Tehotenstvo

Tehotenstvo je krásne, ale tiež náročné a zodpovedné obdobie v živote ženy. Sprevádzajú ho rozsiahle hormonálne zmeny, ktoré postupne pripravujú organizmus ženy na rastúce dieťatko.

Začiatok tehotenstva spravidla ohlasuje meškajúca menštruácia, ranné nevoľnosti a mnohé ďalšie príznaky, s istotou však môžeme počítať s tehotenstvom až keď ho potvrdí gynekológ.

Zdravé tehotenstvo je približne po 40 týždňoch ukončené pôrodom. Pre výpočet aktuálneho týždňa tehotenstva a pravdepodobného termínu pôrodu môžete použiť
tehotenskú kalkulačku.


Číslo stránky:

Potraviny a koreniny v tehotenstve

Počas tehotenstva by ste sa mali vyhýbať nadmernému užívaniu väčšiny korenín, vrátane byliniek ako bazalka či majoránka. Mnohé koreniny stimulujú maternicu a vo väčšom množstve by mohli vyvolať kontrakcie. V tomto článku nájdete zoznam najbežnejších korenín, rozdelených do štyroch skupín podľa bezpečnosti ich použitia v tehotenstve.

Liečivé rastliny v tehotenstve

Tehotenstvo vyžaduje zvýšenú opatrnosť pri užívaní všetkých foriem liečiv, vrátane liečivých rastlín. Mnohé byliny stimulujú maternicu a vyvolávajú kontrakcie, iné zas obsahujú mutagénne zlúčeniny, ktoré poškodzujú plod. V tomto článku nájdete zoznam najznámejších liečivých rastlín, rozdelených do štyroch skupín podľa bezpečnosti ich použitia v tehotenstve.

Mimomaternicové tehotenstvo

Za mimomaternicové tehotenstvo je považované tehotenstvo, ktoré sa uchytí mimo maternice. Najčastejšie tak dochádza vo vajíčkovode, preto sa toto tehotenstvo zvykne označovať ako „tubárne tehotenstvo“, ktoré je najčastejšou formou mimomaternicového tehotenstva. K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza najčastejšie pri poruchách dozrievania vajíčka a pri poruche jeho transportu.

Problémy v tehotenstve

Ženy počas tehotenstva zažíva množstvo pomerne neškodných, ale nepríjemných problémov. Tehotné ženy môžu trápiť nevoľnosti, nadmerná tvorba slín, pálenie záhy, nadúvanie, zápcha, kŕčové žily, opuchnuté končatiny, zadržiavanie vody v tele, hemoroidy, bolesti chrbta, bolesti v oblasti panvy. Často trpia dýchavičnosťou, závratmi, mdlobami a dokonca sa môže objaviť inkontinencia. Nezúfajte, väčšinu týchto nepríjemností možete zmierniť alebo odstrániť jednoduchými opatreniami.

Príznaky tehotenstva

Predtým ako sa rozhodne žena navštíviť lekára, aby potvrdila alebo vyvrátila graviditu, môžu jej veľa prezradiť aj symptómy, ktoré často sprevádzajú začínajúce sa tehotenstvo. Niektoré ženy majú schopnosť spoznať, že sú tehotné aj podľa svojej intuície. Každé tehotenstvo je veľmi individuálne a nemusíte mať žiadne príznaky, alebo môžete mať všetky. Vždy si tehotenstvo overte u lekára.

Prvý lunárny mesiac

1. - 4. týždeň tehotenstva

Druhý lunárny mesiac

4. - 8. týždeň tehotenstva

Tretí lunárny mesiac

8. až 12. týždeň tehotenstva

Štvrtý lunárny mesiac

12. až 16. týždeň tehotenstva

Piaty lunárny mesiac

16. až 20. týždeň tehotenstva

Šiesty lunárny mesiac

20. až 24. týždeň tehotenstva

Siedmy lunárny mesiac

24. až 28. týždeň tehotenstva

Ôsmy lunárny mesiac

28. až 32. týždeň tehotenstva

Deviaty lunárny mesiac

Deviaty lunárny mesiac

Desiaty lunárny mesiac

36. až 40. týždeň tehotenstva

Číslo stránky:

Zasielať novinky na e-mail