10.08.2012

Naturopatia - prírodná liečba

ilustratívny obrázok

Pre mnohých môže byť tento alternatívny medicínsky smer iba módnym výstrelkom, jeho korene však siahajú do antického Grécka, k otcovi modernej lekárskej náuky - Hippokratovi. Za tie roky sa naturopatia etablovala ako celostná medicína, ktorá akceptuje osobnosť pacienta a prebúdza liečivé sily jeho vlastného tela.

Čo je naturopatia

Naturopatistická medicína verí na liečivú silu prírody a na to, že naše vlastné telo má schopnosť vyliečiť sa samo, ak mu na to vytvoríme vhodné podmienky. Je založená na celostnom princípe, čo znamená,  že terapeuti sa v prvom rade snažia zistiť príčinu každého neduhu pochopením tela, mysle a duše človeka. Zároveň spája moderné poznatky vedy s tradičnou a prírodnou formou liečenia. Naturopat ovláda väčšinou viacero prístupov, aby mohol pokryť všetky aspekty zdravia  človeka. Základ vždy tvorí strava, fytoterapia a homeopatia, ďalej energetické esencie (Bachove alebo austrálske kvapky) a iridológia. Niektorí si môžu rozširovať svoje vedomosti v oblasti akupunktúry, kineziológie, osteopatie, masáže, ...

Cieľom naturopatie je obnoviť prirodzené fungovanie tela a odstrániť skrytú príčinu. Terapeut pod príznakom choroby rozumie varovný signál nesprávneho fungovania tela a nepriaznivého  životného  štýlu. Na pacienta sa díva ako na komplexne prepojený systém a nie ako na upchatú cievu alebo tumor. Výsledkom konzultácie je obsiahly liečebný plán, ktorý spája to najlepšie z modernej medicíny a tradičných prírodných postupov, nielen aby vyliečil chorobu, ale aj obnovil zdravie.

Najväčší dôraz kladie naturopatia na dve oblasti

  1. podpora liečebných procesov v našom tele,
  2. vzdelávanie pacientov, naučiť ich prečo a ako zmeniť svoj  život, a tým aj svoje zdravie. Vedomosť je najsilnejší nástroj a keď pacient pochopí čo sa odohráva v jeho tele tak ľahšie a s väčšou chuťou robí potrebné zmeny.

Naturopat si nemyslí, že on jediný pomôže svojmu pacientovi svojimi radami. Nemá žiadnu zázračnú bylinu ani prístroj. Zmena sa musí odohrať na všetkých úrovniach - telo, myseľ, duša, ale každý jednotlivec sa musí na nej aktívne spolupodielať. Ak je problém veľmi závažný a presahuje rámec jeho odbornosti, tak odporučí špecilistu, ktorý je v tom väčší odborník - napríklad pri vážnych komplikovaných ochoreniach, mentálnych ochoreniach, psychologických problémoch.

Kedy vznikla, história

Pôvod siaha až do roku 400 pre Kristom, kedy boli jej základné princípy použité v Hippokratovej škole medicíny. Už tento grécky filozof videl človeka ako celok a využíval zákony prírody na liečbu.

Moderná naturopatia sa začala objavovať v 18-tom a 19-tom storočí. V tom čase bola v Nemecku obľúbená hydroterapia a v Rakúsku sa vyvinul spôsob liečenia založený na jedle, vzduchu, svetle, vode a bylinkách.

V roku 1902 bola nemeckým imigrantom Benjaminom Lustom, založená prvá Americká Škola Naturopatie. Táto  škola dávala dôraz na pravidelné vyprázdňovanie  čriev, hygienu a prírodné lieky. V tom čase sa začali formovať aj prvé princípy zdravej stravy, ako napríklad zvýšený obsah vlákniny a zníženie príjmu nasýtených tukov. V povojnovom období záujem o túto ňu trochu klesol, ale v roku 1960 sa tento liečebný prístup znova stal obľúbený. V dnešnej dobe zažíva veľký rozmach a naturopat je v

Amerike vlastne certifikovaný alternatívny lekár.

Základné princípy

Naturopati sa pri liečení človeka riadia týmito základnými pravidlami:

  1. Nechaj prírodu liečiť - naše telo má silný vrodený inštinkt na samoliečenie. Nájdením a odstránením prekážky, ako napr. nesprávne jedlo alebo návyky, môže terapeut posilniť tento proces.
  2. Identifikuj a lieč príčinu - naturopati veria,  že každý príznak sa vráti, ak sa nenájde koreň choroby. Namiesto maskovanie symptómov, hľadajú príčinu. Namiesto tabletky od bolesti hlavy sa zisťuje  či to má pôvod v nesprávnom držaní tela, dehydratácií, strese alebo v niečom inom.
  3. Neubližuj - zaujíma ich bezpečnosť každého klienta a preto:
    • používajú nenásilné procedúry a produkty - ako napr. výživové doplnky, bylinné tinktúry a homeopatiu, so žiadnymi alebo minimálnymi vedľajšími účinkami
    • ak je to možné, tak nepotlačujú symptómy, pretože tie sú znakom,  že telo sa snaží liečiť. Napríklad pri chrípke sa vám zvýši teplota, vtedy sa treba riadne zabaliť, piť horúce  čaje a vypotiť lebo pri zvýšenej teplote tela odumierajú všetky  škodlivé baktérie. Ak si dáte iba acylpyrín na zníženie teploty, tak sa baktérie môžu pokojne množiť ďalej.
    • každý liečebný plán prispôsobujú pacientovi. Všetci sme jedineční a každý z nás potrebuje niečo iné. Nie všetci sme pripravení na veľké zmeny a terapeut vám pomôže, aby to bolo pre každého prijateľné
  4. Vzdelávaj pacienta - naturopati veria, že ich úlohou je aj vzdelávať / vychovávať nielen liečiť. Poznanie nám pomáha robiť lepšie rozhodnutia.  
  5. Lieč celého človeka - každý z nás dostal do vienka iné gény a DNA, každé telo má iné slabosti alebo silné miesta. Nikto z nás nereaguje rovnako na podnety z prostredia, stravu, lieky, situácie.
  6. Predchádzaj ochoreniu - preventívna medicína šetrí peniaze, bolesť, trápenie a život. Preto naturopati posudzujú rizikové faktory, dedičnosť a náchylnosť k chorobám. Ak si doprajeme liečbu, aby sme sa cítili lepšie, tak je menšia pravdepodobnosť,  že v budúcnosti budeme potrebovať liečbu na odstránenie choroby.
Autor článku:
Eva Nosková,
nutričný terapeut a fytoterapeut
zdraviebezliekov.sk

Zasielať novinky na e-mail