12.11.2013

Nutričná podvýživa

Nedostatok dôležitých živín stojí za mnohými zdravotnými problémami, civilizačnými ochoreniami aj poruchami plodnosti. Ako je možné, že v dnešnej dobe relatívneho dostatku potravín toľko ľudí trpí nutričnou podvýživou?

Príčiny vzniku nutričnej podvýživy

Za ideálnych okolností by mala k zabezpečeniu dostatočného prísunu živín stačiť konzumácia zdravej pestrej stravy, t.j. dostatok celozrnných obilnín, kvalitných bielkovín, rastlinných olejov s vysokým obsahom omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ovocia a zeleniny.

Dnešný priemerný človek má k dispozícii podstatne pestrejšiu stravu ako generácia našich prarodičov, tieto možnosti však väčšina z nás využíva skôr na uspokojenie svojich chuťových preferencií ako na reálne skvalitnenie výživy. Bežné potraviny v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva, používania priemyselných hnojív a dlhého skladovania obsahujú menej živín a len malé percento populácie pravidelne konzumuje biopotraviny, ktoré pred storočím boli v podstate norma, nie nadštandard.

Aj zdanlivo dobre živený človek tak môže trpieť nutričnou podvýživou. Nutrične podvyživený človek nemusí trpieť podváhou, často je to skôr naopak.

Nutričnú podvýživu obvykle spôsobuje nadmerná konzumácia vysokokalorických ale nutrične bezcenných potravín ako biele pečivo, sladkosti, zmrzlina, hranolky a zemiakové lupienky, sladené nápoje. Tieto naplnia žlúdok a zaženú hlad, ale neprinesú potrebné živiny. Nízky obsah vlákniny, živín a vysoký glykemický index týchto potravín spôsobuje, že hlad sa ozýva častejšie, často dochádza k hypoglykémii a následnému "vlčiemu hladu", ktorý charakterizuje náhla silná chuť na sladké. Dôsledkom je nárast hmotnosti. Snaha o riešenie situácie obmedzením kalorického príjmu je neúčinná a krátkodobá. Výsledkom je navyše aj spomalenie metabolizmu a ďalšie priberanie (jojo efekt).

Tento začarovaný kruh je možné prelomiť len komplexnou zmenou zloženia stravy, doplnením živín a obmedzením nevhodných potravín.

Ďalšou častou príčinou nedostatku živín je zámerné obmedzovanei konzumácie určitých druhov potravín. Obzvlášť rizikové je vegetariánstvo, vegánstvo, vitariánstvo a podobné stravovacie smery. Ľudia ktorí obmedzujú konzumáciu živočíšnych produktov často trpia nedostatkom vitamínu A (tvorba vitamínu A z beta-karoténu u mnohých ľudí nie je dostatočne efektívna, a aj pri zvýšenej spotrebe karotenoidov môžu trpieť nedostatkom vitamínu A), D, K2, B2, B6, B12, zinku, cholesterolu, nenasýtených mastných kyselín. Viac tu: https://www.westonaprice.org/health-topics/vegetarianism-and-plant-foods/vegetarianism-and-nutrient-deficiencies/

Bezlepková strava založená na konzumácii plnohodnotných, prirodzene bezlpkových potravín nepredstavuje zvýšené riziko nedostatku živín. K prirodzene bezlepkovým potravinám patrí mäso, vajíčka, mliečne výrobky (ideálne z kozieho alebo ovčieho mlieka), zelenina, ovocie, strukoviny, orechy, semienka, zdravé tuky a prirodzene bezlepkové obilniny (ryža, pohánka, pšeno, quinoa, ovos). 

Rizikové faktory pre vznik nutričného nedostatku:

  • nevyvážené stravovanie - primárny nedostatok kľúčových živín v strave
  • nadmerná konzumácia alkoholu a kávy - nadmerné odbúravanie niektorých živín (horčík)
  • užívanie liekov, vrátane hormonálnej aktikoncepcie
  • nadmerná fyzická alebo psychická záťaž organizmu - intenzívny šport, chronický stres, dlhodobé ochorenie a pod.
  • špeciálne stravovanie - redukčné diéty, vegánstvo či vegetariánstvo
  • poruchy vstrebávania živín - celiakia, Crohnova choroba a i.
  • dlhodobo narušená črevná mikroflóra - chronické hnačky, zápchy, plynatosť
  • kvasinkové infekcie - kvasinky spotrebovávajú živiny
  • poruchy funkcie pečene - pečeň má za úlohu skladovať zásoby niektorých živín (železo, vitamín D) - pri narušení jej funkcie napr. v dôsledku prekonaných infekcií sa môže narušiť aj zásobovacia funkcia
  • silné menštruačné krvácanie
  • krátko po sebe nasledujúce tehotenstvá
  • silná nevoľnosť a časté zvracanie v tehotenstve

Zdravotné komplikácie v dôsledku nutričného nedostatku

V oblasti plodnosti nedostatok určitých živín zvyšuje riziko narušenia hormonálnej rovnováhy, problémy s otehotnením, problémy s udržaním tehotenstva, spomalenie rastu plodu, vývojové vady plodu (najznámejší je rázštep nervovej trubice v dôsledku nedostatku kyseliny listovej), predčasný pôrod a iné problémy.

Náprava nutričnej podvýživy - doplnenie živín

Nutrične vyhladovaný organizmus na svoje uzdravenie zo začiatku potrebuje dodať nadštandardné množstvo živín.

Ktoré živiny nám chýbajú najčastejšie?

Obvyklý je nedostatok polynenasýtených mastných kyselín (omega-3, EPA, DHA), bielkovín, resp. konkrétnych aminokyselín, vitamínov (A, D, E, kyselina listová, B6, B12), minerálov (železo, zinok, horčík, selén, jód ...).

Ako efektívne doplníme chýbajúce živiny?

To najlepšie zaistíme konzumáciou tzv. "superpotravín" alebo "funkčných potravín", ktoré obsahujú vysoké koncentrácie makroživín (tuky, cukry, bielkoviny) aj mikroživín (vitamíny, minerály, stopové prvky, enzýmy). Živiny v potravinách sú prítomné v takej forme, na ktorú je organizmus pripravený a zvyknutý - vie ich ľahšie vstrebávať a lepšie si poradí aj s prípadným prebytkom.

Odporúčané superpotraviny a výživové doplnky

  • zelené potraviny - zelený jačmeň, chlorella, spirulina
  • MACA
  • trstinová melasa
  • semiačka: sezam, mak, chia, konopné, ľanové, tekvicové semienka
  • obilniny: pohánka, quinoa
  • ovocie a bobule: Goji, čučoriedky, čerešne, hrozno, citrón
  • zelenina: morské riasy, brokolica, špargľa, mrkva, cesnak
  • včelie produkty: peľ, materská kašička
  • živočíšne produkty: vajcia, sardinky, olej z tresčej pečene, pečeň zo zvierat z voľného výbehu

Dôsledky zmeny stravovania

Po zmene stravy a doplnení živín sa obvykle pomerne rýchlo dostaví pocit zvýšenej energie, vitality, jasnejšie myslenie.

V druhom kroku sa často začnú prejavovať niektoré nepríjemné symptómy súvisiace s detoxikáciou, hlavne pri konzumácii zelených potravín. Tento stav je dočasný a obvykle rýchlo pominie.

Tretia fáza je dlhodobejšia - postupné zlepšovanie zdravotného stavu a optimalizácia hmotnosti.

Chronickí milovníci redukčných diét zistia, že pri správnom zložení stravy nie je potrebné cielene obmedzovať veľkosť porcií ani počítať kalórie. Akonáhle si zvyknú na nový spôsob stravovania, vymizne nadmerná chuť na sladké a tučné potraviny a hmotnosť sa stabilizuje v podstate bez námahy.

Zmeny stravovania počas tehotenstva

V tehotenstve nie je vhodné nárazové zavádzanie konzumácie "zelených potravín" pre ich silný detoxikačný účinok. Detoxikácia by mohla narušiť vývoj plodu v citlivej fáze, keď ešte nie je chránený placentou.

Po 10-12tt môžete začať pomaly zavádzať zelený jačmeň, chlorellu a spirulinu. Mamičky, ktoré užívali tieto prípravky aspoň 2 mesiace pred otehotnením môžu pokračovať v pôvodnom dávkovaní.


Autor článku:
Helena Bieliková


Súvisiace články:

Zasielať novinky na e-mail