Symptotermálna metóda IV. - Syntéza

Symptotermálna metóda (STM) je často spájaná s prirodzeným plánovaním rodičovstva (PPR). Viete, v čom sa tieto pojmy odlišujú?

STM verzus PPR

Symptotermálnou metódou (STM) určujeme plodné a neplodné dni ženy na základe hodnotenia znakov (symptómov) plodnosti. Táto metóda môže slúžiť či už v prípade, keď nechceme počať, ako aj pri snahe o otehotnenie.

Prirodzené plánovanie rodičovstva (PPR) využíva STM na určenie plodných a neplodných dní.

Rozdiel medzi STM a PPR je zásadný pre páry, ktoré sa snažia vyhnúť počatiu. Základnou filozofiou PPR je nebrániť umelo počatiu, čo znamená nepoužívať žiadnu antikoncepciu (mechanickú či chemickú), takže páry, ktoré sa riadia PPR, volia v období plodných dní sexuálnu abstinenciu. STM sa antikoncepcii nebráni, jej základná filozofia je, že žena je plodná iba niekoľko dní v cykle, takže nie je potrebné jej telo zaťažovať dlhodobou antikoncepciou (hormonálne pilulky, vnútromaternicové teliesko, Depo-Provera a pod.), páry v období plodných dní používajú jednorazovú antikoncepciu (kondóm, spermicídy, pesar a pod.).

Mnoho diskusií okolo antikoncepcie sa týka problému jej spoľahlivosti. Väčšinou je uvádzaný tzv. Pearl Index, ktorý udáva percento žien, ktoré otehotneli počas prvého roka užívania antikoncepcie. V USA sa väčšinou pri antikoncepcii udávajú dve čísla: percento zlyhania metódy a percento zlyhania priemerného užívateľa. Percento zlyhania priemerného užívateľa je samozrejme vyššie, úlohu tu zohráva predovšetkým nesprávne použitie metódy (napr. nesprávne či neskoro nasadený kondóm, zabudnutie či nepravidelné použitie HA, podvádzanie pri abstinenčných metódach (PPR, Billings, kalendárová, teplotná). 

Antikoncepčná metóda Pearl index Percento zlyhania metódy (USA) Percento zlyhania priemerného užívateľa (USA)
žiadna* 80 - 90 85 85
kalendárová metóda 14 - 40 8 neuvedené
Billingova metóda(***) 15 - 30 neuvedené neuvedené
periodická abstinencia 6 - 25 neuvedené 25
hubka 9 - 25 9 (20**) 20 (40**)
cervikálny klobúčik (so spermicídmi) 4 - 20 9 (26**) 20 (40**)
spermicídy 4 - 25 6 26
pesar 4 - 22 6 20
ženský kondóm 5 - 15 5 21
prerušovaná súlož 6 - 17 4 19
teplotná metóda 2 - 20 neuvedené neuvedené
mužský kondóm (bez spermicídov) 2 - 15 3 14
PPR 1.5 - 2 2 neuvedené
vnútromaternicové teliesko z medi 0.2 - 2 0.6 0.8
kombinovaná hormonálna antikoncepcia 0.2 - 3 < 0.5 5
Depo-Provera 0.03 - 1 < 0.3 < 0.3
sterilizácia ženy 0 - 0.5 0.5 0.5
sterilizácia muža 0 - 0.05 0.1 0.15

* vo vekovej skupine pod 40 rokov
** u žien, které prekonali vaginálny pôrod
*** metóda založená na plodných a neplodných dňoch pomocou hodnotenia cervikálneho hlienu

Spoľahlivosť PPR pre poctivé páry, ktoré neriskujú v nejasných dňoch, sa blíži spoľahlivosti HA. Percento spoľahlivosti STM nie je v tabuľke uvedené, pretože je dané druhom antikoncepcie, ktorú použijeme v období plodných dní. Takže napr. ak použijeme kondóm, percento zlyhania metódy je 3%, pre priemerného užívateľa je to 14%.

Symptotermálna metóda

Vráťme sa teraz späť k STM. Ako už bolo uvedené, STM je založená na hodnotení znakov (symptómov) plodnosti. Základné znaky plodnosti sú tri, ich detailné hodnotenie bolo popísané v minulých dieloch:

  • bazálna teplota tela - článok STM II.
  • cervikálny hlien (hlien čípku maternice) - článok STM I.
  • poloha čípka maternice - článok STM III.

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ ZNAKOV PLODNOSTI - ZHRNUTIE

Bazálna teplota tela

Počas menštruácie a v prvej polovici cyklu je teplota nízka. V deň ovulácie by stále mala byť nízka (prípadne najnižšia z celého cyklu), deň po ovulácii by teplota mala výrazne stúpnuť a byť vysoká počas celej druhej polovice cyklu. Deň pred ďalšou menštruáciou alebo v deň menštruácie teplota zase náhle klesne.

Cervikálny hlien

Po menštruácii by sa nemal objaviť žiadny hlien niekoľko dní, päť až desať dní pred ovuláciou sa začne objavovať postupne lepkavý, krémový až bielkový hlien, ktorého vrchol (PK) zaznamenáme deň pred ovuláciou. Pozor - vrcholom nie je najkvalitnejší hlien či jeho najväčšie množstvo, ale posledný deň, kedy kvalitný hlien zaznamenáme. V deň ovulácie by už opäť nemal byť zaznamenaný žiadny hlien, prípadne iba hlien výrazne horšej kvality. Po ovulácii až do ďalšej menštruácie by sa hlien už nemal dlhodobejšie objaviť.

Poloha čípka

Po menštruácii je čípok tuhý, uzavretý a dlhý. Päť až desať dní pred ovuláciou začne postupne mäknúť, otvárať sa a skracovať. V deň ovulácie by sa mal náhle vrátiť do pôvodnej tuhej a uzavretej polohy a tak už zostať až do konca cyklu.

Každodenné hodnotenie si žena zapisuje do tabuľky. Okrem základných znakov si môže zapisovať aj ďalšie informácie, ktoré sa k cyklu môžu vzťahovať: dĺžka a intenzita menštruácie, ostatné krvácanie a špinenie, menštruačná bolesť, ovulačná bolesť, pohlavný styk, použitá antikoncepcia (ak bola použitá v plodnom období), bolesť hlavy, zlá nálada, stres, bolesti v prsiach, cestovanie, cvičenie, choroba, lieky a pod.

Kompletná tabuľka ženy, ktorá nechce otehotnieť, potom môže vyzerať takto:

clanok-IV_obr.02.jpg

zväčšiť

Vysvetlivky:

V riadku "použitá antikoncepcia" zapisujeme symbolom K - kondóm, S - spermicídy, C - cervikálny klobúčik (pesar) a pod. V riadku "žiadny hlien, krvácanie, špinenie" znamená: * krvácanie, (*) špinenie, - žiadny hlien.

Takto potom vyzerá kompletná tabuľka snažilky:

clanok-IV_obr.03.jpg

zväčšiť

Namiesto riadku "použitá antikoncepcia" je vložený riadok "ovulačný a tehotenský test", kde "+" znamená pozitívny test a " -" negatívny.

Takto podrobné záznamy nie sú nevyhnutné - záleží len na samotnej žene, ako bude jej tabuľka vyzerať. Klasickým opačným extrémom môže byť tabuľka ženy, ktorá je zdravá, nič ju netrápi a jediné, čo chce vedieť je, že ovulovala, k čomu jej stačí iba meranie bazálnej teploty 6 až 12 dní uprostred cyklu:

clanok-IV_obr.04.jpg

VYHODNOTENIE PLODNÝCH A NEPLODNÝCH DNÍ

Platia tu štyri základné pravidlá:

1. Pravidlo prvých piatich dní cyklu

Prvých päť dní cyklu je žena neplodná nehľadiac na to, akú dlhú má menštruáciu. Pre toto pravidlo je dôležité, že krvácanie je pravá menštruácia medzi dvoma cyklami a nie napr. ovulačné krvácanie. Začiatok cyklu nám v nejasnom prípade potvrdí pokles teploty: pred menštruáciou by teploty mali byť dlhodobo vysoké, počas menštruácie nízke. Pri ovulačnom krvácaní je to naopak - pred ním sú teploty nízke a potom stúpnu.

Ak má žena menštruáciu dlhšiu ako 5 dní, musí všetky dni menštruácie za piatym dňom považovať za plodné, pretože neplodnosť nie je možné potvrdiť sledovaním čípka a hlienu.

Pri extrémne krátkych cykloch (25 a menej dní) je odporúčané za neplodné považovať iba prvé 4 dni.

2. Pravidlo suchých dní

Pre dni pred ovuláciou platí, že ak počas dňa žena nezistí pri poševnom vchode žiadny hlien, je ten večer neplodná. Pozor, pre pohlavný styk v inú dennú dobu (kedy nemáme dostatok vierohodných meraní) je potrebné zisťovať aktuálny stav hlienu priamo na čípku.

Napriek tomu, že lepkavý hlien väčšinou neumožňuje počatie, musíme ho brať ako potenciálne plodný, pretože počas niekoľkých hodín sa môže premeniť na krémový, ktorý už prežitie spermií umožní.

3. Pravidlo teplotného posunu

Od večera tretieho dňa vyšších teplôt je žena neplodná až do nástupu menštruácie.

4. Pravidlo vrcholu

Od večera štvrtého dňa po vrchole je žena neplodná až do nástupu menštruácie. Vrcholom (PK) sa rozumie posledný deň bielkového hlienu, prípadne posledný deň mäkkého, krátkeho a otvoreného čípka. Toto pravidlo platí stopercentne, ak uskutočnenú ovuláciu potvrdí nárast teploty. Ak teplota nevzrastie, za neplodné sú považované iba suché dni od štvrtého dňa po vrchole.

clanok-IV_obr.05.jpg

zväčšiť

Hodnotenie u rôznych žien sa dosť často líši od typického priebehu, ktorý je zachytený v ukážkových tabuľkách. V ďalšom dieli si ukážeme, ako sa zariadiť v netypických prípadoch.

V prílohách nájdete niekoľko prázdnych tabuliek (vo formáte PDF), ktoré si môžete stiahnuť a vytlačiť pre vlastnú potrebu.

Informácie k článku boli čerpané z knihy Taking Charge of Your Fertility autorky Toni Weschler.


Zdroj: http://www.rodina.cz/clanek3826.htm

Súvisiace články:

Prílohy


Diskusia

bazálna teplota
Dobrý deň,
...
Ovulacne krvacanie
Dobry den,
...
Ovulacia po porode
Dobry den prajem.
...
Vstúpiť do diskusie Počet príspevkov: 6, posledný: 29.05.2016 10:38

Zasielať novinky na e-mail