17.06.2013

Príznaky pôrodu

ilustratívny obrázok

Ako spoznáte blížiaci sa pôrod? Ako zistíte, kedy máte čas a kedy je lepšie neodkladne vyraziť do pôrodnice?

Nastávajúci rodičia v posledných týždňoch tehotenstva spravidla netrpezlivo vyčkávajú na nástup príznakov blížiaceho sa pôrodu. Je to obdobie zmiešaných pocitov - nepohodlie vrcholiaceho tehotenstva, radostné očakávanie bábätka, obavy z rozpoznania nástupu pôrodu, aj z priebehu pôrodu.

Nenechajte sa vyviesť z miery, zázrak stvorenia nepodlieha matematickým pravidlám. Najlepšie čo môžete urobiť je: byť informovaný, byť pripravený a zachovať rozvahu.

Tu je pár informácií, ktoré Vám pomôžu pripraviť sa na to, čo môžete čakať pri blížiacom sa pôrode.

1) Klesnutie brucha

Jedným z príznakov blížiaceho sa pôrodu je nápadné klesnutie tehotenského bruška ku koncu tehotenstva. Niekoľko dní pred pôrodom môže dieťatko zostúpiť nižšie do panvy, čím sa zmenší tlak na bránicu a uľahčí sa dýchanie pre budúcu mamičku. Nepríjemným dôsledkom je ďalšie zmenšenie kapacity močového mechúra a sťažená chôdza.

Niektoré bábätká (a bruchá) však neklesnú vôbec, alebo až v priebehu pôrodu.

2) Odchod hlienovej zátky, špinenie

Čípok maternice počas tehotenstva uzatvára tzv. hlienová zátka. Je to zhluk hustého hlienu s účelom chrániť dieťatko v dutine maternice počas tehotenstva pred infekciami.

Odchod hlienovej zátky často sprevádza mierne špinenie ružovej alebo hnedej farby. Špinenie je spôsobené odhalením sliznice čípka maternice

Ako to prebieha? Neexistuje správny spôsob, niektoré spôsoby sú však obvyklejšie (typickejšie) ako iné. Aj "neobvyklé" spôsoby uvedené v tabuľke sú normálne a neznamenajú zvýšené riziko pre matku alebo dieťa.


Obvyklé Menej obvyklé
kedy odchádza hlienová zátka
1 až 5 dní pred pôrodom niekoľko týždňov pred pôrodom, alebo naopak až priamo počas pôrodu
ako odchádza hlienová zátka
ako "chuchvalec" hlienu, môžete spozorovať na toalete
po kúskoch, alebo sa postupne rozpustí (prejaví za zvýšeným hlienovitým alebo vodnatým vaginálnym výtokom)
po odchode hlienovej zátky
ružové alebo hnedasté špinenie trvajúce niekoľko hodín až dní
žiadne príznaky

UPOZORNENIE: odchod hlienovej zátky by nemalo sprevádzať jasno červené krvácanie. Pri krvácaní v tehotenstve vyhľadajte urýchlene lekársku pomoc. Krvácanie ku koncu tehotenstva alebo na začiatku pôrodu môže byť známkou poškodenia placenty.

3) Odtok plodovej vody

Ako to prebieha?

Tu sú tri najbežnejšie spôsoby, akým môže odtiecť plodová voda:

  • Náhle "prasknutie" a odtečenie väčšieho množstva plodovej vody - niekedy dokonca s počuteľným zvukom "pop", ako pri otváraní zakorkovanej fľaše :-)
    Takto to obvykle vidíme vo filmoch, v skutočnosti sa tento priebeh objavuje približne u 10% nastávajúcich mamičiek.
    Lekári v tomto prípade odporúčajú urýchlený nástup do pôrodnice (do 2 - 5 hodín).

  • Slabý "pramienok" po miernom natrhnutí plodového vaku - odtekanie plodovej vody môže byť veľmi pomalé, až nepozorovateľné. Niekedy je dokonca zameniteľné so zvýšeným vaginálnym výtokom. Plodová voda sa postupne dopĺňa, pri pomalom postupnom odtekaní sa teda nemusíte báť, že by dieťatku niečo chýbalo.
    S blížiacim sa pôrodom sa odtok plodovej vody pravdepodobne zintenzívni, a môže ešte dôjsť aj k jednorázovému odtečeniu.

  • Odtečenie až pri pôrode - veľká časť nastávajúcich mamičiek začína rodiť s neporušenými plodovými obalmi, a "prasknutie vody" nastáva až počas prebiehajúceho pôrodu.

Je to skutočne plodová voda?

Niekedy môže dôjsť k zámene úniku plodovej vody a moču. Plodová voda je za normálnych okolností číra tekutina bez zápachu, zatiaľ čo moč je sfarbená žltkasto a páchne amoniakom.  

Orientačné rozlíšenie podľa farby a zápachu výtoku ku koncu tehotenstva:
  • číry výtok bez farby a zápachu - plodová voda alebo fyziologický vaginálny výtok
  • žltkastý výtok so zápachom amoniaku - moč
  • výtok sfarbený do hneda alebo zelena - pravdepodobne  plodová voda, viz upozornenie nižšie
  • iné typy výtokov - číry zapáchajúci výtok, biely hrudkovitý výtok a pod. - môžu súvisieť s vaginálnou infekciou

Ak si nie ste istá charakterom výtoku, v pôrodnici Vám urobia analýzu tekutiny zachytenú na hygienickej vložke či v nádobke. Pri podozrení na bakteriálnu či kvasinkovú infekciu sa vykonáva výter a kultivácia, podľa potreby sa nasadzuje liečba.

UPOZORNENIE: Pokiaľ je dieťatko koncom tehotenstva v strese, môže dojsť k predčasnému uvoľneniu črevného obsahu (smolka, meconium) do plodovej vody, čím sa plodová voda sfarbí do hneda alebo zelena.
Pri odtoku plodovej vody sfarbenej do hneda alebo zelena sa urýchlene dostavte do pôrodnice.
Tento stav nie je akútne nebezpečný, ale s ohľadom na zdravie dieťatka sa pristupuje k bezodkladnému vyvolaniu pôrodu.

4) Hnačka, zvracanie

Niektoré ženy pred pôrodom pociťujú nevoľnosť až zvracanie, či hnačku. Tieto príznaky sa môžu objaviť deň-dva pred pôrodom alebo aj počas pôrodu. Ak sa tieto príznaky dostavia ku koncu bezproblémového tehotenstva (po 36tt) a nejde o otravu jedlom, pôrod je zrejme neďaleko.

Sledujte výskyt ďalších pôrodných príznakov, pravdepodobne sa čoskoro objavia.

Opatrenia: dbajte na dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii. Pokiaľ je to možné, konzumujte ľahké, nezaťažujúce jedlá. Odpočívajte a šetrite si sily na pôrod.

Mechanizmus pôsobenia: hormonálny - krátko pred pôrodom sa zvýšuje hladina prostaglandínov s cieľom uvoľniť krčok maternice. Prostaglandíny pôsobia zároveň na hladkú svalovinu tráviacej sústavy, čo môže viesť k zrýchlenému priechodu črevného obsahu.

5) Kontrakcie, bolesti brucha, bolesti chrbta

Pod kontrakciami rozumieme sťahy svalov maternice, ktoré môžu byť viac či menej pravidelné a intenzívne. Kontrakcie sa môžu prejavovať ako:

  • "tuhnutie" brucha, 
  • bolesti brucha (sťahy svaloviny maternice) - pobolievanie v podbrušku, môže sa podobať bolestiam pred nástupom menštruácie,
  • rytmické bolesti chrbta,
  • rytmické tlaky na konečník.

Pochopiteľne nie každá kontrakcia, či séria kontrakcií vedú k pôrodu. Ako to rozlíšiť a vyhnúť sa zbytočným výjazdom do pôrodnice?

Poslíčky - kontrakcie, ktoré nevedú k pôrodu

Pred pôrodom mnohé ženy pociťujú kontrakcie, ktorých charakter je veľmi podobný pôrodným kontrakciám, ale nevedú k pôrodu. Hovorí sa im poslíčky, alebo aj "tréningové kontrakcie" - ich účelom totiž je pripraviť svalovinu maternice na pôrod.

Tieto kontrakcie môžu byť pravidelné (napr. po 5 minútach), obvykle však bývajú slabé a nebolestivé, intervaly sa neskracujú a intenzita sa nemení, príp. sa intervaly predlžujú a intenzita slabne.

"Falošný poplach"

Nejednej nastávajúcej mamičke sa už stalo, že vyrazila do pôrodnice s pravidelnými kontrakciami, no lekár ju po vyšetrení poslal domov, že nie je dosť "otvorená" a teda ešte nerodí.

Ak je to aj Váš prípad, nenechajte sa zbytočne stresovať. Aj lekár k jednoznačnému určeniu stavu obvykle potrebuje vykonať vyšetrenia, ktoré Vy nemáte možnosť urobiť.

Zastavenie pôrodu - stres

Niekedy naopak nie je problém v nesprávnom určení blížiaceho sa pôrodu, ale v strese z pôrodu a presunu do nemocnice. Je preto lepšie:

  • snažiť sa zachovať pokoj,
  • vyraziť do pôrodnice až s dobre rozbehnutým pôrodom - t.j. keď máte pravidelné zosilňujúce kontrakcie, ktoré neustávajú pôsobením teplého kúpeľa,
  • pripraviť si všetko potrebné s predstihom - zabaľte si tašky do pôrodnice, pripravte potrebné doklady a dokumenty, dohodnite sa s partnerom o spôsobe odvozu do pôrodnice a podobne.

