24.10.2014

Prekvapivé tipy na zlepšenie hormonálnej rovnováhy

ilustratívny obrázok

Tento článok Vás určite poteší :-) nájdete tu niekoľko veľmi príjemných odporúčaní na podporu obnovy hormonálnej rovnováhy a plodnosti. Pomôže maslo, želatína, mrkva alebo objatie...

1. Zdravé tuky - nezabúdajte na maslo!

Najnovšie výskumy potvrdzujú, že pre zdravie potrebujeme všetky druhy prirodzených tukov - rastlinné aj živočíšne. Pôvodné podozrenie na zvýšenie rizika srdcovo-cievnych chorôb v súvislosti s konzumáciou živočíšnych tukov sa nepotvrdilo! Odhalený bol pravý vinník: rafinovaný cukor a rastlinné oleje s nízkym obsahom omega-3 NMK.

Striedajte preto:

  • oleje bohaté na omega-3NMK (panenský ľanový, konopný, rybí) - celková denná spotreba asi 2 až 5 polievkových lyžíc,
  • maslo alebo sadlo zo zvierat, ktoré sa pásli vo voľnom výbehu (ideálne BIO) - celková denná spotreba asi 1 až 3 polievkové lyžice,
  • panenský kokosový olej - celková denná spotreba asi 1čl až až 2PL
  • olivový olej

Nič z toho nevynechajte, všetky zložky sú dôležité!

Vyhýbajte sa naopak stuženým tukom (margaríny), rastlinným olejom s vysokým podielom omega-6 nenasýtených mastných kyselín (slnečnicový, repkový, kukuričný, sójový, arašidový) a prepáleným rastlinným tukom.

Obsah Omega-6 a Omega-3 NMK v olejoch:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ratio_of_fatty_acids_in_different_foods

2. Zdravé bielkoviny - dajte si želatínu

Konzumácia čistého mäsa bez želatínovej zložky (z chrupaviek a kože) narušuje hormonálnu reguláciu. Ak si teda dávate väčšiu porciu čistého mäsa, dajte si súčasne aj výživový doplnok so želatínou alebo hydrolyzátom kolagénu.

"Prírodnou" alternatívou je mäsovo-zeleninový vývar, v ktorom sa varili aj chrupavky a kože.

3. Sacharidy - sezónne ovocie áno, pšenica nie

Z obilnín preferujte prirodzene bezlepkové celozrnné druhy upravené varením (ryža, pohánka, pšeno, quinoa). Vyhýbajte sa pšenici, cukru, sladeným nápojom vrátane ovocných džúsov a sušenému ovociu. Čerstvé, miestne sezónne ovocie a menšie množstvo medu sú v poriadku.

Prečo nie pšenica? Lepok a ďalšie zložky prešľachtenej pšenice dráždia črevnú sliznicu, spôsobujú alergie, narúšajú imunitu a plodnosť, a to často aj bez zjavných príznakov! Vylúčenie pšenice a výrobkov z pšeničnej múky môže byť zo začiatku náročné, zdravotne ale prospeje každému z nás.

O niečo menej rizikové sú ostatné lepkové obilniny - jačmeň, raž, špalda. Osoby, ktoré netrpia celiakiou môžu tieto obilniny konzumovať v umiernenom množstve. Ak si nemôžete odoprieť chlieb, preferujte kváskový pred kysnutým.

Viac o celiakii a intolerancii lepku.

4. Pohyb

Najzdravší je prirodzený pohyb v prírode a na slnku - uhádli ste, myslím prechádzky :-). Tieto doplňte cca. 3x za týždeň krátkou intenzívnou záťažou - dvíhanie činiek, beh a podobe.

5. Objatie

Najpríjemnejšia metóda podpory hormonálnej rovnováhy: aspoň jedno dlhé, výdatné objatie s Vašim blízkym denne! Môže to byť partner, kamarátka alebo aj náš domáci miláčik - psík či mačka. Fyzická blízkosť milovanej osoby či zvieratka zvyšuje hladinu oxytocínu, takzvaného "hormónu šťastia".

Ak je objímanou osobou partner, pokračovanie je na Vás :-) ešte lepší účinok dosiahnete pri láskyplnom milovaní a orgazme.

Oxytocín zmierňuje zápal, bolesť a uvoľňuje svalové kŕče. Oxytocín je antagonista stresového hormónu kortizolu, ktorý pri nadbytku významne narušuje hormonálnu rovnováhu a plodnosť.

Oxytocín "zneškodní" prebujnelý kortizol, a umožní tak obnovu zdravej hormonálnej regulácie a plodnosti.

To je ostatne zrejme aj dôvod, prečo sa mnohým párom podarí otehotnieť potom, ako si adoptujú dieťatko, alebo aspoň zvieratko.

6. Ďalšie tipy

Jedna mrkva denne

Mrkva obsahuje unikátny druh vlákniny, ktorý pomáha vyplavovať nadbytočné estrogény. Nadbytok  estrogénov je u mužov aj žien najčastejšou príčinou hormonálnej nerovnováhy.

Mrkva zlepšuje pomer medzi estrogénmi, progesterónom a kortizolom. Mnohé ženy s PMS a endometriózou po zavedení pravidla "jedna mrkva denne" pocítilo rýchly ústup symptómov. Krvné vyšetrenia potvrdzujú zníženie hladiny estrogénov v krvnom sére.

Tri strúčiky cesnaku denne

Cesnak obsahuje zložky, ktoré účinne pomáhajú obnoviť zdravú črevnú mikroflóru elimináciou premnožených kvasiniek a iných patogénnych mikroorganizmov.

Narušená črevná mikroflóra je pritom jedným z najvýznamnejších (a značne podceňovaných) príčin vzniku všemožných zdravotných problémov. Užívanie troch surových strúčikov cesnaku denne po dobu minimálne dvoch týždňov je dobrou prevenciou a liečbou problémov s imunitou.

Škorica, zázvor a kurkuma

Tieto koreniny zlepšujú prekrvenie pohlavných orgánov, podporujú ovuláciu a hormonálnu rovnováhu, znižujú riziko cýst vaječníkov, podporujú imunitu a zdravé libido.

Účinnou zložkou kurkumy sú žlté farbivá. Na dosiahnutie liečebného účinku si môžete obstarať extrahované farbivá vo forme tobolky, sú voľne predajné v lekárňach ako výživový doplnok (Curcumin).

Nie je škorica ako škorica. Najčastejšie sa používajú dva druhy – škorica čínska (Cassia) a škorica cejlónska. Pravá škorica je z Cejlónu, je cenovo drahšia a kvalitnejšia. Kvôli svojej cene sa ale častokrát nahrádza lacnejšou a menej kvalitnou škoricou čínskou (Cassia). Obidva druhy škorice obsahujú látku kumarín, ktorý je toxický pre pečeň a obličky. A práve Cassia obsahuje podstatne väčšie množstvo kumarínu ako škorica cejlónska. Takže v prípade, že chcete používať škoricu aj na iné účely ako je občasné posypanie capuccina, alebo koláča, oplatí sa kúpiť kvalitnú cejlónsku škoricu.
(posledný odsek bol prevzatý z článku Bylinky a korenie v kuchyni dokážu liečiť).

Čítajte ďalej:


Zdroje:
http://empoweredsustenance.com/balance-hormones/
http://wellnessmama.com/5425/balance-hormones/

Zasielať novinky na e-mail