Symptotermálna metóda I. - Životodarný hlien

Snažíte sa počať? Viete, že prichádzajúcu ovuláciu vám oznámi cervikálny hlien? A viete tiež, že tento hlien ovplyvňuje životnosť spermií a jeho nevhodná kvalita vám môže brániť v počatí? Každá žena ktorá si praje otehotnieť vie, že si môže merať teplotu, aby určila, kedy a či vôbec ovuluje, aby vhodným načasovaním zvýšila pravdepodobnosť počatia na maximum. Nie je ale na zlosť, že meraním teplôt sa ovulácia zistí, až keď už je dávno po nej?

Symptotermálna metóda

Symptotermálna metóda je založená na hodnotení znakov (symptómov) plodnosti, ktoré sú odrazom hormonálnych zmien v tele ženy počas menštruačného cyklu.

Touto metódou určujeme plodné a neplodné dni ženy. Môže tak slúžiť či už pre účely antikoncepčné, kedy nechceme počať, alebo aj pri snahách celkom opačných, keď sa otehotnieť snažíme.

Okrem toho, pomocou tejto metódy môžeme identifikovať niektoré gynekologické problémy svojho tela, ako sú:

 • anovulácia (cyklus, kedy nedôjde k ovulácii)
 • oneskorená ovulácia
 • krátka luteálna fáza (druhá časť cyklu) znemožňujúca uhniezdenie oplodneného vajíčka
 • neplodný cervikálny hlien
 • hormonálne poruchy vrátane nízkej hladiny progesterónu či estrogénu
 • prekonaný spontánny potrat
 • nepravidelné a abnormálne krvácanie
 • zápal pošvy
 • zápal močových ciest
 • anomálie čípka maternice

Základné znaky plodnosti

Základné znaky plodnosti sú tri:

 • bazálna teplota tela
 • cervikálny hlien (hlien čípka maternice)
 • poloha čípka maternice

V tejto kapitole sa budeme venovať hlienu čípka, aby sme poukázali na nedocenený význam tohto symptómu.

CERVIKÁLNY HLIEN (HLIEN ČÍPKA MATERNICE)

Hlien je produkovaný sliznicou čípka maternice, nie pošvou, preto niekedy používané označenie poševný hlien nie je správne.

Pravdepodobne ste počuli, že hlien je produkovaný v období ovulácie, takže na začiatku a na konci cyklu by mala byť pošva suchá a v období ovulácie vlhká. Je to trochu zložitejšie. Predovšetkým: nie je dôležitá kvantita, ale kvalita.

Sledovanie tohto symptómu je cenné jednak preto, že nám meniaca sa kvalita oznámi prichádzajúcu ovuláciu, a tiež preto, že kvalita hlienu má vplyv na životnosť spermií:

 • Žiadny hlien = spermie neprežijú niekoľko hodín.
 • Plodný hlien = spermie môžu žiť až 5 dní.

clanok-I_obr.01.jpg

Znalosťou kvality svojho hlienu teda jednak určíme pomerne presne neplodné dni pred ovuláciou a na druhej strane tiež najplodnejší deň cyklu, kedy je maximálna šanca počatia.

Rozoznávame štyri kategórie hlienu:
 • žiadny
 • lepkavý
 • krémový
 • konzistencia vaječného bielku (najplodnejší)

Zisťovanie kvality hlienu

Páni túto pasáž preskočia; dámy nech prosím odpustia značne naturalistický popis.

Kvalita hlienu sa zisťuje niekoľkokrát (minimálne trikrát) denne, kedykoľvek ideme na záchod. Začína sa prvý deň po skončení menštruácie. Dobré je pred zisťovaním vykonať niekoľko sťahov pošvových svalov, čím hlien ľahšie stečie k pošvovému vchodu.

 1. Najskôr sa zameraj na pocity pri poševnom vchode - nič (sucho), lepkavosť, vlhko alebo slizko ako keby si sedela v kalúžke vaječného bielka.
 2. Potom sa zameraj na zistenie kvality hlienu pomocou prstov: Roztvor pysky ohanbia a zotri hlien z pošvového vchodu. Premni ho medzi prstami. Pripadá ti, že máš prsty suché? Lepí sa to? Je to krémové? Slizké až lubrikačné? Potom pomaly prsty roztvor, či sa hlien bude naťahovať.

  clanok-I_obr.02.jpg

  clanok-I_obr.03.jpg

  clanok-I_obr.04.jpg

  Namiesto prstov možno tiež použiť toaletný papier. Pri stieraní sa zameraj na to, ako papier kĺže po pyskoch ohanbia - zle kĺže (sucho), hladko (ako namazaný krémom) alebo veľmi ľahko s lubrikačnými pocitmi?

 3. V dobe najplodnejších dní je potrebné sa pri usadnutí na záchod pozerať pod seba, pretože často hlien konzistencie vaječného bielku sám od seba stečie do vody. Pri dopadnutí na hladinu vytvorí guľôčku, ktorá sa potom ako zakalený žmolok potopí ku dnu. Taký hlien je značne vodnatý, po stečení ti poševný vchod môže pripadať prekvapivo suchý.
 4. Ak sa ti nedarí získať žiadny hlien pri poševnom vchode - môžeš ho skúsiť stiahnuť priamo z čípka pomocou ukazováčika a prostredníčka. Ak sa rozhodneš zisťovať kvalitu priamo na čípku, musíš to tak vykonávať zakaždým po celý cyklus - nie je možné striedať zisťovanie na poševnom vchodu so zisťovaním na čípku.

  clanok-I_obr.05.jpg

 5. Všímaj si tiež, ako sa počas dňa hlien javí na spodnom prádle. Najplodnejší hlien je vodnatý, takže tvorí vlhký krúžok, suchší hlien tvorí skôr pretiahnutú či hranatejšiu škvrnu.
 6. Na konci dňa si potom do tabuľky zaznamenaj pocity, kvantitu a kvalitu (vrátane farby a konzistencie) najplodnejšieho hlienu toho dňa. Napr. trikrát si zistila skôr krémový a iba raz vodnatý ako bielok - zaznamenaj bielok.
 7. Je dôležité sa naučiť rozlišovať cervikálny hlien od ostatných tekutín, ktoré by mohli hodnotenie miasť: poševné zvlhčenie, tekutina pohlavného vzrušenia, sperma, lubrikačné gély a spermicídy, čo popisujem nižšie. V zásade hodnotenie hlienu nevykonávame pri sexuálnom vzrušení a bezprostredne po pohlavnom styku.

VYHODNOTENIE HLIENU

Žiadny hlien:
Suché pocity. Prsty môžu byť pri stieraní pripadať vlhké, ale na vzduchu rýchlo oschnú bez zanechania lepivého pocitu.

Lepkavý hlien:
Zakalený, biely alebo žltý, niekedy číry. Môže byť celkom hustý. Dôležitá je lepkavosť a nízky obsah vody. Môže byť drobivý až šupinatý, ako pasta, alebo kohézny až gumovitý. Pri rozdelení prstov môže sformovať hromádku.

Krémový hlien:
Mliečny, ľahko zakalený, biely alebo žltý. Má konzistenciu krému alebo lotion. Vlhčí, vodnatejší, riedky. Pri rozdelení prstov sa nenaťahuje, ani netvorí hromádku, zostáva hladký ako lotion.

Hlien konzistencie vaječného bielka:
Väčšinou číry, ale môže obsahovať zakalené vlákna. Veľmi klzký a vlhký ako bielok. Silne lubrikačné pocity. Pri rozdelení prstov sa naťahuje od 2 do 25 cm.

clanok-I_obr.06.jpg

VRCHOL

Vrcholom nazývame najplodnejší deň cyklu, ktorý nám oznamuje, že ovulácia prebehne do 24 hodín. Je to posledný deň najplodnejšej kvality hlienu. Napriek tomu, že sa nazýva vrcholom, neznamená to, že telo v tento deň produkuje najviac hlienu - väčšinou najväčšie množstvo hlienu je produkované deň pred vrcholom.

Typický priebeh zmien kvality hlienu

Produkcia hlienu je ovplyvňovaná hladinou estrogénu. Hlien sa postupne začne vytvárať asi 7 až 10 dní pred ovuláciou, po vrchole jeho tvorba náhle ustane. Vrcholom (PK - z anglického "peak") je v uvedenej tabuľke deň pätnásty.

clanok-I_obr.07.jpg
zväčšiť

Určenie vrcholu pri neštandardnom priebehu

clanok-I_obr.08.jpg

Žiadny deň nebol zistený hlien bielkovej konzistencie, takže vrcholom je posledný deň krémového hlienu.

clanok-I_obr.09.jpg

Ak sa po najplodnejšom bielkovom hliene ešte objaví jeden deň krémového hlienu, je vrcholom posledný deň bielku.

clanok-I_obr.10.jpg

Ak silné lubrikačné pocity pretrvávajú ešte ďalší deň po poslednom dni s bielkovým hlienom, je tento deň považovaný za vrchol, aj keď sa nepodarilo zistiť žiadny hlien.

clanok-I_obr.11.jpg

Vďaka stresu (či inému faktoru) ovulácia neprebehla 14. deň, takže sa telo začalo znovu pripravovať na ovuláciu 16. deň. Pravý vrchol je teda až 17. deň, ovulácia prebehla 18. deň.

CERVIKÁLNY HLIEN VERSUS SEMENO A INÉ TEKUTINY

Poševná tekutina:
Umožňuje každodenné mierne zvlhčenie pošvy, nie je však hlienovitá, na vzduchu rýchlo osychá. Ak čípok neprodukuje žiadny hlien, vnútorný povrch pošvy ti bude pripadať, ako keď si prejdeš prstom vnútri v puse po tvári.

Tekutina sexuálneho vzrušenia:
Má rovnaký charakter ako poševná tekutina (tiež na vzduchu rýchlo osychá), iba vo väčšom množstve. Je produkovaná žľazami vnútri pošvy blízko poševného vchodu.
Niekedy môže byť cervikálny hlien tiež veľmi vodnatý, je však dôležité, že nie je vo vode rozpustný. Ak si nie sme istí, môžeme použiť test s pohárikom vody - hlien klesne ku dnu, poševná tekutina sa rozpustí.

Semeno:
Je väzký, belavý, vláknitý hlien alebo slizká pena, skôr redšia, na prstoch ľahšie osychá, pri naťahovaní sa ľahko trhá. Cervikálny hlien je skôr číry, hustejší a elastickejší.
Aby nás semeno nemiatlo, snažíme sa ho z tela čo najskôr a najdôkladnejšie vypudiť opakovaným sťahovaním poševných svalov a stieraním z poševného vchodu (k svalovým sťahom môžeme pridať aj drepy). A to platí aj pre snažilky - nemá zmysel sa snažiť semeno v tele držať celý deň, stačí byť po túlení v pokoji 30 minút.

Lubrikanty:
Môžu byť na vodnej báze (menej časté), potom sa správajú ako kvapalina pohlavného vzrušenia - na vzduchu rýchlo osychajú, alebo môžu byť na olejovej báze (častejšie), tie potom majú trvalejšie lubrikačné účinky, na vzduchu neosychajú, ale zanechávajú mastné škvrny, nie sú však hlienovité. Olejové lubrikanty zvyšujú riziko poševných zápalov.

Veľká väčšina umelých lubrikantov zabíja spermie!

STANOVENIE PLODNÝCH A NEPLODNÝCH DNÍ

Neuvádzame všetky znaky plodnosti, ale iba cervikálny hlien, preto nespomíname kompletné stanovenie plodných a neplodných dní pre celý menštruačný cyklus, ale iba pravidlá vzťahujúce sa na hodnotenie hlienu.

1. Pravidlo suchých dní
Pre dni pred ovuláciou platí, že ak počas dňa nezistíš pri poševnom vchode žiadny hlien, ten večer sa nemusíš báť, že budeš oplodnená. Pozor však na pohlavný styk v inú denní dobu (kedy nemáme dostatok vierohodných meraní) je treba zisťovať aktuálny stav hlienu priamo na čípku.

Napriek tomu, že lepkavý hlien väčšinou neumožňuje počatie, musíme ho brať ako potenciálne plodný, pretože počas niekoľkých hodín sa môže premeniť na krémový, ktorý už prežitie spermií umožní.

2. Pravidlo štvrtého dňa po vrchole
Obecne platí, že od večera štvrtého dňa po vrchole až do konca cyklu si neplodná, ale:

 • Ak zároveň nevykonávame meranie bazálnej teploty, ktoré by nám potvrdilo uskutočnenú ovuláciu, sú za neplodné dni považované iba tie, kedy nie je prítomný žiadny hlien.
 • Ak ovulácia na 100% prebehla, sme od štvrtého dňa neplodné až do konca cyklu a to vrátane dní so sporadickým výskytom lepkavého či krémového hlienu.

Pozn.: Aby to niekoho nemýlilo: štvrtý deň po vrchole = tretí deň po ovulácii.

Všetky obrázky a väčšina údajov boli použité z knihy Taking Charge of Your Fertility autorky Toni Weschler.


Zdroj: http://www.rodina.cz/clanek3633.htm


Súvisiace články:


Diskusia

Neskora ovulacia a kvalita vajicok
Dobry den, Je pravda ze neskora ovulaciu moze sposobit zlu kvalitu vajicok? Ja som ovulovala CD 30-31 kedze posledne 2 mesiace som mala cyklus 44...
Ovulácia počas menštruácie
Dobrý deň,aké sú príznaky ovulácie na konci menštruácie.kedze ešte stále pretrváva jemne krvácanie . Žiaľ na hlien sa orientovať...
otázka.
Dobrý deň, po pôrode zvyknem mať MS cyklus cca 30 dňový. Ovuláciu si sledujem pomocou ovulačných testov aj hlienu. Tento mesiac som mala...
Znaky ovulácie nesedia
Sledujem si cykly bazalnou teplotou, hlienom a stavom krčka už roky rokuce (bud kvôli plánovaniu alebo predchádzaniu tehotenstva), vždy všetko...
Cervikalny hlien po oplodneni vajicka
Dobrý deň, zaujímalo by ma, ci viete ako sa zmení hlien, ak dôjde k počatiu, teda oplodneniu vajicka. V anglictine som nasla túto informáciu...
Vstúpiť do diskusie Počet príspevkov: 25, posledný: 19.10.2018 20:41

Zasielať novinky na e-mail