Pôrodné kontrakcie

Skutočné "pôrodné" kontrakcie rozpoznáte tak, že ich intenzita sa postupne zvyšuje a intervaly sa skracujú. Obvykle sa dostavujú aj iné príznaky blížiaceho sa pôrodu (mierne špinenie, odchádza hlienová zátka, odteká plodová voda, máte hnačku, bolesti chrbta, cítite tlak na konečník, ...).

Ako rozlíšim poslíčky a pôrod?

TIP: Ak máte problém odlíšiť tieto kontrakcie od blížiaceho sa pôrodu, dajte si teplý kúpeľ. Teplá voda obvykle zmierňuje príznaky "falošného pôrodu" (poslíčky) a naopak zintenzívňuje skutočný blížiaci sa pôrod.
Nie je to však absolútne pravidlo, je dôležité sledovať aj charakter kontakcií - kontrakcie pred pôrodom sa zosilňujú a intervaly skracujú. Ak tomu tak u Vás nie je, odchod do pôrodnice radšej ešte odložte. Mezitým odpočívajte, zjedzte ľahké jedlo, ak je večer, skúste si pospať. Do pár hodín sa situácia ujasní - kontrakcie budú buď silnieť (pôrod) alebo slabnúť (poslíčky).

UPOZORNENIE: Ak pociťujete časté alebo intenzívne kontrakcie pred ukončeným 36. týždňom tehotenstva, vyhľadajte lekársku pomoc. Mohlo by ísť o príznaky predčasného pôrodu.

6) Iné príznaky

K ďalším príznakom blížiaceho sa pôrodu patrí:

  • Nevysvetliteľná triaška, chvenie tela spôsobené uvoľňovaním napätia, obvykle prejde pri relaxačnej aktivite ako teplá sprcha, masáž, upokojujúce dýchacie cvičenie.
  • Zníženie aktivity dieťatka - niektoré ženy krátko pred pôrodom zaznamenajú zníženie výskytu pohybov plodu - dieťatko pravdepodobne odpočíva a pripravuje sa na "veľkú akciu". Ak nezvyklý útlm pretrváva dlhšie ako 24 hodín, kontaktujte radšej Vášho lekára, mohlo by ísť aj o príznak zníženej prosperity (dieťatku niečo chýba).
  • Hniezdiaci inštinkt - ženy pred pôrodom často pocítia neodolateľnú potreba upratovať, variť, nakupovať a inak sa pripravovať na príchod dieťatka do domu.
  • Príval energie - pocity vzrušenia, väčšia výdrž, náhle znížená potreba odpočívať krátko pred pôrodom.
  • Náladovosť - zvýšená dráždivosť, výbuchy hnevu alebo plaču. Radšej vopred pripravte na túto možnosť svojho partnera, aby vedel čo očakávať, a bol Vám oporou aj v týchto náročných chvíľach...

kedy sa ponáhľať do pôrodnice

Pôrod obvykle trvá okolo 4 - 12 hodín, a od nástupu prvých príznakov pôrodu máte čas si oddýchnuť, najesť sa či pobaliť posledné veci do pôrodnice.

Situácie, kedy je potrebné okamžite nastúpiť do nemocnice (pôrodnice):

  • jasnočervené krvácanie
  • silné, až neznesiteľné bolesti v krížoch alebo podbrušku
  • odtok plodovej vody sfarbenej do hneda, žlta alebo zelena (akákoľvek iná farba ako číra alebo ružovkastá)
  • náhly pokles výskytu pohybov dieťatka, ktorý nie je sprevádzaný príznakmi pôrodu
  • pocit, že musíte tlačiť bez súvislosti so stolicou (môže znamenať prebiehajúci pôrod)
  • cítite, že niečo nie je v poriadku
  • máte horúčku, silné bolesti hlavy, zmeny videnia, bolesti v hornej časti brucha - viz preeklampsia
  • príznaky pôrodu pred ukončeným 36. týždňom tehotenstva (predčasný pôrod)

V prípade akýchkoľvek pochybností radšej zatelefonujte svojej pôrodnej asistentke alebo do pôrodnice.


Pri náhlom odtoku väčšieho množstva plodovej vody zavolajte do pôrodnice a overte si, za aký čas by ste sa mali dostaviť
. Obvykle je to niekoľko hodín, čas bude závisieť od týždňa tehotenstva, doterajšieho priebehu a ďalších faktorov.


Súvisiace články:

Autor článku:
Helena Bieliková

Zasielať novinky na e-mail