02.03.2016

Pôrod doma alebo v nemocnici?

ilustratívny obrázok

Keď som sa zhruba pred 6 rokmi prvýkrát stretla so ženou, ktorá rodila doma s dulou, považovala som to tak trochu za bláznovstvo. Hovorila som si: "Načo riskovať zdravie dieťaťa kôli vlastnému pohodliu? Iste, matka aj dieťa to zvládli v poriadku a vyzerajú spokojne, ale čo by robili, keby sa niečo zvrtlo?"

V tom čase som sa už nejaký ten rok snažila o otehotnenie, a pridala sa k tomu ešte moja vlastná frustrácia: "Čo by som ja dala za to, aby som mohla otehotnieť, a niekto si to svoje dieťa neváži ani toľko, aby ho šiel porodiť NORMÁLNE do nemocnice".

Mala som však toľko rozumu, aby som si sebakriticky zhodnotila, že o pôrodoch neviem toľko, aby som sa k tomu vyjadrovala, takže som si svoj názor nechala pre seba.

Môj pôrod

Prešlo pár rokov, po mnohých peripetiách sa mi podarilo otehotnieť (viac v článku Moje zázračné tehotenstvo), a otázka pôrodu sa konečne aj pre mňa stala aktuálna. Domáci pôrod som zavrhla, zdal sa mi príliš riskantný. Po takej dlhej a strastiplnej ceste k dieťatku si to predsa nepokazím v cieľovej rovinke! A ako snáď každá prvorodička som mala strach z toho, ako to pôjde, ako to zvládnem, čo keď sa niečo zvrtne... Chcela som mať nablízku lekárov, ktorí budú vedieť pomôcť, keby niečo nešlo tak, ako treba.

Takže zostala už len otázka výberu pôrodnice. Chcela som rodiť v pôrodnici, ktorá bude podporovať čo najprirodzenejší pôrod bez zbytočných zásahov, a umožňuje prítomnosť duly a partnera. Po dlhom zvažovaní sme sa rozhodli pre pôrodnicu v Neratoviciach (bývame pri Prahe). Rodila som s dulou a manželom, a pôrod bol - ak sa to tak dá povedať - skvelý :-) keby dcérka nešla von s pästičkou na hlave, zvládli by sme to celkom bez nástrihu. Okrem toho bolo všetko tak, ako som chcela - prípravná fáza vo vani, na sále bola k dispozícii fitlopta, do poslednej chvíle som si mohla meniť polohy ako som potrebovala.

Čerstvo narodenú, neumytú dcérušku mi položili na holé brucho a nechali ju doplaziť sa k prsu. Bolo to neuveriteľné, naozaj úžasné :-) pupočník prerušili až po dotepaní, a placentu nechali odísť prirodzene, bez ťahania.

Môj pôrod v Neratoviciach

S mojím pôrodom v pôrodnici som teda bola spokojná, a keby som mala ešte niekedy rodiť, šla by som do rovnakej pôrodnice. A utvrdila som sa dočasne v názore, že pokým sú na svete dobré pôrodnice, nie je predsa potrebné rodiť doma.

Avšak aj v tomto období som rešpektovala právo ženy vybrať si spôsob, akým porodí svoje dieťa. Neodsudzovala som ženy, ktoré sa rozhodli pre domáci pôrod, dokázala som pochopiť, že to má isté výhody, ktoré pôrod v pôrodnici nedokáže zabezpečiť. Žena si sama určuje tempo, spôsob a celkovo priebeh pôrodu podľa svojich potrieb, nemusí sa vo fáze akútnych kontrakcií presúvať do pôrodnice, je v bezpeči a pohodlí domova, atď.

Čo sa zmenilo...

Dcérka podrástla a ja som sa vrátila k práci. Znova som sa započúvala do príbehov iných ľudí, obohatená mojou vlastnou skúsenosťou s tehotenstvom a pôrodom. Zopár šťastných a veselých príbehov, veľa smutných príbehov a niekoľko naozaj srdcervúcich príbehov... Ako čas ubiehal, čoraz viac tých príbehov sa začalo komplikovať chybným zásahom lekárov. Predpísaním nesprávnych liekov, zbytočným zásahom, nedostatočným zásahom, chybnou diagnózou, až po absolútne zlyhania po profesionálnej aj ľudskej stránke, ktoré by vystačili ak nie na väzenie, tak prinajmenšom na stratu oprávnenia vydávať sa za lekára.

Klienti a klientky mi opakovane hovoria: keď sme potrebovali naozaj dobré vyšetrenie alebo zákrok, šli sme do Čiech. A začalo mi dochádzať, že tá skúsenosť, ktorú so zdravotníctvom, lekármi a pôrodnicou mám ja, nemusí mať veľa spoločné so skúsenosťami žien na Slovensku. Že možno aj pri najlepšej snahe o výber dobrej pôrodnice niekedy jednoducho nebolo z čoho vyberať...

Prečo je to tak, to by bolo na dlhý článok, ale v skratke aspoň pár hlavných dôvodov: podfinancované a vykradnuté zdravotníctvo, podhodnotený, vyčerpaný a rezignovaný zdravotnícky personál, klientelizmus na vysokej aj nízkej úrovni, emigrácia schopnejších absolventov medicíny do zahraničia (vo veľkej miere práve do Čiech). 

Nechem týmto všetkých zdravotníkov a pôrodnice "hodiť do jedného vreca", nepochybne sú mnohí (a pravdepodobne ich je väčšina), čo sa aj za týchto podmienok úprimne snažia robiť si svoju prácu čo najlepšie. Ale celkový obraz zdravotníctva na Slovensku je už veľa rokov neutešivý, a jednotlivci na tom ťažko môžu niečo zmeniť - hlavná zmena musí prísť zvrchu.

Stalo sa však aj niečo iné: zmenila som sa ja. Zmenil ma pôrod, kojenie a vôbec - materstvo. Dnes sa na počatie, tehotenstvo a pôrod pozerám celkom inak ako pred rokmi, keď som bola len "suchopárny teoretik". Dnes viem, že všetko čo súvisí s rozmnožovaním, je intuitívny, živelný, prírodný jav. Že človek je tiež len trochu vyvinutejšie zvieratko, ktoré však na tieto veci potrebuje ticho, pokoj, a (seba)dôveru. Že niekedy je lepšie nezasahovať, a nechať veci bežať svojím prirodzeným spôsobom. Že mnoho z tých prepotrebných lekárskych zásahov, ktoré sú využívané ako argumenty v prospech medikalizovaných a inštitucionalizovaných pôrodov sú často len riešením problémov, ktoré by s veľkou pravdepodobnosťou nevznikli, keby nedochádzalo k rušivým zásahom do procesu pôrodu.

Dnes už chápem a obdivujem ženy, ktoré majú tú odvahu rodiť doma. Už si nemyslím, že rodiť v nemocnici je jediný normálny spôsob pôrodu (a nemyslím si, že rodiť doma je divné, nebezpečné či nezodpovedné). Myslím si len, že pôrod v nemocnici je zaužívaný spôsob, ktorý väčšine žien vyhovuje viac ako iné spôsoby pôrodu.

Ja nemám odvahu k domácemu pôrodu a asi ani nebudem mať, ale to je v poriadku - každá sme iná. A mali by sme mať právo voľby.

Prianie versus realita

Mali by sme mať právo vybrať si, či chceme rodiť profesionálnej a zároveň priateľskej pôrodnici, alebo doma. Nenechajme sa odbiť s tým, že "máme byť rady", ak je dieťa v poriadku.

Nech sa rozhodnete rodiť kdekoľvek, držím vám palce, aby to dobre dopadlo. Aby ste sa mohli tešiť zo zdravého bábätka, a aby sa všetky vaše zranenia - či už telesné alebo duševné - čo najskôr zahojili.

Tipy pre pôrod v pôrodnici

  1. Vyhľadajte pôrodnicu s dobrými referenciami, ktorá umožňuje tzv. "baby-friendly" pôrod.
  2. Pôrodnicu v dostatočnom predstihu navštívte a nechajte sa previesť pôrodníckym oddelením - ako na Vás pôsobí prostredie a personál?
  3. Žiadajte pri pôrode blízkosť duly alebo inej blízkej osoby, ktorá Vás v ťažkých chvíľach podrží a pomôže sprostredkovať Vaše priania a potreby zdravotnému personálu. Niekto vyžaduje skôr prítomnosť partnera, iné ženy majú radšej prítomnosť ženy - ideálne Vám blízkej a takej, ktorá má skúsenosť s pôrodom.
  4. Pripravte si pôrodný plán, resp. prianie - pomôžete objasniť svoju predstavu zdravotnému personálu jasným a zrozumiteľným spôsobom, a zabránite zbytočným nedorozumeniam.
  5. Preskúmajte všetky dostupné možnosti spríjemnenia pôrodu. Spríjemnenie pôrodu nie je len "kozmetická" záležitosť, ale právoplatný nárok každej rodičky. Príjemná a pohodová atmosféra pri pôrode nesporne prispieva k hladkému a bezproblémovému priebehu pôrodu. Aké možnosti obvykle máme:
    • Hudba: umožňuje pôrodnica prehrávať hudbu? Potrebujete si zobrať vlastný prehrávač? Pripravte si hudbu, ktorú by ste chceli pri pôrode počúvať. 
    • Pôrodná vaňa: umožňuje pôrodnica pôrod do vody, alebo aspoň využitie vane v prípravných fázach pôrodu? Ak áno, zoberte si Vašu obľúbenú penu do kúpeľa - aróma erárneho saponátu nemusí byť úplne relaxačná :-)
    • Masáž: v tom Vám snáď nikto nebude brániť :-) Masáž uboleného chrbta v prípravných fázach pôrodu je veľmi príjemná, podporuje uvoľnenie a relaxáciu. Príjemný dotyk podporí uvoľňovanie oxytocínu, ktorý funguje ako prírodný relaxant, analgetikum, a zároveň podporuje pôrodné kontrakcie. Nie je to skvelé? Nezbudnite si teda do tašky pribaliť fľaštičku masážneho oleja.
    • Iné...

Tipy pre domáci pôrod

  1. Venujte dostatok času a pozornosti výberu pôrodnej asistentky/duly. Mala by mať dostatok skúseností s domácimi pôrodmi.
  2. Uistite sa, že Vaša asistentka vie, ako postupovať v prípade krízovej situácie. Je schopná podať lieky na zastavenie príliš silného popôrodného krvácania? Dokáže poskytnúť pomoc dieťatku v prípade pridusenia? Dokáže zašiť väčšie natrhnutie hrádze?
  3. Prejdite spolu pôrodný plán.
  4. Zvážte nadštandardné vyšetrenia pred pôrodom, aby ste sa uistili, že Vy aj dieťatko ste v dobrej kondícii.
  5. Zvážte riziká. Odhadované riziko úmrtia novorodenca pri domácom pôrode je približne dvojnásobné oproti riziku úmrtia pri pôrode v pôrodnici (okolo 3 promile, teda 3 z 1000 novorodencov). 


Autor článku:
Helena Bieliková


Súvisiace články

Zasielať novinky na e-mail