04.12.2013

Nepriatelia plodnosti

ilustratívny obrázok

Čomu sa treba vyhýbať, keď plánujete otehotnieť?

Uvedené faktory vychádzajú z poznatkov klasickej aj alternatívnej medicíny, zohľadňujú fyziologické, výživové aj energetické hľadisko (podľa východnej medicíny).

Väčšina faktorov platí viac-menej rovnakým dielom pre ženy aj mužov:

 1. Stres - narušuje mnohé funkcie organizmu, plodnosť ovplyvňuje na psychosomatickej aj fyziologickej úrovni (imunita, hormonálna rovnováha, svalový tonus a i.). Chronický stres u žien spôsobuje zníženie produkcie progesterónu a zvýšenie tvorby kortizolu ("stresový" hormón).
 2. Plytké dýchanie - nedostatočné okysličenie, narušenie metabolických pochodov, narušenie rovnováhy autonómnej nervovej sústavy (súvisí so stresom) - viz článok Dýchacie cvičenia).
 3. Nadmerné premýšľanie - preťažuje a vyčerpáva mozog, vychyľuje optimálne "psychosomatické nastavenie", vychyľuje hormonálnu reguláciu. Podľa tradičnej čínskej medicíny sa nadmerným premýšľaním vyčerpáva energia orgánov dôležitých pre počatie a udržanie tehotenstva.
  Môže byť náhoda, že ľudia žijúci jednoduchším prírodným spôsobom, nezaťažení nadmerným uvažovaním, majú menej problémov s plodnosťou? Za úvahu to stojí :-)
 4. Toxíny - lieky, drogy, chemikálie, ťažké kovy, zvyškové antibiotiká v NE-bio potravinách živočíšnej výroby, plesňové toxíny, zvyškové pesticídy a herbicídy - narušujú mnohé funkcie organizmu, viaceré z nich súvisia s plodnosťou či už priamo (xenoestrogény, endokrinné disruptory - narušujú funkciu hormónov) alebo nepriamo (preťažujú orgány s detoxikačnou funkciou - obličky, pečeň).
 5. Fajčenie (závislosť na cigaretách) - príjem množstva toxínov a mutagénnych látok, vysušovanie pľúc, zhoršenie okysličenia organizmu a iné negatívne vplyvy. U žien môže viesť k predčasnej menopauze, u mužov výrazne zhoršuje kvalitu spermií.
 6. Alkohol (predovšetkým tvrdý alkohol a pivo, menšie množstvo vína má aj pozitívne účinky) - narušenie hormonálnej rovnováhy, preťažovanie pečene. Medzi množstvom skonzumovaného alkoholu a problémami s plodnosťou je takmer priama úmera. U mužov znižuje pohyblivosť aj počet spermií a zvyšuje podiel abnormálnych spermií. Okrem iného alkohol narušuje vstrebávanie zinku, ktorý je pre mužskú plodnosť kľúčový.
 7. Nadváha, podváha - narušenie metabolických funkcií a predovšetkým narušenie hormonálnej regulácie. Optimálne BMI pre plodnosť je medzi 19 a 24.
  Podváha je nebezpečná predovšetkým pre ženskú plodnosť, nedostatok telesného tuku môže viesť k vynechávaniu ovulácie aj menštruácie, až k úplnému zastaveniu menštruačného cyklu. Nadváha je zas rizikový faktor pre vznik syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS), stúpa riziko estrogénovej dominancie, endometriózy a i.
  Nadváha u mužov má na plodnosť ešte škodlivejší vplyv. Nadbytok telesného tuku produkuje hormóny estrogény, ktoré majú u mužov priamy antikoncepčný efekt.
 8. "Junk food" a škodlivé potravinárske aditíva - jedlá s vysokou kalorickou a nízkou výživovou hodnotou. Ich nadmerná konzumácia spôsobuje nutričnú podvýživu a ak nie je kompenzovaná intenzívnym športovaním, tak obvykle vedie aj k nadváhe. Nutričná podvýživa narušuje plodnosť mnohými spôsobmi. Dochádzka k tvorbe menej kvalitných vajíčok a spermií, znižuje sa počet spermií, narušuje sa hormonálna regulácia, imunita, atď. Zlepšenie zloženia stravy u chronických "hriešnikov" dokáže v priebehu niekoľkých mesiacov významne zvýšiť šancu na zdravé tehotenstvo.
  Ku škodlivým zložkám stravy patria:
  • Stužené tuky (margaríny, trans-nasýtené tuky) - podporujú zápalové reakcie, narušujú hormonálnu reguláciu a imunitu, zvyšujú riziko rakoviny, cukrovky, obezity, vrodených defektov, neplodnosti.
  • Umelé sladidlá (aspartam - E 951, sacharín, sorbitol, cyklamát, sukralóza) - diétne výrobky bez cukru ("light") - spôsobujú problémy ako nepravidelná menštruácia, neurologické poruchy, zhoršenie vývoja mozgu plodu, nadváha, inzulínová rezistencia, impotencia, PCOS.
  • Glutamát sodný - monosodium L-glutamát, MSG, E621 (omáčky, mäsové konzervy) - exitotoxín, poškodzuje bunky, mozog, narušuje schopnosť sústredenia, zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, srdcovej arytmie, zvyšuje riziko celiakie, obezity, poškodenia očnej sietnice, spôsobuje bolesti hlavy, únavu a dezorientáciu, hyperaktivitu, depresie, nevoľnosť. Narušuje plodnosť mužov aj žien.
  • Konzervanty - narušujú črevnú mikroflóru, trávenie, imunitu. Narušujú plodnosť mužov aj žien.
  • Karagenan (dezerty, zmrzliny, mliečne koktaily, kondenzované mlieko, omáčky, pivo, paštéty a iné mäsové výrobky, zubné pasty, lubrikanty) - pro-zápalové pôsobenie, zvyšuje riziko rakoviny. Narušuje plodnosť mužov aj žien.
  • E320 (butylated hydroxyanisol, BHA) a E321 (butylated Hydroxytoluén, BHT) - konzervant tukov - spôsobuje neplodnosť, rakovinu a vrodené defekty plodu.
  • umelé farbivá a i.
 9. Káva, kofeín - už jedna šálka kávy denne môže znížiť šancu otehotnenia o polovicu a zvýšiť riziko potratu. U mužov narušuje kvalitu spermií.
 10. Urogenitálne infekcie a zápaly - jednou z významných komplikácií plodnosti sú sexuálne prenosné ochorenia ako kvapavka a chlamýdie. Infekcia často prebieha bez príznakov, a dlhodobo neliečený chronický zápal môže spôsobiť trvalé zjazvenie a zrasty vajíčkovodov či semenovodov a semenotvorných kanálikov.
  Zápalové ochorenie panvy u žien (PID)
  - zápal vaječníkov, vajíčkovodov a maternice býva často vedľajším účinkom po pôrode, potrate, chirurgickom zákroku alebo pri použití vnútromaternicového telieska (forma antikoncepcie). Jedna epizóda PID zvyšuje riziko následnej neplodnosti o 15%, dve o 30%, tri a viac epizód o cca. 50%.
  Plodnosť môže narušiť aj bežná kvasinková či bakteriálna infekcia
  v močovom či pohlavnom ústrojenstve - dráždenie imunitného systému na slizniciach zvyšuje riziko imunitne podmienenej neplodnosti (imunitná reakcia na spermie, vajíčka, žlté teliesko či zárodok).
 11. Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu, oslabené svalstvo panvového dna, zlé držanie tela. Tieto problémy sú vzájomne previazané (sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu vedie k oslabeniu panvového dna a zlému držaniu tela). Výsledkom je zhoršenie prekrvenia a okysličenia orgánov v malej panve, narušenie funkcie reprodukčných orgánov, trávenia aj imunity (závisí od správnej funkcie črevnej mikroflóry). Dôsledkom býva znížená plodnosť, ochorenia ako endometrióza, PCOS, anovulácia, nepravidelná menštruácia, zvýšené riziko samovoľného potratu, u mužov zhoršená kvalita spermií.
 12. Intenzívny, vrcholový šport - problémom je nadmerné vyčerpávanie organizmu, škodiť môžu aj povzbudzujúce látky užívané športovcami na zvýšenie výkonu. Ďalšie riziko predstavuje preťaženie určitých svalových skupín v malej panve s následkom narušenia prekrvenia a funkcie reprodukčných orgánov, športové úrazy, a u žien tiež nedostatok telesného tuku, ktorý je potrebný pre správne fungovanie menštruačného cyklu.

