04.11.2013

Čo Vás čaká po pôrode

Šestonedelie je obdobie náročných zmien - prelaďovanie hormónov, rozbiehanie laktácie, krvácanie, hojenie pôrodných rán a popri tom starostlivosť o novorodenca. Prinášame užitočné informácie o tom, čo môžete čakať a ako zmierniť zdravotné komplikácie.

1) Rozbehnutie laktácie a kojenie

Nie všetky pôrodnice sú vybavené ochotnými laktačnými poradkyňami a na samoštúdium pravdepodobne nebudete mať čas.

Naštudujte si preto základné informácie o kojení, správnom prikladaní bábätka a ošetrovaní bradaviek ešte pred pôrodom - znížite tak riziko problémov súvisiacich s rozbehnutím laktácie, poraneniam bradaviek a horúčkovitým stavom z nedostatočne vyprázdnených prsníkov.

Problematika kojenia je komplexne popísaná na stránkach kojeni.net - zvlášť odporúčame sekciu Průvodce kojící ženy. Individuálne problémy možno riešiť cez on-line poradňu.

Užitočné tipy:

  • Do rozbehnutia laktácie prikladajte dieťatko na prsník približne každé dve hodiny, medzi polnocou a šiestou hodinou ráno si môžete urobiť prestávku.
  • Doba priloženia na jeden prsník by nemala prekročiť 10-15 minút, inak riskujete poškodenie bradaviek.
  • Približne na tretí deň po pôrode sa Vám začne tvoriť mlieko. Spustenie laktácie býva sprevádzané bolestivým naliatím prsníkov. Tvorba mlieka môže byť nárazovo dokonca väčšia než spotreba novorodenca. Ak sú prsia stvrdnuté, bolestivé až horúce na dotyk, je vhodné časť mlieka odstriekať alebo odsať do pocitu úľavy. Príliš naliaty a napnutý prsník môže sťažovať prisatie bábätka. Po odstriekaní by sa situácia mala stabilizovať.
  • Prevencia zablokovania mliekovodov:
    • Podprsenka musí dobre padnúť a nikde netlačiť, či už v kľudovom stave alebo počas kojenia.
    • Prvé dva týždne po pôrode je vhodné aj preventívne raz denne po kojení premasírovať prsia.
    • Udržujte prsia v teple - chlad spôsobuje stiahnutie mliekovodov a zvyšuje riziko vzniku blokády a následne zápalu.
    • Užívajte lecitín - pomáha emulgovať tuk v mlieku, čím bráni vzniku hrčiek (blokád).

Ošetrovanie bradaviek

Po kojení nechajte bradavky oschnúť a ošetrite ich prípravkom, ktorý neškodí bábätku, takže ho nemusíte pred ďalším kojením umyť. Najjednoduchšia možnosť je rozotrieť poslednú kvapku mlieka a nechať zaschnúť, ale môžete použiť aj kokosový olej alebo špeciálne maste s prírodným zložením. Pokožka si tak udrží vláčnosť a bude odolnejšia voči vzniku trhlín a následnej infekcie.

Toto dodržujte hlavne počas šestonedelia - neskôr sa kojenie stabilizuje, bradavky spevnejú a už nebudú vyžadovať nejaké špeciálne zaobchádzanie.

Prevencia a zmiernenie novorodeneckej koliky

Ak dieťatko plače, aj keď je prebalené, najedené a vyspaté, pravdepodobne ho bolí bruško. Najčastejším dôvodom bolesti bruška (koliky) je:

  • nedostatočné odgrgnutie - snažte sa odgrgnúť po každom kojení, ak sa to nepodarí hneď, skúste znova po 15 až 30 minútach
  • "prdíky" - plyny v črevách vznikajú buď trávením, alebo sa posúvajú zo žalúdka po nedostatočnom odgrgnutí - uvoľneniu plynov napomáha jemná masáž bruška dieťatka olejčekom v smere hodinových ručičiek, teplý obklad, nosenie v šatke alebo nosiči, či použitie rektálnej rúrky
  • nevyzretá črevná mikroflóra - niekedy pomáha užívanie probiotík
  • pri kojení - neznášanlivosť niektorej zložky potravy matky (najčastejšie kravské mlieko)
  • Pri umelej výžive - reakcia na niektorú zložku mlieka. Skúste zmeniť značku, vyskúšať hypoalergénnu verziu (HA) s naštiepenou laktózou. O možnostiach sa poraďte s Vašim pediatrom alebo lekárnikom.

Riešenie najčastejších problémov s dojčením (zablokované mliekovody, zápal, ragády) nájdete v článku Problémy s kojením.

Informácie o správnej technike dojčenia nájdete napríklad tu:

http://www.mamaaja.sk/vyziva/technika-dojcenia/
http://najmama.aktuality.sk/clanok/223600/zasady-uspesneho-dojcenia/

2) Krvácanie (lochia)

Vaginálne krvácanie podobné menštruačnému, obvykle trvá 4 až 8 týždnov. Cca. 3-5 dní po pôrode je krvácanie silné, krv jasno červená. S krvou odchádzajú tzv. očistky - zvyšky tkaniva placenty. Krvácanie postupne slabne, výtok sa stáva viac vodnatý, ružový alebo hnedastý, žltkastý až číry.

Krátko po pôrode môžete pri kojení cítiť slabšie kŕčovité bolesti maternice, nasledované uvoľnením očistkov a krátkodobým zosilnením krvácania. Kojenie spôsobuje vyplavovanie "hormónu šťastia" oxytocínu, ktorý podporuje sťahovanie maternice, ale zároveň zastavuje krvácanie.

Krvácanie má optimálny priebeh u mamičiek, ktoré sú v psychickej pohode a nepodstupujú nadmernú fyzickú námahu. Stres blokuje účinok oxytocínu, výsledkom je teda predĺženie a/alebo zosilnenie krvácania.

Počas šestonedelia noste pohodlné oblečenie, ktoré Vás nebude tlačiť a sťahovať v oblasti brucha - mohol by sa narušiť proces sťahovania maternice.

Intímna hygiena

V šestonedelí nepoužívajte menštruačné tampóny kôli riziku zavedenie infekcie. Prvé dva až tri týždne by ste mali používať špeciálne pôrodnícke vložky, ktoré by sa zo začiatku mali meniť cca. každé 1-2 hodiny, neskôr môžete interval predĺžiť na 3-4 hodiny. Prvé dni pri silnom krvácaní môžete použiť dve vložky naraz (pôrodnícke vložky nemajú nepremokavú vrstvu) a je vhodné si obstarať aj jednorázové sieťované nohavičky.

UPOZORNENIE: Neodkladne kontaktujte ošetrujúceho gynekológa v prípade, že:

  • krvácanie výrazne zosilňuje,
  • cítite silné kŕčovité bolesti brucha,
  • máte zvýšenú teplotu,
  • zaznamenáte odchod väčších očistkov - priemer tkaniva nad 4 cm.

Mohlo by ísť o zápal alebo zadržanú placentu.

3) Ošetrovanie pôrodných zranení

Vaginálny pôrod

Pod pôrodným zranením sa rozumie natrhnutie, odrenie alebo nástrih, obvykle v oblasti hrádze.

Poranená hrádza zvykne bolieť pri sedení. Užitočnou pomôckou je nafukovacie plávacie koleso, do ktorého sa posadíte tak, že hrádza nie je v kontakte s podložkou.

Pôrod cisárskym rezom (sekcia)

Po pôrode cisárskym rezom (pôrodnícka operácia, pri ktorej je novorodenec vyňatý z dutiny maternice chirurgickým rezom cez brušnú stenu matky) zostáva rodičke rana v mieste rezu. Rez je obvykle vedený horizontálne nad lonovou kosťou. Riziko komplikácií je približne šesťkrát vyššie ako pri vaginálnom pôrode.

V prvých dňoch po sekcii sa pripravte na bolestivosť rany. Akútnu bolesť pri záťaži (napr. pri smiechu alebo kašli) môžete zmierniť pridržaním ruky alebo vankúša na bruchu v oblasti rany.

Urýchlenie hojenia a prevencia komplikácií

Ranu je samozrejme potrebné udržiavať v čistote, zvlášť vo fáze akútneho hojenia. Na umytie stačí čistá voda. Ak používate mydlo či sprchový gel, dbajte na dôkladné opláchnutie mydla z oblasti rany.

Chladnejšia voda je vhodnejšia ako teplá. Krátkodobé lokálne schladenie znižuje bolestivosť a opuch v okolí rany, podporuje prekrvenie a urýchľuje hojenie.

UPOZORNENIE: Ak zaznamenáte druhotné zhoršenie stavu rany (bolestivosť, opuch, začervenanie, výtok, narušenie celistvosti - rozchádzanie stehov), konzultujte situáciu s Vašim ošetrujúcim lekárom.

4) Hemoroidy

Pri tlačení v záverečnej fáze pôrodu môže dôjsť k vzniku hemoroidov.

Ak ste mali problémy s hemoroidmi už počas tehotenstva, je pravdepodobné že pri pôrode sa problém dočasne zhorší. Pozitívne je, že po pôrode zanikajú viaceré rizikové faktory pre vznik hemeroidov ako zvýšený tlak tehotenského bruška na panvové dno, hormonálne aj fyzické spomalenie činnosti čriev a následná zápcha, takže obvykle dochádza k rýchlemu zlepšeniu stavu.

5) Zmeny nálady, depresie

Telesná námaha, únava a hormonálne zmeny súvisiace s pôrodom a nástupom laktácie môžu vyvolať zmeny nálady, zvýšenú dráždivosť a plačlivosť. Tieto stavy by mali pominúť do jedného až dvoch týždňov od pôrodu.

V tomto citlivom období odpočívajte vždy keď je to možné. Vy by ste sa mali podľa možnosti starať len o seba a novorodenca. Nezdráhajte sa požiadať o pomoc patrnera či príbuzných. Dobre Vám padne prítomnosť dôverne známej ženy - matky, sestry či kamarátky, ktorá Vám pomôže s upratovaním, varením, či starostlivosťou o staršie dieťa.

UPOZORNENIE: Ak pociťujete silné zmeny nálady, stratu chuti do jedla, stratu radosti zo života krátko po pôrode, môže to byť popôrodná depresia. Ak sa tieto symptómy nezlepšujú, máte problém postarať sa o dieťatko, alebo pomýšľate na to, že by ste ublížili sebe alebo dieťaťu, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.

6) Povolené brucho

Väčšine žien po pôrode trvá niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa brucho zmenší natoľko, aby sa pohodlne zmestili do svojho "predtehotenského" oblečenia.

Tehotenské brucho nie je gumový balón, ktorý po pôrode na počkanie "vyfučí" na pôvodnú veľkosť. Zmena tvaru a objemu bruška po pôrode súvisí s viacerými faktormi:

  • Maternica počas tehotenstva niekoľkonásobne zväčší svoj objem a trvá okolo 6 týždňov, kým sa zmenší natoľko, že zostúpi naspäť do panvy.
  • Povolené brušné svalstvo potrebuje niekoľko mesiacov na opätovné stiahnutie a spevnenie.
  • Tukové rezervy - tieto môžu pretrvávať rôzne dlho, niektorým ženám sa darí ich zbaviť kojením, iným sa darí ich zbaviť až niekoľko mesiacov po skončení laktácie (organizmus si drží energetické rezervy počas kojenia).

7) Vypadávanie vlasov

Počas niekoľkých mesiacov po pôrode môžete zaznamenať zvýšené vypadávanie vlasov. Príčinou sú hormonálne zmeny.

Zdravá "netehotná" žena stráca denne asi 100 až 125 vlasov a približne 10-15% vlasových korienkov je v odpočinkovej fáze. Počas tehotenstva je vďaka zvýšenej hladine estrogénov vypadávanie vlasov výrazne spomalené, vlasy sú hustejšie a lesklejšie. Po pôrode sa však obnovuje pôvodný stav, pričom môže vypadávať až 500 vlasov za deň. Až 60% vlasových korienkov môže dočasne prejsť do oddychovej fázy, čo znamená že cca. 60% vlasov Vám vypadne a po niekoľkých týždňoch začne opäť rásť.

Strata vlasov je najvýraznejšia okolo 3-4 mesiaca po pôrode, okolo 6 mesiaca by už mala byť stabilizovaná a 12 mesiacov po pôrode býva hustota vlasov podobná ako pred otehotnením.

UPOZORNENIE: Ak aj 6 mesiacov po pôrode stále strácate veľa vlasov, príčinou môže byť anémia z nedostatku železa, čo je po pôrode pomerne častý stav. Nechajte si vyšetriť krvný obraz a potreby užívajte potraviny bohaté na železo. Preventívnym užívaním primeraných dávok zelených potravín (ideálne zelený jačmeň) alebo trstinovej melasy iste nič nepokazíte.

8) Zmeny kvality pokožky a telesného ochlpenia

Ak ste sa počas tehotenstva tešili nezvykle čistej pleti a vymiznutiu chĺpkov na rukách a nohách, pripravte sa na to, že tieto tehotenské benefity Vám pár týždňov po pôrode skončia. Ochlpenie začne dorastať takmer okamžite, zlepšená pleť zvykne pretrvať do obnovenia menštruácie.

Ak Vás naopak trápilo zvýšené ochlpenie, akné, pigmentové škvrny a tmavá čiara na brušku (linea nigra) - tieto sa budú po pôrode zlepšovať.

Tehotenské strie (červenkasté pajazvičky na pokožke, typicky brucho, boky, prsia) nevymiznú úplne, ale postupne vyblednú a zostanú o niečo svetlejšie ako neporušená pokožka. Zmeny trvajú cca. 9 až 12 mesiacov, potom sa stav zvykle ustáliť.


Záver: milé nastávajúce mamičky, dúfam že Vás tento článok veľmi nevydesil :-) na všetky tieto nepríjemnosti rýchlo zabudnete, keď budete držať v náručí Vaše novorodeniatko. Prajem Vám bezproblémový pôrod a rýchle zotavenie a hlavne - nech je dieťatko zdravé.

Súvisiace články:

Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail