06.02.2018

STOP kvasinkám!

ilustratívny obrázok

Snáď každú z nás aspoň raz za život potrápila kvasinková infekcia. A pre nejednu ženu je to nekonečný príbeh - len čo sa kvasinky preliečia, o chvíľu sú tu znova. V čom je tajomstvo úspešnej liečby kvasinkovej infekcie?

Kvasinky nie sú chrípka - nestačí sa ich zbaviť raz s pomocou liekov. Úspešná liečba premnožených kvasiniek, zvlášť pri opakovaných infekciách, spočíva predovšetkým v dlhodobých systémových opatreniach ako úprava stravy - protikvasinková diéta, podpora imunity, a celkovo stabilizácia črevnej mikrofóry.

Pri problémoch s kvasinkami je dôležité obmedzenie konzumácie cukru, bielej múky, alkoholu aj kvasného octu. Črevnej mikroflóre neprospieva ani užívanie liekov, hormonálnych prípravkov a antibiotík.

Dobrú črevnú mikroflóru môžete podporiť pravidelnou konzumáciou nasledujúcich potravín:

 • jablčný ocot - užívajte 2 čajové lyžičky zamiešané v 100ml vlažnej vody 1 až 2x denne, ideálne 15 až 20 minút opred väčším jedlom
 • cibuľa a cesnak
 • tmavozelená listová zelenina (rukola, polníček, petržlenová vňať a podobné) alebo tzv. "zelené potraviny" - chlorella, spirulina, zelený jačmeň
 • živočíšne bielkoviny - uprednostňujte kvalitné produkty od zvierat z voľného výbehu (vajcia, morčacie alebo kuracie mäso) alebo ryby bohaté na omega-3 (sardinky, losos),
 • potraviny a výživové doplnky s probiotickými kultúrami - jogurt, kefír, miso, kyslá kapusta
 • panenský kokosový olej a panenský olivový olej
 • šťava z citróna alebo limetky
 • morské riasy
 • orechy a semienka - chia semienka, sezam, mak, kokos, para orechy a ďalšie
 • koreniny - kurkuma (Turmerix), zázvor, škorica, klinčeky
 • bylinky - oregáno, nechtík, rebríček, čaj Lapacho

Správna hygiena ako prevencia premnoženia kvasiniek

Ženy, ktoré mávajú problém s premnožením kvasiniek v pošve by mali prehodnotiť tiež svoju intímnu hygienu.  Pošva má prirodzene mierne kyslé pH ako formu obrany proti "votrelcom" - baktériám a kvasinkám. Nadmerné kúpanie a používanie mydla so zásaditým pH na intímne partie spôsobuje narušenie tejto prirodzenej ochrany.

Na intímnu hygienu používajte špeciálne prípravky vhodné na tento účel, ktoré majú neutrálne alebo mierne kyslé pH, prípadne obsahujú zložky ktoré podporujú priaznivú mikroflóru v pošve. Proti kvasinkám sú obzvlášť vhodné produkty s obsahom čajovníkového oleja, ktorý zanecháva príjemne chladivý efekt, a pri správnom použití je bezpečný aj pre tehotné ženy.

Pri menštruácii sa vyhýbajte používaniu klasických bielených tampónov a vložiek - obsahujú chemikálie, ktoré dráždia citlivú pokožku a sliznice intímnych partií, a zvyšujú riziko narušenia poševnej mikroflóry v prospech kvasiniek či škodlivých baktérií. Vhodnejšie sú vložky alebo tampóny z bio bavlny, či menštruačný kalíšok z lekárskeho silikónu. 

Mám kvasinkovú infekciu - čo s tým?

Ak už sú kvasinky v pošve premnožené, môžete vyskúšať moju osvedčenú receptúru - vlastný domáci krém proti kvasinkám. Krém má 100% prírodné zloženie, a je vhodný aj pre tehotné ženy, a ženy s veľmi citlivou pokožkou.


Domáci krém proti kvasinkám


Recept na krém proti kvasinkám

Suroviny: Budete potrebovať približne 50ml panenského kokosového oleja, 20ml bambuckého masla a zhruba 120 kvapiek 100% čajovníkového oleja (Tea Tree Oil).

Postup: V keramickej nádobe najskôr šetrne zohrejte bambucké maslo tak, aby sa celé roztopilo. Potom pridajte kokosový olej a nechajte roztopiť. Nakoniec pridajte čajovníkový olej. Premiešajte, prelejte do sterilizovanej sklenenej uzatvárateľnej nádobky a nechajte vychladnúť.

Použitie: Pri akútnych problémoch s kvasinkami aplikujte do pošvy cca. 1ml (polovicu kávovej lyžičky) krému 2x denne (ráno a večer pred spaním). Opakujte použitie aspoň 4-5 dní, potom môžete znížiť dávkovanie na 1x denne ešte ďalšie 3 dni.

Preventívne po návšteve plavárne alebo po skončení menštruácie je vhodné aplikovať krém aspoň 2x s odstupom 12 až 24 hodín.

Krém naberajte vždy čistou lyžičkou, aby nedochádzalo k vnášaniu nečistôt a predčasnému znehodnoteniu.

Skladovanie: krém obsahuje trvanlivé zložky, ale pre istotu ho radšej skladujte v chladničke.

Upozornenie: Po aplikácii použite intimku, aby Vám stekajúci krém nezamastil spodné prádlo :-)


Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail