26.08.2017

Všetko, čo potrebujete vedieť o tehotenstve

ilustratívny obrázok

Tehotenská životospráva, zdravie v tehotenstve, riešenie bežných ochorení v tehotenstve, kedy v tehotenstve vyhľadať lekára, príprava na pôrod - všetko v jednom prehľadnom článku.

Tehotným ženám sa hovorí, že sú v "druhom stave" z dobrého dôvodu - aj keď je tehotenstvo normálny, fyziologický stav, sprevádza ho množstvo hormonálnych, imunitných a fyziologických zmien, ktoré spôsobujú, že sa v tehotenstve cítime jednoducho inak. Môžeme pociťovať väčšiu únavu, náladovosť, rýchlejšie vyhladneme aj sa zadýchame.

Zvlášť v prvom trimestri bývame citlivé na rôzne vône a pachy, a mávame nezvyklé "tehotenské" chute či naopak averzie na určité potraviny. Snažte sa počúvať svoje telo a vyhýbať sa potravinám, ktoré Vám spôsobujú nevoľnosť.

Čo treba v tehotenstve robiť inak?

Čo môžem a nemôžem jesť a piť?

K jedlám nevhodným až nebezpečným v tehotenstve patria:

  • nedostatočne tepelne spracované mäso a morské plody,
  • surové alebo nedostatočne tepelne upravené vajcia,
  • nepasterizované mliečne výrobky (riziko nákazy listériou, salmonelózou a ďalšími nebezpečnými patogénmi),
  • zmrzlina zo stánku,
  • nedostatočne umyté ovocie a zelenina - rizikové sú obzvlášť šaláty a klíčky,
  • jedlá z rýchleho občerstvenia, ktoré boli pripravené pred viac ako dvomi hodinami (v horúcom počasí len hodina).
K nápojom nevhodným v tehotenstve patria:
  • alkoholické nápoje,
  • nepasterizované mlieko,
  • nepasterizované džúsy z obchodu alebo stánku s občerstvením,
  • nápoje s obsahom kofeínu (maximálna bezpečná dávka kofeínu na deň je 200mg),
  • energetické nápoje,
  • bublinkové nápoje v nadmernom množstve (max. 1dl prírodne perlivej minerálnej vody denne, ostatným šumivým nápojom sa radšej vyhýbajte).
Aké cvičenie je vhodné v tehotenstve?

Obecne sa dá povedať, že pokiaľ sa cítite dobre, môžete pokračovať s aktivitami na ktoré ste boli zvyknutá pred otehotnením. Primerané cvičenie v nerizikovom tehotenstve podporuje zdravie matky aj dieťatka - znižuje riziko bolestí chrbta, nadváhy, tehotenskej cukrovky, pomáha pripraviť telo ženy na pôrod a urýchľuje popôrodnú rekonvalescenciu. Viac podrobností sa dočítate v článku Fyzická aktivita v tehotenstve

Cvičenie v tehotenstve - ilustračný obrázok

Je sex v tehotenstve bezpečný?

Väčšina žien s bezproblémovým tehotenstvom môže mať sex v tehotenstve až do chvíle, kedy odíde hlienová zátka a spustí sa pôrod. Bábätko je chránené plodovými obalmi, svalstvom maternice a hlienovou zátkou v čípku maternice, takže pri šetrnej súloži sa nemusíte obávať fyzického poškodenia, ani zanesenia infekcie.
Orgazmus síce spôsobuje kontrakcie svaloviny maternice, v zdravom tehotenstve však nepredstavujú riziko.
V prípade pochybností o bezpečnosti sexu v tehotenstve vo Vašom konkrétnom prípade, neváhajte konzultovať situáciu s Vaším ošetrujúcim gynekológom. Zvýšená opatrnosť je vhodná u žien ktoré otehotneli po dlhodobejšej neplodnosti, otehotneli vďaka asistovanej reprodukcii, majú za sebou viac ako jeden spontánny potrat, majú pretrvávajúce špinenie alebo krvácanie v tehotenstve, alebo majú  vážnejšie zdravotné problémy ovplyvňujúce fyzickú výkonnosť.

Môžem v tehotenstve užívať lieky a výživové doplnky?

Použitie ľubovoľného lieku v tehotenstve by ste mali konzultovať s lekárnikom alebo svojím ošetrujúcim lekárom. Aj mnohé voľnopredajné lieky sú vyslovene nevhodné na použitie obzvlášť v prvom trimestri tehotenstva.

Pri výživových doplnkoch vždy preštudujte príbalový leták a overte vhodnosť použitia doplnku v tehotenstve. V prípade pochybností konzultujte použitie doplnku so svojím ošetrujúcim lekárom, alebo dôveryhodným liečiteľom.

Aké bylinky, čaje, nápoje a koreniny môžem používať v tehotenstve?

Viac sa dočítate v sérii článkov:

Kedy treba ísť k lekárovi?

U lekára, ilustratívny obrázokLekársku konzultáciu alebo pomoc vyhľadajte v prípade, že:

  • máte stredné až silné vaginálne krvácanie, obzvlášť ak je sprevádzané bolesťou, zvýšenou teplotou nad 37,5o alebo zimnicou,
  • Máte silnú pretrvávajúcu bolesť hlavy, zahmlené videnie alebo pocit na odpadnutie, a nepomáha doplnenie tekutín.
  • Máte časté a bolestivé močenie - môže súvisieť so zápalom močového mechúra.
  • Trápi Vás stredne silná až silná bolesť v podbrušku, ktorá sa nezmierňuje odpočinkom alebo zmenou polohy, lekársku pomoc vyhľadajte neodkladne ak je bolesť sprevádzaná zvýšenou teplotou nad 37,5o.
  • Zvraciate častejšie ako raz denne, alebo sa vyskytne zvracanie sprevádzané teplotou nad 37,5o alebo bolesťami.
  • Máte teplotu nad 39o - v ranom tehotenstve môže ohroziť vývoj plodu a spôsobiť potrat, v neskoršom tehotenstve teplota sama osebe tehotenstvu až tak neškodí, ale môže byť prejavom vážnejšej infekcie ktorú je lepšie prešetriť.
  • Ste v druhom alebo treťom trimestri, a máte hojný číry výtok z pošvy (dlhodobý stredne silný výtok, alebo nárazové odtečenie väčšieho množstva tekutiny). Výtok môže byť spôsobený prerušením plodových obalov a blížiacim sa pôrodom. Pred ukončeným 37tt ide o predčasný pôrod a treba vyhľadať okamžitú lekársku pomoc. Ak je výtok sprevádzaný kontrakciami alebo bolesťou podbruška či krížov, je to o dôvod viac, prečo kontaktovať lekára.
  • Postrehnete náhly opuch rúk, nôh alebo tváre v druhom alebo treťom trimestri. V lepšom prípade to môže súvisieť len so zadržiavaním vody, v horšom s preeklampsiou, čo je závažná komplikácia vyžadujúca neodkladnú lekársku pomoc. Viac o preeklampsii v tehotenstve.
  • Kontaktujte svojho lekára, ak v neskoršom tehotenstve postrehnete náhly úbytok až absenciu pohybov bábätka. Ak sa Vám zdá, že ste dlhšiu dobu (dlhšie ako 12 hodín) necítili žiadne pohyby bábätka, skúste zjesť alebo vypiť niečo sladké, a ľahnúť si na 30 minút na ľavý bok v kľudnej tichej miestnosti. Ak do dvoch hodín, resp. ani na druhý 30-minútový pokus nenapočítate 10 pohybov, kontaktujte Vášho gynekológa.

Vyšetrenia v tehotenstve

Počas tehotenstva ženy obvykle absolvujú rôzne vyšetrenia s cieľom zaistiť optimálný vývoj plodu a zdravie mamičky - čakajú vás viaceré odbery krvi, ultrazvuky, screeningy s cieľom vylúčiť možné vývojové a genetické vady dieťatka.

V posledných týždňoch pred pôrodom sa intervaly medzi vyšetreniami skracujú, overuje sa správna aktivita plodu, krvný tlak matky, prítomnosť cukru alebo bielkovín v moči.

Aj keď sú vyšetrenia niekedy nepríjemné, dá sa to zvládnuť.

Viac informácií o bežných vyšetreniach v tehotenstve.

Ako zvládnuť bežné ochorenia a zdravotné komplikácie v tehotenstve?

