06.08.2010

Vitamíny na zlepšenie spermiogramu

ilustratívny obrázok

Nájdete tu recept na "vitamínový koktail" pre mužov na zlepšenie spermiogramu, a niekoľko ďalších užitočných rád. Uvedený komplex výživových doplnkov rieši mužskú neplodnosť niekoľkými spôsobmi: pomáha pri nízkej hladine testosterónu, potláča zápaly a podporuje tvorbu spermií.

UPOZORNENIE: Jedná sa o intenzívnu 2-3 mesačnú kúru s maximálnym dávkovaním, ktoré nie je vhodné na dlhodobé užívanie. Zostavu v uvedenom dávkovaní odporúčame pre mužov s veľmi zlými výsledkami spermiogramu. Pokiaľ počas tejto doby nedôjde k otehotneniu partnerky, mali by ste absolvovať kontrolné vyšetrenie spermiogramu. Ak sa výsledky nezlepšia, ďalšie pokračovanie kúry nemá zmysel, pri čiastočnom zlepšení môžete absolvovať druhú kúru po 1-mesačnej pauze.

V prípade menej závažných diagnóz môžete dávkovanie znížiť na polovicu až tretinu, a kúru predĺžiť na 5-6 mesiacov, po nej opäť nasleduje 1 mesiac pauza.

Základný predpis výživových doplnkov na zlepšenie spermiogramu

Ráno:

 • čaj z 1pl sekaného koreňa žen-šenu - žen-šeň má silné regeneračné a povzbudzujúce účinky, podporuje potenciu a plodnosť. Príprava: sušený žen-šeň nechajte 10-15min namočiť, potom priveďte do varu na 5min, a ďalších 10 min nechajte vylúhovať
  Užívať max. po dobu 1 mesiaca, pri dlhšom užívaní sa zvyšuje riziko vedľajších účinkov.
 • 2 lyžičky koloidného striebra - pôsobí protizápalovo, likviduje vírusy, baktérie aj kvasinky. Užívať vnútorne max. po dobu 2 mesiacov, potom je potrebné užívanie prerušiť aspoň na 1 týždeň.
  Alternatíva: šťava z Aloe Vera - pozor, nepripravovať v domácich podmienkach!
 • 1500mg L-karnitín - účinnejšia je tekutá forma, ale možno kombinovať s tabletkovou formou, L-karnitín má kľúčovú rolu v správnom formovaní, dozrievaní a funkcii spermií.
 • 500mg acetyl-L-karnitín
 • 1 tabletka Selezín ACE (obsahuje: Selén 100 μg, Zinok 15 mg, Vitamín A 1000 μg, Vitamín B6 2,2 mg, Vitamín C 90 mg, Vitamín E 15 mg v 1 tablete) - selén ničí voľné radikály, zinok podporuje tvorbu spermií. Nedostatok zinku môže spôsobiť zníženú hladinu testosterónu.
 • 15 mikrogramov chrómu - nedostatok chrómu spôsobuje neplodnosť alebo znížený počet spermií
 • 1 tabletka B-komplex forte - predovšetkým vitamín B12 je dôležitý pre mužskú plodnosť. Jeho nedostatok môže spôsobiť pokles počtu a zníženie pohyblivosti spermií.
 • 200 mg vitamínu E - jeden z kľúčových vitamínov pre správny vývoj spermií, zvyšuje pohyblivosť spermií a zlepšuje ich schopnosť preniknúť obalom vajíčka.
 • 30 mg koenzýmu Q10 - obzvlášť dôležitý u mužov nad 40 rokov, u ktorých zásoba tohoto koenzýmu klesá, tento koenzým podporuje tvorbu spermií a je dôležitý pre správnu pohyblivosť a funkciu spermií, zvyšuje rýchlosť ich progresívneho pohybu.
 • 1g omega-3 mastných kyselín - tieto mastné kyseliny sú dôležité pre správne fungovanie celého organizmu, podporujú správne prekrvenie genitálií a produkciu spermií, podporujú správnu funkciu spermií

Večer:

 • 500mg L karnitín
 • 500mg acetyl-L-karnitín
 • 1g omega-3-mastných kyselín

Individuálne úpravy podľa diagnózy:

 • Diagnóza asthenozoospermia: kľúčové sú karnitíny
 • Malý počet spermií: pravdepodobne hormonálny problém (nedostatok testosterónu), je vhodné zaradiť výživové doplnky z byliny MACA (prírodné afrodiziakum, vysoký obsah antioxidantov) alebo Kotvičník zemný (tribulus terresis). Kotvičník sa nesmie užívať dlhodobo, striedať 1 mesiac užívania / mesiac prestávka, účinná dávka je min. 700mg pre muža s hmotnosťou do 80kg. 
 • ak je vylúčený zápal, možno vynechať koloidné striebro


Autori: albao,
Helena Bieliková

Súvisiace články:


Diskusia

varikokela
Dobrý deň, môžeme sa snažiť o dieťatko hneď po operácii varikokely? Ďakujem za odpoveď.
Koloidné striebro
Dobrý deň, prosím Vás aké koloidné striebro je vhodné na vnútorné užívanie, ktoré odporúčate pri vitamínoch na zlepšenie spermiogramu?...
Uzivanie vitaminov
Dobry den,
...
kiwuwuki
Je vhodným prípravkom na zlepšenie kvality partnerových spermií BlueFertil od kiwuwuki?
Pomoc zo spermiamy
Dobry den chcela by som sa poradit ci my neviete dat nejaku radu pre manzela na mensie mnostvo spermii a pomalsie spermie folandrol uz pil a nepomohol...
Vstúpiť do diskusie Počet príspevkov: 79, posledný: 02.03.2020 13:34

Zasielať novinky na e-mail