu.
Selén 100mcg
Vápnik (elementárny) 20mg
Zinok (elementárny) 30mg Zinok pomáha zlepšiť hormonálnu rovnováhu v prospech progesterónu. Zinok je antagonistom medi (meď zvyšuje hladinu estrogénov). Potrebujú doplniť predovšetkým ženy s estrogénovou dominanciou (PMS, endometrióza, cysty). Nedostatkom zinku sú ohrození ľudia so špeciálnym stravovaním (bezlepková a vegetariánska či vegánska diéta) a s poruchami vstrebávania (celiakia).
Železo 5mg Nedostatok železa zvyšuje riziko nadmerného krvácania, potratov a chudokrvnosti. Vhodné je prijímať železo v prirodzenej forme - melasa, sladkovodná riasa Spirulina, zelený jačmeň.
Rybí olej (Omega-3 mastné kyseliny) 1000mg hormonálna rovnováha, správne fungovanie celého organizmu

Autor: Helena Bieliková

Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail