Štítna žľaza, obličky, pečeň - orgány, ktoré vplývajú na našu plodnosť
Ak chceme byť zdraví, pripravujeme sa na otehotnenie, alebo riešime problém s ochorením reprodukčných orgánov, našu pozornosť si zasluhujú nielen vaječníky a maternica, ale aj orgány, ktoré nepriamo ovplyvňujú naše reprodukčné zdravie: štítna žľaza, pečeň a obličky.
Chromozóm Y sa zmenšuje - čo sa stane s mužmi?
Chromozóm Y je síce symbolom mužskosti, ale je čoraz jasnejšie, že nie je silný a vytrvalý. Hoci nesie gén "master switch", SRY, ktorý určuje, či sa embryo vyvinie ako mužské (XY) alebo ženské (XX). Obsahuje len veľmi málo ďalších génov a je jediným chromozómom, ktorý nie je potrebný pre život. Ženy v konečnom dôsledku fungujú bez neho.
Čo má spoločné hypermobilita kĺbov, poruchy imunity, endometrióza, PCOS a ďalšie chronické ochorenia?
Hypermobilita kĺbov je varovné znamenie pre komplex geneticky podmienených chronických ochorení. Nová teória lekárky Dr. Sharon Meglathery, uvádza, že hypermobilita kĺbov a pridružené systémové poruchy sú spojené s anomáliou na zhluku génov na chromozóme 6, známom ako RCCX.
Prekvapivé tipy na zlepšenie hormonálnej rovnováhy
Tento článok Vás určite poteší :-) nájdete tu niekoľko veľmi príjemných odporúčaní na podporu obnovy hormonálnej rovnováhy a plodnosti. Pomôže maslo, želatína, mrkva alebo objatie...
Sexualita ženy vo vyššom veku
Je to v poriadku, že čím som staršia, tým ako by ma sex až tak nezaujímal? Zohráva tu vek skutočne nejakú úlohu alebo to súvisí s niečím iným? Aké ťažkosti sa tu starnutím u mňa môžu objaviť? A čo môžem urobiť pre zlepšenie sexuality a celkovej spokojnosti? Odpovede na tieto a podobné otázky vám ponúkame v tomto článku.
Ženské sexuálne dysfunkcie
Je to normálne, že nepociťujem až takú intenzívnu túžbu po styku? A tá bolesť, ktorá sa občas objaví, neznamená už niečo závažné? Sú moje pocity a reakcie pri sexe prirodzené, normálne? Čo je a čo už nie je v sexualite žien v poriadku? Takéto a podobné otázky si iste občas kladie nejedna z nás... Sú totiž aj ženy, ktorým napríklad nedosahovanie orgazmu pri pohlavnom styku s partnerom celkovo neprekáža a napriek tomu svoj sexuálny život považujú za dostatočne uspokojivý.
Panvové dno
Málokto má bez cieleného cvičenia panvové dno v dobrej kondícii. Pri plánovaní tehotenstva by preto každá žena mala pamätať aj na spevnenie tejto svalovej skupiny. V tehotenstve a pri pôrode jej bude pevné a pružné panvové dno neoceniteľným pomocníkom.
Hormóny štítnej žľazy
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: akákoľvek významnejšia odchýlka od optimálnej funkcie môže narušiť plodnosť obidvoch pohlaví, najčastejšie sa však prejavuje znížená funkcia štítnej žľazy, na ktorú sú náchylnejšie ženy.
Estrogény
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien sa zriedkavo vyskytuje nedostatok estrogénov, ich nadbytok je však častejší a prejavuje sa aj u mužov.
Testosterón
Testosterón je základný mužský pohlavný hormón, tzv. androgén. NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien býva problémom zvýšená hladina testosterónu, u mužov je to skôr jeho nedostatok.
Prolaktín
NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM: zvýšená hladina prolaktínu vedie k poruchám plodnosti u mužov aj žien.
Progesterón
NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM: nedostatočná tvorba progesterónu u žien, ktorá spôsobuje skrátenie druhej polovice menštruačného cyklu, a v prípade tehotenstva môže byť následkom potrat.
Ľudský choriový gonadotopín (hCG)
Ľudský choriový gonadotropín (hCG) je glykoproteínový hormón produkovaný v tehotenstve vyvíjajúcim sa embryom krátko po počatí, a neskôr časťou placenty. Jeho úlohou je zabrániť rozloženiu žltého telieska vo vaječníku a tak zachovať produkciu progesterónu, ktorý je dôležitý pre udržanie tehotenstva.
LH a FSH
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: pri týchto hormónoch nie je dôležité len ich množstvo, ale aj správne načasovanie vylučovania - závažné odchýlky môžu spôsobiť poruchy tvorby spermií u mužov alebo poruchy ovulácie u žien.
Menštruačný a ovariálny cyklus
U ženy prebiehajú cyklické zmeny vzhľadom na funkciu pohlavného ústrojenstva. Tieto zmeny sa týkajú predovšetkým hladiny pohlavných hormónov, vaječníkov a sliznice maternice (endometria).
Hormonálna regulácia
Hormonálna regulácia je založená na zložitom systéme hormónov, ktoré navzájom interagujú.
Symptotermálna metóda VI. - Vplyv liekov na znaky plodnosti
Množstvo liekov ovplyvňuje plodnosť ženy. Nasledujúca tabuľka ukazuje prehľad vplyvu konkrétnych skupín liekov na znaky plodnosti, ktoré žena hodnotí pri STM. Pri užívaní akéhokoľvek prípravku je potrebné, aby bol pacient dostatočne informovaný o jeho žiaducich a nežiaducich účinkoch. Bohužiaľ, väčšinou v informačnom letáku výrobcovia neuvádzajú vplyv na znaky plodnosti, a ak áno, týka sa to iba menštruácie.
Symptotermálna metóda V. - Problémy menštruačného cyklu
Zdá sa vám, že vaše meranie teploty, hlienu alebo čípku nezodpovedá štandardnej schéme?
Symptotermálna metóda IV. - Syntéza
Symptotermálna metóda (STM) je často spájaná s prirodzeným plánovaním rodičovstva (PPR). Viete, v čom sa tieto pojmy odlišujú?
Symptotermálna metóda III. - Poloha čípka maternice
Čípok slúži ako dvierka reprodukčných orgánov ženy - otvára sa raz za mesiac v období plodných dní. Viete kedy?