Tehotenstvo

Tehotenstvo je krásne, ale tiež náročné a zodpovedné obdobie v živote ženy. Sprevádzajú ho rozsiahle hormonálne zmeny, ktoré postupne pripravujú organizmus ženy na rastúce dieťatko.

Začiatok tehotenstva spravidla ohlasuje meškajúca menštruácia, ranné nevoľnosti a mnohé ďalšie príznaky, s istotou však môžeme počítať s tehotenstvom až keď ho potvrdí gynekológ.

Zdravé tehotenstvo je približne po 40 týždňoch ukončené pôrodom. Pre výpočet aktuálneho týždňa tehotenstva a pravdepodobného termínu pôrodu môžete použiť
tehotenskú kalkulačku.


Číslo stránky:
22.03.2020

Pôrod v dobe koronavírovej

Tento článok je venovaný ženám, ktoré sú v týchto neľahkých časoch tehotné a blíži sa im termín pôrodu. Je však venovaný aj ich manželom, priateľom, rodinám. A v neposlednom rade je venovaný zdravotníkom, ktorí sú zodpovední za to, aby matka aj dieťatko boli v poriadku, no zároveň sa musia postarať aj o seba a svoje rodiny.

28.08.2017

Môžem byť tehotná?

Obdobie pred definitívnym potvrdením tehotenstva sprevádza množstvo otázok a neistoty. Môžem byť tehotná, keď je tehotenský test negatívny? Môžem byť tehotná, keď som nemala sex v plodných dňoch? Môžem byť tehotná, keď špiním či krvácam? Odpovede na najčastejšie otázky spojené s overením tehotenstva nájdete v tomto článku.

26.08.2017

Všetko, čo potrebujete vedieť o tehotenstve

Tehotenská životospráva, zdravie v tehotenstve, riešenie bežných ochorení v tehotenstve, kedy v tehotenstve vyhľadať lekára, príprava na pôrod - všetko v jednom prehľadnom článku.

21.09.2016

Fyzická aktivita v tehotenstve a po pôrode

Obecne sa dá povedať, že pokiaľ sa cítite dobre, môžete pokračovať s aktivitami na ktoré ste boli zvyknutá pred otehotnením. Primerané cvičenie v nerizikovom tehotenstve podporuje zdravie matky aj dieťatka - znižuje riziko bolestí chrbta, nadváhy, tehotenskej cukrovky, pomáha pripraviť telo ženy na pôrod a urýchľuje popôrodnú rekonvalescenciu.

Materské premeny

Čo všetko sa zmení tehotenstvom, pôrodom, kojením? Na čo sa môžete tešiť či netešiť po otehotnení, v jednotlivých trimestroch či po pôrode? V čom je rozdiel medzi prvým, druhým a ďalšími tehotenstvami?

02.03.2016

Pôrod doma alebo v nemocnici?

Keď som sa zhruba pred 6 rokmi prvýkrát stretla so ženou, ktorá rodila doma s dulou, považovala som to tak trochu za bláznovstvo. Hovorila som si: "Načo riskovať zdravie dieťaťa kôli vlastnému pohodliu? Iste, matka aj dieťa to zvládli v poriadku a vyzerajú spokojne, ale čo by robili, keby sa niečo zvrtlo?"

18.07.2014

Skutočné ženy po pôrode

Telo ženy sa tehotenstvom a kojením zmení - strie na bruchu, povolené brušné svaly, menej pevné prsia. Väčšina žien tieto zmeny prijíma s nevôľou, v lepšom prípade ich stoicky akceptujeme. Prečo sa však na to nepozrieť pozitívne?

Ako zmierniť tehotenskú nevoľnosť

Ranná nevoľnosť je považovaná za jeden z najbežnejších príznakov tehotenstva, a mnohé ženy sa pyšnia mierou svojej nevoľnosti, ako dôkazom prosperujúceho tehotenstva. Je to však skutočne nevyhnutné?

04.11.2013

Čo Vás čaká po pôrode

Šestonedelie je obdobie náročných zmien - prelaďovanie hormónov, rozbiehanie laktácie, krvácanie, hojenie pôrodných rán a popri tom starostlivosť o novorodenca. Prinášame užitočné informácie o tom, čo môžete čakať a ako zmierniť zdravotné komplikácie.

17.06.2013

Príznaky pôrodu

Ako spoznáte blížiaci sa pôrod? Ako zistíte, kedy máte čas a kedy je lepšie neodkladne vyraziť do pôrodnice?

29.01.2013

Vyšetrenia v tehotenstve

Počas tehotenstva žena absolvuje množstvo rôznych vyšetrení za účelom overenia správneho vývoja plodu, vylúčeni rizika vývojových vád a upresnenie termínu pôrodu.

28.01.2013

Trimestrálny screening, Triple test

Tieto vyšetrenia sú zamerané na odhalenie zvýšeného rizika najčastejších vývojových vád plodu. Nejde o diagnostické testy, ale len detekčné testy - abnormálne hodnoty neznamenajú, že bola diagnostikovaná chromozomálna anomália, informujú však o možnosti zvýšeného rizika.

10.01.2013

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka je stav charakterizovaný zvýšenou hladinou krvného cukru počas tehotenstva. Vyskytuje sa u 2 až 10% nastávajúcich mamičiek, je to teda jeden z najbežnejších zdravotných problémov v tehotenstve.

08.01.2013

Preeklampsia a eklampsia

Diagnóza pôvodne známa ako toxémia, je charakterizovaná zvýšeným krvným tlakom a zvýšeným obsahom bielkovín v moči. Obvykle sa prejavuje v druhej polovici tehotenstva, často až ku koncu tretieho trimestra. Nediagnostikovaná preeklampsia môže viesť k eklampsii, čo je vážny stav ohrozujúci zdravie a život matky aj dieťaťa.

08.03.2012

Tehotenské testy

Domáce tehotenské testy sú užitočná pomôcka na určenie raného tehotenstva. Sú pomerne spoľahlivé, napriek tomu je isté riziko falošne pozitívneho či negatívneho výsledku. Aby ste zabránili predčasnej nádeji alebo sklamaniu, zistite viac o spôsobe, akým fungujú.

28.06.2011

Neberte mi moje dieťa

MUDr. Helena Máslová: Pôrodnice nerešpektujú argumenty o škodlivosti separácie dieťaťa a matky po pôrode.

13.02.2011

Sprievodca pôrodnicami

Celoslovenský prieskum pôrodníc online. Projekt realizuje www.rodinka.sk.

01.12.2010

Výhody a nevýhody jednotlivých metód na uľahčenie pôrodu

Prehľad polôh pri pôrode a bežných metód na uľahčenie pôrodu, ich výhody a nevýhody.

01.11.2010

Kto je dula?

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.

Bylinky, čaje a nápoje v tehotenstve

Tehotné ženy by sa mali vyhýbať mnohým bylinkovým čajom a nápojom, ktoré sú inak zdraviu prospešné. V tomto článku nájdete zoznam najbežnejších nápojov rozdelených do štyroch skupín podľa bezpečnosti ich užívania v tehotenstve.

Číslo stránky:

Zasielať novinky na e-mail