Mnohé bežne používané lieky, dokonca aj kvapky do nosa v tehotenstve nemožno použiť. Pred nasadením akéhokoľvek lieku či výživového doplnku preštudujte príbalový leták, v prípade pochybností konzultujme použitie prípravku s lekárom alebo lekárnikom.

Tehotenské nevoľnosti

V prvom trimestri tehotenstva ženy často pociťujú nevoľnosť, ktorá sa môže prejavovať ráno krátko po zobudení, ale aj inokedy počas dňa. Tipy na zmiernenie nevoľnosti nájdete v článku Ako zmierniť tehotenskú nevoľnosť.

Nádcha v tehotenstve

Nádcha je nepríjemná pre každého, ale v tehotenstve dokáže poriadne potrápiť. Trpíme za dvoch - bojíme sa, či všetko to kýchanie a smrkanie neublíži bábätku (našťastie je v brušku dobre izolované, ale na dobrom pocite nám to nepridá) a nemôžeme užívať skoro nič z bežných liekov na úľavu od symptómov nádchy. Lieky proti bolesti hlavy a horúčke, ale aj všetký "účinnejšie" druhy kvapiek do nosa sú v tehotenstve obvykle nevhodné.

Pri nádche v tehotenstve sme teda odkázané na šetrné prírodné prostriedky ako teplý šípkový alebo zázvorový čaj s medom, cesnak, "čínsku masť" pri bolesti hlavy, a kvapky do nosa z morskej vody (Mar, Quixx). V prípade pochybnosti o vhodnosti konkrétneho prípravku v tehotenstve sa neváhajte opýtať v lekárni - určite Vám poradia čo môžete a čo nie.

Bolesti hlavy v tehotenstve

Ak Vás v tehotenstve trápia bolesti hlavy, dbajte na dobrý pitný režim, na hlavu si dajte studený obklad, namažte si spánky alpou alebo "čínskou masťou" na bolesť hlavy.

Bolesť hlavy môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami, ale aj spaním v krkolomnej polohe na nevhodnom vankúši či matraci, alebo výraznými výkyvmi teploty. Snažte sa vyhýbať pobytu na slnku  či silnom mraze bez pokrývky hlavy.

Kvasinková infekcia v tehotenstve

V tehotenstve sú ženy náchylnejšie na poševnú kvasinkovú infekciu kôli vynechaniu menštruácie, hormonálnym zmenám, imunitným zmenám, aj častým chutiam na sladké.

K odstráneniu infekcie je dôležité dodržiavať protikvasinkovú diétu (treba sa samozrejme vyhýbať protikvasinkovým prípravkom, ktoré sa nesmú užívať v tehotenstve, ako Aloe Vera alebo čaj Lapacho). Spodné prádlo by malo byť podľa možnosti z prírodných materiálov, aby pokožka intímnych partií mohla dýchať a vetrať sa. Primeraná intímna hygiena tiež pomôže zabrániť premnoženiu kvasiniek v pošve - nepoužívajte obyčajné mydlo či sprchový gel, ktorý narušuje pH pošvy, vhodnejšie sú špeciálne gély na intímnu hygienu ženy, podľa možnosti s prírodným zložením bez zbytočných chemických prísad.

Črevná chrípka v tehotenstve (hnačka, zvracanie, zvýšená teplota)

Črevnú chrípku v tehotenstve rozhodne nepodceňujte. Ak viete, že vo Vašom v blízkom okolí sa objavilo ochorenie spojené s hnačkou a zvracaním, snažte sa pokiaľ možno chorým vyhýbať. Pri prvých náznakoch ochorenia (zvýšená teplota, pocit nevoľnosti) skúste odložiť príjem potravy, dajte si živočíšne uhlie, a snažte sa v malých dúškoch popíjať zázvorový čaj s medom. Prvé jedlo si dajte až vo chvíli, keď cítite jedlo alebo slabosť z hypoglykémie. 

Ak máte hnačku, teplotu nad 37,5 stupňa a zvraciate viac ako raz za deň, mali by ste neodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Kombinácia zvracania a hnačky môže viesť k dehydratácii, zníženiu krvného tlaku, mdlobám, zvyšuje sa riziko spontánneho potratu alebo predčasného pôrodu.