nepriatelia-plodnosti-1

Ďalšie rizikové faktory pre vznik neplodnosti sú špecifické pre jednotlivé pohlavia.

Pre ženy:

 1. Vysoké opätky - menia držanie tela, mení sa postavenie panvy. Pri dlhodobom nosení majú nepriaznivý vplyv na stav panvového dna a vnútorné svalstvo panvy, čím negatívne ovplyvňujú plodnosť.
 2. Kozmetika a drogéria - zdroj toxických chemikálií (parabeny, ftaláty, sulfáty, akrylamid, formaldehyd, toluén, dioxíny, hliník, chlór, fenoly, formaldehyd a ďalšie).
 3. Holé kríže, studené nohy - nosenie nohavíc so zníženým pásom v kombinácii s krátkym tričkom spôsobuje zachladenie chrbta v bedrovej a krížovej oblasti. Podľa TCM sú obličky zvlášť citlivé na chlad, je potrebné ich chrániť a udržiavať v teple. Zachladenie obličiek môže viesť k neplodnosti alebo problémom s udržaním tehotenstva.
  Na nohách sa nachádzajú zakončenia akupunktúrnych dráh a reflexné zóny vrátane tých, čo zodpovedajú za reprodukčné funkcie. Studené nohy spôsobujú, že sa chlad prenáša aj do reprodukčných orgánov. Ďalšie vysvetlenie: žily odvádzajúce krv z nôh precházdajú tesne popri vaječníkoch. Studené nohy - studená krv - vedie k ochladzovaniu vaječníkov, čím sa zvyšuje riziko vzniku cýst, anovulácie a iných ženských ochorení.
  Mama či babička Vám iste tiež zdôrazňovala, že nemáte sedieť na studenom, aby ste nenachladli, a má to tiež svoje opodstatnenie. Od "sedacej plochy" k ženským reprodukčným orgánom je veľmi krátka a priama cesta.

Pre mužov:

 1. Sója a sójové výrobky (nefermentované) - sójové bôby, tofu, sójová múka a mlieko majú estrogénne pôsobenie, čím narušujú hormonálnu rovnováhu u mužov (a pravdepodobne aj u žien).
 2. Tesné spodné prádlo - mužské semenníky potrebujú pre produkciu zdravých spermií o 2 stupne nižšiu teplotu ako je bežná telesná teplota. Tesné prádlo (ale tiež vyhrievané sedadlá v aute, práca s notebookom na kolenách, horúce sprchy a saunovanie) spôsobia ohriatie semenníkov nad túto teplotu, čím sa naruší tvorba spermií. Tento efekt je našťastie pomerne krátkodobý, po odstránení zahrievajúcich vplyvov sa plodnosť do niekoľkých týždňov až mesiacov obnoví.
 3. Anabolické steroidy - "mužská antikoncepcia" na báze testosterónu. Zjednodušene povedané: užívateľom anabolických steroidov sa zvyšuje hladina testosterónu v krvi, hormonálno-regulačné mechanizmy spôsobia vypnutie tvorby testosterónu v semenníkoch, čím sa zároveň deaktivuje aj tvorba spermií. Dlhodobé užívanie veľkých dávok steroidov môže vyvolať nevratné poškodenie semenníkov.

nepriatelia-plodnosti-2

Zasielať novinky na e-mail