Spoznajte svoje telo

Číslo stránky:
05.03.2018

Štítna žľaza, obličky, pečeň - orgány, ktoré vplývajú na našu plodnosť

Ak chceme byť zdraví, pripravujeme sa na otehotnenie, alebo riešime problém s ochorením reprodukčných orgánov, našu pozornosť si zasluhujú nielen vaječníky a maternica, ale aj orgány, ktoré nepriamo ovplyvňujú naše reprodukčné zdravie: štítna žľaza, pečeň a obličky.

29.01.2018

Chromozóm Y sa zmenšuje - čo sa stane s mužmi?

Y chromozóm je síce symbolom mužskosti, ale je čoraz jasnejšie, že nie je silný a vytrvalý. Hoci nesie gén "master switch", SRY, ktorý určuje, či sa embryo vyvinie ako mužské (XY) alebo ženské (XX), obsahuje len veľmi málo ďalších génov a je jediným chromozómom, ktorý nie je potrebný pre život. Ženy v konečnom dôsledku fungujú bez neho.

19.06.2017

Čo má spoločné hypermobilita kĺbov, poruchy imunity, endometrióza, PCOS a ďalšie chronické ochorenia?

Hypermobilita kĺbov je varovné znamenie pre komplex geneticky podmienených chronických ochorení. Nová teória lekárky Dr. Sharon Meglathery, uvádza, že hypermobilita kĺbov a pridružené systémové poruchy sú spojené s anomáliou na zhluku génov na chromozóme 6, známom ako RCCX.

24.10.2014

Prekvapivé tipy na zlepšenie hormonálnej rovnováhy

Tento článok Vás určite poteší :-) nájdete tu niekoľko veľmi príjemných odporúčaní na podporu obnovy hormonálnej rovnováhy a plodnosti. Pomôže maslo, želatína, mrkva alebo objatie...

17.03.2014

Sexualita ženy vo vyššom veku

Je to v poriadku, že čím som staršia, tým ako by ma sex až tak nezaujímal? Zohráva tu vek skutočne nejakú úlohu alebo to súvisí s niečím iným? Aké ťažkosti sa tu starnutím u mňa môžu objaviť? A čo môžem urobiť pre zlepšenie sexuality a celkovej spokojnosti? Odpovede na tieto a podobné otázky vám ponúkame v tomto článku.

06.03.2014

Ženské sexuálne dysfunkcie

Je to normálne, že nepociťujem až takú intenzívnu túžbu po styku? A tá bolesť, ktorá sa občas objaví, neznamená už niečo závažné? Sú moje pocity a reakcie pri sexe prirodzené, normálne? Čo je a čo už nie je v sexualite žien v poriadku? Takéto a podobné otázky si iste občas kladie nejedna z nás... Sú totiž aj ženy, ktorým napríklad nedosahovanie orgazmu pri pohlavnom styku s partnerom celkovo neprekáža a napriek tomu svoj sexuálny život považujú za dostatočne uspokojivý.

18.01.2013

Panvové dno

Málokto má bez cieleného cvičenia panvové dno v dobrej kondícii. Pri plánovaní tehotenstva by preto každá žena mala pamätať aj na spevnenie tejto svalovej skupiny. V tehotenstve a pri pôrode jej bude pevné a pružné panvové dno neoceniteľným pomocníkom.

Hormóny štítnej žľazy

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: akákoľvek významnejšia odchýlka od optimálnej funkcie môže narušiť plodnosť obidvoch pohlaví, najčastejšie sa však prejavuje znížená funkcia štítnej žľazy, na ktorú sú náchylnejšie ženy.

Estrogény

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien sa zriedkavo vyskytuje nedostatok estrogénov, ich nadbytok je však častejší a prejavuje sa aj u mužov.

Testosterón

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: u žien býva problémom zvýšená hladina testosterónu, u mužov je to skôr jeho nedostatok.

Prolaktín

NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM: zvýšená hladina prolaktínu vedie k poruchám plodnosti u mužov aj žien.

Progesterón

NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM: nedostatočná tvorba progesterónu u žien, ktorá spôsobuje skrátenie druhej polovice menštruačného cyklu, a v prípade tehotenstva môže byť následkom potrat.

Ľudský choriový gonadotopín (hCG)

Ľudský choriový gonadotropín (hCG) je glykoproteínový hormón produkovaný v tehotenstve vyvíjajúcim sa embryom krátko po počatí, a neskôr časťou placenty. Jeho úlohou je zabrániť rozloženiu žltého telieska vo vaječníku a tak zachovať produkciu progesterónu, ktorý je dôležitý pre udržanie tehotenstva.

LH a FSH

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY: pri týchto hormónoch nie je dôležité len ich množstvo, ale aj správne načasovanie vylučovania - závažné odchýlky môžu spôsobiť poruchy tvorby spermií u mužov alebo poruchy ovulácie u žien.

Menštruačný a ovariálny cyklus

U ženy prebiehajú cyklické zmeny vzhľadom na funkciu pohlavného ústrojenstva. Tieto zmeny sa týkajú predovšetkým hladiny pohlavných hormónov, vaječníkov a sliznice maternice (endometria).

Hormonálna regulácia

Hormonálna regulácia je založená na zložitom systéme hormónov, ktoré navzájom interagujú.

Symptotermálna metóda VI. - Vplyv liekov na znaky plodnosti

Množstvo liekov ovplyvňuje plodnosť ženy. Nasledujúca tabuľka ukazuje prehľad vplyvu konkrétnych skupín liekov na znaky plodnosti, ktoré žena hodnotí pri STM. Pri užívaní akéhokoľvek prípravku je potrebné, aby bol pacient dostatočne informovaný o jeho žiaducich a nežiaducich účinkoch. Bohužiaľ, väčšinou v informačnom letáku výrobcovia neuvádzajú vplyv na znaky plodnosti, a ak áno, týka sa to iba menštruácie.

Symptotermálna metóda V. - Problémy menštruačného cyklu

Zdá sa vám, že vaše meranie teploty, hlienu alebo čípku nezodpovedá štandardnej schéme?

Symptotermálna metóda IV. - Syntéza

Symptotermálna metóda (STM) je často spájaná s prirodzeným plánovaním rodičovstva (PPR). Viete, v čom sa tieto pojmy odlišujú?

Symptotermálna metóda III. - Poloha čípka maternice

Čípok slúži ako dvierka reprodukčných orgánov ženy - otvára sa raz za mesiac v období plodných dní. Viete kedy?

Číslo stránky:

Zasielať novinky na e-mail