24.06.2017

Teplo a plodnosť

ilustratívny obrázok

Lekári aj liečitelia zaoberajúci sa ľudskou plodnosťou by sa zrejme zhodli, že poruchy libida a potencie sú do veľkej miery spôsobené únavou a stresom, ďalej samozrejme celkovou životosprávou. Menej sa už hovorí o vplyve tepla, respektíve chladu na zdravie a plodnosť. Tradičná čínska medicína rozlišuje niekoľko rôznych spôsobov, ako môže nadmerné teplo alebo chlad poškodiť naše zdravie. Článok z 9.10.2009, aktualizovaný 24.6.2017.

Vnútorné teplo

Nejde ani tak o teplotu okolia – plodnosť a libido oveľa významnejšie a dlhodobejšie ovplyvňuje vnútorné teplo, alebo oheň jednotlivca. Bez akejkoľvek mystifikácie môžeme povedať, že existujú ľudia, ktorí majú viac vnútorného tepla, a takí čo ho majú menej.

Nadbytok vnútorného tepla

„Horúci“ ľudia dobre znášajú chlad a zle sa cítia skôr v nadmerne teplom prostredí, kde sa ľahko prehrejú. Bývajú častejšie podráždení, výbušní až agresívni. Majú rýchly metabolizmus, takže rýchlo vyhladnú. Často ich trápi cukrovka, nespavosť, ekzémy, pálenie záhy, bolesti hlavy, neplodnosť.

Mali by sa vyhýbať zahrievajúcim potravinám (smažené, štipľavé, korenisté jedlá), pretože môžu zhoršiť ich problémy.

Táto konštitúcia sa častejšie vyskytuje u mužov, pretože sú viac YANG.

Nedostatok vnútorného tepla

Naproti tomu „studení“ ľudia sa necítia dobre v chladnom prostredí a milujú leto a teplo. Mávajú studené ruky a nohy, pomalší metabolizmus. Zvyknú trpieť nechutenstvom, depresiami, častými infekciami dýchacích ciest, hnačkou, neplodnosťou.

Mali by sa vyhýbať ochladzujúcim potravinám, ako zmrzlina, chladené nápoje, surové ovocie a zelenina, mlieko a mliečne výrobky.

Častejšie sa vyskytuje u žien, pretože majú konštitúciu JIN.

Rovnováha

Zdravý človek by mal mať vyváženú hladinu vnútorného tepla a konzumovať harmonické potraviny, aby sa z rovnováhy príliš nevychýlil. Môže sa tiež stať, že nejaká časť tela je viac prehriata ako iná. Pri statickom, sedavom spôsobe života sa stáva, že sa človeku usadí chlad v dolnej časti tela, a teplo stúpa nahor. Takéto prípady už vyžadujú komplexnejšie riešenie a podľa možnosti aj zásah odborníka na čínsku medicínu.

Ženy vs. muži

Ako už bolo povedané, problémy súvisiace s chladom sa častejšie vyskytuje u žien, jednak z pochopiteľného dôvodu biologickej odlišnosti, ale aj z psychických príčin. Ženy môžu otehotnieť len niekoľko dní v mesiaci, a nie je neobvyklé keď žena cíti chuť na milovanie len v plodnom období. Zároveň platí, že sexuálnu túžbu obidvoch pohlaví do veľkej miery určuje hladina testosterónu, a tá je u žien mnohonásobne nižšia ako u mužov.

Nebolo by teda vhodné všeobecne usúdiť, že žena nie je v poriadku, keď nemá chuť na sex tak často ako muž.

Chlad ohrozuje zdravie ženy

K preniknutiu chladu do tela môže dôjsť dvomi spôsobmi:

 • zvnútra - konzumáciou studených nápojov alebo potravín (nadmerná konzumácia surového ovocia a zeleniny, zmrzlina, mliečne výrobky)
 • zvonka - sedením na studenej podložke, nedostatočným oblečením alebo obutím v chladnom počasí (krátka bunda, nedostatočne zateplené topánky v zime).
Preniknutie chladu do organizmu môže mať za následok problémy s libidom a plodnosťou, ženy trápia bolestivé menštruácie. Keď sa pridruží stagnácia krvi v brušnej oblasti, častejšie sa vyskytuje endometrióza, cysty a myómy.

Na odstránenie týchto problémov je potrebné zabrániť unikaniu tepla z organizmu a zahriať ho zvnútra - preto mnohé nasledujúce rady smerujú práve k zahriatiu organizmu. Čo je však ešte dôležitejšie, chlad môže výrazne ohroziť reprodukčné aj celkové zdravie ženy. Vaječníky žien sú citlivé na chlad a milujú teplo (preto je potrebné udržiavať nohy v teple – žila odvádzajúca krv z nôh prechádza tesne okolo vaječníkov, a ak sú nohy studené, veľmi rýchlo za zachladia aj vaječníky. Výsledkom môže byť prechladnutie vaječníkov, po dlhodobom vystavení chladu aj cysty a neplodnosť.

K symptómom vnútorného chladu patrí: alergická nádcha, reumatické choroby, impotencia, neplodnosť (sterilita), bolestivá menštruácia.

Ženy, ktoré si vážia svoje zdravie a plodnosť, by sa mali teda vzdať nosenia krátkych sukní s tenkými pančuškami a lodičkami v mrazivom počasí, akokoľvek príťažlivo to môže vyzerať.

Niekedy sa stretávam s odporúčaním používať pri bolestiach brucha, či už pri menštruácii alebo celkovo bolestiach z endometriózy, používať studené obklady. Prosím nerobte to! Studené obklady patria na vyvrtnutý členok, zlomeninu, boľavú hlavu či zub, môžu pomôcť pri akútnom zápale či poštpaní hmyzu. Studené obklady v žiadnom prípade nepatria na obličky, a podbrušie u žien! Je pravda, že horúci obklad môže priniesť krátkodobú úľavu, a z dlhodobého hľadiska môže skôr uškodiť (viac nižšie).

Pri bolestivej menštruácii je vhodné robiť TEPLÉ ricínové obklady mimo obdobia menštruácie, nejesť a nepiť ochladzujúce potraviny a nápoje, vyhýbať sa cukru, lepku, kravským mliečnym výrobkom, pri endometrióze navyše dodržiavať aj ďalšie zásady prírodnej liečby. Ak sa problém nezlepší do 3 mesiacov, konzultujte situáciu so skúseným fyzioterapeutom a naturopatom.

Frigidita a neplodnosť z pohľadu čínskej medicíny

Frigidita, teda znížené libido u žien má z pohľadu TCM rovnaké korene ako impotencia u mužov. Je spôsobená oslabením energie obličiek a usadením chladu v tele, a lieči sa užívaním zahrievajúcich bylinných zmesí, špeciálnym cvičením alebo akupunktúrou. Často je to kombinácia viacerých metód.

Ženská neplodnosť môže mať mnohé dôvody, a často súvisí s narušenou funkciou iných orgánov, ako napríklad obličky alebo pečeň. Medzi najčastejšie príčiny patrí stagnácia krvi či energie, a usadenie chladu v organizme.

Viac informácií nájdete v článku Gynekologické ochorenia z hľadiska TCM.

Podchladenie obličiek

Zachladenie obličiek je nemenej nebezpečné, a to pre ženy aj mužov. Z hľadiska čínskej medicíny sú obličky akousi zásobárňou životnej energie, a ich kondícia má významný vplyv na plodnosť. Tradičný odev mnohých národov zahŕňa špeciálnu šerpu upevnenú okolo drieku až do výšky obličiek, ktorá ich udržiava v teple v každom ročnom období.

Je dôležité dbať na dostatočnú ochranu obličiek pred chladom už od detstva – regeneračné schopnosti organizmu sú síce ohromné, ale narušená energia obličiek sa napráva veľmi ťažko.

Nebezpečné módne trendy vedú dievčatá k odievaniu ktoré viac odkrýva ako zahaľuje, a dokonca aj v zimnom období je možné vidieť slečny s obnaženým driekom. Tieto dievčiny si žiaľ neuvedomujú, ako hazardujú so svojím zdravím a plodnosťou. Ich organizmus zvykne reagovať zvýšeným hromadením tuku okolo pása v zúfalej snahe organizmu uchrániť obličky pred chladom.

Nadmerné teplo tiež škodí

Podobne ako chlad, aj teplo môže preniknúť do nášho tela viacerými spôsobmi:

 • nadmerne zahrievajúcou stravou (pečené alebo grilované mäso, nadmerné používanie pálivých korenín, nedostatočne kompenzované zeleninou a inými vyváženými alebo chladivými potravinami),
 • dlhší pobyt na horúcom letnom slnku alebo v prekúrenej miestnosti,
 • saunovanie, horúce sprchy alebo kúpele,
 • príliš horúce obklady, termofľaše a pod. (teplý obklad je v poriadku, nesmie však páliť a spôsobovať podráždenie, začervenanie pokožky)*,
 • nadmerná konzumácia kávy, alkoholu, zneužívanie návykových látok (drogy).

K symptómom nadmerného tepla patria ekzémy, akné, herpes, afty, mastná pokožka, únava, zakalený, tmavý moč, nadmerne páchnúca stolica, hnačky alebo zápchy, podráždenosť, nepokoj až hyperaktivita. U žien môže spôsobiť silné menštruačné krvácanie.

*Mnohé ženy zvyknú pri bolestiach v podbrušku (pri menštruácii, ovulácii, alebo kedykoľvek inokedy, napríklad v dôsledku endometriózy) používať horúce obklady alebo elektrické ohrievače, prípadne horúci kúpeľ či sprchu. Intenzívne teplo môže priniesť krátkodobú úľavu od bolesti, nadmerné teplo však poškodzuje fasciu (spojivové tkanivo), čo môže ďalej prispieť k menšej pohyblivosti, tvorbe zrastov, zvyšovaniu tuhosti existujúcich zrastov, a panvovaj bolesti. Viac sa dozviete z dokumentu Stop Cooking Yourself. Autorom je Chris Toal z Azolla Health.

Libido a plodnosť u mužov

Teplo - nepriateľ mužskej plodnosti?

Na rozdiel od ženských vaječníkov, semenníky mužov vyžadujú “uchovávanie v chlade“. Príroda to zariadila tak, aby mohli visieť oddelené od tela v miešku, a uchovať si tak teplotu optimálnu pre prežitie spermií, ktorá je o 2-3 stupne nižšia ako teplota tela.

Móda však nešetrí ani mužskú plodnosť – v katalógoch s mužskou bielizňou nájdeme nespočetné obrázky modelov napasovaných do tesných slipov alebo boxeriek, ktoré majú nesporné antikoncepčné účinky.

Muži, ktorí dbajú o svoju plodnosť by mali nosiť voľné trenírky z bavlny alebo iných prírodných materiálov, nenosiť tesné nohavice, vyhýbať sa prekúrenému prostrediu, práci s notebookom na kolenách, saunám, horúcim kúpeľom, vyhrievaným sedadlám, adrenalínovej jazde na bicykli či na koni. Všetky tieto okolnosti môžu poškodiť spermie nadmerným teplom, v posledných dvoch prípadoch je tu navyše riziko mechanického poškodenia semenníkov alebo semenovodov, čo môže spôsobiť až trvalú neplodnosť.

Impotencia

Z hľadiska čínskej medicíny je impotencia spôsobená oslabením energie obličiek a usadením chladu v tele. Lieči sa napríklad užívaním zahrievajúcich bylinných zmesí.

Testosterón

Je známy fakt že testosterón zohráva kľúčovú rolu v oblasti mužského libida a plodnosti. Nedostatok testosterónu spôsobuje zníženú tvorbu spermií a poruchy erekcie.

Prepracovanie, stres, nedostatok spánku a nadmerná konzumácia alkoholu brzdia produkciu testosterónu, a škodia teda aj plodnosti. Tvorbu testosterónu naopak podporuje pohyb, súťaženie a výhra, nebezpečenstvo, a podobné adrenalínové aktivity. Pre mierumilovných mužov máme tiež dobré správy – pomôže im užívanie niektorých výživových doplnkov, ako napríklad výťažok z kotvičníka zemného (Tribulus terrestris).

Testosterón na prvý pohľad nesúvisí s touto „tepelnou teóriou“, ale pri bližšom preskúmaní zistíme, že opak je pravdou. Podľa TCM má testosterón energiu JANG – teda je zahrievajúci. Čím viac testosterónu má muž v krvi, tým je „horúcejší“, vášnivejší a má rýchlejší metabolizmus.

Ak ste niekedy pozorovali správanie hydiny, mohli ste si všimnúť, že kohút (JANG, veľa testosterónu) je oveľa „horkokrvnejší“ ako sliepky, žerie dvakrát viac, ale je omnoho chudší. Práve tak kocúre po kastrácii zostávajú prítulnejšie, pokojnejšie a tučnejšie, napriek nezmenenému prídelu potravy.

Záver

Je zrejmé, že tepelná bilancia organizmu má významný vplyv na plodnosť a zdravie. Ak Vás trápi výraznejšia odchýlka od tepelnej rovnováhy (nadmerné teplo alebo chlad), nesnažte sa stav napraviť použitím potravín či obkladov s radikálne protichodným účinkom, mohli by ste si ešte viac uškodiť.

Vhodnejšie je postupovať radšej pomalšie, ale zabrániť riziku "prešvihnutia" do opačného extrému. Predovšetkým sa zbavte škodlivých návykov, ktoré Vás dostyali tam, kde ste, nech už je to čokoľvek :-) (nevyvážená strava, fajčenie, nedostatočné obliekanie, atď). Strava by mala byť tepelne harmonická a vyvážená. Ak to nestačí na zlepšenie do 2 mesiacov, zaraďte potraviny či terapie s miernym ochladzujúcim alebo zohrievajúcim účinkom, podľa potreby.

Pri vážnejších problémoch vždy radšej kontaktujte skúseného terapeuta. Ak sa rozhodnete pre čínsku medicínu, nenechajte si predpísať byliny na dva mesiace dopredu. Zdravotný stav je potrebné monitorovať priebežne, ideálne aspoň 1-2x za týždeň, a terapiu priebežne upravovať podľa aktuálnych potrieb organizmu.

Výhodu majú tí, ktorí dokážu vnímať hlas svojho tela - to najlepšie vie, čo aktuálne potrebuje. Treba sa len naučiť odlišovať medzi skutočnými potrebami tela, a škodlivými návykmi či závislosťami :-) no to už by bolo na celkom iný, veľmi dlhý článok.

Zhrnutie:
 1. Obličky ľúbia teplo: ľudia všetkých vekových kategórií by mali dbať na udržiavanie obličiek v teple.
 2. Vaječníky a nohy žien tiež potrebujú teplo: ženy by nemali vystavovať svoje nohy chladu – ohrozujú tým zdravie svojich vaječníkov.
 3. Semenníky potrebujú chlad: muži by sa mali vyhýbať prehriatiu semenníkov – teplo zabíja spermie.
 4. Ak Vás bolí bruchu a prospieva Vám teplo, používajte len o niečo vyššiu ako teplotu než je teplota tela (cca. 40 stupňov Celzia). Príliš teplý obklad poškodzuje väzivové štruktúry a môže prispieť k zhoršeniou bolestí v dlhodobom merítku. Na podbrušie nikdy nepoužívajte studený obklad (zvlášť ženy).
 5. V stravovaní sa vyhýbajte extrémom - nejedzte veľa grilovaného či pečeného mäsa, ani studené nápoje, zmrzlinu a veľké porcie surového ovocia a zeleniny (zvlášť v zime). Vhodné spôsoby prípravy jedla sú varenie, dusenie, parenie, alebo pečenie na nízkej teplote.

A ak patríte medzi tých, ktorí sa potrebujť zahriať, niekoľko tipov nájdete v článku Ako sa dostať do správnej nálady.

Zdroje:

https://www.patentnimedicina.cz/cz/ze-supliku-tcm/

Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail