05.03.2018

Štítna žľaza, obličky, pečeň - orgány, ktoré vplývajú na našu plodnosť

Ak chceme byť zdraví, pripravujeme sa na otehotnenie, alebo riešime problém s ochorením reprodukčných orgánov, našu pozornosť si zasluhujú nielen vaječníky a maternica, ale aj orgány, ktoré nepriamo ovplyvňujú naše reprodukčné zdravie: štítna žľaza, pečeň a obličky.

Štítna žľaza

Štítna žľaza

Poruchy funkcie štítnej žľazy sú u žien s poruchami plodnosti veľmi časté. Dobrú funkciu štítnej žľazy podporíte dostatočným príjmom zdravých tukov, bielkovín, selénu, jódu, zinku, omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Z výživových doplnkov a špeciálnych potravín sú vhodné morské riasy, plody arónie, adaptogén ašvaganda, produkty z koreňa MACA. Pri zápale štítnej žľazy  prospieva kurkuma, ašvaganda a protizápalová strava s vylúčením lepku (alebo aspoň pšenice) a nefermentovaných sójových produktov.

Štítnej žľaze škodí stres, toxíny, nedostatok odpočinku, strava bohatá na cukor a lepok. Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie tiež zvyšuje riziko narušenia funkcie štítnej žľazy.

Riziko narušenia funkcie štítnej žľazy sa zvyšuje tiež 3 až 6 mesiacov po pôrode alebo potrate. Zdroj: https://www.emedicinehealth.com/thyroid_problems/article_em.htm#postpartum_thyroid_disease

Symptómy zníženej funkcie štítnej žľazy: nadmerná únava a spavosť, zvýšená citlivosť na chlad, znížená bazálna teplota (prípadne nepravidelné výkyvy bazálnej teploty), zápcha, suchá pokožka, krehké nechty, znížená chuť do jedla, priberanie, žltkasté sfarbenie pokožky, opuchnutá tvár, zhrubnutý hlas, svalová slabosť, sklon k úzkosti a depresii, znížené intelektuálne schopnosti, znížené libido, nepravidelná menštruácia, poruchy plodnosti, spontánne potraty. U detí a mladistvých môže porucha funkcie štítnej žľazy spôsobiť oneskorený nástup pohlavného dozrievania.

Obvyklým riešením konzervatívnej medicíny je substitučná hormonálna "liečba" (Euthyrox), túto liečbu však nemôžem odporúčať, pretože nerieši skutočnú príčinu problému.

Symptómy zvýšenej funkcie štítnej žľazy: nespavosť, nervozita, tras rúk, nadmerný pocit tepla aj v chladnom počasí, časté vyprázdňovanie, strata hmotnosti aj napriek dostatočnému príjmu jedla, nadmerné potenie, postupné zoslabovanie a vynechávanie menštruácie, bolesti kĺbov, problémy so sústredením.

Špeciálnou kategóriou je autoimunitný zápal štítnej žľazy - Hashimotova tyreoditída.

Pečeň

Pečeň

Pečeň má mnohé funkcie, vplyv na plodnosť majú predovšetkým čistenie krvi (detoxikácia), regulácia krvnej zrážanlivosti a metabolizácia estrogénov. Ak je pečeň preťažená, nezvláda dostatočne plniť svoju funkciu, môže sa to prejaviť zvýšenou krvnou zrážanlivosťou, nadmernou podráždenosťou a výbuchmi hnevu, návalmi tepla, predmenštruačným syndrómom, kožnými problémami (akné, ekzém), alergiami, silným menštruačným krvácaním, hormonálnou nerovnováhou (prebytok estrogénov). Pečeňové symptómy sa môžu s väčšou intenzitou prejavovať okolo tretej hodiny v noci, keď je pečeň najaktívnejšia.

Pečeni škodí potlačený hnev, nadmerná konzumácia alkoholu, mäsa, nadmerný príjem toxínov, lieky, drogy, užívanie syntetických hormónov, dlhodobá nízkotučná strava alebo naopak nárazová konzumácia veľkého množstva nasýtených tukov, ale aj narušená črevná mikroflóra a zvýšená priepustnosť črevnej steny (endotoxíny prechádzajú do krvného obehu).

Činnosť pečene môže narušovať aj nedostatok pohybu a plytké hrudné dýchanie.

Náprava spočíva v primeranom vyváženom pohybe a hlbokom brušnom dýchaní.

Pečeni prospieva dostatočná pauza medzi posledným večerným jedlom a prvým ranným jedlom (prerušované hladovanie), dobrý pitný režim, akupunktúra, užívanie proteolytických a tráviacich enzýmov, konzumácia potravín s kyslou chuťou (citrónová šťava, kyslá kapusta, nefiltrovaný jablčný ocot), tmavozelená listová zelenina.

Z byliniek je na pečeň vhodný čaj z koreňa a listov púpavy, alebo artyčok. Jeden z najúčinnejších prostriedkov na podporu funkcie pečene je pestrec mariánsky - najsilnejší účinok majú čerstvo drvené celé semená.

Obličky

Oblička

Najznámejšou funkciou obličiek je čistenie krvi a vylučovanie odpadových produktov  do moču. Ďalšími úlohami obličiek je regulácia obsahu telesných tekutín, regulácia krvného tlaku, regulácia pH krvi, tvorba červených krvných buniek, syntéza vitamínu D. Oslabené obličky sa môžu prejavovať zvýšeným alebo zníženým krvným tlakom, závratmi, častými infekciami močových ciest, zvýšenou chuťou na slané, zvýšenou únavou a slabosťou, zníženou chuťou do jedla, opuchmi členkov a nôh, svalovými kŕčmi a zášklbmi, bolesťou na hrudi,neplodnosťou alebo spontánnymi potratmi.

Obličkám škodí chlad od chrbta a nôh, nadmerný strach, stres a úzkosť, prepracovanosť, vyčerpávajúci šport, nedostatok odpočinku, nedostatočný pitný režim, nadbytočná konzumácia živočíšnych bielkovín. Činnosť obličiek môže narušovať aj nedostatok pohybu a plytké hrudné dýchanie.

Obličkám prospieva vyvážená strava bohatá na antioxidanty, pravidelná konzumácia farebného bobuľového ovocia, čierny sezam, fazule adzuki, farebná zelenina, cibuľa, cesnak, panenský olivový olej, ryby a rybí tuk s vysokým podielom omega-3 nenasýtených mastných kyselín.

Z terapií je vhodné nahrievanie oblasti obličiek alebo chodidiel (infralampou, soľným vankúšikom a pod.), akupunktúra, dýchacie cvičenia, relaxačné aktivity, jóga. Z psychosomatického hľadiska obličkám prospievajú pozitívne emócie - radosť, láska, pohoda.

Autor článku:
Helena Bieliková


Čítajte ďalej:

Zasielať novinky na e-mail