Moja vlastná skúsenosť s črevnou chrípkou v 38 týždni tehotenstva 

Ku koncu môjho posledného tehotenstva starší synak priniesol zo škôlky kvalitnú zásielku nových bacilov. Pochválil sa, že v škôlke trošku grckal, ale inak vyzeral celkom k svetu.

Ja som začala pociťovať nevoľnosť na druhý deň, vtedy aktuálne 38+3tt. Zvracala som trikrát krátko po sebe, potom som sa cítila slabo, ale darilo sa mi ďalej fungovať. Na druhý a tretí deň ma potrápila hnačka. Jesť mi veľmi nechutilo, ale snažila som sa aspoň veľa piť, aby som si vynahradila stratené tekutiny. Bábätko sa hýbalo, poslíčky som nemala, bola som teda presvedčená, že vydržím aspoň do termínu pôrodu.

Na 38+5tt, keď som sa prvý deň po chorobe cítila ako-tak zdravá a podarilo sa mi ráno celkom normálne najesť, som začala mať nejaké nepravidelné kontrakcie. Nič som si z toho ale nerobila, v predchádzajúcom tehotenstve som mala aj tri či štyri "plané poplachy", a rodila som až desať dní po termíne.

Poobede som si už ale taká istá nebola - kontrakcie boli stále častejšie a pravidelnejšie. Nakoniec sme ledva stihli prísť do pôrodnice, bábätko sa narodilo ten istý deň večer. Myslím, že keby som nebola oslabená črevnou chrípkou, vydržalo by dlhšie, ale našťastie sme už boli takmer v termíne, takže to ešte dobre dopadlo. Ženám ktoré si ale ešte neprajú porodiť, rozhodne odporúčam pri podobných infekciách oveľa väčšiu opatrnosť.

Zápcha v tehotenstve

Kôli hormonálnym zmenám sú ženy v tehotenstve náchylnejšie na vznik zápchy. K vzniku zápchy prispieva strava bohatá na biele pečivo (zvlášť pšeničné), nadmerná konzumácia mäsa, nízkotučná strava, nedostatočný pitný režim a stres. Aj niektoré výživové doplnky s obsahom vápnika a železa môžu zhoršovať zápchu.

Často sa uvádza, že zápchu spôsobuje strava bohatá na vlákninu - to platí len v prípade, ak vláknina pochádza z celozrnných obilnín a nie je kompenzovaná dostatočným príjmom tekutín, zeleniny a zdravých tukov.

K ľahšiemu vyprázdňovaniu pomáha strava bohatá na zeleninu, ovocie (predovšetkým slivky), zdravé tuky (kokosový olej, olivový olej, ľanový a konopný olej, maslo, ghí...), orechy a semienka bohaté na horčík a už spomínaný pdobrý pitný režim.

O možnostiach riešenia zápchy v tehotenstve sa dočítate v článku Problémy v tehotenstve.

Ako sa pripraviť na pôrod?

Pod prípravou na pôrod si obvykle predstavujeme predpôrodné kurzy organizované pôrodnou asistentkou, tehotenskú jógu, kurzy správneho dýchania a podobne. Najdôležitejším cieľom prípravy však je, pripraviť všetko tak, ako Vy sama cítite a potrebujete, aby ste mohli spokojne porodiť.

Netrúfam si zovšeobecňovať, ako by mala vyzerať "správna" príprava na pôrod, uvediem radšej dva príklady z môjho života.

V prvom tehotenstve moja príprava na pôrod spočívala v tom, že som si vybrala baby-friendly pôrodnicu, zajednala pôrodnú asistentku (dulu), naštudovala pár informácií o obvyklom priebehu pôrodu, zostavila pôrodný plán (ktorý je vraj lepšie nazývať pôrodné prianie) a zhruba mesiac pred pôrodom som robila masáž hrádze pre lepšie uvoľnenie a hladší priebeh pôrodu. Pôrod bol dobrý, začal sa večer okolo ôsmej, a dcérka bola na svete na druhý deň ráno.

Pri druhom tehotenstve bolo času na pôrodnú prípravu ešte menej. Už som vedela, že veľké plánovanie je zbytočné, príroda si urobí aj tak po svojom. Organizovala som teda len to najnutnejšie. Pôrodnica a pôrodné prianie zostali rovnaké ako pri prvom pôrode, overila som či moja osvedčená super dula bude mať na mňa čas, do masáže hrádze sa mi nechcelo takže z toho nič nebolo. Z prvého pôrodu som sa poučila v tom, že nemá zmysel sa ničím znepokojovať, moje telo vie čo má robiť, potrebujem byť hlavne v kľude, nestresovať sa a dôverovať si - a všetko bude tak, ako má byť.
Rodiť som začala okolo šiestej večer, a bábo bolo na svete pred desiatou ten istý večer.

Viac informácií nájdete v sekcii Pôrod.

Čo ďalšie by som ešte mala vedieť o tehotenstve a pôrode?

Stravovanie v tehotenstve - ilustratívny obrázokTehotenstvo nie je choroba, ale prirodzený stav tela s určitými špecifikami. V tehotenstve je dôležité vyhýbať sa kontaktu so škodlivými chemikáliami (pozor predovšetkým na lieky, ale aj kozmetiku a drogériu) a zvlášť v prvom trimestri dbať na zvýšenú hygienu pri príprave jedál, a vyhýbať sa nepasterizovaným živočíšnym produktom a nedostatočne umytej zelenine a ovociu.

Konzumácia "tehotenských vitamínov" v tabletkovej forme u zdravých žien s pestrou stravou obvykle nie je potrebná. Lepšie je dopĺňať živiny z prírodzených zdrojov. Dbajte predovšetkým na dostatočný príjem kyseliny listovej (tmavozelená listová zelenina, zelený jačmeň), železa (zelený jačmeň, spirulina, trstinová melasa, hovädzia pečeň), jódu (morské riasy) a omega-3 mastných kyselín (orechy, semienka, rybí olej).

Tehotenstvo a pôrod aj za ideálnych okolností sprevádza množstvo nepríjemných fyzických symptómov. V tehotenstve Vás môžu potrápiť nevoľnosti, zvýšená únava, nepríjemné bolesti chrbta, bolesti hlavy, kŕče a bolesti v podbrušku. V neskoršom tehotenstve sa môžete tešiť na občas poriadne bolestivé kopance bábätka do rebier, neuveriteľne nepríjemnú ostrú vystreľujúcu bolesť do čípka maternice od tlaku hlavičky, "tréningové" kontrakcie (poslíčky) a ku koncu dňa Vás v závere tehotenstva pravdepodobne bude bolieť tak trochu celé telo, ale najviac podbruško.
Nefixujte sa na idealizované príbehy radostných orgazmických pôrodov, ušetríte si sklamanie. Pôrod bolí a poriadne. Radšej sa pripravte na horšie (silné bolesti na hranici znesiteľnosti) a ak to nakoniec nebude také zlé, môžete byť príjemne prekvapená :-)

Keby som mala hodnotiť vlastné pôrody, na jednej strane by som povedala že boli skvelé, ale keby som mala hodnotiť úroveň bolesti, hodnotila by som to na 9,5 z 10, a to som si teda v živote užila všeličo. Táto dvojznačnosť môže mnohým prvorodičkám priniesť veľmi nerealistické pocity a frustráciu v prípade, že ich pôrod nebol taký úžasný, ako sa dočítali niekde v knihe či na internete.
Myslím, že toto nepochopenie vyplýva z veľmi špecifického charakteru pôrodných bolestí. Pokiaľ by rovnaká miera bolesti bola spôsobená chorobou  či zranením, celkom oprávnene by ste sa mohli obávať že umierate, čo je samozrejme značne stresujúce, a tolerancia bolesti sa tým ešte viac znižuje, takže ju subjektívne vnímate horšie.

Vytúžené bábätko - ilustratívny obrázok, fotografia Anne GeddesBolesti spôsobené pôrodom sú naproti tomu síce veľké, ale zato normálne a prirodzené. Bojíte sa samozrejme či všetko dobre dopadne, ale zároveň sa veľmi tešíte, kedy to už bude za Vami a uvidíte svoje milované bábätko. Viete že táto bolesť neznamená nič zlé, že to proste bolieť má, a keď konečne porodíte, bolesť prestane a Vy budete držať v náručí svoje dieťatko. A tým sa to celé stáva omnoho znesiteľnejšie, na všetko trápenie po čase radi zabudneme, a väčšina z nás sa odhodlá úžasný proces tehotenstva a zrodu bábätka zopakovať aj nabudúce...

Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail