Mimomaternicové tehotenstvo

Za mimomaternicové tehotenstvo je považované tehotenstvo, ktoré sa uchytí mimo maternice. Najčastejšie tak dochádza vo vajíčkovode, preto sa toto tehotenstvo zvykne označovať ako „tubárne tehotenstvo“, ktoré je najčastejšou formou mimomaternicového tehotenstva. K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza najčastejšie pri poruchách dozrievania vajíčka a pri poruche jeho transportu.

Okrem vajíčkovodu sa oplodnené vajíčko môže uchytiť na vaječníku, v brušnej dutine alebo k krčku maternice. Zvýšené riziko výskytu mimomaternicového tehotenstva majú ženy po prekonaní častých zápalových ochorení v malej panve, po chirurgických zákrokoch, alebo po prekonaní niektorej z pohlavne prenosný chorôb. Dokonca aj pri zavedenom vnútromaternicovom teliesku môže dôjsť k mimomaternicovému tehotenstvu. Hlavnou príčinou prečo k tomu vôbec dôjde je nepriechodnosť vaječníkov, ktoré po zápalových ochoreniach alebo po chirurgických zákrokoch sú natoľko zúžené, že oplodnené vajíčko nie je schopné cez ne prejsť. Takto vniknutá gravidita nemá veľkú šancu na pokračovanie. Embryo nemá dostatok živín na svoj vývoj a takúto tehotnosť musíme, čo najskôr ukončiť. Takáto tehotnosť veľmi ohrozuje život matky, preto je veľmi dôležité, aby sa na tehotenstvo prišlo skôr, ako dôjde k ruptúre (pretrhnutiu steny napríklad vajíčkovodu). Narušenie steny je sprevádzané bolesťou a krvácaním do dutiny brušnej, čo ženu veľmi ohroziť na jej živote.

Príznaky

Jedným z najhlavnejších príznakov mimomaternicového tehotenstva je vynechanie menštruácie, podobne ako to je pri klasickom tehotenstve. Môžu sa objaviť ranné nevoľnosti až zvracanie. Napätie v prsníkoch tiež je pomerne časté. Tieto spomínané symptómy naznačujú, že žena môže byť tehotná. Preto pri výskyte aspoň jedného zo spomínaných príznakov, by ste mali okamžite navštíviť lekára.

Diagnostika

Ak vám vynechala menštruácia a máte pocit, že by ste mohla byť tehotná, urobte si tehotenský test. Pri pozitívnom výsledku navštívte lekára, ktorý urobí doplnkové vyšetrenia, aby zistil, či je tehotenstvo fyziologické. Asi dva týždne po vynechaní menštruácie je tehotenstvo viditeľné už na ultrazvuku, takže sa môže jednoznačne potvrdiť alebo vyvrátiť mimomaternicové tehotenstvo. Lekár aby sa uistil, či tehotenstvo prosperuje tak ako má, vám môže odobrať krv na tzv. tehotenský hormón – HCG (ľudský choriogonatropín). Obvykle do druhého dňa sú dostupné výsledky a na základe vami udaného dátumu poslednej menštruácie, vie lekár zhodnotiť vaše tehotenstvo. Mierne zvýšená hladina tohto hormónu naznačuje, že sa niečo deje a to pomôže k rýchlejšej diagnostike mimomaternicového tehotenstva.

Liečba

Liečba mimomaternicového tehotenstva veľmi závisí od daného stavu, vývojového štádia a od stupňa poškodenia orgánu, kde sa tehotenstvo uchytilo. Najčastejšie vás lekár odošle do nemocnice na ukončenie tehotenstva a zabránenia ďalších komplikácií. Ak sa na mimomaternicové tehotenstvo príde pomerne včas, tak lekár vám môže odporučiť aj medikamentóznu liečbu. V takomto prípade dostanete špeciálny liek tzv. methotrexát. Pôsobením tohto lieku sa tkanivo zárodku rozloží a telo je ho schopné vstrebať. Po podaní lieku vás bude lekár veľmi dôkladne sledovať, či nenastanú komplikácia a či nebudete krvácať. V niektorých prípadoch je potrebné podať viacero dávok lieku.

Zdoj: http://www.tehotenstvo.eu/tehotenstvo/mimomaternicove-tehotenstvo.htm

Zasielať novinky na e-mail