Vitamíny a minerály dôležité pre plodnosť

09.02.2015

Zinok - dobrý priateľ reprodukčného zdravia

Zinok je nevyhnutný pre dôležité funkcie organizmu, okrem iného správne trávenie, delenie buniek, imunitu a hormonálnu reguláciu. Nedostatkom zinku sú ohrození obzvlášť vegáni, vegetariáni a ženy ktoré dlho užívali hormonálnu antikoncepciu.

06.03.2011

Vitamíny na podporu plodnosti ženy

Neplodnosť často súvisí s nedostatočným príjmom alebo vstrebávaním niektorých kľúčových živín. Uvedený zoznam obsahuje potrebné vitamíny a minerály v terapeutických množstvách.

Kyselina listová (vitamín B9)

Hoci názov látky tomu nenasvedčuje, v skutočnosti ide o jeden zo skupiny vitamínov B, označenie B9 sa používa iba zriedkavo. Kyselina listová (kyselina folová) je potrebná pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín (DNA, RNA) a teda i tvorbu, obnovu a funkciu buniek ľudského tela. Úloha tohto vitamínu sa javí byť veľmi jednoduchá, jeho nedostatok v organizme však môže spôsobiť vážne problémy.

Vitamíny skupiny B (B-komplex)

Nedostatok B-komplexu sa môže na vašom tele podpísať v podobe ekzémov, akné, afty ale aj nespavosti, únavy a celkovej nechuti k vykonávániu fyzickej aktivity.

Vitamín C

Vitamín C je vo vode rozpustná živná látka (živina) a vitamín nevyhnutne potrebný pre živt a udržanie telesného zdravia. V ľudskom tele plní vitamín C množstvo dôležitých funkcií. Je citlivý na teplo a vysoko citlivý na oxidáciu.

Vitamíny A, D, E, K

Vitamíny A, D, E a K sú rozpustné v tukoch - je preto vhodné ich pri konzumácii kombinovať s potravinou bohatou na tuk, respektíve do jedla pridať trochu rastlinného oleja ktorý umožní rozpustenie a vstrebanie týchto vitamínov v oganizme.

Železo

Zatiaľ čo v rastlinách sa železo nachádza vo forme železitých solí, v potravinách živočíšneho pôvodu (tzv. hemoželezo) vo forme železnatých solí. Pretože v tráviacej sústave sa oba druhy železa vstrebávajú veľmi ťažko, je naše telo schopné absorbovať len 10 až 20% rastlinného železa a 30% železa, obsiahnutého v mäse a živočíšnych potravinách. Pri určovaní denného príjmu železa potravou by sme teda pre istotu mali počítať s desaťkrát väčšou dávkou, než akú skutočne potrebujeme.

Jód

Jód je stopový prvok, nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré zaujímajú kľúčové postavenie v regulácii energetického metabolizmu.

Horčík (Magnézium)

Horčík je z veľkej časti v ľudskom tele uložený v kostiach a ďalej v bunkách. Reguluje tvorbu bielkovín, cukrov a tukov. Horčík ovplyvňuje priechodnosť bunkových membrán, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Tento prvok sa po prijatí potravou vstrebáva hlavne v tenkom čreve, zvyšok sa vylučuje stolicou. Vylučuje sa hlavne tráviacim traktom a obličkami. Relatívne veľké množstvo vápnika sa vylúči mliečnou žľazou pri kojení.

Vápnik (Kalcium)

Telo tehotnej a kojacej matky kladie zvýšené nároky na príjem živín. Vyvíjajúci sa plod spotrebuje pri tvorbe svojich kostí veľké množstvo vápnika. Pri nedostatku vápnika v zložení jedálneho lístka matky dochádza k neustálemu pohybu vápnika z kostí do krvi a späť. Následkom môže byť vznik osteoporózy u matky a tvorba redšieho skeletu a odvápnených zubov u plodu.

Selén

Nedostatok tejto látky vedie k zníženiu počtu spermií a je dávaný do súvislosti aj s neplodnosťou nielen mužov, ale aj žien. Semená, orechy a sójové bôby sú hlavné zdroje selénu.

Zasielať novinky na e-mail