22.03.2020

Pôrod v dobe koronavírovej

ilustratívny obrázok

Tento článok je venovaný ženám, ktoré sú v týchto neľahkých časoch tehotné a blíži sa im termín pôrodu. Je však venovaný aj ich manželom, priateľom, rodinám. A v neposlednom rade je venovaný zdravotníkom, ktorí sú zodpovední za to, aby matka aj dieťatko boli v poriadku, no zároveň sa musia postarať aj o seba a svoje rodiny.

S platnosťou od 19.3.2020 došlo k zákazu prítomnosti otca pri pôrode v nemocnici v Českej Republike. Na Slovensku sa pokiaľ viem podobný zákaz zvažuje (ku dňu 22.3. 2020).

Táto reštrikcia pochopiteľne vyvolala vlnu negatícnych emócií. Tehotenstvo je obdobím zvýšenej citlivosti a zraniteľnosti. Mnohé páry prítomnosť otca pri pôrode dlho plánovali. Ženám dáva prítomnosť partnera pocit väčšej sebaistoty, bezpečnosti, ochrany.

Aké má toto opatrenie zmysel?

Mnohí, ktorých sa toto obmedzenie týka, nechápu (alebo nechcú chápať) jeho dôvody. Veď žena s partnerom obvykle žijú v spoločnej domácnosti, ak je nakazený muž, je nakazená aj žena. Uznávam, že na prvý pohľad to nevyzerá to príliš logicky.

Skúsme však túto úvahu prehĺbiť a predstaviť si niekoľko možných scénárov. Vopred predosielam, že nie som zdravotník a konkrétne postupy sa takmer určite budú od popísaných možností líšiť. Tu však nejde o presné fakty, ale o pochopenie komplexnosti situácie.

Pre zjednodušenie pracujem len s tromi najpravdepodobnejšími scénármi.

  1. Obaja partneri majú potvrdenú infekciu vírusom COVID-19. Pre zdravotníkov prítomnosť každého nakazeného človeka v priestoroch pôrodnice predstavuje veľké riziko, preto sa určite budú snažiť obmedziť počet prítomných nakazených na nevyhnutné minimum. Čo v tomto prípade znamená rodiaca žena a nikto ďalší.
    Pozornosť personálu sa prirodzene sústredí predovšetkým na rodičku. Ak je nakazená, urobia nadštandardné opatrenia na to, aby sa nákaza nepreniesla na nikoho ďalšieho, čo je určite dosť náročné. Sledovať a zabezpečovať akúkoľvek ďalšiu nakazenú osobu je nadmerná a neprijateľná záťaž.
  2. Obaja partneri sú nakazení, infekční, ale asymptomatickí (takže o svojej infekcii pravdepodobne nevedia). Za ideálnych okolností by sa všetci mali preventívne správať tak, akoby boli infekční, a mali by vyvinúť maximálne úsilie na to, aby túto potenciálnu názkazu na ostatných nepreniesli. Nie každý žiaľ disponuje dostatočným intelektom a zodpovednosťou na to, aby túto informáciu prijal a zariadil sa podľa nej. V záujme ochrany zdravotníkov a ostatných rodičiek je preto dôležité, aby opäť minimalizovala prítomnosť všetkých osôb, ktoré nie sú pri pôrode nevyhnutne potrebné.
  3. Obaja partneri sú v čase pôrodu zdraví. Nemožno však vylúčiť, že niekto z personálu alebo ďalších otcov či rodičiek nie je nakazený. Čím menej ľudí je riziku nákazy vystavených, tým lepšie pre všetkých. Ak sa nakazí matka počas pobytu v pôrodnici, nakazí sa od nej neskôr aj otec, ale bude to aspoň s nejakým časovým odstupom. Je teda šanca, že nebudú chorí obaja naraz ale postupne, a ten z partnerov ktorý bude na tom lepšie, môže zabezpečovať väčší podiel starostlivosti o bábätko a druhého partnera.

Z tohoto myslím celkom jednoznačne a logicky vyplýva, že z čiste racionálneho pohľadu s ohľadom na minimalizáciu šírenia infekcie je skutočne lepšie, keď otcovia pri pôrode s partnerkou nebudú.

Petície - áno alebo nie?

Niektoré ženy iniciovali vznik petícií za zachovanie prítomnosti otca pri pôrode.
Osobne si myslím, že dožadovať sa "práva" mať partnera pri pôrode je výrazom sebectva. Ide o presadzovanie svojho priania na úkor bezpečnosti niekoho iného. Tieto petície nepodporujem, pretože chápem a podporujem opatrenia zdravotníctva na obmedzenie šírenia koronavírusu.

Ohrozenie bezpečnosti zdravotníkov znamená ohrozenie bezpečnosti celého národa. Takže srandy bokom.

Je v tejto dobe lepšie rodiť doma alebo v pôrodnici?

Tí čo ma poznajú vedia, že za normálnych okolností nepatrím k propagátorom domácich pôrodov. Chápem, prečo niektoré ženy uprednostňujú pôrod v domácom prostredí, ale z hľadiska bezpečnosti sa prihováram skôr za to, aby ženy rodili v kvalitných menších pôrodniciach s priateľským, profesionálnym personálom a dobrou podporou prirodzeného pôrodu. Viac tu.

Teraz je však situácia trochu iná. Pokiaľ je žena pred pôrodom zdravá, tehotenstvo prebieha bez komplikácií, moja preferencia k domácemu pôrodu je vyššia ako v časoch pred koronavírom. Keby som bola v týchto časoch tehotná a pôrod na spadnutie, sama by som zvažovala túto možnosť.

Treba však myslieť aj na to, že ak sa niečo skomplikuje počas domáceho pôrodu a Vy alebo bábätko budete potrebovať rýchly odvoz do nemocnice a bezodkladný lekársky zásah, nebude práve k dispozícii dostatok kvalifikovaného personálu, čo môže mať fatálne následky. Prípadné komplikácie pri pôrode v pôrodnici umožňujú situáciu predsa len lepšie zvládnuť. Toto samozrejme platí pre každý domáci pôrod.

Ako sa s tým vnútorne vysporiadať?

Toto obdobie je pre všetkých nepochybne veľmi náročné. Mnohí z nás doteraz nezažili nič, čo by ich prinútilo prehodnocovať životné priority, meniť svoj spôsob života, obmedzovať sa v realizácii svojich záľub. Teraz je však celý svet konfrontovaný s hrozbou vážnej choroby a možnej smrti. Nervozita, napätie a strach narastá a každý sa snaží s tým vysporiadať najlepšie, ako vie.

Nastávajúce mamičky - a zvlášť prvorodičky - majú obavy z toho, ako zvládnu pôrod a starostlivosť o bábätko. Doteraz spoliehali na to, že ich v čase pôrodu podporí partner, teraz však o túto oporu prichádzajú.

Pôrod je pre mnohé ženy okamih, kedy podstúpia dramatickú premenu. Z dievčaťa stáva Žena - matka. Matka zrazu chápe veci inak, ako predtým. Na prvom mieste na rebríčku je priorít je od tej chvíle je novorodené bábätko. Miluje ho ako nikoho a nič predtým.

Buďte silné

Táto premena sa odohrá počas niekoľkých hodín alebo dní po pôrode. V tomto období sme veľmi zraniteľné, preto všetky podnety vnímame citlivejšie ako obvykle, a práve preto mnohé ženy chcú mať pri pôrode niekoho známeho - partnera, matku, sestru, kamarátku. Niekoho, komu môžete dôverovať, kto bude v ťažkej chvíli na Vašej strane. O túto podporu žiaľ teraz prichádzate, a ja s Vami súcitím.

Žiaľ je to nevyhnutné. Akékoľvek iné riešenie by bolo príliš komplikované alebo nebezpečné.

Posielam Vám veľa lásky a dôvery v to, že túto situáciu zvládnete. Ste Ženy, Matky, Bohyne.

Odkaz všetkým nastávajúcim mamičkám

Milé ženy, viem že ste si to predstavovali inak, že sa možno cítite zradené, opustené, sklamané. Chápem, že nechcete, aby v dôležitých veciach niekto rozhodoval za Vás bez Vás. Toto je však doba, ktorá vyžaduje určité obete od každého.

Predovšetkým myslite na zdravotníkov, ktorí s veľým nasadením v práci bojujú za životy cudzích ľudí. Často nevyspatí, vyčerpaní, nemajú čas sa najesť ani zájsť na záchod. Svoje vlastné rodiny možno neuvidia celé týždne - v obave, aby ich nenakazili, radšej ani nechodia domov.

Obeť, ktorú spoločnosť žiada od Vás je oproti tomu relatívne malá: absolvovať pôrod bez prítomnosti partnera. Generácia naších mám rodila bez partnera a dieťa ukazovali manželovi z okna pôrodnice. Dnes môžeme zdieľať radosť z novorodeniatka vďaka moderným technológiám - rozumej prostredníctvom SMS, telefonátu, alebo zaslaním fotky z mobilu.

Iste, mobil nedokáže nahradiť podporu partnera pri pôrode. Ale uvažujme realisticky: koľko partnerov dokáže byť svojej žene pri pôrode skutočnou oporou, a koľko z ich je skôr na príťaž? Je personál pôrodnice skutočne niečo, pred čím potrebujeme byť chránené? A ak áno, je to niečo, čo by sme dokázali urobiť samé pre seba? Ak viete do čoho idete, môžete sa na to aspoň čiastočne pripraviť.

Pár praktických rád:

  1. Vyberte si pôrodnicu s dobrými referenciami. Čo si budeme hovoriť, niektoré pôrodnice majú lepší personál, vybavenie a prístup ako iné, a toto sa príliš nezmení ani v dobe koronavírovej.
  2. Netrvajte na prítomnosti konkrétneho pôrodníka - riskujete tým zdržanie pôrodu, ak pôrodník práve nebude prítomný.
  3. Pripravte si realistických pôrodný plán. Alebo ešte lepšie, zoznam pôrodných prianí. Niektorí pôrodníci neradi vidia termín "pôrodný plán". A treba uznať, že pôrod naozaj nie je niečo, čo by sa dalo plánovať. Nezabudnite ho podpísať!
  4. Buďte empatické, trpezlivé a chápavé. Niektoré veci jednoducho nejdú tak, ako si predstavujeme. Tehotenstvo, pôrod ani výchova detí nie je niečo, čo by sa dalo naplánovať, či "naprogramovať" podľa našich prianí. Situácia je taká aká je, všetci robia to najlepšie čo vedia. Neberte si to osobne. Empatia a vcítenie do pocitov druhých nám pomôžu predísť vzniku mnohých negatívnych emócií spojených s nepochopením motivácie ostatných. Pôrod dieťatka je nádherná, radostná udalosť, nenechajte si to pokaziť ukrivdenými pocitmi.
  5. Buďte silné! Dôverujte svojmu telu a svojej intuícii. 
  6. Trénujte asertivitu. Ak sa naučíte sama obhájiť svoje priania a potreby, s neprítomnosťou partnera pri pôrode sa vysporiadate oveľa lepšie.
  7. Rozlišujte priority. Premýšľajte nad tým, na čo máte skutočne PRÁVO (dôstojnosť, ľudské zaobchádzanie, bezpečnosť na prvom mieste), a čo je len pekné PRIANIE (pôrod do vody, orgazmický pôrod a pod.).

Držím vám palce milé ženy, nastávajúce Matky. 

A ak by niekoho zaujímala moja osobná skúsenosť, tak tu je: svoj prvý pôrod som absolvovala s manželom a dulou. Sme obaja boli vďační za to, že mohol byť prítomný pri narodení dcérky a prestrihnúť pupočnú šnúru. Pri pôrode našich chlapcov nebol (ostatne pri pôrode najstaršieho som nebola ani ja :-P), ale nemá k nim kôli tomu horší vzťah.
Môj druhý pôrod takmer nestihla ani dula, prišla akurát na posledných 20 minút, takže prakticky to prebehlo takmer výhradne s pomocou pôrodných asistentiek v pôrodnici. Ak môžem z týchto dvoch skúsenosti vyvodiť nejaký záver, tak je to tento: najdôležitejší je vnútorný pokoj a dôvera k svojmu telu.

Ďalšie informácie o tehotenstve v súvislosti s koronavírusom nájdete napríklad tu:
http://www.porodnice.cz/clanky/tehotenstvi-a-covid-19-0

Autor článku: Helena Bieliková

Prílohy

Zasielať novinky na e-mail