Piaty lunárny mesiac

ilustratívny obrázok

16. až 20. týždeň tehotenstva

Dostávate sa do druhej polovice tehotenstva. Toto obdobie je charakteristické tým, že prírastok na váhe je väčší ako doposiaľ. Za celé tehotenstvo by ste nemali pribrať viac ako 10 až 15 kg. Tento váhový odhad je samozrejme len orientačný. Odporúča sa, aby ste už počas tehotenstva s dieťatkom komunikovali, hladkali si bruško a počúvali príjemnú hudbu. Pokoj a vašu pohodu, ako aj nepokoj a stres vaše dieťatko cez vás vníma a odrazí sa to potom na jeho správaní po pôrode.

Vaša maternica sa neustále zväčšuje, aby vytvorila priaznivé podmienky pre zväčšujúci sa plod, placentu a pribúdajúce množstvo plodovej vody, ktorej už máte asi 200ml. Aj vaše prsia sa v priebehu tehotenstva, ako každá časť vášho tela, neustále menia. Zvýrazňuje sa žilová kresba, z bradaviek môžete zaznamenať  žltkastý výtok. Je to úplne normálne a prirodzené. Je to znak, že prsia sa pripravujú na nastávajúce dojčenie.

Vývoj dieťatka

Placenta je už dokonale vyvinutá, takže plne zabezpečuje výživu vášmu dieťatku. Ďalším významným krokom je vznik hnedého tuku, ktorý u dieťatka plní funkciu termoregulácie.

V piatom lunárnom mesiaci dieťatko už dokáže veľa vecí. Dokáže napríklad držať vzpriamene hlavičku, cmúľa si prštek, mračí sa alebo usmieva, či dokonca sa kŕmi plodovou vodou, ktorú následne vylučuje, a tým prispieva k tvorbe plodovej vody. Jeho kostrová sústava je už veľmi pekne viditeľná na RTG. 

Plod začína byť už pomerne dosť aktívny. V maternici má zatiaľ dostatok priestoru, čo využíva na pohyb.

Na konci 20. týždňa meria vaše dieťatko už 25 cm a váži niečo cez 280 g.

Pohyby dieťatka

Okolo 18. týždňa už môžete pocítiť prvé pohyby dieťatka.

Ak ste tehotná po prvý krát, tak pohyby môžete ucítiť až o 2 týždne neskôr, teda až v 20. týždni.

Prvé pohyby nemávajú podobu jednoznačného kopania, môžete ich vnímať skôr ako bublinky, niektoré tehotné ženy popisujú pohyby dieťatka ako dotyk motýlích kridiel alebo plávajúcu rybičku.

Pohyby lepšie rozoznáte keď ste v kľude, v sede alebo keď ležíte v posteli.

Je vhodné, ak si dátum prvých pohybov zaznamenáte a pri prehliadke u lekára sa o tom zmienite. Podľa prvých pohybov dieťatka sa tiež dá, síce len veľmi približne, ale predsa, stanoviť termín pôrodu.

Vyšetrenia

Medzi 18. až 22. týždňom by ste mali absolvovať screeningové ultrazvukové vyšetrenie. Toto ultrazvukové vyšetrenie je zamerané na dôsledné vyšetrenie dieťatka.

Plod sa pomeria a namerané hodnoty sa porovnajú s tabuľkami, či rastie tak ako má, a či veľkosť zodpovedá danému týždni tehotenstva. Lokalizuje sa uloženie placenty, množstvo plodovej vody a uloženie jednotlivých orgánov v telíčku dieťatka. Toto ultrazvukové vyšetrenie by malo tiež vylúčiť vážnu srdečnú chybu.

Ak je dieťatko správne otočené, v tomto období už je pekne viditeľné jeho pohlavie.


Predchádzajúci mesiac
 |  Nasledujúci mesiac


Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail